Drodzy Rodzice!


Bardzo tęsknimy za naszymi przedszkolakami. W najbliższym czasie musi nam jednak wystarczyć kontakt wirtualny.


Prosimy o systematyczne sprawdzanie naszej strony internetowej.


Będziemy publikować tu zabawy i zajęcia do wykonania w domu przez dzieci - w miarę Państwa i dzieci możliwości. Prosimy o zgłaszanie ewentualnych trudności, aby wypracować wspólny sposób prawidłowej komunikacji pomiędzy Państwem a przedszkolem.


Poniżej podajemy adres mailowy do nauczycielek z grupy. Będzie on służył przede wszystkim do naszych wspólnych kontaktów, jak również do przesyłania informacji zwrotnej o wykonanych zadaniach w formie zdjęć. Jednocześnie zapewniamy, że wysyłane materiały są dostępne tylko dla nauczycielek.


mail: smerfy-13@wp.pl

12 - 16 kwietnia 2021

PROPOZYCJE ZAJĘĆ I ZABAW 12.04 – 16.04.2021r.

DROGIE SMERFIKI, SZANOWNI RODZICE!


         Witamy Was ponownie! Dziękujemy wszystkim, którzy realizują zamieszczane przez nas propozycje i przesyłają na maila grupowego bardzo ładne i ciekawe zdjęcia z waszych aktywności. W tym tygodniu udamy się z wizytą do ŚWIATA EMOCJI I WRAŻEŃ, spróbujemy rozpoznać i nazywać uczucia i wrażenia towarzyszące nam podczas różnych działań. Podczas codziennych zajęć znajdźmy czas, aby porozmawiać z dzieckiem o tym co czuje, co sprawia mu radość i o tym co je zasmuca. Warto podkreślać, że wszystkie uczucia są nam potrzebne, ważne i my dorośli doznajemy je w podobny sposób. Opowiedzmy dziecku jakie są możliwości złagodzenia napięcia podczas odczuwania trudnych emocji oraz, że są one także akceptowalne społecznie. Starajmy się poprzez odpowiednie reagowanie w trudnych sytuacjach, być przykładem dla swoich pociech : )


1.„Droga do szczęścia”, proponujemy Wam wysłuchanie opowieści z linku poniżej. Ciekawe, co przydarzy się małemu Jeżykowi?…

LINK


2.„Emocje” – Śpiewające Brzdące, Posłuchajcie słów i melodii piosenki z linku, chętni mogą się jej nauczyć. Tekst zamieszczamy poniżej.

LINK


1. Płyną z serca spontanicznie od kołyski w nas mieszkają,

I się zdarza bardzo często, że o sobie dać nam dają.



Ref: Radość, smutek, złość i strach, tyle uczuć mieszka w nas,

To emocje nasze są, które wyjść na zewnątrz chcą.



2. Nie ma wcale nic w tym złego, że się czasem zezłościmy,

Że czujemy złość lub smutek, my z tym sobie poradzimy.



Ref: Radość , smutek…



3. Wygonimy wszystkie strachy, damy w kość okropnej złości,

i zadbamy by najwięcej było śmiechu i radości.



Ref: Radość , smutek…



Szanowni Rodzice porozmawiajcie z dzieckiem o treści piosenki dla utrwalenia nazw uczuć w niej występujących, spróbujcie podzielić emocje pozytywne i negatywne, policzyć jedne i drugie oraz określić, których jest więcej.



3.„Emocje – plansze”, w rozpoznawaniu emocji pomogą Wam plansze w linku poniżej spróbować swoich sił w grze memory (karty do gry można wydrukować).

LINK



4.„Emocje” – memory, spróbujcie swoich sił w grze memory, karty do gry można wydrukować (link poniżej).

LINK


5.Gry interaktywne, doskonalcie swoje umiejętności w grach interaktywnych, powodzenia!

Jak się czujesz?” LINK

Dopasuj emocje” LINK


6.Grafomotoryka na wesoło, zachęcamy do gimnastyki dłoni i ćwiczeń grafomotorycznych, wesołe szlaczki czekają na Was w plikach poniżej.


PLIK

PLIK
PLIK
PLIK
PLIK


7.Bystre oko, czy uda Wam się poprawnie rozwiązać zadania zamieszczone na ilustracjach poniżej? Z pewnością tak!!! : )


PLIK

PLIK

PLIK

PLIK

8.Dzieci i buźki, spróbujcie połączyć odpowiednie obrazki, ilustracja w poniższym pliku.


PLIK


9. Co nie pasuje?  Uważnie patrząc na poniższe ilustracje spróbujcie odnaleźć, która z emocji jest inna i nie pasuje do reszty.

 

PLIK
PLIK
PLIK
PLIK



SZANOWNI RODZICE OTO CO MOŻNA JESZCZE ROBIĆ Z DZIECKIEM W DOMU:

- przebierzcie się w nie swoje ubrania,

- potańczcie,

- zróbcie sesje zdjęciową ze śmiesznymi gadżetami,

- stwórzcie domowa mapę skarbów, a następnie odszukajcie się,

- odrysujcie swoje dłonie, stopy a nawet sylwetki,

- przygotujcie zdrowe kanapki z wiosennych nowalijek,

- nauczcie swoje dzieci wiązania kokardek i węzełków,

- obejrzyjcie rodzinne albumy,

- rozpoznawajcie przedmioty przez dotyk,

- zróbcie domowa gazetę z wiadomościami z całego dnia,

- stwórzcie puzzle z waszych rysunków,

- ćwiczcie swoje umiejętności grafomotoryczne, róbcie szlaczki i kreślcie po śladzie.


JĘZYK ANGIELSKI (materiał do powtórki)


"My two hands"


My two hands go clap, clap, clap.

My two feet go tap, tap, tap.

My two hands go thump, thump, thump.

My two feet go jump, jump, jump

My one body turns around

and it quietly sits down




PIOSENKA MY  TEDDY BEAR (klikjnij)




Życzymy miłej zabawy i wspaniałych osiągnięć. Niech ten czas spędzany w domu, z najbliższymi będzie pełen radości i niezapomnianych chwil, a przede wszystkim niech upływa w zdrowiu. Pozdrawiamy Was Smerfiki serdecznie!



Wasze Panie : )

06 -09 kwietnia 2021

PROPOZYCJE ZAJĘĆ I ZABAW 06.04 – 09.04.2021r.

KOCHANE SMERFIKI, SZANOWNI RODZICE!


Zapewne pamiętacie jak niedawno rozmawialiśmy o zwierzętach z wiejskiego podwórka – wiecie o nich bardzo dużo. Pamiętajcie jednak, że zwierzęta same o siebie nie zadbają i same nie zdobędą pożywienia. Więc kto to zrobi? Skąd je weźmie jedzenie dla swoich podopiecznych?

Tak!!! To rolnik czyli gospodarz. W tym tygodniu poznacie właśnie PRACĘ ROLNIKA, porozmawiacie także o jego codziennych, ciężkich czynnościach podczas całego tygodnia.



1.Opowiadanie pt.: „Praca rolnika” – poproście najbliższych aby przeczytali Wam jego treść:

Praca rolnika (Emilia Raczek)

W wiejskiej zagrodzie praca wre od świtu. Gospodarz skoro świt wstał, by zająć się zwierzętami. Najpierw wszedł do chlewika, gdzie w wielkich kotłach mieszał paszę dla świnek, nalewał wodę do zbiorników i poidełek. Wielkimi widłami poprzenosił do boksów belki słomy i siana. Następnie poszedł do stajni, gdzie wsypał owies dla koni i oczywiście nalał wodę do zbiorników. Nanosił również z kopy obok – świeżego siana. Na koniec poszedł do obory, gdzie czekały na niego już krowy. Stały i muczały, a on najpierw nakarmił je i wziął się do dojenia. Trzeba było dojść do każdej i na małym stołeczku usiąść obok niej. Obiema rękoma chwycił wymiona i zaczął doić krowę. Do wiaderka zaczęło płynąć ciepłe mleko.

Następnie gospodarz zjadł szybko śniadanie i wyprowadził z garażu traktor. Doczepił do niego pług i wyruszył w pole. Tam zaorał i zbronował całe pole równiutko, rządek przy rządku. Następnie w wielkie wiadro wsypał ziarno i zaczął siać – chodząc po polu w jedną i drugą stronę. Przyjechał do domu, zjadł obiad i wyszedł do stodoły, gdzie musiał poprzestawiać z miejsca na miejsce bardzo ciężkie worki z paszą dla zwierząt. Zaczęło zmierzchać, znowu doglądał swój dobytek: krowy, konie, świnki, kury oraz kaczki. Wieczorem po kolacji mógł nareszcie odpocząć.



Spróbujcie odpowiedzieć teraz na pytania:

  • Co robi rolnik o świcie?
  • Co robi rolnik rano?
  • Co robi rolnik w południe?
  • Co robi rolnik po południu?
  • Co robi rolnik o zmierzchu?
  • Co robi rolnik wieczorem?
  • O kogo dba rolnik?
  • Praca rolnika jest…


Z pewnością wiecie już naprawdę dużo : ) BRAWO!!!


2.Filmiki edukacyjne – zamieszczone poniżej linki utrwalą zdobyte przez Was wiadomości, zapraszamy do obejrzenia : )

LINK 

LINK

LINK

LINK

LINK

3.Zabawa matematyczna ,,Policz słowa” – liczenie słów związanych z tematem, w podanym przez rodzica zdaniu. Pomocą niech będą dostępne w domu liczmany (patyczki, guziki, klocki, kredki itd.), ile słówek tyle liczmanów. Przykłady:

- Chleb jest bardzo zdrowy.

- Kłosy są żółte jak słońce.

- Zboże rośnie na polu.

- Ziarno mieli się na mąkę.


W linkach poniżej proponujemy interesujące quizy matematyczne : )

LINK

LINK

LINK

4.Zabawa „Co do czego?”dzięki takiej aktywności dziecko rozwijać będzie swoją percepcję wzrokowo-ruchową. W linkach poniżej są ilustracje, które możemy wydrukować jeśli oczywiście istnieje taka możliwość.

PLIK 1

PLIK 2

PLIK 3

PLIK 3

5.Zabawa manualna „Tniemy po śladzie” – jeśli istnieje możliwość wydruku, zapraszamy dzieci do pracy z nożyczkami. Czy uda Wam się „pokonać” linie na poniższych ilustracjach? Z pewnością tak : )

PLIK DO POBRANIA 1
PLIK DO POBRANIA 2
PLIK DO POBRANIA 3
PLIK DO POBRANIA 4
PLIK DO POBRANIA 5
PLIK DO POBRANIA 6
PLIK DO POBRANIA 7
PLIK DO POBRANIA 8

6.Zabawa matematyczna „Jajeczka z farmy rolnika” – Szanowni Rodzice jeśli możecie wydrukować ilustrację zamieszczona pod tekstem Wasze dzieci czeka nie lada zadanie : ) potrzebne będą nożyczki. Trzeba pomóc rolnikowi skompletować jajeczka i odpowiednio je połączyć. Zabawa pozwoli na czytanie globalne, zapamiętywanie i rozpoznawanie znaków graficznych cyfr i przeliczanie w dostępnym zakresie.

PLIK DO POBRANIA

7.Zabawa rozwijająca obszar poznawczy „Wiosenne zgadywanki” – zachęcamy Was do sprawdzenia swoich umiejętności, zadania przedstawione na ilustracjach poniżej możecie rozwiązać korzystając z monitora. Powodzenia i dobre, kolorowej zabawy : )

PLIK DO POBRANIA 1
PLIK DO POBRANIA 2
PLIK DO POBRANIA 3
PLIK DO POBRANIA 4

SMAKOWITA PROPOZYCJA NA PIĄTEK : ) RODZINNE MUFFINKI : )

Wiedzę zebraną podczas propozycji zajęć i zabaw związanych z tematem tygodnia zamknijmy we współdziałaniu z dzieckiem. Zachęcamy do skorzystania z pomysłu upieczenia smakowitych muffinek dla najbliższych. Poniżej podajemy sprawdzony przepis, który można ulepszyć wg własnych upodobań.

Składniki:

¾ szklanki mąki

niepełna łyżeczka sody

½ szklanki cukru

1-2 jajka

½ szklanki oleju

½ szklanki mleka


Wykonanie:

Połączyć sypkie składniki, dodać olej i mleko, na końcu jajko, wszystko razem dokładnie wymieszać (można użyć mikser). Aby babeczki były brązowe można dodać kakao, dla urozmaicenia smaku także marmoladę, bakalie, orzechy, cynamon, jabłka lub inne owoce. Piec w temperaturze 180 st. z nawiewem przez ok. 20 min. Po upieczeniu można także fantazyjnie je udekorować wg własnych pomysłów. Życzymy smacznego!


Czekamy na zdjęcia Waszych wypieków, prześlijcie je na adres mailowy grupy. Czekamy z niecierpliwością! Życzymy wspaniałej zabawy i powodzenia!!!

PAMIĘTAJMY …

- doskonalmy z dzieckiem rysowanie dowolnych, prostych szlaczków, - kształtujmy umiejętności manualne dziecka wykorzystując nożyczki – tworzenie dowolnych wycinanek, - rozwijajmy u dzieci umiejętność sylabizowania i głoskowania w oparciu o nazwy przedmiotów codziennego użytku, - doskonalmy z pociechami wiązanie sznurowadeł.


UWAGA RODZICE! Przypominamy, że spółgłoski wypowiadamy krótko, bez wypowiadania głosek współistniejących np.: „b” nie „be”, „c” nie

„ce”.


JĘZYK ANGIELSKI (materiał do powtórki)

The sun comes up!


ŻYCZYMY DOBREJ ZABAWY!!! SERDECZNIE POZDRAWIAMY : )

Wasze Panie : )


29 marca - 02 kwietnia 2021

SZANOWNI RODZICE, KOCHANE SMERFIKI!


     Oczekiwania na nadchodzące ŚWIĘTA WIELKANOCNE są doskonałą możliwością rozwoju i pogłębiania wiedzy dzieci dotyczącej przygotowań do tego radosnego czasu w oparciu o naszą polską kulturę oraz zwyczaje związane z wielkanocnymi tradycjami. Pozwólmy pociechom na udział i ich pomoc w czynnościach organizacyjnych, zachęcajmy je także do wspólnych aktywności.

Cele:

-aktywnie uczestniczy w przygotowywaniu dekoracji świątecznych

-naśladuje rodzica podczas wykonywania ćwiczeń logopedycznych,

-kształtowanie przywiązania i szacunku do tradycji,

-rozwijanie koncentracji uwagi i szybkości reakcji w zabawach,

-rozwijanie zdolności manualnych i plastycznych


ZAPRASZAMY DO ZABAWY METODĄ PROJEKTU PT.: „JAJECZKO” (CZAS TRWANIA - CAŁY TYDZIEŃ)


1.ROZPOCZĘCIE


   Zbliżają się radosne święta, których motywem przewodnim są jajka i kurczaczki. Aby dogłębnie poznać temat, zachęcamy do działania metodą projektu zatytułowanego „Jajko”. Zacznijmy zabawę od poniedziałku, a zakończmy w piątek. Liczymy na pomoc Rodziców i Wasze zaangażowanie się w realizację proponowanych aktywności. ZACZYNAMY!!!


2.AKTYWNOŚĆ BADAWCZA


Poznajcie odpowiedzi na poniższe pytania:

- Jakie zwierzęta znoszą jajka?,

- Z czego składa się jajko i co jest w środku? (przeprowadźcie doświadczenie i spróbujcie porównać czym różni się jajko całe i jajko rozbite; możecie także przeprowadzić eksperyment z gumowym jajkiem –link poniżej),

- Czy jajka umieją pływać? (doświadczenie z wodą – link poniżej),

- Kto znosi najmniejsze i największe jajka na świecie?,

- Czy tylko ptaki znoszą jajka?,

- Co symbolizuje jajko w koszyczku wielkanocnym?,

- Czym różnią się pisanki od kraszanek?


Poniżej linki z propozycjami zabaw badawczych:

LINK 1

LINK 2


Wesołe podsumowanie w linku poniżej : )

LINK 3


Dla rozluźnienia zachęcamy do zabawy w „Znajdź jajeczko”; ukryj w domu kilka czekoladowych jajek. Będzie ciekawie jeśli pomożesz dziecku odgadywać, gdzie są schowane przygotowując słoik z zagadkami np. W tym miejscu jest zimno i na pewno znajdziesz tam mleko (lodówka). Takie poszukiwania są ciekawsze niż znana wszystkim zabawa „Ciepło – zimno”.


3.ZAKOŃCZENIE PROJEKTU


Podsumowując – wszystkimi zdobytymi wiadomościami podziel się z najbliższymi. Ostatnim etapem aktywności niech będzie wykonana własnoręcznie, dowolną techniką pisanka. Oczywiście może być także ta prawdziwa :)

Zabaw w ozdabianie jajek z papieru jest naprawdę co niemiara. Szanowny Rodzicu narysuj po prostu jajko na kartce A4 i poproś pociechę o wycięcie nożyczkami (bardzo istotne ćwiczeni sprawności dłoni i palców dłoni). Następnie zdecydujcie, jaką techniką chcecie je ozdobić. Takie jajko może być wspaniałym upominkiem dla najbliższej rodziny. Można też wykonać prawdziwą, świąteczną pisankę.

- wyklejane plasteliną,

- ryż przyklejony do plasteliny,

- ozdobione skrawkami gazet (wydzieranka),

- ozdobione małymi figurami geometrycznymi, które maluch wcześniej sam powycinał (dobrze, może być z Twoją pomocą),

- pomalowane farbami,

- obsypane brokatem,

- mozaika, czyli drobne elementy przyklejone obok siebie,

- z ulubionym bohaterem z bajki,

- z zabawnym napisem,

- ozdobione wyciętymi literkami z różnych gazet,

- tylko czarno-białe (dowolne wzory).


4. PIOSENKI DO WSPÓLNEGO POSŁUCHANIA

LINK4

LINK5



Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy mowy:


Gorące jajko– dziecko nabiera powietrze nosem, a wypuszcza ustami, naśladując dmuchanie na gorące jajka

Rogi baranka– baranek wielkanocny ma okrągłe rogi- dziecko rysuje językiem kółeczka, przesuwając jego czubek po górnej wardze i po dolnej wardze.


Dziecko naśladuje głosy i ruchy zwierząt:
kurczątko pi, pi, pi – dziecko kuca i porusza ugiętymi w łokciach rękami jak skrzydełkami

baranek bee, bee, bee- dziecko czworakuje



PRACA PLASTYCZNA: wykonaj ją wspólnie z rodzicami

LINK6



DOWOLNA AKTYWNOĆ DLA DZIECKA:

PLIKI DO POBRANIA:

PLIK 1

PLIK 2

PLIK 3

PLIK 4

PLIK 5



CZEKAMY NA WASZE RELACJIE W POSTACI ZDJĘĆ PRZESYŁANYCH NA MAILA GRUPY : )



- W przerwie między zajęciami domowymi zachęcamy do zabawy dramowej „Świąteczne przygotowania”, w której na zmianę – rodzic i dziecko – przedstawiają czynność jaką wykonują przed Wielkanocą, następnie ją odgadują. Ten kto zgadnie prezentuje kolejne działanie. Jeśli macie trudność z wymyślaniem czynności, możecie przygotować obrazki przedstawiające je w sposób schematyczny.

- Opierając się na prostych wyrazach związanych ze świętami możecie zachęcić dzieci do wyodrębniania głoski na początku i na końcu ich brzmienia, jak również do dzielenia na sylaby z ich wyklaskiwaniem (baranek, babka, zajączek, koszyczek, jajko, pisanka itp.).

- Zabawa językowa „Zwyczaje wielkanocne” czyli rozmowa, w której doskonalić będziemy umiejętność wypowiadania się na określony temat i poszerzać będziemy słownik czynny pociech o nazwy związane z nadchodzącymi świętami.

- Zachęcamy do zabaw przy muzyce – podczas słuchania ulubionych przez dziecko piosenek możemy razem zatańczyć lub też poćwiczyć. Proponujemy skorzystać z linków poniżej : )

LINK 7

LINK 8


JĘZYK ANGIELSKI:

Proszę o powtórkę wybranego materiału (klikamy w tytuł piosenki):

Open Shut Them

Butterfly

The very hungry catepillar



Zdrowych, Wesołych Świąt Wielkanocnych oraz mokrego Śmigusa Dyngusa życzą Panie ze Smerfów.

22 czerwca - 30 czerwca

ANGIELSKI


Posłuchajcie jak Mia spędza wakacje

LINK

Powtarzajcie za panem czynności i nazwy przedmiotów kojarzące się z wakacjami:

LINK

LIPPY AND MESSY LINK




Drodzy Rodzice, kochane Smerfy i Smerfetki dziękujemy wszystkim Rodzicom za zaangażowanie w realizację zdalnego nauczania, mobilizowanie swojego dziecka do wykonywania zabaw, ćwiczeń, zadań, utrwalających dotychczasową wiedzę i umiejętności, a także za pomoc umożliwiającą dalszą realizację podstawy programowej. Dziękujemy za przesyłanie zdjęć oraz filmików z poczynań dzieci w domu. Gratulujemy dzieciom i rodzicom wytrwałości w podejmowanych zadaniach.



Obecna trudna sytuacja związana z koronawirusem jest dla nas wszystkich ogromnym wyzwaniem, dlatego tym bardziej dziękuję za zrozumienie i wzajemną życzliwość. Choć wszyscy jesteśmy mocno obciążeni nową rzeczywistością, pamiętajmy, że dzieci na nas liczą. Wspierajmy je, pomagajmy, ale również dyscyplinujmy, aby cały proces zdalnego nauczania był owocny szczególnie dla nich!

Życzymy Państwu dużo zdrowia!

To już ostatnie propozycje zabaw, które będą dotyczyły bezpiecznych wakacji. Nie zapomnijmy również o Dniu Taty. Wszystkim Tatusiom życzymy wszystkiego najlepszego i radości ze swoich pociech.

Zapraszam Was na kolejne zabawy…




AKTYWNOŚC DOWOLNA W CIĄGU DNIA: swobodny rysunek dziecka, ołówkiem, kredkami lub farbami, układanie puzzli, budowanie z klocków itp.



ĆWICZENIA I ZABAWY ODDECHOWE

LINK



DZIEŃ TATY

"23 czerwca – Dzień Taty" –życzenia złożone każdemu Tatusiowi na pewno sprawią wiele radości...zachęcamy wszystkie dzieci do nauczenia się wierszyków na pamięć.



Kochany Tato - zacznę zwyczajnie,
że z Tobą w domu zawsze jest fajnie:
i w deszcz, i w słotę, w smutku, w radości,
wspierasz i uczysz życia w miłości.
Dzisiaj za wszystko chcę Ci dziękować,
skromny bukiecik kwiatów darować.

Tato, Tato ukochany,
my życzenia Ci składamy.
Przesyłamy jakby z procy,
sto całusów z całej mocy.


Postarajcie się spędzić ten dzień wspólnie i w wyjątkowy sposób, tak aby wszystkim członkom rodziny przyniósł wiele radości i zapadł na długo w pamięć :) Wykonaj samodzielnie prezent dla Taty lub poproś o pomoc Mamusię – każdy Tatuś na pewno bardzo się ucieszy :)



PIOSENKA

Bezpieczne wakacje” LINK



FILM EDUKACYJNY

Wakacyjne miejsca” - dokąd można pojechać? Rozmowy dzieci z rodzicami o miejscach, w które można pojechać na wakacje. LINK



BEZPIECZEŃSTWO NAD WODĄ

LINK


WIERSZ „Wakacyjne rady”

Aby wakacje były przyjemne i bezpieczne musimy zachowywać się w odpowiedni sposób. Posłuchajcie wiersza z wakacyjnymi radami i starajcie się je zapamiętać.



Głowa nie jest od parady

służyć ci musi dalej.

Dbaj więc o nią i osłaniaj

kiedy słońce pali.



Płynie w rzece woda

chłodna, bystra, czysta

Tylko przy dorosłych

z kąpieli korzystaj.



Jagody nieznane

gdy zobaczysz w borze:

nie zrywaj! Nie zjadaj!-

bo zatruć się możesz.



Urządzamy grzybobranie

jaka rada stąd wynika:

Gdy jakiegoś grzyba nie znasz

nie wkładaj go do koszyka.



Biegać boso – przyjemnie,

Ale ważna rada:

Idąc na wycieczkę

Dobre buty wkładaj.



TAJEMNICZA WYSPA

Zabawy kreatywne np. zbudowanie szałasu z rodzicami (tipi, namiotu).



ZABAWA MATEMATYCZNA

1. „Co spakujemy nad morze? Co spakujemy w góry?” - rozmowy o bezpieczeństwie na wakacjach (dobre buty, czapka…). Segregowanie przedmiotów, tworzenie zbiorów i przeliczanie ich elementów (proszę wykorzystać ubrania, przedmioty znajdujące się w domu).



2. Zabawy utrwalające przeliczanie, utrwalanie kolorów LINK



3. Zabawy przy uzyciu kolorowych makaronów – powtarzanie kolorów, dodawanie, odejmowanie, przeliczanie) LINK



QUIZ „Tak - Nie”

- gdy przeczytane przez rodzica zdanie jest prawdziwe dziecko klaszcze, gdy fałszywe tupie nogami

Po górach spacerujemy w czasie burzy.

Nie zbliżamy się do nieznanych/dzikich zwierząt.

W lesie można krzyczeć.

Podczas letnich wypraw należy osłaniać głowę przed słońcem.

Na plaży opalamy się od rana do wieczora.

W górach wędrujemy po wyznaczonych szlakach.

Kąpiemy się w miejscach niestrzeżonych.

Zawsze przebywamy blisko dorosłych.



GRA PLANSZOWA

Zachęcam Państwa do rodzinnego skonstruowania gry matematycznej na temat” Rodzinna podróż”. Gry planszowe mają na celu utrwalenie kolorów, ćwiczenie umiejętności przeliczania, stosowanie się do zasad gier, pomoc dziecku w pogodzeniu się z porażką i wytłumaczenie, że nie zawsze się wygrywa (należy również „dać” dziecku wygrać ????)

1. Wymyślenie zasad gry i spisanie przez dorosłego.

2.Wykonanie planszy (można narysować kredkami, pisakami, ołówkiem) i pionków (pionki można ulepić z plasteliny lub wykorzystać gotowe figurki).



Ważne, aby dziecko współuczestniczyło w tworzeniu gry i wymyślało zasady, pułapki, przeszkody, rysowało, kolorowało itp.



ORIGAMI

Wykonanie łódeczki z origami (puszczanie jej w misce z wodą) lub wykonanie samolotu z origami i puszczanie go na podwórku.

1. Jak zrobić łódkę LINK

2. Jak zrobić samolot LINK



ZABAWY PLASTYCZNE (propozycje do wyboru)

1.„Tajemnicze lato" - praca plastyczna - collage

Z kolorowego papieru lub makulatury wyrwijcie chmurki, trawę, korony drzew i przyklejcie je na kartkę papieru. Pracę uzupełnijcie dorysowując różne elementy kredkami lub farbami akwarelowymi czyli wodnymi. Po skończonej pracy posprzątajcie otoczenie wokól siebie, a potem pochwalcie się swym latem na kartce papieru.



ZABAWA SŁOWNA „Lato na opak”

- rodzic czyta wiersz Lato w wersji prawidłowej (można dwukrotnie), a następnie zmienionej, dziecko stara się wskazać, które słowa zostały zmienione lub nie pasują do wiersza.



WERSJA ORYGINALNA:

Lato wesołe, lato gorące,

lato kolorowe, kwiatami pachnące.

Morze, jeziora i lasy też,

wybieraj to, co chcesz.

Tam muszelki, a tu ryby,

tam żaglówki, a tu grzyby.

A gdy zechcesz, poznasz też lato owocowe,

truskawkowe i wiśniowe, malinowo - poziomkowe.



WERSJA ZMIENIONA:

Lato smutne, lato zimne,

lato szare, parasolami pachnące.

Oceany, jeziora i lasy też,

wybieraj to, co chcesz.

Tam muszelki, a tu ryby,

tam żaglówki, a tu grzyby.

A gdy zechcesz, poznasz też lato owocowe,

ogórkowe i marchewkowe, pietruszkowo - fasolowe.



ĆWICZENIA GRAFOMOTORYCZNE

Ćwiczymy koordynację wzrokowo- ruchową- sprawna ręka i oko ćwiczenia grafomotoryczne – dla chętnych dzieci. LINK



Miłej zabawy, ciekawych pomysłów i do zobaczenia!!!

15 czerwca - 19 czerwca

W ubiegłym tygodniu wspólnie z rodzicami i rodzeństwem bawiliście się kolorami. Zdecydowanie najbardziej spodobały się Wam pomysły plastyczne oraz doświadczenie. Nadal mocno zachęcam do dalszej współpracy z nami i konstruktywnego wykorzystania czasu spędzanego razem w domu jak i na świeżym powietrzu. W tym tygodniu więcej naszej uwagi poświęćmy na poznawanie niezwykle interesującego świata zwierząt – zarówno tych domowych, jak i egzotycznych. Uczymy dzieci od najmłodszych lat szacunku i poszanowania dla wszystkich zwierząt, pokażmy dziecku jak wielką wartością jest obecność zwierząt w życiu każdego człowieka:) Uczulajmy dzieci także na potrzeby zwierząt – zarówno tych, które posiadamy w domu jak i tych pokrzywdzonych przez nieodpowiedzialnych ludzi (np. przebywających w schroniskach dla zwierząt). W tym miejscu chciałybyśmy podziękować wszystkim rodzicom i dzieciom, którzy aktywnie włączali się w organizowane w przedszkolu comiesięczne zbiórki dla zwierząt z naszego jeleniogórskiego schroniska. Rozbudzanie w dzieciach empatii i wrażliwości na potrzeby zwierząt sprawi, że wyrosną na odpowiedzialnych młodych ludzi. Zapraszamy do poznawania tak ciekawego, różnorodnego i barwnego świata zwierząt Zapraszam Was na kolejne zabawy…



"Zwierzęta małe i duże"


NA ROZGRZEWKĘ

Zumba Kids LINK


ODGŁOSY ZWIERZĄT

LINK 


DZIKIE ZWIERZĘTA

LINK


RYMOWANKA

Idzie słoń” LINK

Szóstka słoni” LINK


PIOSENKI (do słuchania)

LODY - Klub Kaczki Niedziwaczki LINK



ZWIERZĘCE KALAMBURY

Pobawmy się z dzieckiem w zgadywanki o zwierzętach:) Ruchem, gestem i głosem możecie naśladować dowolne zwierzę – zamieńcie się na chwilę w groźnego tygrysa, uroczego kotka lub dostojnego bociana...pomysłów na pewno będzie wiele:)


FILM EDUKACYJNY O ZWIERZĘTACH

LINK


ZAGADKI

Tam śpię, jem i piję.

Mym przysmakiem oczywiście

są eukaliptusa liście. (koala)


Powolne bardzo ma ruchy

i nie skrzywdzi nawet muchy.

Gdy na nerwach mu ktoś gra,

do skorupy się schowa. (żółw)


Egzotyczne, dziwne zwierzę,

jaki kolor ma - ja nie wiem.

Barwę swoją ciągle zmienia,

z najbliższego otoczenia. (kameleon)


Na Antarktydzie żyje

elegancki czarny ptak,

dużo pływa lecz nie lata,

ma na sobie czarny frak. (pingwin)


Skacze, psoci i figluje,

z gałęzi na gałąź przeskakuje.

Kto figlarkę ową zna,

chętnie jej banana da. (małpa)


Ma on trąbę, ma też kły,

jeśli trzeba, bywa zły.

Jego przodkiem mamut stary,

po nim wielkie ma rozmiary. (słoń)


Często dzioba nie zamyka,

gada jakby starta płyta.

Bywa również kolorowa,

chyba wiesz już o kim mowa? (papuga)


Jakie zwierzę to, czy wiecie,

co garb nosi na swym grzbiecie?

W karawanie podróżuje,

piaski pustyń pokonuje. (wielbłąd)


W Australii mieszkam i dużo skaczę,

często zwą mnie tutaj torbaczem.

W torbie swojej dzieci noszę,

mogę je pokazać, o proszę! (kangur)



WIERSZ


1."Jak rozmawiać trzeba z psem"

Wy nie wiecie, a ja wiem,

Jak rozmawiać trzeba z psem,

Bo poznałem język psi,

Gdy mieszkałem w pewnej wsi.

A więc wołam: „Do mnie, psie!”

I już pies odzywa się.

Potem wołam: „Hop-sa-sa!”

I już mam przy sobie psa.

A gdy powiem: „Cicho leż!”

Leżę ja i pies mój też.

Kiedy dłoń wyciągam doń,

Grzecznie liże moją dłoń

I zabawnie szczerzy kły,

Choć nie bywa nigdy zły.

Gdy psu kość dam - pies ją ssie,

Bo to są zwyczaje psie.

Gdy pisałem wierszyk ten,

Pies u nóg mych zapadł w sen,

Potem wstał, wyprężył grzbiet,

Żebym z nim na spacer szedł.

Szliśmy razem - ja i on,

Pies postraszył stado wron,

Potem biegł zwyczajem psim,

A ja biegłem razem z nim.

On ujadał. A ja nie.

Pies i tak rozumie mnie,

Pies rozumie, bo ja wiem,

Jak rozmawiać trzeba z psem.



2."Czego potrzeba kotu"

Kotu potrzeba niewiele:

Pogłaskać go tylko w niedzielę,

w poniedziałek, wtorek i w środę

leciutko podrapać go w brodę,

w czwartek, w piątek i w sobotę

pobawić się trochę z kotem

i w niedzielę – znów niewiele.



A jeśli ci się uda

pokochać go troszeczkę

i tym co mu smakuje

napełnisz mu miseczkę



i mocno postanowisz

nie oddać go nikomu

i zgodzisz się by czasem

porządził trochę w domu,



to zauważysz potem

(to zresztą przyjdzie z wiekiem),

że będąc bliżej z kotem,

jesteś bardziej człowiekiem.



ZWIERZĘ TO NIE ZABAWKA

LINK


ZABAWA OSTRE CIĘCIE

Na stole rozkładamy papier, słomki, trawę, mąkę, kamienie, itp. i nożyczki. Teraz dziecko przy rodzicu doświadcza i próbuje przecinać nożyczkami poszczególne przedmioty. Pytamy potem dziecko co można przeciąć nożyczkami a czego nie i dlaczego? Pamiętamy o zasadach bezpieczeństwa.


ZABAWY PLASTYCZNE

1.Zwierzeta egzotyczne LINK 


ĆWICZENIA NA RÓWNOWAGĘ

LINK


ZABAWY MUZYCZNO-RUCHOWE

Idziemy do ZOO”  LINK

Cztery słonie” LINK

Mucha w mucholocie” LINK



Zapraszam do zabawy,

życzę świetnych pomysłów ????



09 czerwca - 12 czerwca

JĘZYK ANGIELSKI


LINK




Witam wszystkie dzieci i rodziców!

Zapewne wypoczęliście już po zabawach z Dnia Dziecka.

W ubiegłym tygodniu dużo bawiliście się wspólnie z rodzicami, którzy przygotowali dla

Was wiele niespodzianek.


Dziękuję rodzicom za współpracę ????

Wszystkim, którzy przysłali zdjęcia oraz filmiki Smerfików, bardzo dziękuję!

W tym tygodniu tęczowy tydzień – dowiecie się, jak powstaje tęcza,

w jaki sposób mieszamy farby, czy możemy malować tylko farbami oraz obejrzycie film o Reksiu malarzu.

Zapraszam Was na kolejne zabawy…



Tęczowy tydzień”


NA ROZGRZEWKĘ

Aby się rozgrzać zapraszam do zabawy ruchowej przy muzyce. Wykonujcie ćwiczenia wraz z bohaterami filmiku. Miłej zabawy! 

LINK


AKTYWNOŚC DOWOLNA W CIĄGU DNIA

- zabawy na podwórku, na działce, spacer do lasu,

- obserwacja otaczającej przyrody

- pobawcie się w teatrzyk,

- przebierzcie się w nie swoje ubrania,

- zróbcie sesje zdjęciową ze śmiesznymi gadżetami,

- stwórzcie domowa mapę skarbów, a następnie odszukajcie się,

- odrysujcie swoje dłonie, stopy a nawet sylwetki,

- nauczcie swoje dzieci wiązania kokardek i węzełków,

- rozpoznawajcie przedmioty przez dotyk,

- zróbcie kąpiel zabawek,

- pobierzcie swoje odciski palców,

- zróbcie domowa gazetę z wiadomościami z całego dnia,

- pobawcie się w sklep, fryzjera, aptekę…

- stwórzcie puzzle z waszych rysunków,

- wieczorem, gdy chmury odsłonią niebo szukajcie gwiazdozbiorów.



FILM „SIEDEM KOLORÓW TĘCZY” - czy chcecie dowiedzieć się czegoś ciekawego o tym pięknym zjawisku? To obejrzyjcie z rodzicami filmik. LINK



Czy już wiecie, ile kolorów ma tęcza?

Jaki jest pierwszy kolor od góry, od słońca?

Jaki jest ostatni kolor tęczy?

Co chcielibyście namalować każdym z tych kolorów?



ZABAWA DRAMOWA „Jestem malarzem" - dziecko zamyka oczy i wyobraża siebie w roli malarza. Rodzic proponuje, aby wyobraziło siebie stojącego przed sztalugą, w jednej ręce trzyma pędzel, w drugiej paletę z farbami i w powietrzu maluje obraz barwami jakie lubi.



SMUTNE I WESOŁE OBRAZY

Potrzebne będą dwie białe kartki oraz zestawy farb w barwach "smutnych" (kolory zimne- niebieski, zielony) i "wesołych" (kolory ciepłe - żółty, pomarańczowy i czerwony). Dziecko maluje dwa obrazy, w dwóch zestawach kolorystycznych, później próbuje odpowiedzieć na pytanie: dlaczego jeden obraz jest smutny, a drugi wesoły? Dziecko dochodzi do wniosku, że przekaz obrazu zależy od użytych kolorów.



BAJKA „REKSIO MALARZ”

LINK



ZABAWY RUCHOWE

Zabawy ruchowe LINK

Zabawy ruchowe z piłeczkami LINK

Kolory" - dziecko biega lub spaceruje, na hasło rodzica np. żółty, dziecko szuka przedmiotu w tym kolorze.



ZABAWA W LUSTRO

Naśladowanie mimiki twarzy–dziecko z dorosłym lub rodzeństwem siada naprzeciwko inaśladują siebie nawzajem, próbują nazwać emocje, jakie chciały wyrazić swoją miną oraz jakie wyrażał ich partner w parze.



BAJKA TERAPEUTYCZNA do podusi „Żółw maratończyk”

LINK



PIANKOLINA - zróbcie wspólnie coś szalonego.  

Piankolina – 1 kg mąki ziemniaczanej, jedno opakowanie pianki do golenia oraz odrobinę płynu do mycia naczyń najlepiej białego lub bezbarwnego. Wszystkie składniki mieszamy razem, w razie potrzeby dodajemy piankę lub mąkę. Gdy dzieciom znudzi się biały kolor, masę można zabarwić za pomocą barwników spożywczych. Dodajemy odrobinę barwnika do masy w miseczce i zagniatamy.

LINK



Piankolina- 1 łyżka pianki do golenia, 1 łyżka kleju w płynie, 1 łyżka płynu do prania – wszystko mieszamy, następnie dodajemy do styropianowych kulek.

LINK



ZAJĘCIA EDUKACYJNE

W pracowni malarza - zajęcia w przedszkolu "Jedyneczka", z którego dowiecie się czym zajmuje się malarz, jak wygląda jego praca i pracownia, co jest mu do pracy potrzebne. LINK



DOKOŃCZ ZDANIA

Dokończ zdanie" - rodzic mówi początek zdania, a dziecko je kończy:

- Malarz potrzebuje do malowania pędzla i...........(farb)

- Malarz maluje..........(obrazy)

-W pracowni malarza stoją..............(sztalugi)

- Na sztalugach umieszczony jest............(obraz)

- Na palecie malarza są różne kolory.............. (farb).

Na zakończenie zamienimy się w malarzy i namalujemy portret kogoś z rodziny.



MAMY KOLOR – BĘDZIE KOLOR

Rodzic przygotowuje kilka przeźroczystych naczyń (jednorazowe kubki, słoiki), do których wlewa wodę i w każdym kubku zabarwia ją innym kolorem farby plakatowej. Dziecko nazywa kolory, a następnie do zabarwionej wody dodaje inny kolor farby, obserwuje powstawanie nowej barwy i nadaje jej nazwę.


CZERWONY I BIAŁY

Do zabawy potrzebna będzie czerwona farba i biała pasta do zębów oraz kartka papieru. Dziecko bawi się obiema barwami, samodzielnie je łącząc, mieszając i swobodnie nimi malując co chcą i jak chcą. Zauważa przy tym, jak powstaje barwa pochodna czyli różowa oraz dostrzega, że malować można nie tylko farbami.



NIEBIESKI I ŻÓŁTY

- swobodna ekspresja plastyczna. Dziecko bawi siĘ dwiema barwami farb akwarelowych nakładając je na siebie tj. swobodnie malują jednym kolorem, na który nakładają drugi kolor. Początkowo cała praca może być niebieska, a po niebieskiej płaszczyźnie dziecko maluje żóltą farbą i powstaje barwa zielona. (Jeśli ktoś ma w domu pastele olejne może ich użyć zamiast farb).


ĆWICZENIE ODDECHOWE

Kolorowe kleksy” - na białek kartce rodzic wylewa kilka kropli rozwodnionej farby w dwóch kolorach, dziecko rozdmuchuje farbę, ogląda powstałe kleksy i określa do czego są podobne.



ZABAWA TROPIĄCA

Kolorowe pędzle" - Rodzic rozkłada w różnych miejscach kolorowe pędzle lub kredki ( po kilka w każdym kolorze) i daje dziecku szarfy (materiały, przedmioty) w takich kolorach, w jakich są pędzle. Zadaniem dziecka jest odnalezienie pędzli czy kredek we wszystkich kolorach szarf. Następnie układa na podłodze rozłożone szarfy oraz pędzle lub kredki i przelicza ich ilość, porównuje których jest więcej / mniej.

(Szarfy można zrobić z bibuły).



PUDEŁKO POMYSŁÓW

Pudełko pomysłów” - (rozwijanie kreatywnego myślenia) do pudełka po butach wkładamy różne przedmioty, których wykorzystanie nie jest oczywiste: kamyk, patyk, sznurek, guzik. Dziecko losuje jeden przedmiot i kończy zdanie: „Mam pomysł, aby wykorzystać…. (ten kamień /patyk) do…”



ZABAWY PLASTYCZNE propozycje:

1.Technika malowania na ciepło (podczas pracy będzie jednak konieczna pomoc dorosłego). Na białej kartce dziecko rysuje flamastrem dowolny kontur np. serce, kwiatek, autko itp., który wypełnia temperowaną kredką świecową. Następnie przykrywa rysunek czystą, białą kartką, a dorosły prasuje ją ciepłym żelazkiem. Kolory kredki w konturze rozpłyną się i połączą ze sobą tworząc ciekawą pracę.

2. " Żółty i czerwony" - swobodna ekspresja plastyczna.

Dziecko otrzymuje białą kartkę i po jednym kawałku bibułki żółtej i czerwonej oraz miseczkę z wodą. Dziecko zwilża czerwoną bibułę i uciska na białej kartce, na ślady czerwonej bibuły dziecko odciska zwilżoną bibułkę żółtą otrzymując w ten sposób kolor pomarańczowy.

3. " Bajkowe stworki" - rysowanie wieloma kredkami jednocześnie. Rodzic spina gumką po kilka kredek w różnych kolorach, dziecko pęczkiem kredek rysuje kwiatki, ślimaki, motyle itp.



Zapraszam do zabawy,

życzę świetnych pomysłów

01 czerwca - 05 czerwca

Kochane Smerfy, Smerfetki oraz Rodzice,


Tematem minionego tygodnia było Święto Rodziny. Chętnie podzieliliście się zdjęciami i filmikami z obchodzonego Dnia Matki ????. Powstały piękne laurki dla mam, przygotowane z pomocą tatusiów, niektórzy z Was wybrali się na pyszne lody. W wielu domach mama poczuła się jak królowa ????. W tym tygodniu będziecie rozmawiali z rodzicami o dzieciach z różnych stron Świata, podobieństwach i różnicach oraz o prawach dziecka. Proszę przybliżyć dziecku temat w miarę możliwości i chęci.



Zapraszam Was na kolejne zabawy…




PROPOZYCJE ZABAW I ZAJĘĆ OD 01.06.2020r.- 05.06.2020r.


Dzieci są jak Motyle na wietrze…

Niektóre potrafią latać wyżej niż inne…

Ale każde z nich lata najlepiej jak może…

Po co więc porównywać je do reszty?

Każde z nich jest inne…

Każde jest wyjątkowe…

Każde jest piękne…



W Dniu Dziecka życzymy Wam, dużo prezentów, mile spędzonego czasu na zabawach z najbliższymi i przede wszystkim zdrówka : )



AKTYWNOŚĆ DOWOLNA W CIĄGU DNIA

Zabawy wspólnie z mamą i tatą oraz rodzeństwem. Spacer z rodzicami na lody z okazji Dnia Dziecka. Zabawy ruchowe na podwórku. Czytanie dzieciom książeczek według upodobań. Zabawy klockami. Układanie puzzli, układanek



ZABAWA LOGOPEDYCZNA

1. Wiewiórka

Wiewiórka robi zapasy na zimę, musimy jej pomóc i pobawić się naszą buzią.

Jesteśmy wiewiórką, która gromadzi zapasy na zimę. Do tego ćwiczenia można wykorzystać muzykę relaksacyjną bądź poważną. Wiewiórka gromadząc zapasy na zimę, będzie je upychać w norce. Norka to nasza buzia. Wypychamy języczkiem policzek najpierw jeden potem drugi. Następnie wiewiórka niesie zapasy do dużego pokoju. Taką jadalnią będzie nasze podniebienie. Języczek przyklejamy do podniebienia. Nagle wiewiórce zrobiło się zimno i musi przejść do mniejszego pokoju w swojej norce. Teraz liczymy wszystkie ząbki. Do norki wszedł przyjaciel wiewiórki i pokazała mu całe zbiory, wysuwamy język i kładziemy go na brodzie. Antoś powiedział, że jego przyjaciółka świetnie sobie poradziła. Wiewiórka z radości zrobiła wesołą minę, nadmuchujemy policzki i przesłała mu całusa.



ZAGADKI DLA STÓP

Przejdź tunel z gołymi stopkami i odnajdź właściwy przedmiot.

Na podłodze układamy różnego rodzaju przedmioty. Najlepiej takie, które zawierają trudną głoskę. Może to być szczotka, kapelusz, zegarek; budzik, pokrywka od garnka, drewniany wazonik itp. Dziecko przygląda się i zapamiętuje kolejność. Następnie pokonując tunel musi bardzo się postarać, żeby pod bosymi stopkami wyczuć na co wchodzi. A przy okazji wymacać tę rzecz, którą wybierze dla niego pozostały członek rodziny i powiedzieć nazwę przedmiotu. Wszystko odbywa się oczywiście przy zawiązanych oczach dziecka.


ĆWICZENIA ORTOFONICZNE  „Żabi chór”

Jak pięknie potrafią śpiewać żabki. Spróbujesz?

Żabi książę stoi w środku kręgu utworzonego przez pozostałych członków rodziny. Żabki skaczą we wspólnym rytmie wokół księcia, obserwując go z wielkim poważaniem. Nagle "nic niewidzący" książę wyciąga rękę przed siebie, wskazuje na jedno z żabich dzieci i nakazuje mu rechotanie. Jeżeli książę rozpozna po rechotaniu, na jakie imię reaguje ta żabka, wtedy zamieniają się rolami.



ZABAWA SŁUCHOWA  „Zaczarowane słoiki”

Do tego zadania potrzebne będą słoiki. Zamiast słoików można użyć pudełek po zapałkach lub zakręcanych pojemników. Wrzucamy do każdego słoika makaron, mąkę, ryż, kaszę gryczaną, sól lub kostki lodu. Zakręcamy słoiki. Ważne, aby były każdy słoik miał parę, tzn. muszą być dwa takie same, wypełnione tą samą zawartością. Zadaniem dziecka będzie szukanie przy zasłoniętych oczach, które słoiki wydają taki sam dźwięk. To doskonała zabawa słuchowa, która sprawi wiele radości.


ĆWICZENIE SŁUCHOWO-ODDECHOWE



AKTYWNOŚC DOWOLNA W CIĄGU DNIA



ZABAWA RUCHOWA „Simama ka”

Tekst afrykańskiej rymowanki: Simama ka, simama ka, ruka ruka ruka, simama ka, tembeja kimbija, tembeja kimbija, ruka ruka ruka simama ka. Ruchy dzieci: Simama – kucają, ka – wstają, ruka – klaszczą lub tupią, tembeja kimbija – obchodzą krzesło dookoła lub obracają się wokół własnej osi. Bawią się dwa razy. Za drugim razem śpiewają i poruszają się dużo szybciej



DZIECI Z RÓŻNYCH STRON ŚWIATA

Proszę pooglądać wspólnie z dziećmi film i porozmawiać na temat wyglądu, ubioru, koloru skóry dzieci z różnych stron Świata.

LINK

Każdy z nas jest inny LINK



PIOSENKI

Wszystkie dzieci nasze są” LINK

Jestesmy dziecmi” LINK



ZABAWA DYDAKTYCZNA

Rozkładamy na dywanie 10 przedmiotów związanych z domem np: klamerka, kubeczek, łyżeczka, skarpeta, but, lusterko, zabawka, cytryna, pasta do zębów, książeczka... Zadaniem dziecka jest ich przeliczenie, nazwanie i....zapamiętanie. Dziecko opuszcza pomieszczenie, a rodzic chowa jedną rzecz pod koszulkę… - zadaniem dziecka jest odgadnięcie co to było. Potem zamiana ról i rodzic wychodzi a dziecko chowa. Nie zmieniamy kolejności przedmiotów na dywanie.



LIST OD CHŁOPCA Z UGANDY


Drodzy Przyjaciele!

Przesyłam Wam pozdrowienia z mojego rodzinnego kraju, z Ugandy. Mam na imię Joseph Lwevola, mam 9 lat. Moje imię nadała mi babcia. W moim kraju, w Ugandzie, ludzie mają po dwa imiona: jedno chrześcijańskie (ja mam Józef – Joseph), drugie – ugandyjskie. W moim liście są dla Was zadania do wykonania.

I zadanie powiedzcie, jak macie na imię. Może macie po dwa imiona? Czy wiecie, kto Wam wybrał imię?

W mojej okolicy są pola kukurydzy i fasoli – gdy długo nie ma deszczu, wszyscy się martwią o plony. Mieszkam z rodziną w domu – lepiance krytej słomą, której dach często umacniamy kamieniami i cegłami od góry. Opiekuje się nami chory dziadek. Mam czworo rodzeństwa: Irenę, Tapenensi, Roberta, Fhionę. Lubię robić zabawki. Z drutu zrobiłem samochód i wózek. Z butelek i kory bananowca zrobiłem piłkę i skakankę.

II zadanie podpowiedzcie mi, z czego jeszcze można robić zabawki?

Lubię też zajmować się zwierzętami i grać w piłkę nożną. Potrafię cały wolny dzień bawić się z kolegami na powietrzu. Z rodzeństwem często śpiewamy i przygotowujemy przedstawienia. Dużo pomagam dziadkowi: koszę wysoką trawę, karczuję krzewy, pomagam przy ścinaniu drzew i wyrywaniu ich z korzeniami oraz kopaniu. Pomagam w domu, w polu i przy zwierzętach – karmię kozy liśćmi sorgo. Pomagam też mieszkańcom mojej wioski w pracach w ogrodzie.

III zadanie powiedzcie, w jaki sposób pomagacie innym.

Największym moim marzeniem było – móc się uczyć. Dzięki pomocy jednej z warszawskich szkół, z której dzieci zbierają pieniądze i wysyłają do moich opiekunów, już od roku mogę chodzić do szkoły.

IV zadanie powiedzcie, jakie jest Wasze największe marzenie.

Czasem dziadek opowiada nam bajki i opowieści. Oto jedna z nich: Usiądźcie wygodnie i posłuchajcie...

Rybak i muzungu Nad Jeziorem Wiktorii w Ugandzie żył sobie pewien rybak. Miał on żonę, troje dzieci, malutką chatkę i bardzo dobrą wędkę. Codziennie rano szedł na brzeg jeziora i łowił ryby. Kiedy złowił już 10 sztuk, zabierał je na targ do znajomego sprzedawcy, sprzedawał, a pieniądze przeznaczał na jedzenie i ubranie dla swojej rodziny. Pieniądze wystarczały na zaspokojenie potrzeb całej rodziny. Praca ta zajmowała mu pół dnia. Resztę dnia spędzał, siedząc przed domem, patrząc na jezioro i rozmawiając z żoną, dziećmi i wszystkimi, którzy do niego przychodzili. Tak mijał dzień za dniem. Pewnego dnia zjawił się pewien muzungu – człowiek biały. Długo przyglądał się rybakowi, kiedy on łowił ryby. Następnego dnia, ten sam muzungu znów przyszedł na brzeg jeziora i przyglądał się rybakowi, aż w końcu podszedł do niego i powiedział: – Rybaku! Dlaczego łowisz tylko 10 ryb dziennie? Przecież możesz poświęcić więcej czasu i łowić więcej ryb! – Ależ dlaczego? – ze zdziwieniem zapytał rybak. – Kiedy złowisz więcej ryb i sprzedasz je, będziesz miał więcej pieniędzy. Jeśli będziesz miał więcej pieniędzy, będziesz mógł kupić sobie łódź i wypłynąć na jezioro, by łowić jeszcze więcej ryb – tłumaczył muzungu. – Dobrze, ale po co? – znów zapytał rybak. – Kiedy będziesz miał łódź i będziesz łowił więcej ryb, sprzedasz je i będziesz mógł sobie kupić łódź motorową, żeby móc wypływać daleko na jezioro, gdzie jest więcej ryb i łowić jeszcze więcej. – To prawda, – odrzekł rybak – ale czemuż miałbym to robić? – To proste! Będziesz łowił więcej, będziesz miał więcej pieniędzy. Będziesz mógł zbudować większy dom dla swojej rodziny, kupić samo chód, kupić wiele innych rzeczy... – wyliczał muzungu. – Lecz po co mi to wszystko? – ze zdziwieniem zapytał rybak. – Jak to po co? By być bardziej szczęśliwym! – wykrzyknął muzungu. – Ale ja już jestem bardzo szczęśliwy! –powiedział rybak

V zadanie jak zrozumieliście morał tej bajki? O czym mówi?

Na pewno już wiecie! Nam w Afryce do szczęścia potrzeba niewiele – nauka w szkole, zabawa z kolegami, rodzeństwem, opowieści dziadka.

Mój dzień w Afryce wygląda tak: w dniu, w którym idę do szkoły, dziadek budzi mnie o 7.00 rano. Myję się, wkładam mundurek szkolny i czasem jem śniadanie – porycz (jest to ugotowana mąka kukurydziana z wodą i z cukrem), który bardzo lubię.

VI zadaniepowiedzcie, co wy jecie na śniadanie w domu.

Przed wyjściem do szkoły karmię zwierzęta. Do szkoły idę pół godziny piaszczystą drogą. W szkole jem obiad: poszo, czyli gęstą papkę z gotowanej mąki kukurydzianej, czasem polanej ostrym sosem.

VII zadanie powiedzcie, co lubicie najbardziej jeść na obiad.

Po lekcjach gramy z kolegami w piłkę nożną lub bawimy się w grę „sula katambala – tomuli lamu lala”. Vii zadanie – usiądźcie w kręgu. Wybrana osoba chodzi z jakimś przedmiotem w ręku na zewnątrz koła i mówi pierwszą część tekstu: sula katambala. Wszyscy jej odpowiadają: tomuli lamu lala. W pewnym momencie ta osoba podkłada komuś przedmiot za plecami. Dzieci oglądają się za siebie i sprawdzają, czy za nimi nie ma tego przedmiotu. Ten, kto znajdzie przedmiot , bierze go do ręki i goni podkładającego przez jedno okrążenie. Podkładający biegnie na zwolnione miejsce. Teraz osoba, która złapała przedmiot, podkłada go innym. Jeśli ktoś kogoś złapie, to osoba złapana siedzi na środku, dopóki ktoś inny nie zostanie złapany. Wtedy następuje zamiana. Dowiedziałem się, że wy bawicie się w podobną grę, Chodzi lisek koło drogi. A teraz pobawcie się tak jak w Afryce. Po powrocie ze szkoły pomagam w domu i w polu. Na kolację jemy banany, smażony plantan – podobny do bananów, potrawy z batatów (słodkich ziemniaków) i prosa, kukurydzę lub placki z sorgo.

VIII zadaniepowiedzcie, co jecie na kolację.

Gdy idę spać i jest mi zimno, przykrywam się kocem lub kurtką. Czuję się bardzo dobrze. Zawsze oglądam zdjęcia uczniów szkoły, która się mną zaopiekowała. Wtedy czuję się szczęśliwy! Joseph



PRAWA DZIECKA  Janusz Korczak


Niech się wreszcie każdy dowie

I rozpowie w świecie całym,

Że dziecko to także człowiek,

Tyle, że jeszcze mały.



Dlatego ludzie uczeni,

Którym za to należą się brawa,

Chcąc wielu dzieci los odmienić,

Spisali dla was mądre prawa.

Więc je na co dzień i od święta

Spróbujcie dobrze zapamiętać:



Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,

A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.



Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi

I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.



Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać,

I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.



Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami,

Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.



Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,

Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.



Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa,

A gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.



Tak się tu wiersze poukładały,

Prawa dla dzieci na całym świecie,

Byście w potrzebie z nich korzystały

Najlepiej, jak umiecie.

Można porozmawiać z dzieckiem na temat jego praw w oparciu o wiersz ????



Apel Twojego Dziecka do Rodziców wg Janusza Korczaka


1. Nie psuj mnie, dając mi wszystko, o co cię proszę. Niektórymi prośbami wystawiam cię jedynie na próbę.



2. Nie obawiaj się postępować wobec mnie twardo i zdecydowanie. Ja

to wolę, bo to mi daje poczucie bezpieczeństwa.



3. Nie pozwól mi ukształtować złych nawyków. Ufam, że ty mi pomożesz wykryć je w zarodku.



4. Nie rób tak, abym czuł się mniejszym niż jestem. To jedynie sprawia, że postępuję głupio, aby wydawać się dużym.



5. Nie karć mnie w obecności innych. Najbardziej mi pomaga, gdy mówisz do mnie spokojnie i dyskretnie.



6. Nie ochraniaj mnie przed konsekwencjami. Potrzebne mi są również doświadczenia bolesne.



7. Nie rób tak, abym swoje pomyłki uważał za grzechy. To zaburza moje poczucie wartości.



8. Nie przejmuj się zbytnio gdy mówię: "Ja cię znienawidzę". To nie ciebie nienawidzę, ale twojej władzy, która mnie niszczy.



9. Nie przejmuj się zbytnio moimi małymi dolegliwościami. One jednak przyciągają twoją uwagę, której potrzebuję.



10. Nie zrzędź. Jeżeli będziesz tak robił, to będę się bronił przez udawanie głuchego.



11. Nie dawaj mi pochopnych obietnic, bo czuję się bardzo zawiedziony, gdy ich później nie dotrzymujesz.



12. Nie zapominaj, że nie potrafię wyrazić siebie tak dobrze, jak bym chciał. Dlatego też niekiedy mijam się z prawdą.



13. Nie przesadzaj, co do mojej uczciwości. To mnie krępuje i doprowadza do kłamania.



14. Nie zmieniaj swych zasad postępowania ze względu na układy. To wywołuje we mnie zamęt i utratę wiary w ciebie.



15. Nie zbywaj mnie, gdy stawiam ci pytania. W przeciwnym wypadku zobaczysz, że przestanę cię pytać, a informacji poszukam sobie

gdzie indziej.



16. Nie mów mi, że mój strach i obawy są głupie. One są bardzo realne.



17. Nigdy nawet nie sugeruj, że ty jesteś doskonały i nieomylny. Przeżywam bowiem zbyt wielki wstrząs, gdy widzę, że nie jesteś

taki.



18. Nigdy nawet nie myśl, że usprawiedliwianie się przede mną jest poniżej twojej godności. Uczciwe usprawiedliwianie się wzbudza

we mnie nadzwyczajną serdeczność ku tobie.



19. Nie zapominaj, że lubię eksperymentować. Nie zabraniaj mi eksperymentować, gdyż bez tego nie mogę się rozwijać.



20. Nie zapominaj jak szybko rosnę. Jest ci zapewne trudno dotrzymać mi kroku, ale proszę cię - postaraj się21. Nie bój się miłości. Po prostu mnie kochaj takiego, jaki jestem.



ZABAWA MATEMATYCZNA


Ćwiczenia orientacji przestrzennej:

1. Chodzenie po narysowanej ścieżce (w coraz trudniejszych układach).

2. Chodzenie wg instrukcji słownej (idź 4 kroki do przodu, 2 w prawo itp.).

3. Rysowanie ścieżki, po której dziecko przeszło (prowadzenie z głową do góry, z zamkniętymi oczami i kiedy szło z zamkniętymi oczami wg instrukcji słownej).

4. Wymijanie toru przeszkód np. taczką, wózkiem.

5. Skoki piłek - naśladowanie rytmicznych podskoków piłek w miejscu, do przodu, w prawo, w tył.

6. Rzuty i chwyty - toczenie woreczka (rzuty w górę - chwyt w obie ręce, rzuty i chwyty lewą i prawą ręką, stosowanie wymienionych rzutów i chwytów w połączeniu z chodem i biegiem (włączenie elementów dodatkowych: klaśnięcie, uderzenie ręką o kolano itp.),

7. Toczenie woreczka prawą i lewą nogą z uniesieniem obu rąk do góry, prawą nogę z uniesieniem lewej ręki i odwrotnie.)



DOM W DOMU

Dzieci lubią budować schronienia z poduszek, koców i krzeseł. W tym tygodniu można zbudować z dzieckiem np., namiot, tipi, wigwam … Przedszkolakom prawdopodobnie spodoba się taka kryjówka, można jednocześnie bawić się w Indian lub udawać inne, lubiane przez dzieci postaci.



ZABAWY PLASTYCZNE propozycje:

1. Dziecięce marzenia - zabawa plastyczna; praca dowolna wykonana techniką kropkowanie. Dzieci stawiają kropki na papierze i tworzą obrazek. Wykorzystują wybrane przez siebie przybory plastyczne ( farby, kredki ołówkowe, świecowe, flamastry). Używają jednego koloru lub wielu kolorów.. Część pracy wykonują np. flamastrem, część farbami wg własnej wyobraźni.



2. ,,Dziecięce marzenia”- praca plastyczna techniką ,,kropkowania”.

Dziecko stawia kropki na papierze i tworzy obrazek. Wykorzystuje wybrane przez siebie przybory plastyczne. Część pracy wykonuje np. flamastrem, część farbami, a jeszcze inną część – kredkami.



EKSPERYMENTY

LINK

Zapraszam do zabawy,

życzę świetnych pomysłów ????

25 maja - 29 maja


JĘZYK ANGIELSKI


LINK

LINK



Kochane Smerfy, Smerfetki oraz Rodzice,

W ubiegłym tygodniu poznaliście życie na łące. Wiecie, jakie malutkie żyjątka możemy tam znaleźć. Jak zwykle dziękuję za nadesłanie zdjęć oraz filmików z efektów wspólnej pracy z rodzicami. Dużo spędzaliście czasu na powietrzu, w lesie i na łące. W związku z tym, że trudna sytuacja, która dotknęła nas wszystkich niestety się przedłuża tym bardziej zachęcamy do dalszej współpracy i konstruktywnego wykorzystania czasu spędzanego razem w domu. W tym tygodniu skupimy się na obchodach niezwykle ważnego i pięknego majowego dnia jakim jest Dzień Mamy. Choć w tym roku będzie obchodzony w innych, trudnych okolicznościach sprawmy by w miarę możliwości był cudownym dniem dla całej rodziny:) Nie zapominajmy także o wszystkich Tatusiach - chociaż ich święto przypada w czerwcu, to mimo to poświęmy im nie mniej uwagi :) 26 maja jest jednym z piękniejszych uroczystości przedszkolnych i szkoda, że nie możemy razem z Wami świętować tego wspaniałego dnia w przedszkolu. Na pewno spędzicie go wspólnie w radości i podzielicie się z swoimi wrażeniami i pomysłami z nami :) Spędźcie ten niezwykły dzień inaczej niż zwykle np. zróbcie z Tatą pyszne śniadanie dla Mamy, upieczcie razem ciasteczka lub domową pizzę, idcie na miły spacer, pomagajcie Mamie we wszystkim ...niech w tym szczególnym dniu każda Mamusia poczuje się jak królowa :)

Zapraszam Was na kolejne zabawy…



Święto rodziny!



NA ROZGRZEWKĘ

Wielkie poruszenie – ruch to zdrowie

LINK



ZABAWY PALUSZKOWE

LINK



AKTYWNOŚC DOWOLNA W CIĄGU DNIA:

- pomalujcie makaron na różne kolory i zróbcie wspólnie z dzieckiem "biżuterię" dla Mamy,

- podczas śniadania lub innego posiłku ułóżcie na talerzach własne portrety z jedzenia (np. kawałków warzyw, owoców, płatków śniadaniowych itp.,

- grajcie wspólnie w gry planszowe,

- pobawcie się razem w chowanego w domu lub ogrodzie (jeżeli jest taka możliwość),

- korzystajcie z wiosennych spacerów nie zapominając o środkach bezpieczeństwa. Przyroda o tej porze roku zachwyca i relaksuje :)



NAJWAZNIEJSZA JEST RODZINA

Porozmawiajcie z dzieckiem na temat Waszej rodziny oraz jej członków, w oparciu o opowiadania i ilustracje omówcie wspólnie znaczenie wsparcia najbliższych osób i poczucia bliskości w rodzinie. Zachęcam do znalezienia czasu na wspólne oglądanie zdjęć w rodzinnych albumach – znajdźmy chwilę na wspomnienia i podzielmy się historią własnej rodziny z dzieckiem w oparciu o zdjęcia. Omówmy z dzieckiem role poszczególnych członków rodziny, wykonywane przez nich zawody itp.



1. Wysłuchajcie opowiadania i odpowiedzcie na kilka pytań;

,,Jak Tomek pomagał mamusi”

Tomek wracał z przedszkola do domu. Prawie wcale się nie odzywał. W przedszkolu pani rozmawiała z dziećmi o tym, co to znaczy być samodzielnym. Tomek potrafił pięknie złożyć swoją bluzę. Już w czasie wakacji ćwiczył to z mamusią. W przedszkolu zawsze odkładał zabawki na swoje miejsce. Ale czy tak naprawdę w domu zawsze wszystko robi sam? – Od dzisiaj będzie inaczej – postanowił. Kiedy tylko wszedł do domu równo ustawił swoje buty w przedpokoju. Poskładał ubrania, umył starannie ręce i usiadł do stołu. Podczas jedzenia wcale nie poplamił bluzy. Potem układał książki na swojej półce i pomagał mamusi w pieczeniu ciasta. Wieczorem, kiedy leżał w łóżku do pokoju weszła mamusia. Usiadła na brzegu łóżka i delikatnie pogłaskała go po głowie. – Bardzo mi dzisiaj pomogłeś. Nigdy nie myślałam, że tyle rzeczy potrafisz zrobić sam. Myślę, że zawsze mogę na ciebie liczyć. Tomkowi zrobiło się bardzo miło. – Kocham cię mamusiu. Naprawdę będę się starał.



Jak miał na imię chłopiec w opowiadaniu?

O czym rozmawiała pani z dziećmi w Przedszkolu?

Jak zachowywał się Tomek po powrocie z Przedszkola?

Powiedzcie jak Wy pomagacie swojej mamie?



2. Ilustracja „Rodzina” plik do pobrania duża rodzina

Co przedstawia ten obrazek?

Powiedzcie jak nazywają się członkowie tej rodziny ?

Ile osób wchodzi w skład tej rodziny?

Opiszcie wygląd każdego z nich.

Powiedzcie kto jest najstarszy, a kto najmłodszy?

Powiedzcie ile osób wchodzi w skład Waszej rodziny i przypomnijcie sobie ich imiona – pooglądajcie wspólnie zdjęcia rodzinne.



3. „Portret taty” Jak ja lubię rysować. A właśnie wczoraj w przedszkolu nasza pani powiedziała: – Dzieci, zbliża się Dzień Ojca. Z tej okazji niech każde dziecko namaluje portret swojego taty. Potem oprawimy wasze rysunki w ramki i prezent gotowy. Wszystkie dzieci zabrały się do pracy. Malowały w skupieniu. Niektóre z przejęcia wysunęły nawet koniuszki języków, a inne przygryzały wargi. – Tomek, zobacz – powiedział Maciek, pokazując swój rysunek. – Mój tata jest nawet trochę podobny do twojego. – No chyba tak. Rysunki Wiktora i Szymona też mało się różnią od naszych – stwierdziłem. – Za to zobacz rysunek Bartka – szepnął Maciek. – On namalował tacie długie włosy i kolczyk w uchu. – No to może on się pomylił i narysował swoją mamę – zaciekawiłem się. Inne dzieci też zwróciły uwagę na rysunek Bartka. – Proszę pani, czy tak może wyglądać tata? – zapytała Ania, wskazując palcem na kartkę Bartka. – Jego tata ma dłuższe włosy niż moja mama – zmartwiła się Marta. – Odczepcie się – zdenerwował się Bartek. – Mój tata ma długie włosy, bo mu się tak podoba. – Ciekawe, czy on czasem zaplata je sobie w warkoczyki? – chciała się dowiedzieć Ania. – To nie może być tata – stwierdził Olek – bo panowie nie noszą kolczyków. To na pewno jest jego mama. – Wcale nie. – Bartek był już bliski łez. – To jest mój tata, a wy się nie znacie! Pani kazała powiesić dzieciom gotowe rysunki na ścianie. Jednak Bartek schował swój obrazek i nie chciał go już nikomu pokazywać. – Dzieci – powiedziała pani – tatuś Bartka nosi długie włosy i kolczyk w uchu. Bartek świetnie go namalował, bardzo mi się podoba jego praca. Tata Bartka jest muzykiem, artystą, występuje na scenie. Artyści często ubierają się kolorowo, noszą długie włosy, czasem nawet farbują je na różne kolory. Ale pamiętajcie, że jeśli ktoś wygląda lub ubiera się inaczej, to nie powód, żeby się z niego śmiać lub mu dokuczać. (…) – Dzieci, jutro w przedszkolu będzie dzień muzyczny. Poznacie różne instrumenty. Zobaczycie, jak się na nich gra. To właśnie tata Bartka opowie Wam wiele ciekawych rzeczy o muzyce. (…) I rzeczywiście, następnego dnia tata Bartka przyniósł do przedszkola gitarę, harmonijkę, flet i skrzypce. Jakoś nikt nie wspominał już o jego długich włosach i kolczyku w uchu. Tata Bartka zachęcał wszystkich, by spróbowali zagrać coś na flecie i gitarze. Dzieci były zachwycone, a Bartek pękał z dumy. Już nikt nie śmiał się z jego rysunku, który Bartek nie wiadomo kiedy powiesił obok innych. (…)

- Co robiły dzieci w przedszkolu?

- Dlaczego dzieci zainteresowały się rysunkiem Bartka?

- Kim okazał się tata Bartka? Kim jest wasz tata?

- Czym się zajmuje?



PIOSENKI

Posłuchajcie wspólnie zaproponowanych piosenek, oczywiście skoro jest muzyka to mogą być również wspólne tańce! :) Zachęcajcie dziecko do śpiewania! Dobrej zabawy!


Dziękuję Mamo! Dziękuję Tato!”

LINK

Jesteś mamą” LINK

Najlepsza drużyna-to moja rodzina” LINK

Kocham Cię, Ti Amo” LINK

Jesteś mamo skarbem mym LINK

Piosenka o sprzątaniu domu” LINK


Ref. Mama i tata to nie są roboty 
Zawijaj rękawy, bierz się do roboty! 

1.Samo się nie zrobi pranie, odkurzanie 

I mycie podłogi i kurzu ścieranie. 
Same się ubrania nie poukładają 
I same talerze się nie pozmywają. 

2. Twoje łóżko nie chce samo się pościelić
A chwasty w ogródku same się wypielić.

3. Skoro wszyscy razem w domu tym mieszkają
Wszyscy niech tak samo o porządek dbają.



4. Samo się nie zrobi pranie, odkurzanie 

I mycie podłogi i kurzu ścieranie.

Skoro wszyscy razem w domu tym mieszkają
Wszyscy niech tak samo o porządek dbają.



RODZINNE ZGADYWANKI

"Kto to taki?" Pobawmy się z dzieckiem w zgadywanki o rodzinie:) Rodzic opowiada dziecku o wybranej osobie z rodziny (np. dziadku): Ta osoba jest.... (np. wesoła, opiekuńcza, gadatliwa), lubi.... (np. wędkować, piec ciasta, lubi zwierzęta), ma.....(np.długie włosy, niebieskie oczy itd.), zadaniem dziecka jest odgadnięcie jaką osobę z rodziny ma rodzic na myśli.



ZAGADKI

Łatwą zagadkę dziś mamy,

kim jest mama mamy? (babcia)



To jest zagadka

łatwa i prosta:

kim jest dla Ciebie

twej mamy siostra? (ciocia)



Jak razem się nazywa:

babcia i prababcia siwa,

dziadek szpakowaty i dzieci

obok mamy i taty? (rodzina)



Kto nas kocha tak jak nikt

i ochrania całym sercem?

I do kogo można przyjść

z każdym smutkiem jak najprędzej? (mama)



Nie każdy jest siwy,

nie każdy wąsaty,

lecz każdy jest tatą

mamy albo taty. (dziadek)



Oto niezwykle łatwa zagadka.

Kim jest dla Ciebie syn Twego dziadka? (tata)



BAJKA

Na relaksację obejrzyjcie bajkę pt,, Dzień czarnego kota”

LINK



RODZINNE SPOSOBY NA NUDĘ

LINK



ZABAWA MATEMATYCZNA

1. „Kwiaty dla mamy i taty”. Do zabawy potrzebne będą różne kwiaty ( o różnym kształcie i kolorze wycięte z kolorowego papieru). Dziecko segreguje kwiaty ze względu na kolor, na kształt, przelicza kwiaty, których jest najwięcej, najmniej, tyle samo, układa dowolne rytmy lub kontynuuje rytm rozpoczęty przez rodzica.



2. Zabawa dydaktyczna „Od najmłodszego do najstarszego". Proszę przygotować zdjęcia członków rodziny, dziecko układa od najstarszego członka rodziny do najmłodszego i odwrotnie, dzieli członków rodziny na dwa zbiory: męski i żeński.

Wieżowiec dla rodziców”. Do zabawy potrzebna jest kostka do gry oraz klocki. Dziecko wyrzuca odpowiednią liczbę oczek i zaczyna układać wieżę używając tyle klocków ile zostało wyrzuconych na kosce. Dziecko przelicza z ilu pięter składa się jego wieżowiec. Zabawa trwa tak długo aż wieża się rozpadnie.



3. „Droga do domu” – zabawa doskonaląca orientację w przestrzeni

Dziecko stara się zrozumieć i wykonywać polecenia rodzica: np. idziemy do przodu, do tyłu, w prawo, w lewo, szybko, wolno, w podskokach, trzy kroki do przodu, dwa kroki, do tyłu, jeden w bok, itd.



PREZENTY DLA MAMY I TATY

Choć sytuacja jest niecodzienna wykonajcie wspólnie prezenty z okazji Dnia Mamy i Taty :) Uczcijcie szczególnie te wyjątkowe święto – narysujcie laurki lub wykonajcie inne prezenty wg własnego pomysłu i z dostępnych w domu materiałów. Rodzice na pewno będą bardzo uradowani :) W pracę włóżcie całe swoje gorące serduszka! :) W razie braku pomysłów zachęcamy do skorzystania z propozycji:

Laurki - proste kwiaty z kółek LINK

Laurka na Dzień Taty LINK

Serduszko LINK

Słodki prezent LINK

Prezenty i inspiracje LINK

Narysujcie rodzinę kredkami lub namalujcie farbami

Pokolorujcie kwiatki dla mamy według ilości oczek na kostce.

Karta pracy plik do pobrania kwiaty dla mamy



PRACA TECHNICZNA

Halo, słyszysz mnie?” Dzisiaj zrobicie telefon, którym będziecie mogli się świetnie bawić ze swoim rodzeństwem lub rodzicami. Rodzic pomaga dziecku zrobić otwory w kubeczkach. Dziecko przewleka przez nie sznurek (około 3–4 m) i próbują zrobić na jego końcach supły w taki sposób, aby sznurek nie wypadał z kubeczków. Dziecko z rodzicem staja naprzeciw siebie ze swoimi „telefonami” i zaczynają prowadzić dialog według schematu: powitanie, przedstawienie się, zapytanie o pogodę, swobodny dialog, pożegnanie.

Pomoce: sznurek, kubeczki po jogurtach, nożyczki



ZABAWY RUCHOWE

1. Zabawy ruchowe na podwórku lub w domu z rodzeństwem, mamą i tatą - wykorzystanie w zabawach przyborów tj. piłki, skakanki, hula-hop, rowerek czy hulajnoga.

LINK

LINK

ZABAWY MUZYCZNO-RUCHOWE

Zabawy z panem Miłoszem „Tuptaj, średniaczku” LINK



ZABAWY TANECZNE

1. Despacito/Alejandro vidal - zumba kids

LINK



Miłej zabawy!


18.05.2020 - 22.05.2020

W ubiegłym tygodniu wspólnie z rodzicami i rodzeństwem eksperymentowaliście oraz muzykowaliście. Powstały świetne instrumenty perkusyjne, wykazaliście się dużą inwencją twórczą. Po nadesłanych filmikach i zdjęciach, widać, ile radości sprawiło Wam muzykowanie na własnoręcznie wykonanych instrumentach oraz akcesoriach kuchennych.  W większości zaangażowane były całe rodziny i powstawały zespoły muzyczne. A niektórzy z Was stworzyli własne piosenki oraz aranżacje do nich. W tym tygodniu przeniesiemy się na łąkę. Łąka o tej porze roku jest bardzo ładna: znajdziecie tam wiele kwiatów, ziół, a także zwierząt. Wybierzcie się na pobliską łąkę, przyjrzycie się kwiatom, powąchajcie zioła (UWAGA! Pamiętajcie, że niektóre kwiaty są trujące – nigdy ich nie próbujcie), zobaczcie, jak tam wiele roślin! Może uda wam się zobaczyć motyla, biedronkę albo żuka... Pobiegajcie po łące, zróbcie zawody z rodzeństwem i rodzicami. Myślę, że każdy wśród propozycji na ten tydzień znajdzie dla siebie coś ciekawego

Zapraszam Was na kolejne zabawy…


URODZINY NATALII!

Idzie misio, idzie słonik,
Idzie lalka, no i konik.
Wszyscy razem z balonami
Z najlepszymi życzeniami.
Bo to dzień radosny wielce,
Bo masz jeden roczek więcej!


Wszystkiego najlepszego, spełnienia marzeń życzą

Smerfy i Smerfetki z grupy oraz
pani Ewa, pani Arletka i pani Agnieszka





NA ROZGRZEWKĘ

Pszczółka Maja - Taniec Mai LINK


ĆWICZENIE SŁUCHOWO-ODDECHOWE „Co to za dźwięk?”

Dzieci stoją w rozsypce. Rodzic na wydechu wydaje różne dźwięki, przedłużając ich brzmienie. Dzieci powtarzają i odgadują, co to za dźwięk. Np. fffffffffffffffff (wiatr), wwwwwww (duży owad – bąk, trzmiel), ssssssss (wąż, gąska), zzzzzzz (mucha, komar), szszsz (szum morza), żżżżżżżż (dźwięk wydawany przez piłę podczas pracy).


AKTYWNOŚC DOWOLNA W CIĄGU DNIA

Zabawy na podwórku, na działce, spacer do lasu, dotlenienie organizmu, obserwacja otaczającej przyrody. Wyszukiwanie w otoczeniu owadów (można pobawić się ze szkłem powiększającym na łące). Wspólne zabawy z rodzeństwem i rodzicami. Oglądanie książek i wyszukiwanie ilustracji związanych z łąką i jej mieszkańcami.


ZABAWA RUCHOWO-NAŚLADOWCZA

"Zwierzątka na łące” LINK


PIOSENKI (do słuchania) – dla chętnych dzieci, jedna, wybrana do nauki ????

„Biedronka i muchomor” LINK

„Bzycząca zabawa” LINK

„Biedroneczki są w kropeczki” LINK

„Biedroneczka” LINK

„Tyciutki pajączek” LINK

„Bal na łące” LINK

„Bąki z łąki” LINK


BAJKA O PSZCZOŁACH

LINK Rozmowa z dziećmi na temat bardzo ważnej roli pszczół w przyrodzie. Wie, jak bardzo potrzebne są pszczoły, wie że produkują miód bardzo zdrowy i ich domek to ul.


BAJKA EDUKACYJNA

„Wędrówki skrzata Borówki – łąka ” ( UWAGA! Nie robicie pracy plastycznej pokazanej na końcu filmu – chyba, że ktoś chce) LINK

Po obejrzeniu filmu proszę zadać dziecku pytania:

Co to jest łąka?

Dlaczego nie można dotykać motyli?

Co to jest kamuflaż zwierząt?

Jakie zwierzęta i rośliny można spotkać na łące?


BAJKA „Bardzo głodna gąsienica” Erica Carle

1. LINK rozmowa z dzieckiem na temat wysłuchanej bajki


2. Pomysły na gry i zabawy z gąsienicą LINK


WIERSZ do nauki na pamięć

„Odgłosy na łące”


Na łąkę idą dzieci- tup, tup, tup

Wysoko motyl leci fru, fru, fru

Pszczółka nektar zbiera bzy, bzy, bzy

Gąsienica listek zżera-

mniam, mniam, mniam

Pasikonik podskakuje żwawo-

hop, hop, hop

Biedronka wszystkim bije brawo-

klap, klap, klap


ĆWICZENIA LOGOPEDYCZNE

 „Biedronka” LINK


ZABAWA MATEMATYCZNA

1.„Zbuduj najwyższą wieżę z klocków” - każdy lubi zabawy polegające na rywalizacji. Dzieci szczególnie! Na pewno macie w domu ogromny zapas klocków. Wybudujcie z nich wieżę! Jak najwyższą wieżę, a do tego w jak najkrótszym czasie, porównajcie wysokości, przeliczcie klocki.

2. Ile jest wody w butelce? Potrzebna jest butelka plastikowa, bez etykiety, z nakrętką (duża butelka po wodzie mineralnej lub po napojach). Napełnić ją trzeba wodą do wysokości 1/3. Żeby ułatwić dziecku obserwację, należy wodę zabarwić kroplą tuszu, odrobiną farby lub zwyczajnym mlekiem. Rodzic stawia butelkę przed dzieckiem i mówi:

Zakręć ją dokładnie i sprawdź, czy się woda nie wylewa... Gotowe? Przyjrzyj

się wodzie, ile jej jest? A teraz wolniutko przewracaj butelkę i obserwuj, co się dzieje z wodą (butelka leży na stole), Dziecko obserwuje zmianę w wyglądzie wody. Dorosły pyta: Czy teraz wody jest tyle samo co poprzednio? Nie należy się dziwić, jeżeli dziecko odpowie: Teraz wody jest mniej. I pokazuje to palcem. Niektóre dzieci stwierdzają: Wody jest teraz więcej. Te popatrzyły na powierzchnię, a nie na wysokość słupka wody. Nie przeszkadza im to, że własnoręcznie zakręciły butelkę i nic się z niej nie wylało. Ważne jest, aby dorosły nie pouczał, nie poprawiał i nie tłumaczył. Rzecz nie polega na słownym wyjaśnianiu, ale na gromadzeniu doświadczeń. Im więcej ma dziecko ku temu okazji, tym szybciej będzie rozumowało jak dorosły. Dlatego trzeba to doświadczenie powtórzyć kilka razy. Potem pozwolić dziecku na swobodne przelewanie wody, jeżeli tylko ma na to ochotę.


ZAGADKI  o mieszkańcach łąki  LINK


ĆWICZENIA SŁUCHOWE

 Trochę łąkowych dźwięków – zamknijcie oczy i posłuchajcie. LINK


 ZABAWA CZYTELNICZA – POWIEDZENIA

Kiedy tak mówimy?

„Łagodny jak baranek”

„Rusza się jak mucha w smole”

„Jest pracowity jak mrówka”

„Jest lekki jak motylek”

„Jest wolny jak ślimak”

„Siedzi cicho jak myszka”

„Ma muchy w nosie”

„Jest zła jak osa”


WORECZEK SENSORYCZNY „CHOMIK”

Zapraszam na zajęcia ruchowe z woreczkiem, który nazwiemy „chomikiem”. Do wykonania „chomika” potrzebna nam będzie skarpetka, do której wsypujemy ryż lub kaszę. Następnie jeden koniec skarpetki zawiązujemy dość szczelnie gumką recepturką. Na koniec możemy dorysować markerem pyszczek, wąsy, oczy, nos i uszy.




1. „Zabawy z chomikiem”- kształtowanie u dzieci nawyku prawidłowej postawy. Reagowanie na sygnał prowadzącego.

Dziecko, przy dowolnej muzyce, chodzi po wyznaczonej powierzchni, podrzuca „chomika”, chwyta w obie dłonie, przekłada z ręki do ręki wokół własnej osi. Następnie na hasło „głowa” układa „chomika” na głowie i chodzi tak, aby nie spadł na podłogę. Na hasło „zmiana” dzieci chodzą na palcach z „chomikiem” na głowie. Zabawa rozpoczyna się od nowa.


2. „Rzut do celu”- ćwiczenia koordynacji wzrokowo- ruchowej.

Dziecko trzyma w ręku „chomika” i z pewnej odległości wrzuca woreczek do wiadra/ miski. Ćwiczenie należy powtórzyć kilka razy zmieniając odległość oraz cel rzutu (tarcza, ściana, szarfa, itp).


3. Ładunek”- rozwijanie motoryki dużej.

Dziecko siada na podłodze. Nogi w kolanach wyprostowane, stopy złączone. Dziecko wkłada „chomika” pomiędzy palce stóp jednej i drugiej nogi. Kładzie się na plecach, trzymając wyprostowane nogi w powietrzu, przy jednoczesny trzymaniu „chomika” między palcami stóp. Następnie z takiej pozycji kieruje „chomika” za głowę nie wypuszczając go i powraca ponownie do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie należy powtórzyć kilka razy.


4. „Chomik tu, chomik tam” – ćwiczenia rozwijające mięśnie stóp.

Dziecko mając bose stopy, chwyta „chomika” palcami stóp jednej nogi i przekłada na wyznaczone miejsce. To samo ćwiczenie powtarza kilka razy. Następnie wykonuje zadanie drugą stopą.


5. Slalom z „chomikiem” – ćwiczenia poprawiające szybkość, zwinność.

Układamy trasę, którą ma pokonać dziecko np. z poduszek. Dziecko pokonuje trasę z „chomikiem” na głowie lub między kolanami. Oprócz dawki ruchu dostarczamy dziecku mnóstwo śmiechu w pakiecie.


6. Gdzie jest „chomik”- ćwiczenie kształtujące orientację przestrzenną.

Pobawcie się w drużynowe ukrywanie i poszukiwanie „chomika” w mieszkaniu. Można wymyślać wskazówki, używać przyimków (nad, pod, obok) albo bawić się w ciepło–zimno.


ZABAWY PLASTYCZNE propozycje:

1. „Majowa łąka” - technika dowolna - kredka, wyklejanka plastelinowa, papier kolorowy, itp.

2. Kolorowa łąka LINK

3. Stemplowana łąka LINK

4. Jak narysować motyla PLIK

5. „Wiosenna łąka” LINK


PRACE TECHNICZNE

1. Wykonanie pszczółki z rolki po papierze toaletowym lub inną wybraną techniką LINK


PRZYKŁADOWE MATERIAŁY:

-        rolka po papierze toaletowym

-        bibuła karbowana żółta

-        bibuła gładka niebieska lub cienka serwetka biała zwykła

-        czarna taśma izolacyjna lub paski z czarnego papieru lub czarna wstążka... na paski pszczoły

-        wstążka do powieszenia dekoracyjnie pszczółki, przewleczona przez rolkę

-        drucik, lub drucik kreatywny na czułki

-        zszywacz (potrzebna pomoc rodzica).


2. Pająk na nitce”.  Jedno małe koło – głowa i drugie duże – korpus pająka. Paski papieru (wycina dziecko i przykleja 1 cm nogi do większego koła po dwóch stronach). Potem zagina na paskach 2cm stopy pająka. Na koniec rodzic na środku dużego koła przewleka nitkę, mulinę za pomocą igły (szuka środka ciężkości pająka) - Dziecko trzyma nitkę i „chodzi” pająkiem po podłodze.


EKSPERYMENT

Jak nadmuchać balon octem i sodą?  LINK


ZABAWY MUZYCZNO-RUCHOWE

1. „Motyle”  - poruszajcie się, jak motyle w rytm melodii – możecie przyczepić sobie do ramion tasiemki, albo bibułkę. Wyobraźcie sobie, że jesteście motylami

LINK 1   LINK 2

2.„Idziemy do ZOO” – zabawa znana dzieciom  LINK

3. „GOPR na ratunek – zabawa znana dzieciom LINK

4. Żabie kroki – do zabawy można wykorzystać instrumenty z ubiegłego tygodnia LINK


ĆWICZENIE SPOSTRZEGAWCZOŚCI

1. Znajdź 5 różnic link 3

2. Podziel na sylaby - połóż przed sobą tyle klocków, ile sylab usłyszysz link 4, link 5

Zapraszam do zabawy,

życzę świetnych pomysłów



11.05.2020 - 15.05.2020

W minionym tygodniu poznaliście tajemnice książek – dowiedzieliście się, jak powstaje papier i skąd biorą się książki, co to są księgarnia i biblioteka, rozmawialiście też o swoich ulubionych książkach. Poznaliśmy nowe słowa, związane z tworzeniem książek (grafik, redaktor, drukarz). Próbowaliście rodzinnie stworzyć własne opowiadania i bajki .Można taką zabawę powtarzać z dzieckiem, ponieważ rozwija ona kreatywność, pobudza wyobraźnię i wzmacnia wiarę w siebie. Drodzy rodzice, po skończonej pandemii warto chodzić z dzieckiem do biblioteki – zazwyczaj można w niej znaleźć również pozycje dla najmłodszych czytelników. Można wspólnie poszukiwać interesujących książeczek i pozwalać dziecku na samodzielny wybór. Dzięki temu czytanie będzie mu się kojarzyło z ciekawą przygodą i dobrą zabawą, a nie z przykrym obowiązkiem. Jeśli to możliwe, dobrze jest założyć mu kartę biblioteczną – dziecko będzie dumne z tego, że może wypożyczać książki. Wykazaliście się dużą kreatywnością w tworzeniu własnych książeczek – myślę, że po powrocie do przedszkola chętnie przyniesiecie i „przeczytacie” swoim kolegom i koleżankom. Rodzicom dziękuję za współpracę i wysyłanie informacji z Waszych postępów.

W tym tygodniu czekają na Was zabawy z muzyką, doświadczenia, usprawnianie aparatu mowy i zabawy twórcze.

Zapraszam Was na kolejne zabawy…


PROPOZYCJE ZABAW I ZAJĘĆ OD 11.05.2020r.- 15.05.2020r.



URODZINY MARTY, MARTYNKI B. I WOJTUSIA F.!

Idzie misio, idzie słonik,
Idzie lalka, no i konik.
Wszyscy razem z balonami
Z najlepszymi życzeniami.
Bo to dzień radosny wielce,
Bo masz jeden roczek więcej!


Wszystkiego najlepszego, spełnienia marzeń życzą

Smerfy i Smerfetki z grupy oraz
pani Ewa, pani Arletka i pani Agnieszka




NA ROZGRZEWKĘ

1. Gimnastyka na wesoło LINK

2. Gimnastyka rączek - LINK

3. Rozgrzewka z Pipi LINK

4. Ćwiczymy na wesoło  LINK


WIERSZ

Najlepszy instrument”


Jest taki instrument na świecie

Dostępny nawet dla dzieci.

Wygrywa wszystkie melodie

Najładniej, najłagodniej.

Gdy nutki wpadną do ucha,

On ucha bardzo się słucha.

Bo najgrzeczniejszy jest przecież,

Słucha się w zimie i w lecie,

W upał i gdy deszcz leje,

On wtedy nawet się śmieje!

Chodzi wraz z tobą wszędzie

już tak zawsze będzie.

Nawet za złota trzos

Nie zniknie — bo to TWÓJ GŁOS.

Więc gdy jest ci nudno, nie ziewaj.

Pamiętaj o nim — zaśpiewaj!

On się natychmiast odezwie

I zagra czysto i pewnie.

Opowie ci zaraz radośnie

Na przykład o słonku lub wiośnie.

Bo lubi i dobrze zna cię,

Twój wierny, dźwięczny przyjaciel.


Proszę zadać dziecku wymienione pytania:

Co autor wiersza nazywa najlepszym instrumentem?

Czy każdy z nas ma taki instrument?

W jakich sytuacjach, według autora, możemy go używać?

Czym się różni od tradycyjnych instrumentów?

W czym jest podobny?


MÓJ INSTRUMENT MUZYCZNY

1. Grzechotki z butelek, pojemników - Wystarczy do plastikowych butelek lub zakręcanych pojemników wsypać dowolne sypkie produkty, ziarna, małe przedmioty i gotowe. Osobiście najbardziej lubię takie pojemniki, butelki, które nie mają etykiet, aby można było obserwować co się dzieje wewnątrz podczas poruszania nimi. Warto do grzechotek dodać jakieś kolorowe elementy np. koraliki, które będą dodatkowo skupiać wzrok dziecka. Jeżeli macie starsze dziecko lub małego spryciarza dla którego zakrętka to nie problem, możecie przed zakręceniem posmarować ją mocnym klejem np. na gorąco.


2. Grzechotki z rolek

Do wykonania grzechotek potrzebne będą:

– rolki po papierze toaletowym,

– mocna taśma,

– nasiona do wsypani, u nas słonecznik, ciecierzyca, kasza gryczana,

– coś do obklejenia grzechotek. U nas materiał samoprzylepny, ale można użyć papieru lub pozostawić rolki nieoklejone.

Wykonanie:

Zaginamy rolkę z jednej strony i zaklejamy ją taśmą.

Wsypujemy nasiona.

Po przekątnej zaginamy rolkę z drugiej strony i również zaklejamy dokładnie taśmą.

Oklejamy, ozdabiamy grzechotkę według uznania.


3. Marakasy

Do wykonania marakasów potrzebne będą:

– plastikowe łyżeczki,

– opakowania z Kinder Niespodzianek,

– taśma klejąca, ja użyłam taśm kolorowych,

– coś do wsypania do pojemników. U nas znalazły się: ryż, ziele angielskie, połamany makaron świderki, małe dzwoneczki.

Wykonanie:

Do pojemników z Kinder Niespodzianek wsypujemy wybrane nasiona czy inne produkty i zamykamy je.

Wkładamy pojemnik pomiędzy dwie łyżeczki.

Sklejamy łyżeczki z pojemnikiem taśmą. Należy dokładnie skleić zarówno górę łyżeczki jak i rączkę.


13 instrumentów muzycznych do zrobienia samemu za grosze LINK


Wykorzystajcie swoje instrumenty muzyczne podczas słuchania ulubionych piosenek, poruszajcie się w rytm słyszanej muzyki oraz grajcie na instrumencie. Stwórzcie rodzinną orkiestrę ????


ZABAWY SŁUCHOWE

Dźwięki i odgłosy - instrumenty muzyczne LINK

Fortepian LINK


KUCHENNA ORKIESTRA

Rodzic prezentuje znajdujące się w kuchni drewniane łyżki, pokrywki od garnków, garnki i metalowe kubki. Pyta dziecka czy wie, w jaki sposób można grać na przedstawionych przedmiotach. Rodzic wykorzystując wybrany przez siebie „kuchenny instrument” wystukuje prosty rytm. Dziecko powtarza go na swoim instrumencie.


ZABAWY LOGOPEDYCZNE

1. Pijcie gęste musy i miksowane owoce/ warzywa przez

szeroką słomkę. Wciąganie tak gęstej konsystencji będzie powodować,

że mięśnie grzbietu języka będą bardzo intensywnie pracować.


2. „Ziewajcie” przed lustrem z szeroko otwartymi ustami – obserwujcie jak zachowuje się język i podniebienie miękkie.


3. Wypowiadajcie głoskę [H]: ha, ho, he, hu, hy, możecie

imitować śmiech dziadka: ho ho ho, cioci: hi hi hi, mamy: he he he, taty:

ha ha ha itd.


4. Spróbujcie naśladować miny, każde ćwiczenie proszę powtórzyć kilka razy



BAJKA EDUKACYJNA „Kropelka” LINK

„Jak powstaje deszcz” – rozmowa o cyrkulacji wody w przyrodzie.

MATERIAŁY I WYKONANIE:

Naczynie z gorącą wodą, lusterko, na które paruje woda i potem skrapla się.

Naczynie można przykryć też pokrywką i gdy się ją podniesie wtedy dziecko może obserwować kropelki wody, które po podniesieniu pokrywki spadają do naczynia jak deszcz.


ZABAWA MATEMATYCZNA

1.Klocki w rzędzie lub w szeregu.

Dziecko układa w rzędzie (lub szeregu) np. klocki, liczy je głośno i mówi, ile ich jest. Dorosły przekłada kilka i pyta: Czy teraz jest tyle samo klocków? Dziecko ponownie przelicza. W następnym ćwiczeniu to dorosły układa klocki, liczy je i oświadcza, ile ich jest. Dziecko przekłada liczmany i pyta Czy teraz jest tyle samo klocków? Dorosły stwierdza: Tak nadal jest …….klocków. Jeśli chcesz możesz sprawdzić.


2.Szukanie skarbów 

Ta zabawa ma wiele wariantów. Można przygotować mapę domu i zamieścić na niej wskazówki, co do tego gdzie znajduje się skarb. Można przygotować wskazówki na oddzielnych karteczkach, które rozkładamy po mieszkaniu. Zadaniem dziecka jest znalezienie kolejnych karteczek dzięki wskazówkom, które są na nich napisane (można napisać zagadkę, albo narysować przedmiot w okolicy którego dziecko znajdzie kolejną wskazówkę), a na końcu odnalezienie skarbu. A jeśli nie mamy czasu na przygotowania można zmodyfikować tę zabawę, dać dziecku koszyk i powiedzieć, że ma do niego włożyć wszystko co znajdzie w kolorze np. zielonym. Jeśli chcemy, możemy później ze znalezionych przedmiotów


3.Łączymy w pary

Poproś: „Znajdź dwa takie same patyczki”, „Daj mi dwa duże kamienie”, „Wybierz dwa żółte kwiatki”.

Uwaga! Obie te zabawy uczą trudnej sztuki porównywania, znajdowania różnic i wspólnych cech. To są umiejętności, które zaczynają się kształtować właśnie w tym wieku. Pomagają poznawać świat i zapamiętywać to, co dziecko widzi.


ZABAWA ZRĘCZNOŚCIOWA

1.Przelewanie wody

To prosta zabawa, która z pewnością zainteresuje nasze maluchy i sprawi im przyjemność. Choć z pozoru banalna czynność dla nas, dla dzieci to ogromna frajda, która ćwiczy umiejętności motoryczne oraz koordynację ręka-oko.


Pomoce: kilka kubeczków i dzbanek z wodą, tacka na której postawimy kubeczki (zabezpieczy przed rozlaniem wody poza stół). Daj dziecku dzbanek z wodą oraz kubeczki i pozwól aby wlało wodę z dzbanka do kubków, a później z kubka do kubka.


ZABAWY RUCHOWE

1.„Instrumenty” - Do tej zabawy dziecko może zaprosić rodziców lub rodzeństwo każdy uczestnik zabawy wyobraża sobie jakiś instrument i udaje, że na nim gra. Jedna osoba odgrywa rolę dyrygenta i zaczyna dyrygować. Muzykanci śledzą pałeczkę dyrygenta i przyśpieszają albo zwalniają ruchy rąk czy palców. Grają w milczeniu i bez uśmiechu. Dyrygent próbuje rozśmieszyć muzyków. Ten, który się uśmiechnie, musi przestać grać. Osobę, która ma grać dyrygenta,

warto wybrać jakiś czas przed zabawą, by mogła się do niej przygotować. Powodzenie zabawy zależy od dyrygenta, dlatego nie można nikogo zmuszać do odgrywania tej roli.


ZABAWY PLASTYCZNE  (propozycje)

1. Masa balonowa - glutek LINK To doskonała zabawa sensoryczna, która sprawia wiele radości, a przy okazji dmuchając wielkie balony wykonujemy ćwiczenia logopedyczne. Masa balonowa to świetna alternatywa dla uwielbianych przez dzieci baniek mydlanych, a nawet balonów z gumy balonowej.


Mieszamy:

4 łyzki kleju szkolnego w płynie

4 łyżki żelu do prania

Następnie dodajemy pianki do golenia. Kładziemy powstałą substancję na blacie lub talerzyku, przy pomocy słomki dziecko dmucha w "gluta" i powstają balony.

Film z instrukcją LINK


2.„Malowanie muzyki”

Rodzic włącza nagranie LINK „Edvard Grieg – Poranek”. Zadaniem dziecka jest wykonanie pracy plastycznej związanej z tym utworem. Dziecko może wykorzystać farby lub kredki. Rodzic włącza utwór i prosi dziecko o zastanowienie się, jaki kolor kojarzy mu się z tą muzyką, czy linie, które obrazowałyby ten utwór, byłyby łagodne czy ostre itp. Dziecko słuchają utworu i maluje muzykę.

3. Gitara LINK

- wykonaj gitarę z pudełka po chusteczkach. Do wykonania tego zadania potrzebne będą:

Gumki recepturki, tektura, klej papier kolorowy, nożyczki, klej, kredki flamastry i oczywiście pudełko z chusteczek.

1. Z tektury wytnij gryf gitary i narysuj na nim struny.

2. Pudełko po chusteczkach ozdób w wybrany przez siebie sposób.

3. Przeciągnij gumki recepturki w taki sposób, jak jest to zrobione na zdjęciu.

4. Przyklej gryf do pudełka.

5. Kiedy klej już wyschnie postaraj się wydobyć pierwsze dźwięki ze swojej gitary


ZABAWA BADAWCZA


1. Powietrze jest bardzo ważne.

Pomoce: zapałki, dwa słoiki różnej wielkości, dwa talerzyki świeczki-podgrzewacze.


Doświadczenie: Ogień potrzebuje powietrza by się palić. Aby udowodnić to dzieciom wykonamy proste doświadczenie pokazujące, że paląca się świeczka pod przykryciem zgaśnie. Świeczki ustawiamy na talerzykach i podpalamy knoty. Następnie przykrywamy je słoikami i wspólnie obserwujemy, gdzie świeczka zgaśnie szybciej. Dzieci mogą podawać swoje wnioski. Tłumaczymy dziecku, że tam gdzie był mniejszy słoik, było mniej tlenu, a w większym słoiku było go więcej.


2. Eksperyment z powietrzem LINK


UWAGA!!!

PODCZAS WYKONYWANIA DOSWIADCZEŃ, EKSPERYMENTÓW Z OGNIEM NALEŻY DZIECKO MOCNO UCZULIĆ, ABY SAMO NIE SIĘGAŁO PO ZAPAŁKI, ZAPALNICZKI I JAKIE MOGĄ Z TEGO WYNIKNĄĆ KONSEKWENCJE!!!!


3. „Grająca woda LINK

Dziecko siedzi przy stoliku. Przed nim stoi kieliszek na nóżce, a na stoliku butelka lub inne naczynie z wodą. Rodzic prosi, aby dziecko suchym palcem pocierało wokół krawędzi kieliszka – szybko i powoli. Pyta: Czy słyszysz jakieś dźwięki? Suchym palcem nie wydobędziemy dźwięków z kieliszka. Następnie dziecko wykonuje tę samą czynność, ale tym razem palec powinien być mokry. Należy trzymać kieliszek mocno za nóżkę, żeby się nie przesuwał, ale nadal powinien stać na stole. Rodzic pyta: Czy teraz słyszysz dźwięk? Jeśli dziecko wykonało ćwiczenie prawidłowo – usłyszy dźwięk. Następnie dziecko wlewa do kieliszka trochę wody i ponownie próbują grać na nim mokrym palcem. Z kieliszka wydobywa się dźwięk. Rodzic zachęca dziecko, by spróbowało porównać dźwięki, jeśli np. do trzech kieliszków wleje różną ilość wody. Dziecko z rodzeństwem lub rodzicami sprawdza, od czego zależy wysokość dźwięku. Po wielu próbach Rodzic zaprasza dziecko do rozmowy: Jak myślisz, dlaczego, gdy pocieraliśmy kieliszek suchym palcem, nie było słychać dźwięków?

A dlaczego dźwięki są różne, gdy wlejemy mniej i więcej wody?

Rodzic systematyzuje wiedzę dziecka:

Palec wprawia w drganie szkło kieliszka, które z kolei pobudza do drgań powietrze znajdujące się w środku. Wewnątrz kieliszka powstają fale dźwiękowe. Gdy do kieliszka nalewamy więcej wody, wysokość dźwięku się obniża. Aby pokazać drgania szkła, rodzic może przyczepić do kieliszka piłeczkę pingpongową na nitce i zademonstrować dziecku raz jeszcze wprawianie kieliszka w drganie. Podczas pocierania palcem brzegu kieliszka piłeczka będzie się odchylać.


SŁOIKI ZAPACHOWE

Słoiki zapachowe - Jak się bawić? Trzeba przygotować pojemniki z zapachami. Idealnie nadadzą się do tego żółte pojemniczki z jajek Kinder Niespodzianka. Można do nich wrzucić, np. miętę, skórki pomarańczy, zmieloną kawę, cynamon, bazylię, kminek, oregano, pieprz, wanilia, cebula, czosnek, jabłka, koperek, pietruszka, curry, czekolada itp. Zabawa polega na otwieraniu pojemników i zgadywaniu, co się w nich znajduje. Można też próbować odnajdywać takie same zapachy oraz opisywać zapachy – zapach jest przyjemny, nieprzyjemny, mocny, ostry, z czym się kojarzy, co przypomina.


ZABAWY MUZYCZNO-RUCHOWE LINK

Dźwięki wysokie i niskie LINK

„Głowa, ramiona” LINK

Zabawa „Maszynista”  LINK

ZABAWY USPRAWNIAJĄCE APARAT MOWY

Kolorowe ćwiczenia oddechowe

Potrzebne będą: słomka, papier, kolorowe - wodniste farby. Przy pomocy słomki rozdmuchajcie na papierze krople kolorowej farby. Taka forma „malowania” sprawia, że tworzymy wspaniały, nowoczesny obraz, a jednocześnie ćwiczymy oddech.


Kosmiczna gimnastyka języka




Miłej zabawy!

Proszę o informację zwrotną z wykonanych zadań – na maila w postaci zdjęcia lub krótkiego filmu.


Wspaniałych pomysłów życzę!

 Kotwica


4.05.2020 - 8.05.2020

W minionym tygodniu rozmawialiście z rodzicami o Polsce. Utrwaliliście, jakie są polskie symbole oraz barwy narodowe. Powstały piękne flagi, a i również maki cieszyły się dużym powodzeniem. A przy doświadczeniu „Co pływa, co tonie” było dużo zabawy, zdziwienia i radości. Systematycznie uzupełniacie kalendarz pogody, który zachwyca pomysłowością

Dziękuję rodzicom za współpracę

Wszystkim, którzy przysłali zdjęcia oraz filmiki Smerfików, bardzo dziękuję!

W tym tygodniu będziecie odkrywać tajemnice książek – dowiecie się, jak powstaje papier i skąd biorą się książki, co to są księgarnia i biblioteka, porozmawiacie też o swoich ulubionych książkach.

Zapraszam Was na kolejne zabawy…


PROPOZYCJE ZABAW I ZAJĘĆ OD 04.05.2020r.- 08.05.2020r.


NA ROZGRZEWKĘ - zapraszam Was do zabawy przy piosence „Jarzynowa gimnastyka” LINK


ZABAWA „MASZYNISTA”  LINK


ĆWICZENIA ODDECHOWE

„Wróżko, przybądź”. Dzieci naśladują powolny ruch skrzydeł wróżki. Wykonują wdech z jednoczesnym szybkim uniesieniem rąk w ku górze, a wydech – z powolnym opuszczaniem rąk. Najpierw stoją, później powoli poruszają się po pokoju lub na podwórku.


CO TO JEST?  – rozwiązywanie zagadek tematycznych – rozwijanie u dzieci logicznego myślenia.


Proszę rodziców o przeczytanie dziecku zagadek:


Gdy chcesz stworzyć obrazek nowy,

Taki piękny, kolorowy,

Będzie ci potrzebna ona,

Najlepsza będzie biała, ale może być i czerwona.

Na niej namalujesz lub narysujesz, co tylko chcesz,

A potem możesz wyciąć każdą narysowaną rzecz. (kartka papieru)


Czyta ją mama, czyta i tata

Często w obrazki jest bogata.

Dużo liter na każdej stronie,

Są historie o królu na tronie.

Są też wiersze rymowane,

Najlepiej, gdy przez babcię czytane. (książka)


Zanim zaczniesz czytać książkę,

Najpierw, gdy ją bierzesz w rączkę,

Patrzysz, co jest z tyłu, co jest z przodu,

Czy jest tam rysunek samochodu?

Jest i taka co przedstawia niedźwiadka,

To właśnie jest… (okładka)


Proszę zadać dziecku pytanie:

Czy wiesz co jest z papieru?


JAKIE KSIĄŻKI LUBIMY?rozmowa na temat literatury dziecięcej na podstawie doświadczeń dzieci i książek znajdujących się w domu.


Wspólnie z dzieckiem proszę przygotować ulubione książki pociechy. Poprzeglądajcie je, omówcie tematykę zgromadzonych książek. Można także wytłumaczyć dziecku, że książki mogą zawierać krótkie opowiadania, opowiadać długą historię lub mogą być napisane wierszem. Proszę zachęcić dziecko do swobodnych wypowiedzi na temat swoich ulubionych książek, ich tytułów i bohaterów.


Zadajmy także dziecku pytania:

• Czym różnią się od siebie książeczki?

• Czy są tej samej wielkości?

• Czy są tej samej grubości?

• Czy mają takie same kolory?

• Gdzie możemy kupić książkę?

• Gdzie możemy wypożyczyć książkę?

• W jaki sposób dbamy o nasze książki, żeby ich nie zniszczyć?


Zachęcam do przeczytania dziecku wiersza:


WIERSZ „MOLE KSIĄŻKOWE”


Otwieram książkę, jedna chwila

I już jestem w innym świecie.

W wyobraźni staję się piękną królewną

Lub pszczółką skrytą w kwiatków bukiecie.

Każda książka roztacza przede mną

Świat niezwykły, wspaniały.

Z zachwytem pochłaniam każde słowo, zdanie,

Rozdział od deski do deski… czyli cały.

Rodzice doskonale rozumieją

Mój zachwyt nad książkami,

Bo tak jak ja są zwyczajnie

Książkowymi molami!


Pytania do wiersza:

- O jakim przedmiocie był wiersz?

- W kogo zamieniła się dziewczynka, czytając książkę?

- Jak się czuje dziewczynka, gdy czyta książki ?

- Kto jeszcze razem z dziewczynką zachwyca się książkami?

- Co to znaczy czuć zachwyt?

- Co znaczy przeczytać coś od deski do deski?

- Kto to jest „mol książkowy”?

- Czy lubisz „czytać” książki?

- Jakie książki lubisz najbardziej? Podaj tytuł.


ZABAWA ZRĘCZNOŚCIOWA

  1. „Z książką na głowie”

Jest to nic innego jak wyścigi z książką na głowie. Oczywiście książkę najlepiej zastąpić starymi zeszytami, bo podczas zabawy niejednokrotnie spadną dzieciom z głowy. Dlatego w tym przypadku bezpieczniej będzie użyć starych zeszytów…

  1. „Ile zrobię kroków?” – dziecko dostaje książkę w twardej oprawie (lub zeszyt), kładzie ją sobie na głowie i próbuje zrobić kilka kroków. Dziecko liczy, ile kroków udało mu się zrobić, zanim książka spadła. Zadajemy pytanie : Ile kroków udało ci się zrobić najwięcej?


ZABAWA RELAKSUJĄCA  – „PAPIERNIA”

1.Dziecko bawi się razem z rodzicem. Dziecko kładzie się na brzuchu, a rodzic wykonuje na nim prosty masaż zgodnie z treścią wiersza. Po chwili następuje zamiana. Dziecko może na­uczyć się wiersza i samo wymyślić proste ruchy ilustrujące jego treść.

Wczesnym rankiem idź do lasu, (Rodzic palcami wskazującymi na przemian „spa­ceruje” po plecach dziecka).

drwal tam drzewa tnie. (Krawędzią dłoni delikatnie kreślimy linię w poprzek dziecka pleców).

Potem wielką ciężarówką do papierni jadą pnie. (Pięść jednej dłoni przesuwamy wzdłuż pleców).

Duży kawał drewna weź i długo nie czekaj, (Krawędziami obu dłoni delikatnie stukamy dziecko po plecach – od góry do dołu i od dołu do góry).

Dodaj barwnik, jaki chcesz, jeszcze klej i woda, (Delikatnie dotykamy jego szyi, a następnie jedne­go i drugiego ucha).

w wielkiej kadzi to wymieszaj i masa gotowa. (Palcem wskazującym kreślimy koła na plecach dziecka).

Teraz trudne jest zadanie, lecz się nie poddawaj, na podłużnych sitach tę masę rozkładaj. (Palcami obydwu dłoni przesuwamy po plecach od góry do dołu).

Dużo cierpliwości teraz potrzebujesz, masa schnie, a ty ją dzielnie po trochu wałkujesz. (Całą powierzchnią obu dłoni gładzimy plecy od góry do dołu).

Kiedy papier już gotowy, zwiń go w wielkie bele, taki papier co dzień ma zastosowań wiele. (Turlamy dziecko po dywanie).


2. Słuchanie utworu Franza Schuberta Moments musicaux op. 94 nr 3 w dowolnej wygodnej dla dziecka pozycji i wykonują „paluszkową improwizację” (tańczą paluszkami w rytm muzyki) LINK


PIOSENKA

„Poczytaj mi mamo”  – zabawy przy piosence.  LINK


1. Chociaż czeka już na mnie zaspana poduszka,

Chociaż misiek zmęczony ziewa jak smok.

To codziennie wieczorem zanim pójdę do łózka,

Zanim powiem dobranoc biorę książkę do rąk.


Ref: Poczytaj mi tato, poczytaj mi mamo bo w książkach tak wiele się dzieje.

Na przykład gdy czytasz Kubusia Puchatka

Choć znam go to zawsze się śmieje.

Na przykład gdy czytasz Kubusia Puchatka

Choć znam go to zawsze się śmieje.


2. Chociaż mieszka na półce cała masa zabawek,

Chociaż zajęć tysiące proponuje mi brat.

Biorę z półki książeczki,

Na dywanie się kładę,

Godzinami oglądam i powtarzam wciąż tak.


Ref: Poczytaj mi tato, poczytaj mi mamo…


Pytania do piosenki:

• Co chłopiec lubi robić przed snem? (czytać książki)

• Przy czytaniu jakiej książki chłopiec zawsze się śmieje? (Kubuś Puchatek)

• Czy chłopiec ma dużo zabawek?

• Woli bawić się z bratem czy czytać książki?

• Czy Ty lubisz czytać książki?


2.”Jestem książką”  - do słuchania LINK


ZABAWA RUCHOWA

1.„Małe-duże” do piosenki  „Poczytaj mi mamo”.

 Proszę rozłożyć na dywanie małe i duże książeczki.

Podczas trwania piosenki, dziecko swobodnie porusza się po dywanie. Na pauzę w muzyce rodzic podaje hasło: duże lub małe, a zadaniem dziecka jest ustawić przy odpowiedniej wielkości książce.

 Zachęcam także do wymyślania własnych układów tanecznych do piosenki oraz do nauki tekstu i wspólnego śpiewania. Możecie przesłać mi filmiki, chętnie zobaczę, jak się bawicie lub jak śpiewacie.


2. „Odgadywanie tytułów bajek” – przedstawiamy dziecku za pomocą gestów i ruchów jakąś postać z bajek, np. Kubusia Puchatka, Króla lwa. Gdy dziecko odgadnie, następuje zmiana ról.


3. „Co to jest?” – rysowanie palcem po plecach (Wzajemnie rysujemy sobie po plecach różne przedmioty i zgadujemy, co to jest. Zaczynamy od prostych form takich jak fala, serce, kwiatek, przechodząc do trudniejszych jak bałwan, ryba, samochód…)


FILM EDUKACYJNY „Kto jest potrzebny, aby powstała książka” -– rozmowa na temat procesu powstawania książki na podstawie filmu edukacyjnego „Jak powstaje książka”  LINK

oraz fragmentów książki „Basia i Biblioteka” Zofii Staneckiej


 (...)

- Cieszę się, że przyszliście do naszej biblioteki. Mam nadzieję, że będziecie dobrze się bawić.

- Bibliotekarka uśmiechnęła się miło. - Już za chwilę przyjdzie autorka, ale najpierw chciałabym was o coś zapytać. Kto z was wie, gdzie pracuje pisarz?

- W bibliotece! - zawołała Basia.

- W pisarni! - przekrzyczeli ją Olaf z Karolem.

- Oj tak, przydałoby się, żeby istniały takie miejsca jak pisarnie – powiedział ktoś rozbawionym głosem.

Basia odwróciła głowę. W progu stała pani z plakatu.

A na głowie miała masę loczków i uginała się pod ciężarem wielkiej, wypchanej czymś torby.

- Mam na imię Róża – powiedziała, gdy dotaszczyła torbę pod tablicę. - Zajmuję się pisaniem i ilustrowaniem książek. Ilustruję w domu, a piszę wszędzie tam, gdzie mogę usiąść z laptopem i pomyśleć. Bo w pracy autora myślenie jest bardzo ważne. Myślenie i coś jeszcze. Coś co sprawia, że można tworzyć owe opowieści, rysować i marzyć… To coś nazywa się...

- Czekolada! - Zawołała Basia. Mama nigdy nie siada do pracy bez czekolady.

Autorka roześmiała się.

- Czekolada rzeczywiście bywa pomocna w myśleniu, ale chodziło mi o coś innego. O supermoc, z której korzysta każdy pisarz lub ilustrator, gdy tworzy książki. Moc na literę „w”.

- Wrotki! - ucieszył się Karol.

- Wy-ob….-podpowiedziała autorka (...)


Odpowiedzcie na pytania nawiązując do filmu i opowiadania:

• Co miała na myśli autorka? (wyobraźnia)

• Dlaczego pisarce potrzebna jest w pracy wyobraźnia?

• Czym jeszcze oprócz pisania zajmowała się autorka, z którą spotkały się dzieci?

• Kto jeszcze jest potrzebny aby powstała książka?


Proszę o pokazanie dzieciom ilustracji i przeczytanie tekstu:


Grafik tworzy układ książki składa tekst i ilustrację, robi projekt okładki za

zgodą autora.


Redaktor poprawia książkę po autorze. Wyłapuje błędy oraz literówki.


Drukarz jest to pracownik, który przy użyciu różnego typu maszyn drukuje kartki


ZABAWA MATEMATYCZNA – MAŁA CZY DUŻA? – układanie książek od najmniejszej do największej - porządkowanie wielkości przedmiotów wg wzrastającej cechy.

 Proszę rodziców o przygotowanie kilku książeczek o różnych rozmiarach. Zadaniem dziecka jest ułożenie książek od najmniejszej do największej i odwrotnie.

2. Karta pracy „POLICZ, ILE JEST KSIĄŻEK?



3. „Co można kupić w księgarni?” – rozmowa na temat księgarni na podstawie doświadczeń dzieci. Dziecko siedzi na dywanie. Rodzic  prawdziwe przedmioty: jabłka, ogórki, mleko, trzy różne książki, ciasto, babeczki, rogalik, kwiat cięty, kwiat doniczkowy. Rodzic mówi: Leżą tutaj produkty, które można kupić w różnych sklepach, posegregujmy je. Rodzic np. ze sznurka układa cztery obręcze. Dziecko podchodzi i wkłada po jednym produkcie do obręczy, próbują podać nazwy sklepów, w których można kupić dane produkty (sklep spożywczy, księgarnia, cukiernia, kwiaciarnia). Dziecko głośno przelicza produkty w każdej obręczy. Rodzic pyta dzieci: Jakie książki można kupić w księgarni? Co jeszcze, poza książkami, można kupić w księgarni?


ZABAWY PLASTYCZNE - „ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI”


1. Do wykonania zakładki potrzebujemy:

- kolorowy papier najlepiej techniczny

- nożyczki

- klej

- sznurek

- mazak (oczka mogą być również gotowe)



Kochani, może być również inne zwierzątko.

2. Propozycje LINK

Czekam na Wasze prace.


PROPOZYCJE ZABAW DOWOLNYCH

  • Po skończonej pracy zachęć dziecko do zabawy w bibliotekę lub księgarnię.
  • A może zabawa w ulubionych bohaterów książki?
  • Zabawy w księżniczkę lub rycerza.
  • SZPITAL CHOREJ KSIĄŻKI - wspólnie z dziećmi możecie naprawić uszkodzone w domu książeczki. 
  • KOPCIUSZEK - obejrzyjcie wspólnie piosenkę – bajkę „Bajki śpiewajki „Kopciuszek” LINK


ĆWICZENIA W MÓWIENIU

1. „Książka, która mnie zachwyca– ćwiczenia w budowaniu zdań.

Prosimy dziecko, aby przyniosło nam swoją ulubioną książkę. Następnie prosimy, aby dziecko dokoń­czyło zdanie: Ta książka mi się podoba, bo... .

2. „Nasza historia” – wspólne układanie opowiadania (Zaczynamy opowiadać historię od słów: dawno, dawno temu, za górami za lasami żyła sobie piękna księżniczka. Dziecko kontynuuje opowiadanie według swojego pomysłu i tak na zmianę tworzymy wspólną, nową historię…)


EKSPERYMENTY W DOMU LINK


ZABAWY MUZYCZNO-RUCHOWE

Zabawa ruchowa znana dzieciom „Jadę, jadę, jadę” LINK

Zabawa ze śpiewem znana dzieciom „Małpa Filomena”  LINK

Piosenka do słuchania „Myj ręce z liskiem - 30 sekund” LINK


KARTY PRACY (propozycje)

LINK  kolorowanka

LINK  wycinanka

LINK  wycinanka

LINK  kolorowanka

LINK  kolorowanka

LINK  kolorowanka


WSPÓLNA ZABAWA „MOJA KSIĄŻKA”

Proszę pomóc dziecku wykonać jego własną książeczkę: najpierw dziecko niech wymyśli historię opowieści, potem spróbuje przedstawić graficznie – dorosły może również coś dopisać. Następnie wspólnie narysujcie okładkę, wymyślcie tytuł – koniecznie musi być napisany. Można zachęcić również do tworzenia książeczki rodzeństwo lub inne osoby z rodziny. Koniecznie zróbcie zdjęcia swojej książeczki i wyślijcie do mnie. A jak spotkamy się w przedszkolu to przyniesiecie i „przeczytacie” swoim kolegom i koleżankom.


Zapraszam do zabawy, życzę świetnych pomysłów

Proszę wkleić książki


Urodzinki

URODZINY WOJTUSIA DZ.!

Idzie misio, idzie słonik,
Idzie lalka, no i konik.
Wszyscy razem z balonami
Z najlepszymi życzeniami.
Bo to dzień radosny wielce,
Bo masz jeden roczek więcej!


Wszystkiego najlepszego, spełnienia marzeń życzą

Smerfy i Smerfetki z grupy oraz
pani Ewa, pani Arletka i pani Agnieszka


27.04.2020r.- 30.04.2020r.

Tematem minionego tygodnia były zwierzęta wiejskie. Wiem, że bardzo lubicie zajęcia o zwierzętach, chętnie opowiadacie o swoich domowych pupilach oraz zwierzętach gospodarskich u babci i dziadka. Przypomnieliście sobie nazwy, sposoby poruszania się i odgłosy zwierząt. Wiecie, że nie wolno podchodzić do obcych zwierząt a tym bardziej ich drażnić. Słuchaliście a niektórzy nawet śpiewali piosenkę Stary Donald farmę miał oraz Dziwne rozmowy. Wykonaliście bardzo ciekawe gry matematyczne, które są rodzinną atrakcją

Drodzy Rodzice, bardzo dziękuję za dotychczasową pracę z dziećmi w domach. Cieszę się, że chętnie Państwo korzystacie z propozycji umieszczanych na stronie oraz sami podsyłacie ciekawe propozycje zabaw oraz ćwiczeń – dziękuję.

Udanego tygodnia i szybkiego powrotu do przedszkola!

W tym tygodniu będziemy mówić o naszej Ojczyźnie, w której mieszkamy i jej symbolach narodowych.

Głównym celem tego tematu jest kształtowanie poczucia

przynależności narodowej oraz budzenie szacunku do własnej

Ojczyzny.

Zapraszam Was na kolejne zabawy…



PROPOZYCJE ZABAW I ZAJĘĆ OD 27.04.2020r.- 30.04.2020r.


NA ROZGRZEWKĘ

Ćwiczenia poranne (można wykonywać codziennie, ten sam zestaw przez tydzień)

1.Worki do młyna –ćwiczenia dużych grup mięśniowych

 Dziecko naśladuje zarzucanie worka na plecy, dźwiganie go; zatrzymuje się i naśladuje ścieranie potu z czoła.

2. Zające na łące- ćwiczenia z elementem podskoku

 Dziecko naśladując sposób poruszania się zająca (wykonując skoki podparte) porusza się po pokoju, wymawiając jednocześnie słowa: kic, kic

3. Jajko- ćwiczenia z elementem turlania się

Dziecko kładzie się na jednej części dywanu i ostrożnie turla się na drugi koniec, po czym powoli podnosi się.

4. Wiatraki- ćwiczenia uspokajające

 Dziecko staje na dywanie i rozklada szeroko ręce, wiruje i wolno opada na podłogę. Siada w siadzie skrzyżnym. Spokojnie i miarowo wykonuje głęboki wdech i dłuższy, powolny wydech  LINK


WESOŁA GIMNASTYKA BUZI I JĘZYKA - wierszyk ,,Mowa Polska”. Proszę przeczytać dziecku wiersz a następnie go powtórzcie razem z dzieckiem.  Proszę zwrócić uwagę aby dziecko szeroko otwierało buzię i wyraźnie wymawiało słowa wiersza.


,,MOWA POLSKA”

Od stuleci polska mowa, ma w zapasie różne słowa,

Kto się ćwiczy w ich wymowie, ten bez trudu je wypowie.

Nie wierzycie? Sprawdźcie sami, powtarzając razem z nami.

Skrajem parku rudy stworek, targa z górki spory worek,

W worku miarkę, tarkę, rogi, bierki, serki i pierogi.


ZAKŁADAMY KALENDARZ POGODY  – codziennie obserwujemy pogodę i rysujemy odpowiednią ilustrację (słońce, chmurę, chmurę  z deszczem itp.). Ważne, aby dziecko słowami opisało co widzi – ćwiczymy swobodne wypowiedzi.

Można skorzystać z propozycji i wymyślić własny kalendarz pogody LINK

Plansze i obrazki do pobrania LINK


AKTYWNOŚC DOWOLNA W CIĄGU DNIA:  swobodny rysunek dziecka, ołówkiem, kredkami lub farbami, układanie puzzli, budowanie z klocków itp. A wieczorem możecie wspólnie pooglądać książki i wyszukać, np. zwierzątek związanych z Wielkanocą.


PIOSENKA "JESTEM POLKĄ I POLAKIEM” (do słuchania lub śpiewania) LINK


Ref. Jesteśmy Polką i Polakiem
Dziewczynką fajną i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sił
Chcemy byś również kochał ją i ty i ty.

1.Ciuchcia na dworcu czeka
Dziś wszystkie dzieci pojadą nią by poznać kraj
Ciuchcia pomknie daleko
I przygód wiele na pewno w drodze spotka nas

2. Pierwsze jest Zakopane
Miejsce wspaniała
Gdzie góry i górale są
Kraków to miasto stare
W nim piękny Wawel
Obok Wawelu mieszkał smok
3.Teraz to już Warszawa
To ważna sprawa
Bo tu stolica Polski jest
Wisła, Pałac Kultury, Królewski Zamek

4.Toruń z daleka pachnie
Bo słodki zapach pierników kusi mocno nas
Podróż skończymy w Gdański
Stąd szarym morzem można wyruszyć dalej w świat

Podczas słuchania piosenki można z dzieckiem oglądać mapę Polski, pokazywać kolejne miasta i atrakcje, zatrzymać się oraz chwilę porozmawiać.


FILM  EDUKACYJNY  „BARWY NARODOWE?” 

proponuję dzieciom obejrzenie filmu edukacyjnego, w którym poznają (utrwalą) polskie symbole narodowe  LINK


MOJA MAŁA OJCZYZNA „Jelenia Góra”

Proszę pooglądać z dzieckiem w komputerze, znane dziecku oraz ważne miejsca w Jeleniej Górze.

Istotne jest, aby dziecko znało swoje imię i nazwisko oraz adres zamieszkania. Proszę porozmawiać na temat zagrożenia podawania adresu obcym osobom.

Można pobawić się w zabawę słownikową „Dokończ po mnie”- dziecko kończy zdanie rozpoczęte przez rodzica:

Mam na imię …..

Mam na nazwisko …….

 Miejscowość, w której mieszkam to .....

 Mieszkam w.......przy ulicy.......


ZABAWA W DETEKTYWA

„Czarodziejski koc” - zabawy z kocykiem. Przy pomocy kocyka można bawić się z dzieckiem na wiele sposobów. Jednym z nich jest zabawa w detektywa. Ukryj pod kocem jeden z przedmiotów, które zna dziecko. Zadaniem małego detektywa jest odgadnięcie, na podstawie samego kształtu, co koc przykrywa. Zamieńcie się rolami. Teraz niech rodzic spróbuje odgadnąć, co dziecko ukryło pod kocem. Gdy sam się ukryje, możesz „odgadywać”, jakie części jego ciała wyczuwasz. Oprócz miłego masażu, ogromną frajdę dziecku będzie sprawiać fakt, że tak mocno się głowisz nad odgadnięciem. Pamiętaj, żeby kocyk był na tyle cienki, by delikatne rączki dziecka mogły wyczuć kształt pod nim ukryty.


ZABWA Z ELEMENTEM KODOWANIA  – proszę przygotować trzy różne przedmioty w 10 egzemplarzach (np. klocki tego samego rodzaju, kredki, kartki papieru, nakrętki, auta itp.) i umówcie się, że każdy przedmiot coś oznacza

np. klocek – tupnięcie

auto – podskok

kredka – klaśnięcie itd.

Proszę ułożyć dziecku rytm, np. klocek, klocek, auto, kredka, kredka….

Dziecka ma za zadanie dokończyć rozpoczęty rytm a potem pokazać go ruchem według wskazówek powyżej.

Następnie niech dziecko samo spróbuje ułożyć rytm, proszę sprawdzić, czy wykonało poprawnie i teraz Państwo odtwórzcie go według ustalonych zasad.


ZABAWA MATEMATYCZNA

„Co pływa, co tonie” - wannę, brodzik prysznicowy napełniamy wodą. Dziecko wybiera 10 rzeczy, które chce sprawdzić czy pływają na wodzie czy będą tonąć – utrwalamy pojęcia: lekki, ciężki


ZABAWA SŁUCHOWA

„Co to za pojazd? ” - odsłuchaj dźwięki pojazdów i spróbuj odgadnąć jaki pojazd je wydaje LINK


TĘCZA SMAKÓW, KOLORÓW I ZAPACHÓW

Potrzebne rzeczy do zabawy: nieprzezroczyste kubeczki, różne produkty spożywcze (cytryna, cukier, jabłko, kawałek chleba, truskawki, maliny, buraki, brukselka itp.) Kilka (2, 3) wybranych produktów połóż na stole przed dzieckiem, tak, żeby je widziało. Następnie przykryj je kubeczkami. Grając w tę grę po raz pierwszy możesz mówić po kolei, jaki produkt przykrywasz. Następnie spytaj go, pod którym kubeczkiem ukryta jest np. cytryna? Gdy dziecko wybierze kubeczek sprawdźcie, czy prawidłowo odgadł. W miarę jak będzie nabierał wprawy, dodaj czwarty kubeczek i sprawdź, czy tym razem też zapamięta lokalizację produktów. Następnie sprawdzamy jak smakuje (słodki, kwasny, gorzki, cierpki…) oraz pachnie ukryty produkt.  Jest to dobra okazja do rozpoznawania kolorów, smaków, zapachów. Zamieńcie się rolami, proszę pozwolić dziecku pozakrywać przedmioty i odgadnąć, gdzie co jest!


MAŁE I DUŻE SMUTECZKI

Na początku proszę porozmawiać z dzieckiem na temat jego nastroju: Jak się dziś czujesz? Następnie usiądźcie na dywanie, weźcie do dłoni lusterko i pobawcie się w „śmieszne minki”, poproś dziecko aby śmiało się najgłośniej, potem trochę ciszej. Teraz kolej rodzica :) Po tej zabawie można nagrać śmiech dziecka i swój, odsłuchać go i porozmawiać na temat emocji podczas śmiania się.

Teraz pora na taniec szczęścia:) - można wykorzystać kolorowe chusty, włączyć ulubiona muzykę dziecka i tańczyć razem w jej rytm, uśmiechając się przy tym szeroko do siebie :) Na końcu zabawy przytul mocno dziecko i ponownie zapytaj je, jak się czuje? Co sprawiło mu największa radość?


BAJKI TERAPEUTYCZNE

Zachęcam do skorzystania z bajek terapeutycznych  LINK


ZABAWY PLASTYCZNE  (propozycje do wyboru)

  1. „Flaga” – kolorowanie konturu flagi Polski
  2. „Flaga przestrzenna” – dziecko koloruje, maluje, wykleja prostokąt w kolorze czerwonym, następnie łączy z białym prostokątem, umieszczając patyczek.
  3. „Maki” LINK
  4. „Biedronki z papieru” LINK
  5. „Mapa Polski” – proszę wspólnie z dzieckiem zaznaczyć Warszawę, Jelenią Górę, narysować Wisłę, zaznaczyć morze, góry i pokolorować.  LINK PLIK


 PREZENTACJE MULTIMEDIALNE „WIRTUALNA WYCIECZKA” Zapraszam na wirtualną wycieczkę po muzeach w Polsce i na świecie - nie musisz wychodzić z domu, żeby wybrać się na wycieczkę, proponuję zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce, zobaczcie zamek krzyżacki w Malborku, a także lećcie do muzeum w Nowym Jorku lub Amsterdamie. Oto link do fantastycznej przygody LINK


ĆWICZENIA GRAFOMOTORYCZNE

Ćwiczymy koordynację wzrokowo- ruchową- sprawna ręka i oko ćwiczenia grafomotoryczne – dla chętnych dzieci. LINK


MANDALE  - kolorowanka

Mandale to przede wszystkim kolorowanki antystresowe. Wymagające precyzji i skupienia na dokładnym kolorowaniu, pozwalają uspokoić myśli i emocje. Wielu również twierdzi, że działają stymulująco na kreatywność oraz poprawiają koncentrację. Na pewno zaś, pozwalają dzieciom na ćwiczenie małej motoryki.

Korzyści płynące z pracy z mandalami:

rozwijają motorykę małą,

rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową,

usprawniają umiejętność pisania,

ułatwiają wyciszenie emocji,

ułatwiają obniżenie napięcia nerwowego,

poprawiają koncentrację,

uczą wytrwałości,

rozwijają kreatywność.

PLIK DO POBRANIA


ZABAWY MUZYCZNO-RUCHOWE

Zabawa ruchowa znana dzieciom „Jadę, jadę, jadę” LINK

Zabawa ze śpiewem znana dzieciom „Mapa Filomena”  LINK

Piosenka do słuchania „Myj ręce z liskiem - 30 sekund” LINK


Miłej zabawy! Proszę o informację zwrotną z wykonanych zadań – na maila w postaci zdjęcia lub krótkiego filmu.

20.04.2020 - 24.04.2020Drodzy Rodzice, kochane Smerfiki.

W ubiegłym tygodniu rozmawialiście w domu z rodzicami w jaki sposób dbać o naszą planetę. Wykonywaliście różnorodne prace plastyczne. Niektórzy z Was wykonali piękne globusy, a inni bawili się w ekologiczną modę. Bardzo podobały się Wam zabawy ruchowo-matematyczne, podczas których świetnie bawiliście. Bardzo dużo spłynęło maili, za które dziękuję rodzicom. W tym tygodniu poznacie prawie wszystkie zwierzęta mieszkające na wsi. Będziecie mieli okazję do skonstruowania gry matematycznej, ulepienia zwierzątek z masy plastycznej, wyboru ilustracji do opowiadania oraz wiele propozycji na spędzenie kolejnego tygodnia w domu. W tym tygodniu będzie można (w miarę możliwości i ostrożności) wybrać się spacer, najlepiej pojechać z dala od ludzi aby dzieci pobiegały, poskakały (w tym wieku jest to dla nich ogromnie ważne ponieważ posiadają naturalną potrzebę wzmożonego ruchu). Proponowane zabawy ruchowe mogą wykonać dzieci na świeżym powietrzu.

Zapraszam Was na kolejne zabawy…


Na wiejskim podwórku”


NA ROZGRZEWKĘ

1.Zabawa ruchowa „Skradający się kot” - dziecko leży płasko na brzuchu i cicho pełznie, z podnoszeniem i wysuwaniem przedniej i tylnej nogi (jak u kota) – na zmianę.

2. „Łapanie much” - dziecko wyciągają prawą rękę i lewą rękę do góry w skos, wykonując na zmianę, zamaszysty ruch i zaciskając pięść.

3. „Węszący piesek” - dziecko klęczy, dłonie opierają się o podłogę, łokcie są skierowane na zewnątrz. W tej pozycji posuwa się do przodu.

4. Gimnastyka na wesoło  LINK

5. Gimnastyka rączek  LINK

AKTYWNOŚC DOWOLNA W CIĄGU DNIA:

Zestaw kart do różnych zabaw, np.:

- dobieranie jednakowych obrazków w pary,

- dobieranka - odkrywanka, czyli doskonale znane Memory,

- dopasowywanie figurek zwierząt do obrazków,

- dobieranie obrazków w pary na podstawie usłyszanych odgłosów zwierząt,

- zabawa "Które zwierzątko zmieniło miejsce?"

- zabawa "Które zwierzątko się schowało?"

LINK


BAJKA MULTIMEDIALNA

Bajka o zwierzętach w gospodarstwie” LINK


BAJECZKA ORTOFONICZNA

1. „W zagrodzie Małgosi”.

Rodzic czyta treść bajeczki, a dziecko naśladuje odgłosy zwierząt – proszę zwracać uwagę na dokładne wymawianie odgłosów (można zmodyfikować o głośne, ciche, wolne, szybkie, groźne itp. odgłosy)


Wieczorem w zagrodzie cioci Małgosi

Każde zwierzątko o jedzenie prosi.

Piesek szczeka: hau, hau, hau.

Kotek miauczy: miau, miau, miau.

Kura gdacze: kod, ko, da.

Kaczka kwacze: kwa, kwa, kwa.

Gąska gęga: gę, gę, gę.

Ona też chce najeść się.

Owca beczy: be, be, be.

Koza muczy: me, me, me.

Indor gulaga: gul, gul, gul.

Krowa ryczy: mu, mu, mu.

Konik parska: prr, prr, prr.

A pies warczy: wrr, wrr, wrr.

I tak gra orkiestra ta, aż Małgosia jeść im da.



ROZMOWA NA PODSTAWIE ILUSTRACJI (do wyboru)

1. „Z wizytą u babci i dziadka na wsi”

Proszę pooglądać z dzieckiem ilustracje zwierząt mieszkających na wsi oraz podzielić nazwy zwierząt na sylaby.


PLIK DO POBRANIA


Pytania do ilustracji:

Czy znasz jakieś inne zwierzęta mieszkające na wsi?

Na co trzeba zwracać uwagę, gdy podchodzi się do zwierząt?

Czy można podchodzić do zwierząt, których się nie zna?

Czy można podchodzić do zwierząt od tyłu?


2. „Wiejskie podwórko” - ilustracja

PLIK DO POBRANIA


Dziecko samodzielnie opowiada treść obrazka. Możemy na początek zadać pytanie „Co się dzieje na obrazku?” Zwracamy uwagę, aby dziecko opowiadało pełnymi zdaniami (mogą być proste) a nie wyliczało. Następnie dziecko odpowiada na kolejne pytania:

- Odszukaj na obrazku następujące zwierzęta: kot, krowa, koza, owca, kogut, świnka, kura, gąska. (po odnalezieniu zwierzątka prosimy, aby dziecko opisało jego wygląd)

- Policz ile jest: owieczek, świnek, kurczątek, gąsek, kogutów, krów.


ZABAWA RUCHOWO-NAŚLADOWCZA

Naśladujemy zwierzęta”

Dziecko porusza się w rytmie wygrywanym przez osobę dorosłą na wybranym instrumencie, dostępnym w domu (jeśli nie posiadacie Państwo instrumentów można je zastąpić gazetą, sztućcami, garnkiem, metalową miską, itp.). Podczas przerwy w grze osoba dorosła mówi nazwę wybranego zwierzęcia, a dziecje je naśladuje (sposób poruszania się i odgłosy, jakie wydaje).

Jeśli posiadamy w domu figurki zwierząt domowych lub dowolne ilustracje, książeczki można je wykorzystać do zabawy. Zamiast podawania nazwy zwierzęcia można pokazać dziecku obrazek lub figurkę



PIOSENKI

do nauczenia (dla chętnych)

Dziwne rozmowy” LINK


W chlewiku mieszka świnka,

I trąca ryjkiem drzwi.

Gdy niosę jej jedzenie,

To ona kwi kwi kwi!


Opodal chodzi kaczka,

Co Krzywe nóżki ma.

Ja mówię jej dzień dobry,

A ona kwa, kwa, kwa!


Przed budą trzy szczeniaczki,

Podnoszą straszny gwałt.

Ja mówię cicho pieski,

A one hau, hau, hau!


Na drzewie siedzi wrona,

Od rana trochę zła.

Gdy pytam jak się miewasz?

To ona kra, kra, kra!


Do słuchania:

Stary Donald farmę miał” LINK

Kotek i krówka” LINK

Krówka mu” LINK

Gdacze kura Ko, Ko, Ko” LINK

Kocia Dobranocka” LINK


FILM

LINK


GRA MATEMATYCZNA

W tym tygodniu zachęcam Państwa do rodzinnego skonstruowania gry matematycznej na temat” W zagrodzie wiejskiej”. Gry planszowe mają na celu utrwalenie kolorów, ćwiczenie umiejętności przeliczania, stosowanie się do zasad gier, pomoc dziecku w pogodzeniu się z porażką i wytłumaczenie, że nie zawsze się wygrywa (należy również „dać” dziecku wygrać)

1. Wymyślenie zasad gry i spisanie przez dorosłego

2.Wykonanie planszy (można narysować kredkami, pisakami, ołówkiem ) i pionków (pionki można ulepić z plasteliny lub wykorzystać gotowe figurki).


Ważne, aby dziecko współuczestniczyło w tworzeniu gry i wymyślało zasady, pułapki, przeszkody, rysowało, kolorowało itp.


Proszę o sfotografowanie zrobionej gry i przesłanie zdjęć


ZABAWA MATEMATYCZNA

1. Rodzic dotyka swojego nosa, potem nogi, ucha, brzucha. Nazywa te części ciała, których dotyka. Dziecko dotyka tych samych części na swoim ciele. W pewnym momencie rodzic się myli, np. mówi nos, a dotyka ucha. Kiedy dziecko to dostrzega, woła stop! Przy tej zabawie jest dużo śmiechu.


2. Rodzic ukrywa w pokoju „skarb” Aby do niego trafić, dziecko wykonuje kolejne polecenia. Rodzic mówi, w którą stronę dziecko ma zrobić krok: do przodu, do tyłu, w bok. Możemy spróbować z określe prawo, lewo.


WIEJSKIE ZWIERZĘTA – ZAGADKI

Chodzi po podwórku,

Woła: „Kukuryku”,

On i jego przyjaciele,

Mieszkają w kurniku.

(kogut)


Bawię się w błocie

Krzyczę: „Kwik,

kwik”. Mieszkam w chlewiku.

(świnia)


Często wołam: me, me,

me. Czy ktoś wełnę moją

chce?

(owca)


Gdaczę sobie: ko, ko,

ko, Na śniadanie dam ci

jajko.

(kura)


Nad rzeczułką wartką,

kto to drepce z

dziatwą? Żółte nóżki ma.

Gę, gę, gę, gę, ga!

(gęś)


Tak cichutko chodzi,

że go nikt nie słyszy,

i dlatego bardzo

boją się go myszy.

(kot)


Dobre ma zwyczaje

ludziom mleko daje.

(krowa)


Bywa siwy, gniady,

kary, Wozi ludzi i ciężary.

(koń)


Żółciutkie kuleczki

Za kurą się toczą,

Kryją się pod skrzydła,

Kiedy wroga zobaczą.

(kurczęta)



ZABAWY PLASTYCZNE (propozycje)

Cienie zwierząt i odrysowywanie

PLIK DO POBRANIA


Kurka” – można wykleić kurkę plasteliną (wyklejając kółka) lub farbami (stemplując palcem) lub według własnego pomysłu.

PLIK DO POBRANIA


Lepienie zwierzątek z masy plastycznej LINK

Krówka LINK

Jak zrobić świnkę skarbonkę z plastikowej butelki? LINK

Kogut LINK


ESPERYMENT

Kolorowe mleko” LINK

Nalewamy do głębokiego talerza mleko, nakrapiamy na nie parę kropel kolorowych barwników. Następnie moczymy patyczek do uszu w płynie do naczyń i przykładamy na środek talerza. Barwy zaczną mieszać się.


ZABAWY MUZYCZNO-RUCHOWE

Zabawa muzyczno-ruchowa „Kaczuszki”: LINK

Zabawa ruchowa znana dzieciom „Jadę, jadę, jadę” LINK

Zabawa ze śpiewem znana dzieciom „Mapa Filomena” LINK

Piosenka do słuchania „Myj ręce z liskiem - 30 sekund” LINK


ZABAWY USPRAWNIAJĄCE APARAT MOWY

Unoszenie języka za górne zęby – wiele razy dziennie

Przytrzymywanie czubkiem języka małych jadalnych elementów na wałku dziąsłowym (rodzynek, płatków śniadaniowych, tik-taków, itp.)

Zlizywanie z wałka dziąsłowego nutelli i połykanie śliny z językiem uniesionym do tej nutelli

Kląskanie jak koń

Przesuwanie językiem po podniebieniu

Przyciskanie czubka języka do wałka dziąsłowego

Przyklejenie powierzchni języka do podniebienia

Przełykanie śliny z zaciśniętymi zębami, uniesionym językiem i uśmiechem


Miłej zabawy!

Proszę o informację zwrotną z wykonanych zadań – na maila w postaci zdjęcia lub krótkiego filmu.

Wspaniałych pomysłów życzę!


Od 21 kwietnia do 23 kwietnia urlop.

14.04.2020 - 17.04.2020

Kochane Smerfy, Smerfetki oraz Rodzice,

witamy serdecznie wszystkich po świętach. Dziękujemy za życzenia świąteczne pisane jak i te nagrywane w formie video i głosowo.  Było nam bardzo miło, że o nas pamiętacie


Tematem minionego tygodnia była Wielkanoc. Słuchaliście piosenki o malowanych jajkach, wierszyka o kurczakach, utrwaliliście figurę geometryczną koło, porównywaliście wielkości jajek oraz przygotowywaliście się do Świąt Wielkanocnych. Przysłaliście wiele prac plastycznych pisanek (techniki były bardzo różnorodne), jak i również powstawały pisanki na dywanie z różnego rodzaju dostępnych zabawek, klocków, instrumentów, akcesoriów kuchennych itp. – pomysłów było bardzo dużo i wykazaliście się ogromną kreatywnością. Hitem ubiegłego tygodnia stał się „tor przeszkód”, który zaangażował całe rodziny – oglądałam z wielką przyjemnością domowe zmagania. Dziękuję za wszystkie fotorelacje i zdjęcia z waszych zabaw w domu. Cieszę się, że ćwiczycie, śpiewacie, tańczycie i wspólnie bawicie się – dziękuję rodzicom za współpracę.


W tym tygodniu będziemy rozmawiać o naszej planecie – jak należy dbać o nią!

Zapraszam Was na kolejne zabawy…


            Dbamy o naszą planetę – jestem przyjacielem przyrody!


NA ROZGRZEWKĘ

Zabawa ruchowa znana dzieciom „Jadę, jadę, jadę” LINK


ZABAWA ODDECHOWA

„Spacer” – ćwiczenia oddechowe przy muzyce. Proszę włączyć ulubioną melodię lub piosenkę dziecka. Kiedy dziecko słyszy muzykę porusza się w tak jak mu podpowiada. Na przerwę w muzyce dziecko zatrzymuje się, wciąga powietrze nosem z jednoczesnym uniesieniem rąk w górę. Następnie powietrze wypuszcza ustami i opuszcza ręce w dół. Zabawa trwa podczas całej piosenki.


AKTYWNOŚC DOWOLNA W CIĄGU DNIA:  swobodny rysunek dziecka, ołówkiem, kredkami lub farbami, układanie puzzli, budowanie z klocków itp. A wieczorem możecie wspólnie pooglądać książki i wyszukać ilustracje związane z dbaniem o przyrodę.


PIOSENKA

„W układzie słonecznym” LINK

- zapoznanie dzieci z pojęciem „Układ słoneczny”

- dziecko może spróbować wymienić planety i przesylabizować


Proszę pooglądać z dziećmi różne ilustracje układu słonecznego i dziecko niech spróbuje wskazać Ziemię i Słońce LINK


Piosenka do nauki

„Świat w naszych rękach” LINK

1.Ci co lubią segregację

Otóż oni mają rację

Gdy w osobne pojemniki

Lecą papier, szkło, plastiki


Ref. Cały świat jest w naszych rękach

Właśnie o tym ta piosenka

Możesz dbać o cały świat

Chociaż masz niewiele lat 2x


2.A recykling trudne słowo

Chodzi o to by na nowo

Z naszych śmieci zrobić coś

Papier, plastik albo szkło


3.Więc dorośli oraz dzieci

Posłuchajcie

Sprawą śmieci trzeba zająć się dziś

Żeby jutro dobrze żyć


Sprzątanie Ziemi LINK


AUDIOBOOK „OWCA OLA BOHATERKĄ POLA”

Proszę posłuchać z dziećmi audiobooka udostępnionego przez Teatr Kultureska, poruszający temat dzikich wysypisk śmieci, ochrony lasów, a także szeroko pojętej ekologii (proszę włączyć dziecku w dogodnym momencie i stworzyć nastrój, np. leżąc na kanapie albo na kocu na dywanie – jeżeli okaże się za długa to proszę wrócić do słuchania w innym czasie).

Po wysłuchaniu proszę porozmawiać z dzieckiem na temat treści słuchowiska.

LINK


OPOWIEŚĆ RUCHOWA „Spacer żuka”


Rodzic czyta opowiadanie, dziecko wykonuje ruchy zgodnie z treścią opowiadania.

Pewien mały żuk poszedł na spacer. (dz. maszeruje po pokoju Na swej drodze napotkał dużego jeża. (zatrzymuje się i patrzy do góry) Jeż był tak ogromny, że żuk musiał wysoko podskoczyć trzy razy, aby jeż go zauważyć. (podskakuje, licząc: jeden, dwa, trzy) Poszedł dalej (maszeruje), lecz tam rosła bardzo gęsta trawa, więc żuk musiał się schylić, aby przejść. (chodzi na ugiętych kolanach ze schyloną głową) Gdy mu się to udało, dotarł na bardzo piaszczystą drogę, trudne to zadanie dla żuka, trzeba szybciutko przebierać nogami. (dziecko przemieszcza się po pokoju, szybko poruszając nogami) Ale cóż to?! Nie udało się! Nasz żuk przewrócił się na plecy. (kładzie się na plecach) Biedny mały żuk przebierał nóżkami tak szybko i bujał się na boki (wykonują te czynności), ale nie udawało mu się podnieść. Nagle zawiał mocniejszy wiatr i przewrócił żuka z powrotem na nogi. (dziecko przekręca się na bok, później kładzie się na brzuchu i wstaje) Bardzo już zmęczony, ale zadowolony żuk wrócił do domu i położył się, aby odpocząć. (idzie powoli, następnie kładzie się na brzuchu i zwija w kulkę).


ĆWICZYMY DŁONIE

Na kartce papieru rysujemy dziecku linie według wzoru poniżej – dziecko próbuje nożyczkami ciąć po wyznaczonej linii


Ilustracja kartek z liniami


10 zabaw rozwijających małą motorykę LINK

Terapia ręki wzmacnianie mięśni palców i rąk LINK


ZABAWA RUCHOWO-MATEMATYCZNA

1.Zabawa ruchowa „Segregujemy”- wykorzystanie worków na śmieci w trzech kolorach: żółtym, niebieskim i zielonym (jeżeli nie mamy w domu to możemy użyć np., materiałów w odpowiednim kolorze) oraz przygotowanych wcześniej „czystych" śmieci : pudełek, opakowań po sokach, butelek plastikowych (pamiętamy, że odkręcamy i zgniatamy), gazety, słoiki.....dzieci próbują podzielić te odpady do odpowiednich worków.

Jak nie mamy w kolorze można je oznaczyć kolorowymi kartkami.

Uczulamy dzieci, że należy dbać o nasze otoczenie.


2. Zabawa matematyczno-ruchowa „Gąsienica” LINK

Do tej zabawy potrzebne będą wycięte koła jednakowej wielkości (najlepiej w kolorze zielonym – dziecko może wcześniej zakolorować całą kartkę zieloną kredką – dorosły wycina koła), dodatkowo 3 koła w dowolnym kolorze (każde inne), piłka. Na jednym zielonym kole dziecko rysuje oczy i buzię gąsienicy. Dziecko układa z kół gąsienicę, przelicza ilość kół, wskazuje koło np., drugie, piąte itd. (w miarę możliwości dziecka). Następnie z wykorzystaniem gąsienicy proponujemy dziecku zabawy, ćwiczenia ruchowe – link powyżej


ZABAWY PLASTYCZNE

Model globusa dla chętnych techniką paper mache - sposób wykonania LINK

1 szk. mąki ziemniaczanej połączyć z 2 szklankami wody. to powstanie klej, można dodać trochę kleju z tubki. Dzieci rwą gazetę na paski i mocząc w kleju przyklejają na piłkę lub nadmuchany balon, którą umieszczamy na większym kubku – balon nie może dotykać do stołu, powinien „stać” na czyms aby był swobodny dostęp z każdej strony. Im więcej warstw tym lepiej, może być nierówno. Kula schnie około 1,2 dni.

Po wyschnięciu rodzic rysuje uproszczone kontury kontynentów. dzieci wyklejają je skrawkami bibuły zielonej w różnych odcieniach i malują naokoło morza i oceany. (mile widziane foto)



 ZABAWA KREATYWNA

„Moda ekologiczna” według pomysłów dzieci i rodziców (mile widziane foto)


ZABAWY MUZYCZNO-RUCHOWE z wykorzystaniem gazet.

Włączamy muzykę relaksacyjną.

„Czapeczka” – marsz z gazetą na głowie, tak aby nie upadła.

„Wokół gazety” – marsz wokół gazety, na przerwę w muzyce zatrzymujemy się i kucamy na gazecie.

Przeskoki nad gazetą (obunóż, jednonóż).

Siad klęczny – gazeta leży przed dzieckiem. Dłonie oparte na gazecie – przesuwanie gazety (do przodu, do tyłu), powrót do pozycji wejściowej.

„Rolki” – Kartony ułożone pod stopami, naśladujemy jazdę na rolkach.

„Jazda na gazecie” – (siad na gazecie, odpychanie się kończynami dolnymi i górnymi).

Zgniatanie gazety w kulkę.

Przekładanie papierowej kulki z dłoni do dłoni, pod kolanem itp.

„Skrętoskłony” – „leniwa ósemka”. W rozkroku kreślenie leniwej ósemki poczynając od lewej nogi.

W leżeniu przodem, tyłem przekładanie papierowych kul z dłoni do dłoni.

Popychanie papierowych kulek czołem w marszu na czworakach.

Podrzucanie, chwytanie kulek.

Rzucanie w rodzeństwo, rodzica.

Tor przeszkód. Pokonywanie toru przeszkód z gazet np. slalom, przeskoki.

W siadzie (kulka między stopami) unoszenie stóp do góry i delikatne położenie.

Rzucanie papierowej kulki do wyznaczonego celu. (mile widziane foto)


Zabawa ze śpiewem znana dzieciom „Mapa Filomena”

LINK


Piosenka do słuchania „Myj ręce z liskiem - 30 sekund” LINK


ZABAWY NA KONCENTRACJĘ UWAGI

Jak wyglądam?

Dziecko i rodzic (lub rodzeństwo) siadają  plecami do siebie. Teraz kolejno, raz jedna osoba, raz druga, opisuje najdokładniej, jak jest ubrana osoba siedząca za plecami (np. jaki ma kolor bluzki, jaki wzór jest na jej swetrze). Potem odwracają się i sprawdzają, jak im poszło. (ćwiczenie doskonali spostrzegawczość – warunek niezbędny dla koncentracji uwagi)


Kot w worku

Dziecko losuje przedmioty z worka. Nie wyciąga ich tylko opisuje ich wygląd. Pozostali muszą odgadnąć, o czym jest mowa. (ćwiczenie natężenia uwagi przez dziecko losujące, koncentracji i trwałości u odgadujących)


AKTYWNOŚC DOWOLNA W CIĄGU DNIA:

swobodny rysunek dziecka, ołówkiem, kredkami lub farbami, układanie puzzli, budowanie z klocków itp. A wieczorem możecie wspólnie pooglądać książki i wyszukać ilustracje związane z dbaniem o przyrodę.


Od 15 kwietnia do 17 kwietnia urlop.

Miłej zabawy!

Życzenia

Drodzy Rodzice i Kochane Dzieci!!!


Życzymy Wam,

Zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych,

pełnych wiary, nadziei i miłości.

Mamy nadzieję, że pomimo trudnej sytuacji w tym roku,

Święta wniosą do Waszych serc wiosenną radość i świeżość,

pogodę ducha, spokój i ciepło.

Tego życzymy z całego serca

LINK - ZYCZENIA



6.04.2020 - 10.04.2020

Dziękuję Państwu za przesyłanie zdjęć i filmików z działań Państwa pociech w domu. Wszystkie prace są piękne a Państwo wykazujecie się dużą kreatywnością!

Gratulacje. Jestem dumna z Was kochane Smerfy i Smerfetki!


MIŁEGO WEEKENDU !


"DOMOWY TOR  PRZESZKÓD”  -  wspólnie z dzieckiem tworzymy w mieszkaniu tor przeszkód z przedmiotów, które są w zasięgu. Poniżej linki dla rodziców do inspiracji.

LINK 1

LINK 2

Proszę o informację zwrotną z wykonanego zadania – na maila w postaci zdjęcia lub krótkiego filmu.

Dziękuję.

Wspaniałych pomysłów życzę!


EKSPERYMENTY

Eksperymenty dla dzieci są zawsze świetnym pomysłem na wspólną zabawę. Zachęcam do wykonania z dziećmi eksperymentu „Wędrująca woda”. Eksperyment wędrująca woda to ciekawe doświadczenie, które wymaga od dziecka nieco cierpliwości. Do zabawy należy przygotować 6 szklanek podobnej wysokości. Do co drugiej wlewamy wodę, a następnie dodajemy barwnik. Jeśli nie macie Państwo barwników, wodę można łatwo zabarwić wkładając do szklanki z ciepłą wodą kolorową bibułę albo rozpuścić farby plakatowe. Do przygotowanych szklanek wkładamy złożone w paski papierowe ręczniki. Eksperyment w sumie trwa kilka godzin. Pierwsze reakcje czyli barwienie się i zwilżenie papierowych ręczników zauważymy dosyć szybko. Potem należy dolewać ponownie wodę obserwując, czy znowu się przeniesie wyrównując poziom wody w szklankach. LINK


Miłej zabawy!!!

Urodzinki

URODZINY SZYMONKA!

Idzie misio, idzie słonik,
Idzie lalka, no i konik.
Wszyscy razem z balonami
Z najlepszymi życzeniami.
Bo to dzień radosny wielce,
Bo masz jeden roczek więcej!


Wszystkiego najlepszego, spełnienia marzeń życzą

Smerfy i Smerfetki z grupy oraz
pani Ewa, pani Arletka i pani Agnieszka



26.03.2020 - 03.04.2020

ZABAWY, ZADANIA RÓŻNE
1. Poszukaj 5 różnic LINK   
2. Znajdź drogę do wiosny  LINK
3. Połącz w pary LINK  
4. Zabawa ruchowa z kostką – podskocz, przeskocz, zrób przysiad…. (dziecko również wymyśla sposób wykonania polecenia) tyle razy, ile pokaże kostka (można bawić się na zmianę z rodzicem lub rodzeństwem).

5. Zabawa słuchowa „Odgadnij dźwięk” – dziecko stoi tyłem do rodzica a dorosły uderza np. łyżeczką o szklankę, ręką o stół, szum wody z kranu, pukanie do drzwi, dźwięk gotującej się wody w czajniku, otwieranie drzwi, szuranie kapciami, przewracanie kartek w książce itp.


Różne dźwięki dla dzieci LINK 


Zdjęcia prac i wspólnych zabaw wysyłamy na naszego grupowego maila.
Dostępne tylko dla nas! Dziękujemy!


WITAJ  WIOSNO!!!

PIOSENKA "MASZERUJE WIOSNA" (do utrwalenia)

  1. Tam daleko gdzie wysoka sosna

maszeruje drogą mała wiosna.

Ma spódniczkę mini, sznurowane butki

i jeden warkoczyk krótki.


Ref.

Maszeruje wiosna

a ptaki wokoło

lecą i świergoczą

głośno i wesoło.

Maszeruje wiosna w ręku

trzyma kwiat gdy go

w górę wznosi

zielenieje świat !

  1. Nosi wiosna dżinsową kurteczkę,

 na ramieniu małą torebeczkę,

chętnie żuje gumy i robi balony

 a z nich każdy jest zielony.

  1. Wiosno, wiosno nie zapomnij o nas

każda trawka chce być już zielona.

gdybyś zapomniała inną drogą poszła

zima by została mroźna.

LINK


--------------------------------------------------


PREZENTACJE  MULTIMEDIALNE

LINK


1. Proszę porozmawiać z dzieckiem na temat oznak wiosny, zadając mu pytania:

- jaką mamy teraz porę roku?

- po czym poznamy wiosnę? (wymienić minimum 4 oznaki)

- jakie przylatują ptaki? (bocian, jaskółka)

- pierwsze wiosenne kwiaty? (krokus, przebiśnieg)

(w nawiasach są podane te, które dziecko powinno wymienić – jeżeli wymieni więcej to super)


2. Proszę podzielić na sylaby (mówić do dziecka „jak robocik”, dziecko może wyklaskać, wytupać, podskoczyć)

- bocian (bo-cian)

- wiosna

- jaskółka

- krokus

- sasanka


Drodzy Rodzice, zabawy z dzieleniem na sylaby można wdrożyć dziecku w codziennych czynnościach np. proszę podaj mi: grusz-kę, ksią-żkę ….

Jeżeli dziecko świetnie radzi sobie ze słowami dwusylabowymi to można spróbować trzysylabowe.

LINK 1 (do posłuchania)

do obejrzenia w wolnej chwili, niech dziecko spróbuje opwiedzieć, można zadać pytania do treści.

LINK 2

DRODZY RODZICE, BARDZO PROSZĘ O ZWRACANIE UWAGI ABY DZIECKO PODCZAS ODPOWIADANIA NA PYTANIA MÓWIŁO PEŁNYM ZDANIEM.


-----------------------------------------------------


ZAKŁADAMY ZIELONY OGRÓDEK (propozycje, do wyboru)


  1. Hodowla fasoli LINK
  1. Szczypiorek na oknie LINK

Sianie nasion, sadzenie cebulek


  Po założeniu hodowli:

- umieszczanie metryczek roślin wykonanych przez rodziców

- odstawienie założonych hodowli na wyznaczonym miejscu np. na parapecie


-----------------------------------------------

ZABAWY MATEMATYCZNE

- segregowanie klocków

- przeliczanie samochodów, lalek

- ćwiczenie strony prawej, lewej u dziecka


ZAJĘCIA  PLASTYCZNE – proszę o wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką pt. „Wiosna” – podane poniżej linki są jedynie propozycją


LINK 1

LINK 2


ZABAWY  RUCHOWE – propozycje zabaw  LINK

dzieci znają układ do tej piosenki i mogą ćwiczyć same jak i również nauczyć rodziców  LINK

jedna z ulubionych zabaw dzieci. LINK