Drodzy Rodzice!


Bardzo tęsknimy za naszymi przedszkolakami. W najbliższym czasie musi nam jednak wystarczyć kontakt wirtualny.


Prosimy o systematyczne sprawdzanie naszej strony internetowej.


Będziemy publikować tu zabawy i zajęcia do wykonania w domu przez dzieci, w miarę dzieci i Państwa możliwości. Prosimy o zgłaszanie ewentualnych trudności, aby wypracować wspólny sposób prawidłowej komunikacji pomiędzy Państwem a przedszkolem.


Poniżej podajemy adres mailowy do nauczycielek z grupy. Będzie on służył przede wszystkim do naszych wspólnych kontaktów, jak również do przesyłania informacji zwrotnej o wykonanych zadaniach w formie zdjęć. Jednocześnie zapewniamy, ze wysyłane materiały są dostępne tylko dla nauczycielek.


mail: motylki_13@wp.pl

12 - 16 kwietnia 2021

Propozycje zajęć i zabaw w okresie 12.04.21r. - 16.04.21r.


DRODZY RODZICE! KOCHANE DZIECI!


W kolejnym tygodniu będziemy poznawać niezwykle ciekawy świat sztuki i artystów. W każdym z nas drzemią ukryte talenty – trzeba tylko je odkryć i rozwijać. Bez watpienia uzdolnienia i nasze pasje to nasz ukryty skarb, który warto pielęgnować

Zapraszamy do wspólnej zabawy!!! :)


"Z kulturą za pan brat"


Porozmawiaj z dzieckiem na temat pracy artysty (np. malarza, rzeźbiarza, aktora, tancerza, projektanta mody itp.). Postarajcie się wymyśleć jak najwięcej zawodów związanych ze sztuką, wytłumacz dziecku czym zajmują się poszczególni artyści. Wyjaśnij dziecku czym jest talent, zastanówcie się jakie talenty posiadają poszczególni członkowie rodziny.

W pracowni artysty”

A. Karcz

Na palecie lśnią jak prawdziwe diamenty,
Z metalowej tuby wyciśnięte pigmenty.
Delikatnie i starannie są mieszane,
Z wielkim przemyśleniem na płótno nakładane.
Pędzle w harmonii z malarzem żyją,
A także w przyjaźni z płócienną tkaniną.
Z różnobarwnej, nieokiełznanej otchłani,
Wyłania się obraz niczym okręt ze stali.
Od rana do nocy i tak bez wytchnienia,
Artysta na płótno marzenia przelewa.
Szlifując swój warsztat i różne techniki,
Odkrywa oblicza prawdziwej sztuki.
Jego narzędziem jest wyobraźnia,
Z której się rodzi artyzmu magia.
Na stole czekają wciąż płótna szare,
I krosna podparte o ściany białe.
A na sztalugach już prawie skończone,
Dla przyszłych pokoleń dzieło tworzone.

Kim jest artysta?: LINK

Wiersz pt.: „Malarz” LINK

Czym jest rzeźba?: LINK

Domowe warsztaty dla najmłodszych: LINK

Najpiękniejsze rzeźby ze śniegu i lodu: LINK

Dziedziny sztuki – rysunek: LINK

Artysta malarz: LINK

Balet „Dziadek do orzechów”: LINK


Opowiadanie ruchowe Gruszczyk – Kolczyńskiej i E., Zielińskiej E.


Przygody łakomego misia”

Każdy z was jest brązowym misiem. Kończy się zima i miś smacznie śpi w swojej gawrze (dzieci zwijają się w kłębek i mruczą tak jak śpiący miś). A tu promyk słońca zatańczył mu na nosie. Apsik – obudził się miś i wygramolił z gawry. Otworzył oczy, ziewnął i przeciągnął się (dzieci wstają, otwierają szeroko oczy, ziewają i przeciągają się). Miś przez całą zimę nic nie jadł. Mruczy: Oj, zjadłoby się coś…oblizuje się i głaszcze po brzuchu (dzieci także mruczą, oblizują wargi i głaszczą się). Przypomniał sobie, że na polanie, na wysokim drzewie jest dziupla pełna miodu. - Idzie przez krzaki – trzask, trzask, trzask. Przechodzi przez rzeczkę – chlap, chlap, chlap. Gramoli się przez mostek – człap, człap, człap. Idzie przez polanę – szur, szur, szur (dzieci naśladują, jak miś idzie, i mówią: trzask, trzask, trzask, chlap, chlap, chlap itd.); - Zobaczył miś drzewo i włazi na nie (dzieci pokazują wdrapywanie się na drzewo), siada na gałęzi (dzieci siadają). Łapą wybiera miód i oblizuje się (dzieci pokazują to gestem). Kurs: Terapia ręki - Przyleciały pszczoły – bzz, bzz, bzz – latają dookoła misia (dzieci bzykają i machają rękami). Użądliły misia w łapę. Boli tak, że miś spadł na ziemię i uderzył się w pupę (dzieci przewracają się). Jeszcze bardziej boli; - Miś rozciera pośladki (dzieci robią to samo). Stanął na dwie łapy (dzieci wstają). W brzuchu pełno, miś z zadowoleniem głaszcze się po brzuchu (dzieci robią to samo). To nic, że trochę boli. Można wracać do gawry. - Przypomnijcie sobie drogę misia, bo musi on tak samo wracać. Wracając, idzie najpierw przez… (dzieci dopowiadają…polanę – szur, szur, szur), dalej przez… (dzieci dopowiadają…mostek – człap, człap, człap), potem przez… (dzieci dopowiadają…rzeczkę – chlap, chlap, chlap), na koniec przez… (dzieci dopowiadają…krzaki – trzask, trzask, trzask). - Stanął miś przed gawrą i co zrobił? Pogłaskał się po brzuchu (dzieci głaszczą się) i co dalej… (dzieci przeciągają się), i co dalej… (dzieci ziewają), i co dalej? (dzieci zwijają się w kłębek i mruczą tak jak śpiący miś)”.

Mieszamy kolory – zabawa badawcza. Przygotujcie farby, pędzle, kubeczek z wodą oraz papier (najlepiej duży arkusz), pobawcie się wspólnie w mieszanie kolorów. Zachęć dziecko do odgadywania jaki kolor powstanie, gdy połączymy żółty z niebieskim? A biały z czarnym? Przyjemnej zabawy – możecie także malować palcami lub całymi dłońmi.

Jestem malarzem” – malowanie „martwej natury”. Przygotuj dziecku akcesoria do malowania lub rysowania, ustaw w widocznym miejscu dowolną kompozycję z kwiatów czy wiosennych gałązek lub koszyk/miseczkę z owocami, zaproś dziecko do namalowana kompozycji.

Najbardziej znane obrazy – jaki noszą tytuł? (Quiz do rozwiązania przez rodziców) https://kultura.onet.pl/sztuka/najbardziej-znane-obrazy-jaki-nosza-tytul/qdhwwmj

Zabawa matematyczna „Kleksy” – zabawy matematyczne. Poproś dziecko, aby złożyło białą kartkę równo na pół, następnie niech zrobi kilka kropli farbami w dowolnych kolorach na jednej z połówek rozłożonej kartki. Dziecko ponownie składa kartkę na pół i mocno zaprasowuje dłonią – rozkłada kartkę i ogląda efekt (lustrzane odbicie). Zapoznaj dziecko ze zjawiskiem symetrii. Jeżeli jest to możliwe przygotuj dla dziecka kilka obrazków (np. serce, choinka, okno, balon itp.), poproś dziecko, aby również złożyło kartki z obrazkami na pół, wskaż dziecku linię symetrii i wytłumacz, że obie strony są takie same. Wytnijcie dowolne figury z papieru (koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt) – poszukajcie wspólnie linii symetrii w figurach.

Zadania z symetrii do wydruku: LINK 

Zabawa symetryczna: LINK

Symetria, zabawy z symetrią: LINK

Matematyczne karty pracy: LINK

Mądra główka” – zachęć dziecko do rozwiązywania rebusów, wykreślanek literowych i innych - niech ćwiczy i rozwija swoje umiejętności.

Rebusy: LINK

Wykreślanki literowe: LINK

Ćwiczenia do wyboru: LINK

Na koncercie” – zabawa muzyczna. Zapoznaj dziecko z różnymi gatunkami muzyki – posłuchajcie wspólnie muzyki poważnej, rockowej, jazzowej, popowej czy innej. Podzielcie się swoimi wrażeniami, upodobaniami, potańczcie wspólnie i określcie nastrój słuchanej muzyki.

Muzykujemy” – zabawa muzyczna. Wykorzystajcie różne przedmioty posiadane w domu (papier, łyżki, garnki, pokrywki, tarkę i wszystko co przyjdzie wam do głowy) i stwórzcie wesoły koncert, pobawcie się w rozpoznawanie dźwięków wydawanych przez rozmaite przedmioty, wybierzcie też dyrygenta rodzinnej orkiestry ;).

F jak farby” - zachęć dziecko do wyszukania głoski „f” w wyrazach – dziecko musi określić czy głoska znajduje się na początku wyrazu, w środku czy na końcu wyrazu: flakon, figa, foka, flet, Teofil, filozof, delfin, agrafka, wafel, sejf, autograf. Poproś dziecko o wyszukanie i zaznaczenie pisakiem wszystkich liter F, f w dowolnej gazecie.

Rymy – zachęć dziecko do tworzenia rymów, uzupełnijcie rymowankę.

Lata mucha koło…
Mały kotek wszedł na…
Piotruś kochany lubi…
Duży Tomek buduje…
Dla ochłody zjadam…
Lata osa koło…
Wszystkie smoki piją…

Ćwiczymy raczki – dowolne szlaczki do druku – ćwiczenia grafomotoryczne:

LINK 

Drodzy Rodzice! Kochane dzieci! Jak zawsze bardzo zachęcam do wspólnej pracy i zabawy w domu , jak również z zamieszczonych tutaj propozycji.


Pozdrawiam bardzo, bardzo serdecznie wszystkie Motylki oraz Rodziców!



Pani Emilka




JĘZYK ANGIELSKI (materiał do powtórki)

MY TEDDY BEAR


06 kwietnia - 09 kwietnia 2021

Propozycje zajęć i zabaw w okresie 06.04.21r. - 09.04.21r.


DRODZY RODZICE! KOCHANE DZIECI!


Serdecznie zapraszamy wszystkie Motylki do kolejnego tygodnia wspólnej pracy i zabawy w domu!

Nadeszła do nas kalendarzowa wiosna – dla ogrodników to czas wzmożonej pracy i przygotowań do kolejnego sezonu. Zachęćmy dzieci do zapoznania z pracą ogrodnika oraz rozwijajmy w dzieciach wrażliwość na piękno przyrody – tak uroczej szczególnie wiosną

Zapraszamy do wspólnej zabawy!!! :)


"Wiosną w ogrodzie"


Postaraj się wprowadzić dziecko w poruszaną w tym tygodniu tematykę wiosennych prac w ogrodzie. W oparciu o posiadane w domu książeczki tematyczne, wybrane wiersze lub ilustracje porozmawiaj z dzieckiem na temat pracy ogrodnika (niezbędnych narzędzi, wykonywanych za ich pomocą prac, roślin ogrodowych i nasion itp.)

Ogrodnik”

D. Gellner

Ogrodnik: Chodzę tu i tam z konewką,

Rośnij, rośnij moje drzewko!

A krzak róży? Gdzie krzak róży?

Na wycieczce, czy w podróży?

Krzak: Jestem, jestem tu przy ścieżce!

Tylko rosnąć mi się nie chce!

Ogrodnik: Co ty gadasz? Co ty pleciesz?

Wiosną wszystko rośnie przecież!

Teraz sprawdzę moje grządki.

Co to znów za nieporządki?

Co? Fasolka taka mała?

Krzak róży: No, bo czegoś nie dostała!

Ogrodnik: Patrz! Rozciągam długie sznury!

Prędko! Wspinaj się do góry!

Raz jest deszczyk, raz słoneczko.

Rośnij, rośnij marcheweczko.

Ty, pietruszko rośnij też!

Z marcheweczki przykład bierz!

Drzewko: Chodzi, chodzi po ogrodzie pan ogrodnik jak czarodziej.

Marchewka: Spojrzy w prawo, spojrzy w lewo…

Pietruszka: Zaczaruje krzak i drzewo!

Wszyscy: I już w słońcu i już w cieniu rośnie każdy.

Krzak róży: Nawet leniuch!!!

Wszyscy: Oj, tak, tak! Nawet leniuch!


Pytania do wiersza: O kim był wiersz? Z czym chodził pan ogrodnik? Jakiego szukał krzaka? Jakie warzywa rosły na jego grządkach? Co pomagało roślinom rosnąć? Jakie prace wykonuje ogrodnik w ogrodzie?


Wiosenny kwiatek”

(wiersz ilustrowany ruchem)

Krzysztof Sąsiadek

Kilka nasion tu posiałem (na zamkniętą dłoń druga ręka imituje posypywanie)

I konewką je podlałem (ręką imitujemy polewanie z konewki)

A słoneczko je ogrzało, (głaszczemy zamkniętą dłoń)

Trochę deszczu popadało (opuszkami uderzamy zamkniętą dłoń)

Wyrosły piękne kwiaty, (po kolei otwieramy palce)

I dla mamy, i dla taty. (możemy imitować wąchanie kwiatków)

Wiedz, że chwila to radosna,

Do ogrodu przyszła wiosna.


Słuchanie opowiadania pt. „Tajemnica małego nasionka” J.Wasilewskiej.

Było sobie ziarenko. Ziarenko było maleńkie i słabe. Bało się, że zjedzą je ptaki, albo polna myszka. Ale zaopiekował się nim ogrodnik, który był duży i silny. Chodził po ogrodzie z łopatą i kopał ziemię. Włożył ziarenko do świeżo skopanej ziemi. A tam pod ziemią było ciemno, ciepło i cicho. Teraz sobie pośpię – pomyślało ziarenko. Leżało spokojnie przez jakiś czas, aż nagle poczuło, że wokół zrobiło się mokro. Ach! To pewnie ogrodnik podlał ziemię! Rozzłościło się okropnie. Ze złości zaczęło się nadymać i pęcznieć tak mocno, aż pękło. Ale nic złego się nie stało. W miejscu pęknięcia pojawił się mały, biały kiełek. Małe ziarenko zaczęło szybko rosnąć. Ogrodnik podlewał je, a słońce ogrzewało swoimi promieniami i w niedługim czasie zamieniło się w piękny, kolorowy kwiat.”

Pytania do opowiadania: Kto zaopiekował się ziarenkiem? (ogrodnik) Co zrobiło ziarenko w ziemi? (spało w ziemi) Dlaczego się rozzłościło? (ogrodnik podlał ziemię) Co zrobiło ze złości? (nadymało się i pęczniało tak mocno, aż pękło) Co pojawiło się w miejscu pęknięcia? (mały, biały kiełek) Co wyrosło z ziarenka? (piękny, kolorowy kwiat)


Ogrodowe zagadkizachęć dziecko do rozwiązania zagadek o ogrodzie

Choć nie gryzą, zęby mają

ziemię w ogródku wygładzają. (grabie)


Mały prysznic w ogrodzie, dla roślinki i drzewka.

Wiesz na pewno to… (konewka)


Tym dziwnym pojazdem na jednym kole

Wozi ogrodnik narzędzia na pole. (taczka)


W domu czasem jest potrzebna

Metalowa albo z drewna

Po niej strażak też się wspina

a odpowiedź, to ….(drabina)


Ma to narzędzie dość długi trzonek

by móc wygodnie kopać zagonek

blachę stalową płaską i gładką

żeby je wbijać w piach było łatwo (szpadel, łopata)


Gdy żywopłot przystrzyc trzeba

suchą gałąź wyciąć z drzewach

wtedy nam potrzebne będzie

nożycowe to narzędzie (sekator)


Gdy się w ziemię je wysieje,

ciepłe słonko je ogrzeje,

deszcz pokropi łezką rzewną,

wykiełkują nam na pewno. (nasionka)


Filmy edukacyjne/bajki do obejrzenia z dzieckiem:


Ogrodnik: LINK

Ogrodnik Benjamin (bajka): LINK

Czego potrzebują rośliny?: LINK

Bajka o żółtym tulipanie: LINK

Wzrost kwiatów: LINK

Mały ogrodnik – wykonaj z dzieckiem w domu dowolne doświadczenie związane z kiełkowaniem roślin (można użyć nasion fasoli, grochu, cebul lub nasion kwiatów wiosennych). Wystarczy słoik, trochę wody, kawałek gazy lub bandaża i nasiona np. fasoli Możemy też wysiać nasiona do doniczek z ziemią. Zastanówcie się razem czego potrzebują rośliny, aby swobodnie i zdrowo rosły, obserwujcie wzrost roślin. Jeżeli pogoda dopisze i mają Państwo taką możliwość warto zaangażować dzieci do prac we własnym ogrodzie.

Hodowla fasoli: LINK

Zabawa matematyczna „Kwiatuszki Dorotki” – zabawy matematyczne. Poproś dziecko o narysowanie i wycięcie 10 sylwet stokrotek z papieru w różnych rozmiarach, oraz wycięcie elementów do ułożenia stokrotki (żółte koło i białe płatki, zielona łodyga i listki). Można wyciąć inne dowolne kwiaty np. z gazety.

- Poproś dziecko o ułożenie kwiatów od największego do najmniejszego i na odwrót.
- „Raz, dwa trzy kwiaty liczysz ty” – dowolne ćwiczenia w liczeniu kwiatów, dodawanie i odejmowanie.
- „Ile płatków ma stokrotka?”- układanie kwiatu stokrotki na zielonej kartce wg wskazówek rodzica np. naklej na środku kartki żółty środek, z prawej strony doklej dwa listki na łodydze, dorysuj na dole trawę itd.


Wiosenna krzyżówka” – rozwiążcie z wspólnie z dzieckiem krzyżówkę:

KOLOROWANKI LINK


Bystre oczko” – zachęć dziecko do wyszukiwania różnic na obrazkach:

ZNAJDŹ RÓŻNICE


Prace ogrodnika” – zachęć dziecko do zabaw ruchowych, pobawcie się wspólnie w ogrodnika, naśladujcie ruchem dowolne czynności wykonywane w ogrodzie np. kopanie szpadlem, grabienie grządek, sianie nasion itp.

Inne propozycje do zabaw ruchowych:

Muzyczna gimnastyka: LINK

Dźwięki wysokie i niskie: LINK


Najpierw skłon. Wygibasy TV: LINK


R jak …” - zachęć dziecko do narysowania wszystkich rzeczy na literkę „r”, które wymieni dziecko. Wyszukaj razem z dzieckiem w dowolnym tekście (np. gazeta) wszystkie litery R, r. Zachęć dziecko do podzielenia wyrazów na sylaby i głoski: RÓŻA, RAK, RAKIETA, RAMA.

Drodzy Rodzice! Kochane dzieci! Mam nadzieję, że czas spędzony wspólnie w domu będzie doskonałą okazją do wspólnej pracy i zabawy, jak również korzystania z wiosennej pogody i aktywności na świeżym powietrzu Wiosna to przepiękna pora roku wię warto obserwować budzącą się do życia przyrodę.


Pozdrawiam bardzo, bardzo serdecznie wszystkie Motylki oraz Rodziców!



Dużo słonecznych chwil!!!




Pani Emilka


JĘZYK ANGIELSKI (materiał do powtórki)

The sun comes up!

29 marca - 02 kwietnia 2021

DRODZY RODZICE! KOCHANE DZIECI!



Serdecznie zapraszamy wszystkie Motylki do wspólnej pracy i zabawy w domu!

Wielkimi krokami zbliżają się do nas Święta Wielkanocne – czas radości, bajecznie kolorowych pisanek, słodkich bab i mazurków. Wykorzystajmy ten wyjątkowy czas na wspólną zabawę i różne aktywności. Postarajmy się włączyć dzieci we wpólne przygotowania i poznawanie świątecznych tradycji.

Zapraszamy do wspólnej zabawy!!! :)


"Wielkanocne tradycje"


W oparciu o wiersze/bajki/ilustracje/kartki pocztowe (zgromadzone w domu) porozmawiaj z dzieckiem na temat wielkanocnych tradycji (koszyczek ze święconką, śniadanie wielkanocne, Śmigus – Dyngus, malowanie pisanek itp.), zapoznaj też dziecko z symbolami Świat Wielkanocnych. Zachęć dziecko do nauczenia się wybranego wierszyka na pamięć


,,Już Wielkanoc”


Święta, Święta Wielkanocne

Jak wesoło, jak radośnie.

Już słoneczko mocno grzeje

Miły wiatr wokoło wieje.

Rośnie trawa na trawniku

Żółty żonkil w wazoniku.

Na podwórku słychać dzieci

Ach, jak dobrze, że już kwiecień.

A w koszyczku, na święcone

Jajka równo ułożone.

Śliczne, pięknie malowane

Różne wzory wymyślone.

Jest baranek z chorągiewką

Żółty kurczaczek ze wstążeczką.

I barwinek jest zielony

W świeże kwiatki ustrojony.


,,Pisanki”


Pisanki, pisanki, jajka malowane

Nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek

Pisanki, pisanki, jajka kolorowe

Na nich malowane bajki pisankowe

Na jednej kogucik, a na drugiej słońce

Śmieją się z trzeciej laleczki tańczące

Na czwartej kwiatuszki, a na piątej gwiazdki

Na każdej pisance piękne opowiastki.



,,Śmigus  Dyngus” 

M. Terlikowska


Wie o tym i Tomek i Ewa,

że w śmigus się wszystkich oblewa.

Ale czy trzeba Pawełka

oblewać z pełnego kubełka?

Wystarczy małym kubeczkiem

dla żartu

dla śmiechu,

troszeczkę.

Bo gdy wiatr chmurkę przywieje

i wszystkich was deszczem

poleje?


Przeczytaj dziecku opowiadanie A. Galicy pt.: „Bajeczka wielkanocna”. Porozmawiaj z dzieckiem na temat treści:
· Co robiło słonko?
· Kogo obudziło jako pierwsze, drugie, ... ?
· Dlaczego słonko budziło bazie, kurczaczka, zajączka i baranka?
· Jakie święta zbliżają się do nas wielkimi krokami?
· Jak przygotowujemy się do świąt Wielkanocnych? (porządki przedświąteczne, wysyłanie kartek świątecznych, święcenie palmy wielkanocnej)
· Jakie znasz tradycje świąt Wielkanocnych? (święcenie koszyka, robienie pisanek, biały obrus, wielkanocne śniadanie, śmigus-dyngus).


Wiosenne słońce tak długo łaskotało promykami gałązki wierzby, aż zaspane wierzbowe Kotki zaczęły wychylać się z pączków.
- Jeszcze chwilkę – mruczały wierzbowe Kotki – daj nam jeszcze pospać, dlaczego musimy wstawać?
A słońce suszyło im futerka, czesało grzywki i mówiło:
- Tak to już jest, że wy musicie być pierwsze, bo za parę dni Wielkanoc, a ja mam jeszcze tyle roboty.
Gdy na gałęziach siedziało już całe stadko puszystych Kotków, Słońce powędrowało dalej. Postukało złotym palcem w skorupkę jajka – puk-puk i przygrzewało mocno.
- Stuk-stuk – zastukało coś w środku jajka i po chwili z pękniętej skorupki wygramolił się malutki, żółty Kurczaczek.
Słońce wysuszyło mu piórka, na głowie uczesało mały czubek i przewiązało czerwoną kokardką.
- Najwyższy czas – powiedziało – to dopiero byłoby wstyd, gdyby Kurczątko nie zdążyło na Wielkanoc.
Teraz Słońce zaczęło rozglądać się dookoła po łące, przeczesywało promykami świeżą trawę, aż w bruździe pod lasem znalazło śpiącego Zajączka. Złapało go za uszy i wyciągnęło na łąkę.
- Już czas, Wielkanoc za pasem – odpowiedziało Słońce – a co to by były za święta bez wielkanocnego Zajączka? Popilnuj Kurczaczka, jest jeszcze bardzo malutki, a ja pójdę obudzić jeszcze kogoś.
- Kogo? Kogo? – dopytywał się Zajączek, kicając po łące.
- Kogo? Kogo? – popiskiwało Kurczątko, starając się nie zgubić w trawie.
- Kogo? Kogo? – szumiały rozbudzone wierzbowe Kotki.
A Słońce wędrowało po niebie i rozglądało się dokoła, aż zanurzyło złote ręce w stogu siana i zaczęło z kimś rozmawiać.
- Wstawaj śpioszku – mówiło – baś, baś, już czas, baś, baś.
A to „coś” odpowiedziało mu głosem dzwoneczka : dzeń-dzeń, dzeń-dzeń.
Zajączek z Kurczątkiem wyciągali z ciekawości szyje, a wierzbowe Kotki pierwsze zobaczyły, że to „coś” ma śliczny biały kożuszek i jest bardzo małe.
- Co to? Co to? – pytał Zajączek.
- Dlaczego tak dzwoni? – piszczał Kurczaczek.
I wtedy Słońce przyprowadziło do nich małego Baranka ze złotym dzwonkiem na szyi.
- To już święta, święta, święta – szumiały wierzbowe Kotki, a Słońce głaskało wszystkich promykami, nucąc taką piosenkę:

W Wielkanocny poranek
Dzwoni dzwonkiem Baranek,
A Kurczątko z Zającem
Podskakują na łące.
Wielkanocne Kotki,
Robiąc miny słodkie,
Już wyjrzały z pączka,
Siedzą na gałązkach.
Kiedy będzie Wielkanoc
Wierzbę pytają.


Wielkanocne zagadkizachęć dziecko do rozwiązania wielkanocnych zagadek

· Wysyłamy je tym, z którymi nie możemy byś w święta, a których darzymy szczególną miłością i sympatią, życząc zdrowych, pogodnych świąt.(kartki świąteczne)
· Świecimy je na tydzień przed Wielkanocą. Są barwne, kolorowe zrobione z gałązek wierzby, bazi lub sztucznych kwiatów.(
palma wielkanocna)
· Przeważnie jest biały i na stole leży. Kładą na nim sztućce, stawiają talerze (
obrus)
· Jak się nazywa jajko malowane co na Wielkanoc się przydaje. (
pisanka)
· Żółciutkie kuleczki za kurką się toczą. Kryją się pod skrzydła, gdy wroga zobaczą (
kurczątka)
· Upleciony ze słomy, wikliny chętnie nosi owoce, jarzyny. Grzyby też z lasu przyniesie oraz pisanki i baranka poniesie czasem. (
koszyk)
· Ma długie uszy futerko puszyste. Ze smakiem chrupie marchewkę i sałaty listek. (
zając)

Wielkanocny koszyczekprzygotujcie razem koszyczek wielkanocny, zapytaj dziecko co powinno znaleźć się w koszyku, włóżcie do koszyka serwetkę oraz potrawy do święcenia. Wykorzystajcie ten moment do rozmowy na temat znaczenia poszczególnych potraw:

· Baranek - zwycięstwo Chrystusa, który jak ofiarny baranek oddał swoje życie za ludzi, by następnie zmartwychwstać i odnieść zwycięstwo nad grzechem, złem i śmiercią.
· Jajka – symbol życia
· Szynka – symbol zdrowia,
· Chleb – symbol dobrobytu i szczęścia, symbol Ciała Chrystusa.
· Sól – odstraszenie od zła.

Filmiki edukacyjne o Wielkanocy – zachęcamy do obejrzenia filmów razem z dzieckiem.

EduKredka – Tradycje Wielkanocne: LINK

Zwyczaje wielkanocne: LINK

Symbole wielkanocne: LINK

Zabawa matematyczna „Pisanki” – narysuj i wytnij z papieru razem z dzieckiem 10 jajek (zapoznaj dziecko z kształtem jajka – owal), przeczytaj dziecku wiersz i poproś, aby zapamiętało jak wyglądały poszczególne pisanki z wierszyka, omówcie wspólnie ich wygląd.
Przygotuj kredki lub pisaki i poproś dziecko, aby ozdobiło kolejne pisanki we wzory zgodnie z wierszykiem. Policzcie razem pisanki, poproś także, aby dziecko wskazało np. pierwszą, trzecia, piątą pisankę (utrwalanie liczebników porządkowych).

„Pisanki”
Dzieci obsiadły stół i malują pisanki:
Pierwsza ma kreski
Druga – kółka zielone
Trzecia - drobne kwiaty
Czwarta – dużo kropek
Piąta –  gwiazdki świecące
Szósta – znów zygzaki
Siódma – barwne kwiaty jak astry lub maki
Ósma – wąskie szlaczki z zieloniutkich listków
Dziewiąta –  ma już prawie wszystko:
I kropki i zygzaki i paseczków wiele
I czerwień i złoto i błękit i zieleń
I dziesiąta – największa - piękna, przystrojona w kolory tęczy
Dumne są z nich dzieci wszystkie.
 


W poszukiwaniu pisanek” – zabawa rozwijająca spostrzegawczość, ukryj w domu pisanki/jajka czekoladowe w różnych miejscach, poproś dziecko o odnalezienie ich – udanej zabawy .

Wielkanoc w naszym domu”pomyślcie wspólnie o wielkanocnym lub wiosennym wystroju domu. Poszukajcie w domu wielkanocnych dekoracji lub wykonajcie je wspólnie, z pewnością będzie masa radości ze wspólnej pracy, a dom nabierze świątecznego wystroju.

Inspiracje dla domu - Wielkanoc: LINK

LINK

LINK

Skorzystajcie z ciekawych inspiracji na dekoracje domu

Wielkanocny owies”przypominaj dziecku o podlewaniu zasianego w przedszkolu owsa – z pewnością pięknie ozdobi wielkanocny stół i wniesie nieco wiosennego powiewu do naszych domów.

Kolorowe pisaneczki” – wykonajcie razem z dzieckiem dowolne pisanki z dostępnych w domu materiałów. Pomysły na piękne pisanki poniżej:

LINK

LINK

LINK

LINK

LINK

LINK

Ćwiczymy nasze rączki” – ćwiczmy umiejętności grafomotoryczne naszych dzieci korzystając ze świątecznych motywów np. uroczej pisaneczki do wydruku.

Pisanka do wydruku na stronie: LINK

Zachęcajmy dziecko do kolorowania, malowania farbami, wyklejania itd. (o ile tylko mamy taką możliwość). Korzystajmy z dostępnych kolorowanek świątecznych: LINK

Wielkanocne puzzle” – wykorzystajmy niepotrzebne w domu kartki pocztowe z motywami świątecznymi. Wystarczy pociąć kartkę na kilka elementów i poprosić dziecko o ułożenie w całość. Możemy podnosić dziecku stopień trudności zadania zwiększając liczbę elementów do ułożenia.

Eksperymenty z jajkami” – dzieci uwielbiają eksperymenty, a Wielkanoc to dobry czas na eksperymentowanie z jajkami. Wystarczy tylko kilka składników, które na pewno posiadamy w naszych domowych kuchniach i super zabawa gotowa! Zabawmy się we wspólne farbowanie jaj domowymi sposobami (np. sokiem buraka, sokiem z jagód, obierkami z cebuli itp.) będzie ciekawie i ekologicznie.

Eksperymenty z jajkami idealne dla dzieci : LINK

Jak zrobić gumowe jajko?:

LINK

Wielkanocne przysmaki” – skorzystaj z okazji i zaproś dziecko do wspólnego przygotowywania świątecznych przysmaków. Będzie mnóstwo radości i zabawy Własnoręcznie przygotowane potrawy będą smakowały znacznie lepiej!

Jajka kurczaki wielkanocne: LINK

Wielkanocne śpiewanie” – posłuchajcie wielkanocnych piosenek. Zachęć dziecko do wspólnej nauki wybranej piosenki, która z pewnością wprowadzi wszystkich domowników w świąteczny nastrój.

Pisanki, kraszanki, skarby wielkanocne: LINK

Zając: LINK

Wielkanocny stół: LINK

Kłótnia w koszyku wielkanocnym: LINK

Wyścigi z jajkiem” – zaproś dziecko i innych domowników do wspólnej zabawy! Przygotuj jajka (gotowane lub drewniane pisanki)i łyżki, wyznaczcie trasę wyścigów i gotowe! Kto pierwszy na mecie?

J jak jajko” - przeczytaj dziecku wiersz Jana Brzechwy pt.”Jajko”, wyszukaj razem z dzieckiem w dowolnym tekście (np. gazeta) wszystkie litery J, j. Zachęć dziecko do ułożenia kilku zdań z wyrazem „jajko”, podzielenia wyrazu na sylaby i głoski.

Jan Brzechwa „Jajko”: LINK


Drodzy Rodzice! Kochane dzieci! Mam nadzieję, że ten przedświąteczny czas spędzony razem w domach będzie dla Was czasem spokoju i odpoczynku, ale również doskonałą okazją do wspólnej zabawy Serdecznie zachęcam do wspólnej pracy i zabawy w domu, jak również korzystania z wiosennej pogody i aktywności na świeżym powietrzu


Pozdrawiam bardzo, bardzo serdecznie wszystkie Motylki oraz Rodziców!



WESOLYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH!!!



Pani Emilka




JĘZYK ANGIELSKI:

Proszę utrwalać wybrany i poznany do tej pory materiał



Rickety, tickety

Rickety, tickety,

Look at me.

How many fingers

Can you see?



"My two hands"

My two hands go clap, clap, clap.

My two feet go tap, tap, tap.

My two hands go thump, thump, thump.

My two feet go jump, jump, jump

My one body turns around

and it quietly sits dow


PIOSENKA 1

PIOSENKA 2

2.11-5.11.2020r.

Propozycje zajęć i zabaw w okresie 02.11.20r. - 05.11.20r.


DRODZY RODZICE! KOCHANE DZIECI!


            Ze względu na obecną sytuację zapraszamy do skorzystania z naszych propozycji wspólnych zabaw i ćwiczeń w domu :) W bieżącym tygodniu zachęcamy do wprowadzenia dzieci w tematykę patriotyzmu. Zapraszamy do wspólnej zabawy J


"Moja mała Ojczyzna"


Poniedziałek


W oparciu o wiersz porozmawiaj z dzieckiem o Polsce i byciu Polakiem (koniecznie wyjaśnij treść wiersza dziecku), zachęć dziecko do nauczenia się wiersza na pamięć.



"Katechizm polskiego dziecka"

Władysław Bełza
— Kto ty jesteś?
— Polak mały.
— Jaki znak twój?
— Orzeł biały.
— Gdzie ty mieszkasz?
— Między swemi.
— W jakim kraju?
— W polskiej ziemi.
— Czem ta ziemia?
— Mą Ojczyzną.
— Czem zdobyta?
— Krwią i blizną.
— Czy ją kochasz?
— Kocham szczerze.
— A w co wierzysz?
— W Polskę wierzę.
— Coś ty dla niej?
— Wdzięczne dziecię.
— Coś jej winien?
— Oddać życie.

„Symbole narodowe” – zapoznaj dziecko z naszymi symbolami narodowymi, omówcie wspólnie wygląd flagi i godła oraz wysłuchajcie Mazurka Dąbrowskiego w pozycji na baczność.  

„O Lechu, Czechu i Rusie” – zapoznaj dziecko z legendą o założeniu Gniezna. Obejrzyjcie wspólnie film edukacyjny o symbolach narodowych.  

Polskie symbole narodowe – Polak mały”: https://www.youtube.com/watch?v=xQk8p7XY23A

Wtorek

Zapoznaj dziecko z piosenką „Jestem Polakiem”, zaśpiewajcie piosenkę razem i spróbujcie się jej nauczyć. Porozmawiaj z dzieckiem o nastroju piosenki.

„Niezwykłe Lekcje Rytmiki - Jestem Polakiem” https://www.youtube.com/watch?v=plug6OIrxRM

Obejrzyjcie wspólnie filmy edukacyjne o Polsce J Warto zapoznać dziecko z najważniejszymi miastami w naszym kraju.

 ”Polska – moja Ojczyzna cz.1” https://www.youtube.com/watch?v=Xv7DNwMDoAM

Polska – moja Ojczyzna cz.2”

https://www.youtube.com/watch?v=JPB6tA0U214

„E jak ...” - zastanówcie sie wspólnie nad słowami rozpoczynającymi się głoską „e”, poproś dziecko o narysowanie tych rzeczy.

Litera E” - https://www.youtube.com/watch?v=ifMmIHjpYPo

 Środa

Nasze symbole narodowe” – zachęć dziecko do wykonania pracy plastycznej związanej z symbolami narodowymi w zależności od dostępnych w domu materiałów. Możecie wykonać flagę Polski z kolorowego papieru, pokolorować godło Polski, zrobić wydzierankę z papieru...

Pomysły na pracę plastyczne

https://www.bing.com/images/search?q=prace+plastyczne+polska&qpvt=prace+plastyczne+polska&form=IGRE&first=1&scenario=ImageBasicHover

„Banknoty i monety”- zapoznaj dziecko z polskimi monetami i banknotami, wytłumacz dziecku jakie symbole i postaci są umieszczone na banknotach. To dobra okazja na rozwijanie umiejętności liczenia.

Na początku czy na końcu?” - zachęć dziecko do określenia czy głoska ”e” znajduje się na początku czy na końcu wyrazu (ekran, eklerki, ekierka, Eskimos, emu, kapcie, pomarańcze, owce, kierpce itp.).  


Czwartek

„Co wiem o swoim kraju?” – zachęć dziecko do rozwiązania zagadek związanych z Polską.

Fala wiślana
pluskiem ją sławi.
Tarczą i mieczem
broni Warszawy (syrenka).

Kto mieszkał w jamie
tuż nad Wisłą
i zionął ogniem
jak ognisko?(smok wawelski)

Pytanie nietrudne
– to każdy przyzna:
jak się nazywa
twoja Ojczyzna? (Polska)


„Gdzie mieszkam?” – pokaż dziecku mapę Polski, poszukajcie wspólnie naszego miasta oraz innych ważnych miejsc: stolicy Polski, rzeki Wisły i Odry, Morza Bałtyckiego i innych. Opowiedz dziecku z czego słyną poszczególne miasta w Polsce.

„Polskie legendy” – wprowadź dziecko w fantastyczny świat legend i podań polskich. Poczytaj dziecku wybraną legendę polską lub posłuchajcie ich razem.


”Wars i Sawa”: https://www.youtube.com/watch?v=lHmFohW0B1s

”Legendy Warszawskie”: https://www.youtube.com/watch?v=XZRc46COrWs

„Smok Wawelski”: https://www.youtube.com/watch?v=FKfB_h7HqC8

”Bawimy się w teatr” – wykonajcie wspólnie z papieru postacie z wybranej legendy i...puśćcie wodze wyobraźni J. Stwórzcie swój własny teatrzyk.


Wszystkim dzieciom i rodzicom życzymy zdrowia i spokoju. Zachęcamy do owocnej pracy w domu J

Pani Emilka i Pani Justynka

22 czerwca - 26 czerwca

ANGIELSKI



Posłuchajcie jak Mia spędza wakacje

LINK

Powtarzajcie za panem czynności i nazwy przedmiotów kojarzące się z wakacjami:

LINK

LIPPY AND MESSY LINK



DRODZY RODZICE! KOCHANE DZIECI!



Zapraszamy na kolejny tydzień wspólnej pracy i zabawy razem z nami! Wszystkie efekty pracy, którymi nadal się z nami dzielicie sprawiają nam wiele radości – więc nadal bardzo mocno zachęcamy do przesyłania relacji z waszych zabaw i pracy w domu :) Z racji, że właśnie wkroczyliśmy w kalendarzowe lato w bieżącym tygodniu więcej naszej uwagi poświęcimy na poznawanie życia na gorącej pustyni :) Nie zapomnijmy także o obchodzonym 23. czerwca Dniu Ojca! :) Wszystkim Tatusiom życzymy wszystkiego najlepszego i radości ze swoich pociech :) Zapraszamy do wspólnej zabawy!!! :)



"Życie na gorącej pustyni"



W oparciu o wiersz porozmawiaj z dzieckiem o życiu na pustyni, nie zapomnij wytłumaczyć dziecku trudnych słów (np. "oaza", "karawana", "Beduini" itp.)


Na pustynię wyruszamy"

Bożena Forma


Na pustynię wyruszamy.
ciężki bagaż zabieramy.
Karawana na nas czeka
niechaj zatem nikt nie zwleka.
Gurty są już napełnione,
na wielbłądach zawieszone.
Dla każdego dla ochłody,
będzie spory zapas wody.
Zimne na pustyni noce,
zatem trzeba zabrać koce.
Kiedy piasek sadź pokryje,
każdy kocem się okryje.
Pomieszkamy na pustyni
jak prawdziwi Beduini.
Do oazy dotrzeć chcemy,
tam dni kilka odpoczniemy.
Po powrocie, moi mili,
opowiemy o pustyni.


"Pustynie na świecie" – zaciekaw dziecko tematem pustyni i podróży po świecie - w oparciu o atlasy czy inne książki posiadane w domu pokaż dziecku miejsca na świecie gdzie znajdują się największe pustynie.

Pustynie TOP 5:  LINK

Pustynia i jej mieszkańcy:   LINK

Pustynia:    LINK

Jeden dzień na pustyni:    LINK

"Odgłosy dzikich zwierząt" – zachęć dziecko do odgadywania odgłosów zwierząt afrykańskich.

Zwierzęta w Afryce:    LINK

"Czy na pustyni jest woda?" - obejrzyjcie wspólnie wybraną bajkę i porozmawiajcie na temat jej treści. Porozmawiaj z dzieckiem na temat tego, jak niezbędną do życia dla nas wszystkich rzeczą jest woda.

"Krecik na pustyni":    LINK

Bajka "Woda na pustyni":    LINK

"Pustynna matematyka" – pobaw się razem z dzieckiem w liczenie wykorzystując zabawną rymowankę :) Przygotuj dowolne ziarenka (np. dynia, słonecznik lub inne), mówiąc rymowankę staraj się ilustrować ruchem jej treść w dowolny sposób (lub zachęć do tego dziecko), na koniec rozsyp dowolną liczbę pestek/ziarenek. Zdaniem dziecka jest zebranie wszystkich i policzenie ich. Zabawę możecie powtarzać kilkukrotnie zmieniając liczbę ziarenek. Zachęć dziecko do nauki rymowanki na pamięć. Możecie też zamienić się rolami w zabawie lub urządzić zawody - ciekawe kto zbierze więcej ziarenek :)


Przez tropiki, przez pustynię
toczył zająć wielką dynię,
toczył, toczył dynię w dół,
pękła dynia mu na pół!

Pestki się z niej wysypały,
więc je zbierał przez dzień cały.
Raz, dwa, trzy! Raz, dwa, trzy!
Ile pestek zbierzesz ty?



"23 czerwca – Dzień Taty" – życzenia złożone każdemu Tatusiowi na pewno sprawią wiele radości...zachęcamy wszystkie dzieci do nauczenia się wierszyków na pamięć.


Kochany Tato - zacznę zwyczajnie,
że z Tobą w domu zawsze jest fajnie:
i w deszcz i w słotę, w smutku, w radości,
wspierasz i uczysz życia w miłości.
Dzisiaj za wszystko chcę Ci dziękować,
skromny bukiecik kwiatów darować.

Tato, Tato ukochany,
my życzenia Ci składamy.
Przesyłamy jakby z procy,
sto całusów z całej mocy.



Postarajcie się spędzić ten dzień wspólnie i w wyjątkowy sposób, tak aby wszystkim członkom rodziny przyniósł wiele radości i zapadł na długo w pamięć :) Wykonaj samodzielnie prezent dla Taty lub poproś o pomoc Mamusię – każdy Tatuś na pewno bardzo się ucieszy :)



"Pustynne zwierzęta" – wykonajcie razem z dostępnych w domu materiałów dowolne zwierzę, które żyje w warunkach pustynnych. Być może będzie to wąż z rolek po papierze toaletowym...a może wielbłąd lub fenek? Możecie też skorzystać z poniższych kolorowanek.


Wąż z papieru:  LINK


Wycinamy i malujemy węża: LINK


Wąż prace plastyczne:  LINK


Kaktus: LINK


Sztuka Afryki: LINK


Kolorowanki zwierzęta pustyni: LINK


"Zagadka o pustyni" – ciekawe o czym mowa? :)

Nawet kropla wody
bywa szczytem marzeń
na tym wiecznie suchym,
piaszczystym obszarze.(pustynia)



"Zabawy z piaskiem" – już wszyscy wiemy, że na goracej pustyni jest bardzo duuużo piasku :) jeżeli również dysponujecie piaskiem we własnym domu to proponujemy skorzystać z propozycji kreatywnych zabaw z piaskiem zaproponowanych poniżej.

Kreatywne zabawy z piaskiem:  LINK

    "Pustynne tańce i piosenki" – muzyka wprowadza w dobry nastrój i niesie ze sobą bardzo wiele korzyści :) posłuchajcie wspólnie piosenek, zatańczcie i...poprostu bawcie się wspaniale!

    Piosenka "Garbaty wielbłąd":  LINK

    Zabawa taneczna Socu Bati Vira: LINK

    Piosenka "Wielbłądy":  LINK

      Zachęcamy do doskonalenia umiejętności dziecka:

      Szlaczki literopodobne:    LINK

      Podobieństwa i różnice:    LINK

      Labirynty:    LINK

      Drodzy Rodzice! Kochane dzieci! Mamy nadzieję, że poznawanie pustyń świata będzie dla Was fascynującym zajęciem :) Serdecznie zachęcamy do pracy w domu :) Nie zapomnijmy także o świętowaniu Dnia Ojca :)


      "Tata – pierwszy bohater syna, pierwsza miłość córki." (Autor nieznany)



      Pozdrawiamy bardzo serdecznie wszystkie Motylki oraz Rodziców!



      Pani Emilka i Pani Justynka

      15 czerwca - 19 czerwca


      DROGIE DZIECI, SZANOWNI RODZICE!


      Dziękujemy wszystkim tym, którzy niezmiennie angażują się w realizację zamieszczanych przez nas propozycji. Z częścią dzieci z grupy spotykamy się już w przedszkolu natomiast dla Was, pozostających w domach nadal mamy dużo ciekawych pomysłów na spędzanie wolnego czasu. Będzie nam bardzo przyjemnie jeśli z nich skorzystacie. W tym tygodniu odwiedzimy KRAINĘ UCZUĆ I WRAŻEŃ, spróbujemy identyfikować oraz nazywać uczucia i emocje towarzyszące nam podczas różnych aktywności. Podczas codziennych aktywności rozmawiajmy z dzieckiem o jego uczuciach i emocjach. Warto podkreślać, że wszystkie uczucia są nam potrzebne, ważne i my dorośli odczuwamy je podobnie. Wskazujmy dziecku takie możliwości złagodzenia napięcia podczas odczuwania trudnych emocji, które są akceptowalne społecznie. Starajmy się poprzez odpowiednie reagowanie w trudnych sytuacjach, być wzorem dla swojego dziecka : )


      1.Zapraszamy do obejrzenia filmiku, spróbujcie dowiedzieć się co przeżył stworek Ubu. Porozmawiajcie z rodzicami o tym co Was cieszy, smuci lub złości.

      Bajka o emocjach” LINK


      2.Zachęcamy do zapoznania się z treścią słuchowiska. Ciekawe co przydarzy się małemu Jeżykowi…?

      Droga do szczęścia” LINK


      3.Posłuchajcie słów i melodii piosenki z linku a jeśli będziecie mieć ochotę możecie się jej nauczyć. Tekst zamieszczamy poniżej.

      Emocje” – Śpiewające Brzdące

      LINK


      1. Płyną z serca spontanicznie od kołyski w nas mieszkają,

      I się zdarza bardzo często, że o sobie dać nam dają.


      ref.: Radość, smutek, złość i strach, tyle uczuć mieszka w nas,

      To emocje nasze są, które wyjść na zewnątrz chcą.


      2. Nie ma wcale nic w tym złego, że się czasem zezłościmy,

      Że czujemy złość lub smutek, my z tym sobie poradzimy.


      ref.: Radość , smutek…


      3. Wygonimy wszystkie strachy, damy w kość okropnej złości,    

      i zadbamy by najwięcej było śmiechu i radości.


      ref.: Radość , smutek…



               Drodzy Rodzice zachęcamy do omówienia razem z dzieckiem treści piosenki, przypomnienia nazw i uczuć w niej występujących oraz do dokonania podziału na emocje pozytywne i negatywne, policzyć jedne i drugie oraz określić, których jest więcej.


      4.W rozpoznawaniu emocji pomogą Wam plansze zamieszczone w linku, potem możecie spróbować swoich sił w grze memory (karty do gry można wydrukować).

      Emocje – plansze”

      LINK

      Emocje” – memory

      LINK


      5.Jak zawsze zapraszamy Was do rozwijania swoich umiejętności w grach interaktywnych. Zobaczcie czy uda Wam się pokonać kolejne etapy zadań… życzymy powodzenia! :)

      Jak się czujesz?” LINK

      Dopasuj emocje” LINK


      6.Zapraszamy do zabawy ze sznurkiem, dzięki niej z pewnością pojawi się uśmiech na twarzy Waszych dzieci a przy okazji poćwiczą motorykę małą : ) Szanowni Rodzice potrzebne będą: kartki papieru, czarny pisak, płaski talerzyk jednokolorowy (podkładka, tacka), miseczka z odrobina wody i sznurek. Na kartkach narysuj dowolne gryzmoły o różnym stopniu trudności, sznurek zamocz w wodzie i pokaż dziecku na czym polega zabawa. Zacznij od prostych znaków. Pomocą posłużą ilustracje poniżej. Dobrej zabawy!

      Ilustracja 1

      Ilustracja 2


      7.Ćwiczenie „Butelka z myślami”, na ilustracji poniżej umieszczona jest instrukcja do tej czarodziejskiej zabawy. Potrzebna będzie szklana butelka, woda i brokat. Zobaczcie czy uda Wam się poczuć radość i spokój.

      Ilustracja 3


      8.Zapraszamy do quizów z szalonymi liczbami, linki poniżej dostarcza Wam dużo dobrej zabawy ; )

      Rozpoznawanie ze słuchu” LINK

      Miesiące” LINK

      Dni tygodnia” LINK


      KOCHANE MOTYLKI!


      Życzymy Wam dobrej zabawy, zdecydowanie więcej radości niż smutków, mnóstwo słońca oraz najważniejszego – zdrówka. Czekamy na Wasze relacje, przesyłajcie je na nasz adres mailowy. Dziękujemy również Waszym Rodzicom za zaangażowanie i wkład włożony w edukację zdalną. Każdy najmniejszy gest pomocy jest nieocenionym darem dla Państwa dzieci. Pozdrawiamy wszystkich bardzo serdecznie! : ) : ) : )


      Pani Justynka i Pani Emilka


      08 czerwca - 12 czerwca

      JĘZYK ANGIELSKI

      LINK



      DRODZY RODZICE! KOCHANE DZIECI!



          Przed nami kolejny tydzień wspólnej pracy i zabawy. Bardzo, bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom, którzy nadal dzielą się z nami efektami pracy w domu – jesteśmy wdzięczne za tak duże zaangażowanie:) Nadal mocno zachęcamy do dalszej współpracy z nami i konstruktywnego wykorzystania czasu spędzanego razem w domu jak i na świeżym powietrzu. W tym tygodniu więcej naszej uwagi poświęćmy na poznawanie niezwykle interesującego świata zwierząt – zarówno tych domowych, jak i leśnych czy też egzotycznych. Uczymy dzieci od najmłodszych lat szacunku i poszanowania dla wszystkich zwierząt, pokażmy dziecku jak wielką wartością jest obecność zwierząt w życiu każdego człowieka:) Uczulajmy dzieci także na potrzeby zwierząt – zarówno tych, które posiadamy w domu jak i tych pokrzywdzonych przez nieodpowiedzialnych ludzi (np. przebywających w schroniskach dla zwierząt). W tym miejscu chciałybyśmy podziękować wszystkim rodzicom i dzieciom, którzy aktywnie włączali się w organizowane w przedszkolu comiesięczne zbiórki dla zwierząt z naszego jeleniogórskiego schroniska. Rozbudzanie w dzieciach empatii i wrażliwości na potrzeby zwierząt sprawi, że wyrosną na odpowiedzialnych młodych ludzi. Zapraszamy do poznawania tak ciekawego, różnorodnego i barwnego świata zwierząt razem z nami!!! Dobrej zabawy!!!:)


      "Zwierzęta małe i duże"



      Wielu polskich poetów tworzyło i tworzy piękne wiersze o zwierzętach domowych. Poczytajcie wspólnie wiersze Jana Brzechwy, Ludwika Jerzego Kerna lub innych autorów. O L. J. Kernie mówi się, że jak nikt inny rozumiał czworonogi – pisał o psich psotach, psich problemach, zabawach czy odchodzących psach – przyjacielach. Wiersze o zwierzętach polskich poetów są nie tylko dowcipne i ciepłe, ale przede wszystkim pełne miłości i przyjaźni dla zwierząt. Przekonajcie się sami!

      Wiersz: 

      LINK 


      "Jak rozmawiać trzeba z psem"

      J. Brzechwa


      Wy nie wiecie, a ja wiem,
      Jak rozmawiać trzeba z psem,

      Bo poznałem język psi,
      Gdy mieszkałem w pewnej wsi.

      A więc wołam: „Do mnie, psie!”
      I już pies odzywa się.

      Potem wołam: „Hop-sa-sa!”
      I już mam przy sobie psa.

      A gdy powiem: „Cicho leż!”
      Leżę ja i pies mój też.

      Kiedy dłoń wyciągam doń,
      Grzecznie liże moją dłoń

      I zabawnie szczerzy kły,
      Choć nie bywa nigdy zły.

      Gdy psu kość dam - pies ją ssie,
      Bo to są zwyczaje psie.

      Gdy pisałem wierszyk ten,
      Pies u nóg mych zapadł w sen,

      Potem wstał, wyprężył grzbiet,
      Żebym z nim na spacer szedł.

      Szliśmy razem - ja i on,
      Pies postraszył stado wron,

      Potem biegł zwyczajem psim,
      A ja biegłem razem z nim.

      On ujadał. A ja nie.
      Pies i tak rozumie mnie,

      Pies rozumie, bo ja wiem,
      Jak rozmawiać trzeba z psem.



      Oczywiście nie może zabraknąć wiersza dla miłośników kotów:) Franciszek Klimek to poeta, który poświęcił kotom niejeden tomik swoich wierszy.


      "Czego potrzeba kotu"


      Kotu potrzeba niewiele:
      Pogłaskać go tylko w niedzielę,
      w poniedziałek, wtorek i w środę
      leciutko podrapać go w brodę,
      w czwartek, w piątek i w sobotę
      pobawić się trochę z kotem
      i w niedzielę – znów niewiele.

      A jeśli ci się uda
      pokochać go troszeczkę
      i tym co mu smakuje
      napełnisz mu miseczkę

      i mocno postanowisz
      nie oddać go nikomu
      i zgodzisz się by czasem
      porządził trochę w domu,

      to zauważysz potem
      (to zresztą przyjdzie z wiekiem),
      że będąc bliżej z kotem,
      jesteś bardziej człowiekiem.



      Porozmawiajcie z dzieckiem na temat zwierząt domowych w oparciu o wspaniałe wiersze polskich autorów, posiadane w domu bajki i poniższe filmy.


      Zwierzęta domowe: LINK 

      Odgłosy zwierząt domowych: LINK 

      5 najbardziej przyjaznych ras psów: LINK 

      5 najpiękniejszych ras kotów:    LINK


      "Zwierzęce kalambury" pobawmy się z dzieckiem w zgadywanki o zwierzętach:) Ruchem, gestem i głosem możecie naśladować dowolne zwierze – zamieńcie się na chwilę w groźnego tygrysa, uroczego kotka lub dostojnego bociana...pomysłów na pewno będzie wiele:)


      "Zagadki o egzotycznych zwierzętach"  ciekawe o kim mowa?:) Zastanówcie się wspólnie i porozmawiajcie gdzie żyją zwierzęta egzotyczne (np. w oparciu o atlas świata itp.)

      W Australii na drzewach żyję,

        tam śpię, jem i piję.

        Mym przysmakiem oczywiście

        są eukaliptusa liście. (koala)


        Powolne bardzo ma ruchy

        i nie skrzywdzi nawet muchy.

        Gdy na nerwach mu ktoś gra,

        do skorupy się schowa. (żółw)


        Egzotyczne, dziwne zwierzę,

        jaki kolor ma - ja nie wiem.

        Barwę swoją ciągle zmienia,

        z najbliższego otoczenia. (kameleon)


        Na Antarktydzie żyje

        elegancki czarny ptak,

        dużo pływa lecz nie lata,

        ma na sobie czarny frak. (pingwin)


        Skacze, psoci i figluje,

        z gałęzi na gałąź przeskakuje.

        Kto figlarkę ową zna,

        chętnie jej banana da. (małpa)


        Ma on trąbę, ma też kły,

        jeśli trzeba, bywa zły.

        Jego przodkiem mamut stary,

        po nim wielkie ma rozmiary. (słoń)


        Często dzioba nie zamyka,

        gada jakby starta płyta.

        Bywa również kolorowa,

        chyba wiesz już o kim mowa? (papuga)


        Jakie zwierzę to, czy wiecie,

        co garb nosi na swym grzbiecie?

        W karawanie podróżuje,

        piaski pustyń pokonuje. (wielbłąd)


        W Australii mieszkam i dużo skaczę,

        często zwą mnie tutaj torbaczem.

        W torbie swojej dzieci noszę,

        mogę je pokazać, o proszę! (kangur)


        Dzikie zwierzęta:  LINK 

        "ZOO – co to za miejsce?" porozmawiajcie na temat zwierząt, które możemy zobaczyć w ZOO. Jeżeli byliście razem w ZOO przypomnijcie sobie zwierzęta, które mieliście okazję tam ogladać.

        Strażnicy Miasta – poznajemy zwierzeta:    LINK 

         

        Dzieci bardzo lubią wierszyki i rymowanki – poćwiczcie pamięć dziecka z wesołymi rymowankami o słonikach:)


        Rymowanka "Idzie słoń":   LINK 


        Rymowanka "Szóstka słoni":    LINK 


        "Nasi kochani pupile"  włączmy dzieci w sprawowanie opieki nad naszymi zwierzętami domowymi lub posiadanymi przez dziadków – o ile to możliwe niech uczestniczą we wszystkich czynnościach związanych z systematycznym opiekowaniem się posiadanym zwierzątkiem (karmieniu, zabiegach higienicznych, wyprowadzaniu na spacer, wspólnej zabawie, sprzątaniu klatki czy akwarium itp.). Bardzo chętnie obejrzymy waszą foto relację z opieki nad zwierzątkami:)


        Zwierzę to nie zabawka:    LINK 


        "Mieszkańcy lasu i łąki" zapoznaj się ze zwierzętami żyjącymi w lesie i na łące, a jeżeli możesz wybierz się na spacer, by z bliska obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku.

        LINK

        LINK

        LINK 

        LINK 


        "Kolorowe zwierzaki" – pokoloruj wybrane zwierzęta :) Postaraj się, aby wyglądały jak prawdziwe. Jakie jest Twoje ulubione zwierzę? :)

        Kolorowanki zwierzęta:

        LINK

        LINK 


        Pomysły na pracę plastyczną:


        Egzotyczne zwierzęta:  LINK

        "U weterynarza" czym zajmuje się weterynarz? Czy jego praca jest łatwa? Czy musimy dbać o zwierzęta z pomocą weterynarza? Spróbujcie odpowiedzieć na te pytania w oparciu o zamieszczone filmy. Może któreś z Was zapragnie zostać weterynarzem w przyszłości:)


        Lekarz Weterynarii :   LINK

        Marta i weterynarz:      LINK


        "Domowe zabawy ruchowe" – ruch to podstawa zachowania dobrego zdrowia, ćwiczmy z dzieckiem w wolnych chwilach! Zapraszamy do wspólnych ćwiczeń i sprawdzenia swoich sił w zumbie! Udanej zabawy:)


        Zabawy z misiem:   LINK


        Ćwiczenia na równowagę:   LINK


        Zumba Kids:   LINK


        "Zwierzęce rytmy" – wszyscy doskonale wiemy, że ruch​ + muzyka = świetna zabawa!


        Piosenka "Idziemy do ZOO":    LINK


        Piosenka "Cztery słonie":  LINK


        Piosenka "Mucha w mucholocie":   LINK


        Baby Shark Dance:   LINK 


        "Mądre główki" – wiemy, że lubicie liczyć...i nie tylko :) Zapraszamy do liczenia, łamigłówek, krzyżówek i rebusów:)

        LINK

        LINK


        Łamigłówki:   LINK 


        "Krzyżówka ze zwierzętami": LINK


        "Rozwiąż rebusy": LINK

          Drodzy Rodzice! Kochane dzieci! Pamiętajmy, że zwierzęta to żywe istoty i nasi najlepsi przyjaciele! Przyjmując je do naszego życia stajemy się za nie w pełni odpowiedzialni – koniecznie uczmy tego od najmłodych lat nasze dzieci.

          Szukam przyjaciół. Co znaczy „oswoić”?
          – Jest to pojęcie zupełnie zapomniane – powiedział lis. – „Oswoić” znaczy „stworzyć więzy”.
          – Stworzyć więzy?
          – Oczywiście – powiedział lis. – Teraz jesteś dla mnie tylko małym chłopcem, podobnym do stu tysięcy małych chłopców. Nie potrzebuję ciebie. I ty mnie nie potrzebujesz. Jestem dla ciebie tylko lisem, podobnym do stu tysięcy innych lisów. Lecz jeżeli mnie oswoisz, będziemy się nawzajem potrzebować.

          "Dla całego świata możesz być nikim, dla kogoś możesz być całym światem"

          ("Mały Książę" Antoine de Saint Exupery)

          Tym całym światem bez wątpienia jesteśmy dla naszych domowych pupili – dbajmy o nie jak tylko najlepiej potrafimy:)

          Pozdrawiamy bardzo serdecznie wszystkie Motylki oraz Rodziców!



          Pani Emilka i Pani Justynka


          01 czerwca - 05 czerwca

          KOCHANE DZIECI SPECJALNIE DLA WAS…


          Biegnie szczęście polną drogą, ponad ziemią się unosi. Lekko małe stópki niosą, wiatr do tańca Cię zaprosił. Radość płynie ponad polem, wietrzyk łapiesz w swoje ręce. Pomyśl wtedy… umiem fruwać! Czy ktoś może dać mi więcej? Chmurka płynie, listek szumi, wiersze mówią ranną rosą. Pajęczyny lśniącą kolię co dzień rano Ci przynoszą. Spod promyka jasny kosmyk, spod promyka chwila jedna… Złotą kredką, jasną farbą malujemy tęczę ładną!

          W Dniu Dziecka życzymy Wam pięknych przeżyć, mile spędzonego czasu i przede wszystkim zdrówka : )

          Wasze Panie nauczycielki : *


          DRODZY RODZICE OTO PROPOZYCJE DLA WAS ; )

          Rozpoczynamy tydzień szczególnym dniem – niestety nie możemy świętować go razem z dziećmi w przedszkolu – zróbmy więc wszystko, by dla Waszych pociech był on wyjątkowy!

          - Przygotujcie swojemu dziecku specjalne śniadanie, wybierzcie coś, co lubi. Jeśli zwykle na śniadanie je kanapki, możecie urozmaicić je wycinając z warzyw ciekawe wzory. Jeśli dziecko lubi śniadania na słodko, możecie przygotować mini naleśniki lub placuszki i udekorować je kolorowymi owocami, czekoladą lub inną polewą. Niezależnie od tego, co przygotujecie, spróbujcie urozmaicić i udekorować śniadanko w taki sposób, by wywołało to uśmiech na twarzach Waszych ukochanych dzieci : ) Np.: w miseczce z owsianką możecie ułożyć owoce tak, aby przypominały buzię jakiegoś zwierzątka, najłatwiej spróbować zrobić pyszczek kotka lub myszki.

          - Na co dzień z pewnością ograniczacie słodycze swoim dzieciom… W Dniu Dziecka jednak spróbujcie odpuścić te zakazy ; ) Nie zachęcamy rzecz jasna do tego, by pozwolić dziecku przez cały dzień zajadać się słodkościami, tylko by pozwolić mu w ciągu dnia zjeść swojego ulubionego batonika czy deser. Taki smakołyk podany przez kochającą Mamę lub Tatę sprawi, że maluch poczuje się wyjątkowo : )

          - Kwestia prezentu z pewnością nie będzie dla Was dużym problemem – doskonale znacie swoje dzieci – spróbujcie spełnić ich marzenie. Ważne jest, aby podarunek odpowiadał zainteresowaniom i pasjom dziecka.

          - Wasze dziecko będzie zachwycone, jeśli tego dnia odstawicie na bok domowe obowiązki i spędzicie z nim czas. W obecnej sytuacji poświęcacie swoim dzieciom tego czasu bardzo dużo… Spróbujcie jednak spożytkować go inaczej niż dotychczas. Jeśli pogoda dopisze pójdźcie na wspólny spacer lub rower. Jeśli pogoda nie będzie zachęcać do aktywności na zewnątrz, zagrajcie z dzieckiem w ulubioną grę, stwórzcie wspólną, rodzinną konstrukcję z klocków, porozmawiajcie, pooglądajcie bajkę lub film. Pamiętajcie, że czas, który poświęcamy dzieciom jest najcenniejszy. Każde dziecko chce dostać prezent i móc zjeść coś słodkiego, ale najważniejsze jest dla niego to, ile podarujemy mu czasu i uwagi. PAMIĘTAJMY O TYM…



          ROPOZYCJE DLA WSZYSTKICH DZIECI : )



          1.Zabawa dydaktyczna „Dzieci świata”: plansze zawarte z linku poniżej przedstawiają dzieci z różnych miejsc na ziemi. Przyjrzyjcie się im i spróbujcie rozpoznać skąd mogą pochodzić Wasi rówieśnicy.

          Dzieci świata” LINK


          2.Zapraszamy Was do spróbowania swoich sił w grze interaktywnej. Udajcie się w ciekawą podróż z dziećmi pochodzącymi z innych krajów. Zapraszamy!

          Gra „Podróż dzieci świata” LINK


          3.Ćwiczenie na spostrzegawczość: jesteśmy bardzo ciekawe, czy uda Wam się odnaleźć gdzie ukryły się dzieci… : )

          Gra „Dzieci świata” LINK


          4.Piosenka o Prawach dziecka: posłuchajcie uważnie słów i melodii tej pięknej piosenki. Jej treść przypomni Wam do czego macie prawo będąc dzieckiem.

          Piosenka o Prawach Dziecka” LINK


          Mam prawo żyć,
          Mam prawo być… sobą,
          Czuć się bezpiecznie, wolną być osobą.
          Mam prawo kochać i kochanym być.
          Nie można mnie krzywdzić, poniżać i bić.

          Mogę się śmiać,
          Może się dziać… pięknie.
          Pragnę być zdrowy, rosnąć w swoim tempie.
          Mam prawo wybrać sam przyjaciół swych.
          Nie można mnie zmuszać do uczynków złych.

          Dziecka prawa poważna sprawa!
          Dziecka prawa to nie zabawa!

          Mam prawo śnić,
          Mam prawo być… inny.
          Mogę być słabszy lecz nie czuć się winny.
          Mam prawo śpiewać głośno kiedy chcę.
          Mam prawo płakać cicho, gdy mi źle.

          Dziecka prawa poważna sprawa!
          Dziecka prawa to nie zabawa!


          5.Piosenka „Jesteśmy dziećmi”: posłuchajcie słów tej krótkiej piosenki, jeśli macie ochotę możecie się jej nauczyć : )

          Jesteśmy dziećmi” LINK


          6.Zabawa dydaktyczna „Zabawki”: to kolejne super wyzwanie! Czy uda Wam się przejść kolejne plansze? Zachęcamy, tam jest bardzo kolorowo!

          Na jaką głoskę” LINK


          7.Ćwiczenie na koncentrację uwagi i pamięć: podczas tej gry przypomni Wam się porządkowanie Naszej sali przedszkolnej ; ) nie zdradzimy już nic więcej…

          Półka na zabawki” LINK


          8.Ćwiczenie na koncentrację uwagi i pamięć: w tej propozycji przypomnicie sobie członków Waszych rodzin. Poproście o pomoc Rodziców z pewnością się przyda : ) Wesołej zabawy!

          Rodzina” LINK


          9.Ćwiczenia gimnastyczne: a teraz coś co bardzo lubicie! Zakręćcie gimnastycznym kołem i zobaczcie co Wam wskaże!

          Gimnastyka przedszkolaków” LINK


          10.Zabawa matematyczna: potrzebna Wam będzie kostka do gry a instrukcje ukryte są w dwóch ilustracjach poniżej. Dobrej zabawy!


          ILUSTRACJA 1

          ILUSTRACJA 2


          11.Ćwiczenia motoryki małej: w linku poniżej znajdziecie ciekawe kolorowanki związane z tematem. Wesołej zabawy z kredkami!

          Kolorowanki „Dzieci świata” LINK


          12.Wesołe szlaczki: zachęcamy do kreślenia po śladzie szlaczków literopodobnych, propozycje zawarte w czterech ilustracjach poniżej.


          ILUSTRACJA 1

          ILUSTRACJA 2

          ILUSTRACJA 3

          ILUSTRACJA 4


          13.„Mały człowiek duża sprawa, mały człowiek ma swe prawa”: drodzy Rodzice przeczytajcie dzieciom poniższy tekst, by uświadomić im posiadanie własnych praw, ale i obowiązków oraz tego, że mają w pobliżu osoby, do których zawsze mogą zwrócić się o pomoc.

          Dzieci mają prawo do miłości i szacunku, życia w rodzinie, prywatności, radości, niewiedzy, niepowodzenia i łez, zabawy i wypoczynku, nauki, wyrażania własnych myśli i uczuć, przeciwstawienia się złu, leczenia, do życia bez przemocy. Uświadamiajmy dzieciom, że zawsze mogą liczyć na pomoc ze strony dorosłych i nie są sami ze swoimi problemami.

          Dzieci mają też obowiązki – prosimy, przypomnijcie dzieciom o naszym kodeksie grupowym. Mamy nadzieję, że jeszcze go pamiętają ; ) Przypomnijcie im także, jak ważny jest szacunek do Was – Rodziców i do drugiego człowieka, szacunek do pracy swojej i innych, że w przedszkolu – później w szkole – ważne jest współdziałanie w zabawie i nauce z innymi dziećmi, że należy dbać i być odpowiedzialnym za środowisko naturalne, akceptować i pomagać osobom niepełnosprawnym, być wrażliwym na krzywdę drugiego człowieka i także zwierząt oraz kochać i wiernie służyć Ojczyźnie.


          14.Na koniec zapraszamy do zapoznania się z treścią wiersza J. Koczanowskiej pt.: „Przyjaciel”. Zapewne każde z Was ma swojego przyjaciela, bardzo by się ucieszył gdyby usłyszał od Was taki wierszyk…



          Nie musisz mieć przyjaciół stu, Nie musisz mieć dziesięciu. Wystarczy byś jednego miał, A to już wielkie szczęście!

          Przyjaciel to jest taki ktoś, kto zawsze Cię zrozumie, Gdy dobrze jest – to cieszy się, gdy źle – pocieszyć umie.

          Przyjaciel to jest taki ktoś, kto nigdy nie zawiedzie. A poznasz go, bo z Tobą jest, gdy coś się nie powiedzie.



          DROGIE MOTYLKI!



          Życzymy Wam wspaniałego tygodnia! Bez wątpienia i my – Wasze Panie, jak również Wasi Rodzice i całe rodziny, jesteśmy Waszymi przyjaciółmi, chcemy dla Was jak najlepiej i zawsze możecie na nas liczyć. Pamiętajcie o tym! Mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli spotykać się w Naszym przedszkolu i wspólnie przeżywać ostatnie dni wiosny i pierwsze dni lata. Wciąż czekamy na wiadomości od Was, przysyłajcie je niezmiennie na naszego maila grupy. Tęsknimy za Wami, pozdrawiamy Was gorąco i mocno przytulamy. Bądźcie zawsze zdrowe i szczęśliwe!


          Pani Justynka i Pani Emilka


          Dzieci są jak Motyle na wietrze…

          Niektóre potrafią latać wyżej niż inne…

          Ale każde z nich lata najlepiej jak może…

          Po co więc porównywać je do reszty?

          Każde z nich jest inne…

          Każde jest wyjątkowe…

          Każde jest piękne…


          25 maja - 29 maja

          JĘZYK ANGIELSKI


          LINK

          LINK




          DRODZY RODZICE! KOCHANE DZIECI!



                  Jak zwykle bardzo serdecznie dziękujemy za przesyłane nam efekty wspólnej pracy z Rodzicami – podziwiamy Wasz niegasnący zapał do pracy i wkładane w nie serce:). Jest nam niezmiernie miło obserwować przesyłane przez Was e – maile i móc kontaktować się z Wami chociaż w taki sposób. W związku z tym, że trudna sytuacja, która dotknęła nas wszystkich niestety się przedłuża tym bardziej zachęcamy do dalszej współpracy z nami i konstruktywnego wykorzystania czasu spędzanego razem w domu. W tym tygodniu skupimy się na obchodach niezwykle ważnego i pięknego majowego dnia jakim jest Dzień Mamy. Choć w tym roku będzie obchodzony w innych, trudnych okolicznościach sprawmy by w miarę możliwości był cudownym dniem dla całej rodziny:) Nie zapominajmy także o wszystkich Tatusiach - chociaż ich święto przypada w czerwcu to mimo to poświęcmy im nie mniej uwagi :) Żałujemy niezmiernie, że nie możemy razem z Wami świętować tego wspaniałego dnia w przedszkolu – wierzymy jednak mocno, że spędzicie go wspólnie w radości i podzielicie się z nami swoimi wrażeniami i pomysłami:) Niech nie zabraknie życzeń prosto z dziecięcego serduszka i własnorecznie wykonanych prezentó :) Dobrej zabawy!!!


          "Święto Mamy i Taty"



          "Najważniejsza jest rodzina"Porozmawiajcie z dzieckiem na temat Waszej rodziny oraz jej członków, w oparciu o wiersz omówcie wspólnie znaczenie wsparcia najbliższych osób i poczucia bliskości w rodzinie. Zachęcamy do znalezienia czasu na wspólne oglądanie zdjęć w rodzinnych albumach – znajdźmy chwilę na wspomnienia i podzielmy się historią własnej rodziny z dzieckiem w oparciu o zdjęcia. Omówmy z dzieckiem role poszczególnych członków rodziny, wykonywane przez nich zawody itp.


          Zawsze wszystko się udaje
          Cztery ręce, to nie dwie
          Razem z tatą pomagamy
          Kiedy mama czegoś chce.
          Pomagamy sobie wszyscy
          Bo od tego jest rodzina
          Od niej uczysz się wszystkiego
          Tak się życie twe zaczyna.


          Poczytajmy dziecku inne wiersze czy bajki na temat rodziny i w oparciu o nie zastanówmy się co oznacza stwierdzenie, że "rodzina to nasz skarb". Porozmawiajmy na temat Dnia Mamy i Taty – dlaczego obchodzi się takie święto? Kiedy są obchodzone te ważne dni?Obejrzyjcie razem filmiki o rodzinie i podzielcie się własnymi refleksjami.


          "Międzynarodowy Dzień Rodziny": LINK 


          "Moja Rodzina":  LINK


          "Kto to taki?" Pobawmy się z dzieckiem w zgadywanki o rodzinie:) Rodzic opowiada dziecku o wybranej osobie z rodziny (np. dziadku): Ta osoba jest.... (np. wesoła, opiekuńcza, gadatliwa), lubi.... (np. wędkować, piec ciasta, lubi zwierzęta), ma.....(np.długie włosy, niebieskie oczy itd.), zadaniem dziecka jest odgadnięcie jaką osobę z rodziny ma rodzic na myśli.


          "W rodzinie" zachęć dziecko do rozwiazania zagadek, ciekawe o kim mowa?


          Łatwą zagadkę dziś mamy,
          kim jest mama mamy?
          (babcia)


          To jest zagadka
          łatwa i prosta:
          kim jest dla Ciebie
          twej mamy siostra? (ciocia)


          Jak razem się nazywa:
          babcia i prababcia siwa,
          dziadek szpakowaty i dzieci
          – obok mamy i taty?
          (rodzina)


          Nie każdy jest siwy,
          nie każdy wąsaty,
          lecz każdy jest tatą
          mamy albo taty. (dziadek)


          To „m” litera, to „a” litera.
          Te dwie litery wyraz zawiera.
          Słowo serdeczne, odgadniesz sama.
          To jest na pewno słowo … . (mama)


          Oto niezwykle łatwa zagadka.
          Kim jest dla Ciebie syn Twego dziadka? (tata)



          "Drzewo genealogiczne"Wytłumacz dziecku czym jest drzewo genealogiczne. Spróbujcie razem stworzyć drzewo genealogiczne własnej rodziny. Wykonajcie je w dowolny sposób i z dostępnych w domu materiałów (możecie je wspólnie z dzieckiem narysować, wykorzystać posiadane fotografie itp.). Przy okazji utrwalajcie u dziecka znajomość imion wszystkich członków rodziny oraz omówcie rodzinne powiązania.


          "Wesoła Rodzinka"  Zachęć dziecko do narysowania swojej rodziny. Zwróć uwagę na charakterystyczne cechy wygladu każdego z członków rodziny. Możecie pokusić się o wspólne wykonanie ramki i zawieszenie obrazka na ścianie lub ustawienie w widocznym miejscu w domu. Podczas rysowania możecie rysować jeden element rysunku na zmianę z dzieckiem (np. dziecko rysuje głowę, mama - oczy, tata – nos, dziecko – usta itd.) Powstanie wasze wspólne dzieło :) Podpiszcie obrazek datą - bez wątpienia będzie to miła pamiątka. W razie trudności można skorzystać z rysowania postaci krok po kroku.


          "Rysunek i kolorystyka - mała dziewczynka": LINK 


          "Życzenia dla Mamusi i Tatusia"

          Z okazji Dnia Mamy i nadchodzacego w czerwcu Dnia Taty poćwiczmy z dzieckiem wierszyki – życzenia. Każdemu z rodziców z pewnością będzie bardzo miło usłyszeć specjalne życzenia od własnego dziecka, a nasze pociechy poćwiczą swoją pamięć i umiejętności recytatorskie :)


          "Życzenia dla Mamy"


          100 lat Mamo, dziś Twój Dzień
          100 lat Mamo, kocham Cię!
          I jestem pełny wdzięczności

          za każdy Twój gest miłości:
          Ty mnie wprowadzasz w świat, Ty mi dodajesz otuchy
          Ty mnie wspierasz gdy płaczę i gdy mam w nosie muchy,
          Jesteś ostoją cierpliwości
          i nieskończonym źródłem miłości
          100 lat Mamo, dziś Twój Dzień
          100 lat Mamo, kocham Cię!



          "Życzenia dla Taty"


          Za to, że zawsze jesteś przy mym boku,
          Za to, że wskazujesz drogę mi w mroku,
          Za to, że dni moje tęczą malujesz

          Dziś Tato z całego serca Ci dziękuję!

          Za wszystkie cudowne chwile,
          Które wspominam tak mile,
          Za jesień, zimę, wiosnę i lato
          Dziękuję kochany Tato!



          "Wesołe ćwiczenia z Mamą i Tatą" Ruch to podstawa zachowania dobrego zdrowia, ćwiczmy z dzieckiem w wolnych chwilach! Wykorzystajmy swoją obecność i pobawmy się wspólnie – udanej zabawy!


          "Lustro" – dziecko - rodzic siedzą naprzeciw siebie, jedno wykonuje dowolne ruchy, gesty, drugie naśladuje jego ruchy.

          "Koncert - gra na plecach" – dziecko klęczy na podłodze obok leżącego na brzuchu rodzica. Dziecko "gra" palcami na plecach rodzica. Najpierw lekko uderza opuszkami palców, potem coraz mocniej, a następnie kantami dłoni, pięściami i całymi dłońmi. Później następuje zmiana ról. Zabawę możemy wykonać przy dźwiękach dowolnej muzyki (w rytm muzyki).


          "Jak najwyżej" – leżymy na plecach, na podłodze, następnie próbujemy sięgnąć rękoma i nogami jak najwyżejc – "do sufitu".


          "Naleśniki" – rodzic klęczy na podłodze przy leżącym na plecach dziecku, które ma wyciągnięte ręce w tył (za głową), rodzic stara się powoli i lekko obrócić (przetoczyć) dziecko na brzuch. W zabawie można użyć kocyka i "zawinąć" ostrożnie dziecko w "naleśnik". Następnie możemy zamienić się rolami.

          "Wycieczka" – rodzic stoi przed leżącym na plecach na podłodze dzieckiem. Ramiona dziecka są wyciągnięte w tył (za głową). Rodzic trzymając dziecko za dłonie i nadgarstki, lekko ciągnie je po podłodze.

          "Przepychanki" – dziecko - rodzic siedzą na podłodze plecami do siebie i próbują się przepychać.

          "Piłowanie drewna" – dziecko - rodzic siedzą w rozkroku na podłodze zwróceni przodem, trzymając się za dłonie. Nogi jednego dziecka znajdują się pod nogami drugiego dziecka. Następnie na przemian kładą się na plecach na podłodze, cały czas trzymając się za ręce.

          "Usypiamy misia" – relaks przy muzyce. Usiądź wygodnie na podłodze i przytul swoje dziecko. Podczas słuchania spokojnej muzyki spokojnym głosem opowiadaj dziecku jak zasypia miś – jak po kolei zasypiają jego części ciała (oczy, głowa, ręce, nogi itp.), po zabawie zapytaj dziecko o jego wrażenia.

          Pozwólcie dziecku na kreatywność – wymyślcie własne ćwiczenia!


          "Zabawy paluszkowe" Zabawy paluszkowe to doskonałe ćwiczenia usprawniające u dziecka motorykę małą. Przypomnijmy sobie wierszyki znane nam dobrze z dzieciństwa i...pobawmy się razem z własnym dzieckiem:) Skorzystajmy z propozycji zamieszczonych poniżej:


          "Kot" - LINK


          "Okulary"LINK


          Przykłady zabaw paluszkowych:  LINK 


          "Dzień Mamy" Posłuchajcie wspólnie zaproponowanych piosenek, oczywiście skoro jest muzyka to mogą być również wspolne tańce! :) Zachęcajcie dziecko do śpiewania! Dobrej zabawy!

          Piosenka "Jesteś mamo skarbem mym": LINK

          Piosenka "Ta piosenka jest dla Mamy":  LINK

          Piosenka "Dziękuję mamo! Dziękuję Tato!":  LINK

          Piosenka "Kocham Cię":  LINK


          "Prezenty dla Mamy i Taty" Choć sytuacja jest niecodzienna wykonajcie wspólnie prezenty z okazji Dnia Mamy i Taty :) Uczcijcie szczególnie te wyjątkowe święto – narysujcie laurki lub wykonajcie inne prezenty wg własnego pomysłu i z dostępnych w domu materiałów. Rodzice na pewno będą bardzo uradowani :) W pracę włóżcie całe swoje gorące serduszka! :) W razie braku pomysłów zachęcamy do skorzystania z propozycji:


          LINK

          LINK

          LINK

          LINK

          LINK 

          LINK

          LINK 


          A poza tym...:

          - spędzcie ten niezwykły dzień inaczej niż zwykle np. zróbcie z Tatą pyszne śniadanie dla Mamy, upieczcie razem ciasteczka lub domową pizzę, idzcie na miły spacer, pomagajcie Mamie we wszystkim ...niech w tym szczególnym dniu każda Mamusia poczuje się jak królowa :)


          - pomalujcie makaron na różne kolory i zróbcie wspólnie z dzieckiem "biżuterię" dla Mamy,


          - ćwiczcie z dzieckiem sylabizowanie i głoskowanie na wyrazach związanych z tematem (np. kosz, śmieci, odpady, worek itp.),


          - oglądnijcie z dzieckiem bajki z niezapomnianego cyklu "Było sobie życie",


          - podczas śniadania lub innego posiłku ułóżcie na talerzach własne portrety z jedzenia (np. kawałków warzyw, owoców, płatków śniadaniowych itp., uwaga! - można je spróbować "podpisać" układając imiona z fragmentów jedzenia – przy okazji utrwalamy znajomość literek), które później ze smakiem zjecie :)


          - grajcie wspólnie w gry planszowe,


          - pobawcie się razem w chowanego w domu lub ogrodzie (jeżeli jest taka możliwość),


          - korzystajcie z wiosennych spacerów nie zapominając o środkach bezpieczeństwa. Przyroda o tej porze roku zachwyca i relaksuje :)


          Dodatkowe ćwiczenia dla dzieci odchodzących do szkoły:


           "Co na początku? Co na końcu?" Zabawa słuchowa, ćwiczmy z dzieckiem rozpoznawanie głosek w wyrazach - na początku i na końcu wyrazu, jeżeli dziecko opanowało tę umiejętność rozwijajmy głoskowanie prostych wyrazów (kot, dom, mama, tama, tata, rak, mak itd.),


          " Ćwiczenia grafomotoryczne"rozwijajmy umiejętności grafomotoryczne dziecka poprzez kreślenie jedną lub obiema rekami jednocześnie różnych kształtów (figury geometryczne, litery, cyfry, lub inne, dowolne kształty) w powietrzu, na podłodze, na tackach z artykułami sypkimi, na papierze, zachęcajmy do doskonalenia motoryki małej poprzez rysowanie szlaczków,


          "Co rysuję?" zabawa w parze, rodzic siada za dzieckiem odwróconym do niego plecami, na plecach dziecka "pisze" dowolne znaki (mogą być litery), zadaniem dziecka jest odgadnięcie o jaki znak chodzi, później następuje zamiana ról.


           "Ulepianki" wylepianie kształtu poznanych liter (może być prosty napis np. imię dziecka) plasteliną lub innymi dostępnymi materiałami,

           wspólne rozwiązywanie rebusów i krzyżówek dla dzieci,


          LINK

          LINK


          "Zdania" – poproś dziecko o przeczytanie zdań:  To mama. To tata. To dom.


          Drodzy Rodzice! Nie zapominajmy, że: "Podstawową siłą pedagogiczną jest dom rodzinny" (Fiodor Dostojewski). Ofiarujmy swoim dzieciom swój czas i uwagę – cieszmy się sobą na wzajem:) Z okazji Dnia Mamy również składamy wszystkim Mamom serdeczne życzenia ;)

          "Gdy ktoś chce zamknąć w jednym tylko słowie ogrom uczuć jasnych, do granic ostatka.

          Niech to imię wypowie, jedno, jedyne, przenajsłodsze – Matka".

          Pozdrawiamy bardzo serdecznie wszystkie Motylki oraz Rodziców!



          Pani Emilka i Pani Justynka

          18 maja - 22 maja


          DRODZY RODZICE, KOCHANE MOTYLKI!


                     Jak co tydzień dziękujemy za otrzymane od Was wiadomości. Bardzo nas cieszy, że nadal z ochotą realizujecie zamieszczane przez nas propozycje zajęć i zabaw. Dzięki temu możemy obserwować Wasze działania, postępy, zadowolone, pełne radości i uśmiechu buzie. W najbliższych dniach przeniesiemy się w bardzo ciekawe i tajemnicze miejsce – ŚWIAT MUZYKI. Zachęcamy Was do uczestnictwa w zabawach dźwiękowych, do poznania różnych instrumentów muzycznych a nawet do tworzenia własnych utworów. ZACZYNAMY! : )


          PROPOZYCJE DLA CAŁEJ GRUPY


          1.Zapraszamy do zapoznania się z ciekawymi ilustracjami zatytułowanymiInstrumenty muzyczne”. Dzięki nim zobaczycie, co niezbędne jest do tworzenia muzyki. Po obejrzeniu spróbujcie wymienić zapamiętane przedmioty i zastanówcie się, czy gdzieś już ich przypadkiem nie widzieliście? ; ) Opowiedzcie o tym Waszym Rodzicom.

          Instrumenty muzyczne” LINK

          2.Zapraszamy do obejrzenia filmu, który pozwoli Wam przenieść się w krainę muzyki : ) Będziecie mogli odwiedzić filharmonię i … sami zobaczcie. Przypomni wam się zapewne Wasz piękny występ na Poranku Muzycznym w naszej Filharmonii Dolnośląskiej w jeleniej Górze : )

          Filmik „Instrumenty muzyczne” LINK

          3.Przyjrzyjcie się i posłuchajcie uważnie brzmienia instrumentów muzycznych w filmiku zamieszczonym poniżej. Potem zamknijcie oczka i spróbujcie jeszcze raz odsłuchać dźwięków wydawanych przez instrumenty. Może uda Wam się odgadnąć, który to instrument? Ale bez zaglądania w monitor ; )

          Dźwięki instrumentów muzycznych” LINK

          3.Zachęcamy do zabawy na spostrzegawczość. W podanym linku przedstawione są plansze, a na nich ukryte instrumenty. Sprawdźcie, czy dacie radę je zauważyć i odnaleźć.

          Ćwiczymy spostrzegawczość” LINK

          4.Kolejna ciekawa propozycja! Ćwiczenie na naszą pamięć. Na planszach w zamieszczonym linku przedstawione są różne instrumenty, ułożone w odpowiedniej kolejności. Przyjrzyjcie się uważnie i spróbujcie odgadnąć ich kolejność wtedy, gdy już znikną. Z pewnością razem z Wami pobawią się także Rodzice. Powodzenia!

          Ćwiczymy pamięć LINK

          5.Zabawa rozwijająca Waszą percepcję wzrokową, słuchową i ruchową. Zawarte w linku ilustracje pomogą Wam wskazać na jaką głoskę zaczyna się to, co przedstawia obrazek. Prosimy rodziców, aby uczestnicząc w proponowanym ćwiczeniu przysłuchiwali się, czy dziecko poprawnie wymawia odgadywane głoski.

          Na jaka głoskę?” LINK

          6.Zabawa matematyczna w formie gry interaktywnej, w której zadaniem dziecka będzie poprawne wskazanie liczby palców pokazanych na ilustracji. Plansze zawarte w linku poniżej.

          Policz palce” LINK

          7.Zapraszamy do kolejnej zabawy matematycznej. Tym razem Waszym zadaniem będzie dorysowanie odpowiedniej liczby strun do gitar. Sami zobaczcie, co ciekawego zawiera link pod tekstem. Do dzieła!

          Gitary matematyczne” LINK

          8.Zapraszamy do wspaniałej zabawy! Z pomocą Rodziców spróbujcie zamienić się w kompozytora i stworzyć własny utwór. Możecie także nagrać swój głos. Jeśli uda Wam się coś skomponować, chętnie odsłuchamy Waszego dzieła w przesłanej na maila grupy wiadomości. Czekamy z niecierpliwością! ; )

          Mały kompozytor” LINK

          9.A teraz trochę ruchu. Zapraszamy do gry interaktywnej, która zawiera w sobie wesołe propozycje ćwiczeń poprzez kręcenie kołem. W górnym prawym rogu planszy gry jest znak zapytania, który pomoże Wam odgadnąć to, ile razy i jakie ćwiczenie należy wykonać. Zagrajcie z Rodzicami na pewno będzie wesoło : )

          Gimnastyka na okrągło” LINK

          10.Zabawa relaksacyjna w muzyczne uczucia. Zapraszamy do działań wg instrukcji – Ćwiczenie „Ołówkowa dyskoteka”:

          - Usiądź wygodnie i weź oddech…, znajdź wygodne miejsce tak, aby Twoje stopy dotykały podłoża, weź kilka oddechów, połóż dłoń na brzuchu i poczuj jak faluje z każdym wdechem i wydechem,

          - Chwyć ołówek i …, przygotuj czysta kartkę i ołówek, potrzebujesz również muzyki, wybierz utwór na jaki masz obecnie ochotę. Włącz muzykę i zamknij oczy…,

          - Poruszaj się w rytmie muzyki…, poruszaj swoim ciałem w rytmie, ołówek przyłóż do kartki i rysuj, daj się porwać melodii, kontynuuj to tak długo, na ile masz ochotę,

          - Czas podziwiać swoje dzieło…, jeśli uznasz, że chcesz otworzyć oczy i zobaczyć swoje dzieło – zrób to! Czy to, co stworzyłeś przypomina jakiś kształt? Jak się teraz czujesz? A może masz ochotę na jeszcze kolejny raz ale z innym utworem?...

          11.Zajęcia plastyczno-techniczne „Mój instrument”. W linku zamieszczonym poniżej przedstawione są propozycje własnoręcznie wykonanych instrumentów muzycznych. Spróbujcie wykonać taki instrument i prześlijcie nam jego zdjęcie na maila grupy. Z wielką ochotą obejrzymy wykonane przez Was prace. Dobrej zabawy!

          Instrumenty do wykonania” LINK

          12.Zachęcamy do skorzystania z propozycji zamieszczonych na ilustracjach na samym końcu tekstu. Jeśli istnieje możliwość, można je wydrukować. Wesołej zabawy!



          PROPOZYCJE DLA DZIECI ODCHODZĄCYCH DO SZKOŁY


          - „Muzyka wokół nas”, zapraszamy do zapoznania się z ciekawymi ilustracjami. Dzięki nim zobaczycie, co niezbędne jest do tworzenia muzyki. Zaobserwujcie, że każda ilustracja jest podpisana. Spróbujcie przeczytać proste wyrazy i zwróćcie uwagę na zaznaczone w odpowiednich kolorach niebieskie – spółgłoski i czerwone – samogłoski. Po obejrzeniu spróbujcie wymienić zapamiętane przedmioty i zastanówcie się, czy gdzieś już ich przypadkiem nie widzieliście? Opowiedzcie o tym Waszym Rodzicom : )

          Muzyka wokół nas” LINK

          - H jak harfa”(prosimy o poprawną wymowę „h” nie „ha”), zapoznajmy dziecko ze znakiem graficznym litery „H”, „h”, poprośmy, przeliczyło sylaby i głoski w słowie. W linku powyżej przedstawiona jest ilustracja harfy, wyraz „harfa” z wyszczególnionymi spółgłoskami i samogłoskami. Prosimy wesprzeć się tą ilustracją.

          - „Magiczne H, ćwiczenie grafomotoryczne, lubiane przez dzieci, z wykorzystaniem artykułów sypkich posiadanych w domu. Dziecko kreśli literkę H, h palcem po kaszy, mące czy ryżu, wystarczy rozsypać produkt na tackę. Kiedy kreślenie nie wyjdzie, literka szybko zniknie ; )

          Prosimy zwracać uwagę na poprawny kierunek kreślenia litery (poprawiajmy dziecko gdy nakreśli jej odbicie lustrzane)

          - „Ukryte H”, zabawa ma na celu wyszukiwanie w dowolnym tekście znaku graficznego wielkiej i małej litery H, h korzystając jak zawsze ze starych gazet. Wyszukaną literkę zaznaczamy.

          - „Czy potrafisz przeczytać?”: Tu stoi harfa. Zachęćmy dziecko o samodzielnego wymyślania krótkich zdań z wybranymi słowami związanymi z tematem np.: instrument, melodia, muzyk, pianino, gitara, piosenka itp.

          - H w kolorach”, zadaniem dziecka jest pokolorowanie kształtu literki H. Prosimy nakreślić dziecku znak graficzny litery na formacie A4. Technika wykonania pracy jest dowolna, można także wykonać wyklejankę z plasteliny lub wydzierankę z kolorowego papieru.

          - „Gramy w sylaby i głoski”, zabawa słuchowa, w której rodzic wypowiada wybrane słowa dzieląc je na sylaby np. har – fa; dziecko podaje całe słowo wypowiedziane przez rodzica, może też policzyć sylaby w słowie. W taki sam sposób bawimy się z dzieckiem dzieląc wyraz na głoski np.: (pamiętajmy o poprawnej wymowie głosek np.: h– a – r – f - a), dziecko podaje wyraz, który usłyszało i także może policzyć ile głosek jest w wyrazie. Na zakończenie dziecko samo może dzielić słowa związane z tematem na sylaby i głoski.

          Uwaga rodzice! przypominamy, że spółgłoski wypowiadamy krótko, bez wypowiadania głosek współistniejących np.: „f” nie „ef”, „h” nie „ha”.

          - „Zabawy matematyczne”, ciekawe gry interaktywne, które pomogą Wam w ćwiczeniach na dodawanie i odejmowanie. Spróbujcie swoich sił! Rodziców prosimy o pomoc gdy zajdzie potrzeba : )

          Dodawanie” LINK

          Odejmowanie” LINK

          - „W moim domu”, zabawy matematyczne z ćwiczeniami na spostrzegawczość i pamięć. Zachęcamy do udziału także Rodziców ; ) Może być bardzo wesoło!

          Policz w swoim domu” LINK

          Policz w kuchni” LINK

          Policz w łazience” LINK


          PAMIĘTAJMY : )


          Przyszłość dzieci zależy od tego, jakie doświadczenia zgromadza w pierwszych latach życia. Zabawa powinna być podstawowa działalnością dziecka i zajmować najważniejsze miejsce w jego życiu aż do chwili rozpoczęcia nauki w szkole. Zabawy to nie tylko mile spędzony czas, ale zdobywanie informacji o otaczającym świecie, rozwój osobowości, wyobraźni, zaspokajanie potrzeb intelektualnych społecznych i kulturowych.

          PONADTO: - doskonalmy z dzieckiem rysowanie w liniach dowolnych szlaczków i wzorów literopodobnych, - pracujmy z wykorzystaniem nożyczek (wycinanki), - rozwijajmy u dzieci sprawność ruchów dłoni i palców dłoni (motorykę małą), - dopilnujmy, aby dziecko ćwiczyło wiązanie sznurowadeł i zawiązywanie kokardek, - rozwijajmy umiejętność sylabizowania i głoskowania w oparciu o nazwy przedmiotów codziennego użytku.


          Życzymy wspaniałej zabawy w oparciu o nasze propozycje. Pamiętajcie, że zawsze możecie liczyć na naszą pomoc. Mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli spotykać się w naszym przedszkolu i znowu miło i bezpiecznie spędzać razem czas. Dbajcie o swoje zdrowie i korzystajcie z majowego słońca. Czekamy na wiadomości od Was : ) Pozdrawiamy gorąco!!!

          Pani Justynka i Pani Emilka


          ILUSTRACJA
          ILUSTRACJA
          ILUSTRACJA
          ILUSTRACJA

          ILUSTRACJA

          11 maja - 15 maja


          J. ANGIELSKI


          LINK




          DRODZY RODZICE! KOCHANE DZIECI!



          Kolejny tydzień nauki zdalnej przed nami – systematycznie i z radością obserwujemy przesyłane nam e – maile dotyczące wspólnej pracy i zabawy w domu. Serdecznie dziękujemy za Waszą aktywność, zaangażowanie i za wszystkie nadesłane wiadomości. Jak zwykle zachęcamy wszystkich do korzystania z zamieszczanych przez nas propozycji i z niecierpliwością czekamy na kolejne wiadomości z efektami pracy. W tym tygodniu więcej uwagi poświęcimy książkom, które bez wątpienia stanowią dla nas nieopisaną wartość, a ich czytanie zarówno dzieciom i dorosłym przynosi bardzo wiele korzyści. Wykorzystajmy czas spędzony w domu owocnie. Zachęcamy do ćwiczeń i zabaw razem z nami!!! Dobrej zabawy!!!


          "Tajemnice książek"


          "Smutna książeczka"- omówmy z dziećmi zasady dbania o książki w oparciu o wiersz:


          O. Adamowicz.


          Pewnego dnia ze swej półeczki,
          skoczyły na ziemię wszystkie książeczki.
          Razem tańczyły, razem śpiewały,
          I bardzo dobrze się rozumiały.
          Lecz jedna książeczka w kącie została,
          taka samotna i taka mała.
          Bo wczoraj Basia, jedna z dziewczynek,
          karteczki z niej powyrywała
          i długopisem strony popisała.
          Cichutko w kącie książeczka płakała,
          bo do czytania się nie nadawała.
          Pamiętajcie zatem dzieci kochane,
          że książeczki chcą i lubią być szanowane.


          Porozmawiajmy z dzieckiem na temat treści wiersza. Zadajmy dziecku następujące pytania (zwracamy uwagę na to, aby dziecko odpowiadało pełnym zdaniem):

          - O czym opowiada wiersz?

          - Dlaczego jedna z książek nie przyłączyła się do wspólnej zabawy​?

          - Co zrobiła dziewczynka z wierszyka?

          - Co oznacza stwierdzenie "szanować książki"?

          Omówmy razem z dzieckiem jak należy dbać o książeczki, aby służyły nam jak najdłużej oraz co można zrobić z książeczkami, których już nie potrzebujemy.


          "Regulamin korzystania z książek" Stworzcie razem z dzieckiem spis zasad dbania o książki w dowolnej formie – plakat, rysunki, zasady spisane przez rodzica itp.) Wykorzystaj przykładowe propozycje zasad do omówienia razem z dzieckiem:myj ręce przed czytaniem, nie zaginaj rogów kartek, używaj zakładki, nie wyrywaj kartek z książki, nie pisz i nie rysuj w książce, nie czytaj przy jedzeniu, nie śliń palców przy odwracaniu kartek, obłóż książkę w papier lub folię, napraw ją gdy się rozkleja, nie czytaj przy słabym świetle, podczas czytania siedź prosto i swobodnie itp.


          Zasady korzystania z książek : LINK 


          "Przygody Rozi - ulubiona książka": LINK 


          Obejrzyjcie razem także filmiki na temat etapów powstawania książek, dzięki czemu dziecko zapozna się z pracą pisarza, ilustratora, drukarza czy wydawcy.


          "Kultura od kuchni - książka": LINK


          Film edukacyjny"Jak powstaje książka": LINK


          "Zagadki o książeczkach" - rozwiążmy razem z dzieckiem zagadki dotyczące ulubionych bajek:


          Z niej w szkole i w domu, nauczysz się wiele. Szanuj ją i kochaj, jest twym przyjacielem. (książka)

          Rogi ma na głowie, słynie z pięknej brody. Mieszka w Pacanowie. W bajce ma przygody. (Koziołek Matołek)

          Jest rzadkim zwierzęciem, podobnym do Burka. W bajce Czerwonego pożarł nam Kapturka. (wilk)

          Maleńki człowieczek z wielu baśni i bajeczek. (krasnoludek)

          Z jakiej jesteśmy bajki? To my - braciszek i siostrzyczka. Znaleźliśmy w lesie śliczną chatkę. Całą ze słodkiego pierniczka. (Jaś i Małgosia)

          Jaka to postać znana z wielu bajek, co często na latającej miotle w podróż się udaje? (czarownica)

          Kochany przez wszystkich miś. Jego przyjaciel to Krzyś. Czerwony serdaczek i wesoła mina. Od baryłki miodu każdy dzień zaczyna. (Miś Puchatek)

          Z drewna wystrugany, chłopiec z bajki znany. Kiedy kłamał w głos, szybko rósł mu nos. (Pinokio)


          "Kalambury"Pobawcie się razem w kalambury:) dziecko lub rodzic prezentuje za pomocą ruchu, gestu i głosu wybraną bajkę, pozostały osoby odgadują tytuł bajki – to okazja do super zabawy:)


          "Prawda czy nie?Zabawa dydaktyczna, rodzic czyta dziecku zdania na temat wyglądu książki lub sposobu korzystania z niej, a zadaniem dziecka jest stwierdzenie czy zdanie jest prawdziwe (uśmiecha się i twierdząco kiwa głową) czy fałszywe (robi smutną minę i przecząco kręci głową).


          Książkę oglądamy brudnymi rękami.
          Gdy jemy obiad oglądamy książkę.
          Rzucam książką o podłogę.
          Książkę odkładam na półkę.
          Gdy chcemy kupić książkę idziemy do apteki.
          Gdy chcemy wypożyczyć książkę, idziemy do biblioteki.
          Książka ma wiele stron, które są z papieru.
          Nie oglądamy książek, jeśli nie umyjemy rąk.
          Żeby zaznaczyć miejsce, w którym czytamy, zaginamy róg kartki.


          "Wizyta w księgarniPobawmy się z dzieckiem w liczenie:) Przygotuj kilka książek z domowej biblioteczki, zachęć dziecko do wysłuchania opowiadania: "Ania (wstaw imię dziecka:)) wybrała się do księgarni. Na półce stały następujące książki....(wymieniamy kilka tytułów i prosimy aby dz iecko ustawiło je w wymienionej kolejności – ćwiczymy pamięć!). Następnie prosimy dziecko o zamknięcie oczu lub odwrócenie się i wymienienie tytułu książeczki, która była np. trzecia w kolejności, piąta itd. (ćwiczymy liczebniki porządkowe). Ania kupiła książkę pt.: "Królowa Śniegu", która kosztowała 4 zł i książkę pt.: "Jaś i Małgosia", która kosztowała 6 zł. Ile zapłaciła za książki Ania? (podczas liczenia możemy wykorzystać zabawkowe monety dla dzieci). Następnie powtarzamy zabawę zmieniając tytuły książek oraz ceny;)


          "Nasza gimnastyka"  - w ćwiczeniach wykorzystaj przedmioty dostępne w domu.

          "Rozgrzewka" -  wykonajcie wspólnie kilka ćwiczeń wg pomysłu dziecka np. podskoki obunóż, na jednej nodze (na zmianę, utrwalajcie znajomość prawej i lewej strony), skłony, pajacyki itp.

          "Slalom z książką"staw na dywanie w linii prostej w odstępach (ok. 1m) dowolne przedmioty (np. kapcie), spróbujcie przejść slalomem między "przeszkodami" z książką położoną na głowie tak, aby nie upadła.

          "Skoki przez drabink " - wykonaj drabinkę, np. z gazety (wytnij paski i ułóż je na dywanie), na zmianę z dzieckiem przeskakujcie obunóż kolejne szczebelki.

          "Liczymy kroki"ćwiczymy równowagę, idziemy np. brzegiem dywanu stawiając stopę za stopą i licząc kolejne kroki.

          "Rozkazy"-  włącz dowolną skoczną muzykę, dowolnie poruszajcie się przy muzyce, a na pauzę w muzyce (na zmianę z dzieckiem) wykonujcie dowolne ćwiczenia.

          "Rzeźbiarz i posągi" -  jedna osoba (rodzic lub dziecko) przyjmuje rolę rzeźbiarza i "formuje" posąg z ciała drugiej osoby, poźniej następuje zmiana.

          "Malowanka na plecach"-  zabawa w parach, rodzic z dzieckiem nawzajem "malują" sobie na plecach różne przedmioty i zgadują co to jest. Zaczynamy od prostych form, jak np. piłka, kwiatek, dom, przechodząc później do bardziej skomplikowanych jak np. bałwan, samochód, żaglówka.
          "Ćwiczenia oddechowe"  kładziemy się na dywanie na plecach, oddychamy spokojnie wciągając powietrze nosem i wypuszczając ustami, kładziemy rękę na brzuchu i obserwujemy jak się "unosi i opada".
          "Książeczka" zabawa ruchowa z wierszykiem K. Pac – Gajewskiej. Przeczytaj dziecku wierszyk (może nauczyć się wierszyka na pamięć) i spróbujcie wspólnie zilustrować treść wiersza ruchem.


          W książeczce płynie rzeczka, (wykonanie rękami ruchu fal)
          w książeczce szumi las. (naśladowanie kołyszących się drzew)
          W prześlicznych tych książeczkach
          tysiące przygód masz. (naśladowanie oglądania książki)
          Książeczka cię powiedzie (marsz)
          na strome szczyty skał, (składanie rąk nad głową)
          z niej możesz się dowiedzieć,
          gdzie niedźwiedź zimą spał. (ułożenie głowy na rękach, jak do snu)
          Jak świerszczyk grał na skrzypcach, (naśladowanie gry na skrzypcach)
          jak morzem płynął śledź, (wysunięcie rąk do przodu)
          i co robiła Wikcia, (wzruszenie ramion)
          by same piątki mieć. (pokazanie całej dłoni)
          Lecz chroń i szanuj książki (grożenie palcem)
          i kartek nie drzyj też,
          wpierw dobrze umyj rączki, (naśladowanie mycia rąk)
          a potem książki bierz. (ruch rozkładania książki)

            "Moja pierwsza książka"- metoda projektu. Stwórzcie wspólnie własną książkę od samego początku do końca - rozpoczynając pracę nad książką w poniedziałek, a kończąc w piątek. Pomyślcie o czym mogłaby opowiadać książeczka, jaki mogłaby mieć tytuł...następnie zabierzcie się do wspólnej pracy!:) Każdego dnia poproś dziecko, aby wymyśliło kilka zdań opowiadających jakąś wymyśloną historię – zapisz je, a dziecko niech wykona ilustrację do wymyślonej danego dnia części historii. W ciągu trwania tygodnia każdego dnia powtarzajmy czynność tworząc w ten sposób treść książeczki i ilustracje do niej. Projekt kończymy zebraniem wszystkich stron w całość (sklejamy książeczkę lub spinamy zszywaczem) i wykonaniem okładki do książki. Następnie wytłumacz dziecku kto to jest autor książki i kto jest autorem książki, którą stworzyliście;) przeczytajcie razem całą książeczkę i podzielcie się wrażeniami:)


            "Z muzyką nam wesoło" bawmy się razem z dzieckiem przy muzyce :) Pamiętajmy ruch to zdrowie, a w połaczeniu z muzyką to świetna zabawa! Zaśpiewajmy piosenkę "Kaczka dziwaczka":)


            Piosenka "Kaczka dziwaczka":  LINK


            "Dzik jest dziki" z Akademi Pana Kleksa:  LINK


            Piosenka "Witajcie w naszej bajce":  LINK


            Piosenka Śpiewające Brzdące "Nieznajomy":  LINK


            Pomysły na pracę plastyczną:  (wybierz przynajmniej jeden z pomysłów, a jesli znajdziecie czas i ochotę możecie wykonać więcej prac;))


            "Wesoła zakładka do mojej książeczki" – wykonajcie zakładkę do książki z posiadanych w domu materiałów. Wykorzystajcie własną fantazję – zakładka może mieć dowolny kształt, kolor, może być związana tematycznie z ulubioną bajką.

            Pomysły na zakładkę:

            LINK

            LINK

            LINK

            LINK

            LINK

            LINK

            LINK


            "Moja ulubiona postać z bajki" zachęć dziecko do narysowania ulubionej postaci z bajki. Możecie posłużyć się kredkami, pisakmi, farbami...Pamiętajmy, że rysowanie bardzo rozwija wyobraźnię dziecka oraz umiejętności manualne:) Ważne! Zachęcajmy dzieci do rysowania postaci ludzkiej – zwracajmy uwagę na wszystkie elementy wyglądu człowieka, podczas rysowania możemy pytać dziecko co jeszcze możnaby dorysować? Czego jeszcze brakuje?


            "Witajcie w naszej bajce" skonstruujcie wspólnie grę planszową wg własnego pomysłu, gra może być związana tematycznie z bajkami lub wybraną bajką. Z dowolnych materiałów stwórzcie planszę, zaznaczcie w dowolny sposób pola, wymyślcie wspólnie zasady gry, dopracujcie wszystkie potrzebne szczegóły na planszy (wybrane symbole i ich znaczenie) i...zapraszmy do wspólnej gry! Udanej zabawy!!!:)

            A poza tym...:

            - czytajcie dziecku w wolnym czasie wybrane bajki, zapoznajmy dziecko z klasycznymi bajkami znanych autorów (również polskich), podczas czytania zachęcaj dziecko do opowiadania na temat ilustracji w książkach, wzbogacaj słownictwo dziecka, tłumacz dziecku nieznane wyrazy,

            - pobawcie się w rymowanie,

            - porozmawiaj z dzieckiem na temat korzystania z bibiloteki w oparciu o wasze wspólne doświadczenia,

            - w wolnym czasie obejrzyjcie z dzieckiem "Akademię Pana Kleksa",


            Akademia Pana Kleksa:  LINK

            - porozmawiajcie z dzieckiem na temat tego czym jest "morał" w bajkach oraz o możliwym dobrym lub złym zakończeniu bajek,

            - ćwiczcie z dzieckiem sylabizowanie i głoskowanie na wyrazach związanych z tematem (np. bajka, książka, król, kot, żaba itp.),

            - posłuchajcie bajek muzycznych:


            "Czerwony Kapturek" LINK


            "Jaś i Małgosia" LINK


            "Księżniczka na ziarnku grochu" LINK


            "Kot w butach" LINK

            - rysujcie z dzieckiem "na temat" – rysujemy proste rzeczy krok po kroku np. rysujemy drzewo, dom, kota, psa, słońce, kwiaty, człowieka itp.

            Rysowanie filmy instruktażowe:

            LINK

            LINK

            LINK

            LINK

            LINK

            LINK


            Dodatkowe ćwiczenia dla dzieci odchodzących do szkoły:


            "F jak foka" zabawa słowna, zadaniem dziecka jest podanie jak największej liczby słów rozpoczynających się literą "f",

            Ćwiczenia grafomotoryczne kreślenie litery "F", "f" wykorzystując artykuły sypkie dostępne w domu (kasza, ryż itp.), zwracamy uwagę na poprawny kierunek pisania litery!

            "Detektyw" wyszukiwanie i zaznacznie litery "F", "f" w dowolnym tekście (np. stara gazeta), zwrócmy uwagę dziecka na położenie litery f w poszczególnych wyrazach (na początku, w środku wyrazu),

            "Zdania" poproś dziecko o przeczytanie zdań: To foka. To fotel. Poproś dziecko o ułożenie zdań z wyrazami – farby, Franek, firanka – policzcie słowa w zdaniu.

            Zabawy plastyczne z "F" w dowolny sposób wykonaj sylwetę litery "Z" np. kolorowanie, malowanie, wyklejanie kształtu litery sznurkiem, plasteliną, kolorowym papierem, wycinając kształt litery z gazety itp.,

            Oglądnijcie razem filmik "Abecadło – litera F"

            LINK

            LINK 


            Drodzy Rodzice! Książka to nie tylko doskonałe źródło wiedzy o otaczającym nas świecie...Książki mają niewątpliwie dużo więcej zalet, a ich czytanie rozwija, uczy, wzbogaca słownictwo, rozwija fantazję, uwrażliwia, relaksuje...i wiele, wiele, wiele innych:) Uczmy dzieci systematycznego korzystania z książek i naszych bibliotek:) Zaszczepmy we własnym dziecku szacunek i zamiłowanie do książek. Korzystajcie z naszych propozycji - czekamy na efekty Waszej wspólnej pracy:)



            Pani Emilka i Pani Justynka





            04 maja - 08 maja

            KOCHANE MOTYLKI, DRODZY RODZICE!


            Jest nam bardzo przyjemnie, kiedy możemy obserwować Wasze zaangażowanie w realizację przesyłanych propozycji zajęć i zabaw. Bardzo za to dziękujemy zarówno Wam, jak i Waszym Rodzicom. Pamiętajcie, że zawsze służymy pomocą i z niecierpliwością czekamy na wiadomości od Was : )

            Minął właśnie majowy weekend i wraz z nim obchodziliśmy majowe święta, jakże ważne dla Naszego kraju. Dlatego też w tym tygodniu zajmiemy się tematem „Mój dom to Polska”, utrwalimy sobie wiadomości o Naszej ojczyźnie, o symbolach narodowych a także przypomnimy sobie słowa hymnu narodowego i okoliczności w jakich go śpiewamy.


            1. Posłuchajcie fragmentu wiersza Pani Małgorzaty Strzałkowskiej pt.: „Polska”. Prosimy Rodziców o przeczytanie treści i rozmowę z dzieckiem w oparciu o pytania:

            - na jakim kontynencie położony jest Nasz kraj?, - nad jaką rzeką?, - nad jakim morzem?, - jaki ptak widnieje na Naszym godle narodowym?, - jakie kolory ma flaga?, - jakimi słowami rozpoczyna się Mazurek Dąbrowskiego?

            LINK

            Obejrzyjcie koniecznie zawartość propozycji poniżej : )

            Zagadki o Polsce LINK

            Baśń polska pt.: „Gniazdo orła białego” LINK


            2. Spróbujmy przypomnieć sobie słowa Naszego hymnu narodowego, zwanego Mazurkiem Dąbrowskiego, poproście Rodziców, aby zaśpiewali go razem z Wami :) Pamiętajcie… hymn narodowy śpiewamy na stojąco i w odpowiedniej pozycji – czyli stojąc na baczność, możemy także położyć swoją prawą dłoń na swoim serduszku.


            Jeszcze Polska nie zginęła,
            Kiedy my żyjemy.
            Co nam obca przemoc wzięła,
            Szablą odbierzemy

            Marsz, marsz, Dąbrowski,
            Z ziemi włoskiej do Polski,
            Za twoim przewodem
            Złączym się z narodem.

            Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,
            Będziem Polakami,
            Dał nam przykład Bonaparte,
            Jak zwyciężać mamy.

            Marsz, marsz, Dąbrowski...

            Jak Czarniecki do Poznania
            Po szwedzkim zaborze,
            Dla ojczyzny ratowania
            Wrócim się przez morze.

            Marsz, marsz, Dąbrowski...

            Już tam ojciec do swej Basi
            Mówi zapłakany-
            Słuchaj jeno, pono nasi
            Biją w tarabany.

            Marsz, marsz, Dąbrowski..

            .

            3. Zapraszamy do zabawy przy muzyce. Posłuchajcie uważnie tekstu piosenki, przypomni Wam o stolicy Naszego państwa – Warszawie. Obejrzyjcie też ciekawy film z wycieczki po stolicy, odbyła ją pewna dziewczynka… : )

            Piosenka „Warszawa stolicą Polski” LINK

            Film pt.: „Maja w Warszawie” LINK

            Z pomocą Rodziców spróbujcie wymienić ciekawe miejsca oraz, które obejrzeliście razem z Mają. Jeśli dacie radę policzcie także wszystkie te miejsca : )


            4. Zapewne wiecie, że 2go maja obchodziliśmy Święto flagi. Czy pamiętacie jak wygląda Nasza flaga państwowa? Dla przypomnienia posłuchajcie słów i melodii piosenki a wraz z nią obejrzyjcie prezentację.

            Święto flagi LINK


            5. Zachęcamy do nauki piosenki o Naszej ojczyźnie : ) Pomocny będzie link zamieszczony poniżej.

            Piosenka o Polsce LINK


            Jesteśmy Polką i Polakiem,
            Dziewczynką fajną i chłopakiem,
            Kochamy Polskę z całych sił,
            Chcemy byś również kochał ją i Ty… i Ty.

            Ciuchcia na dworcu czeka,
            Dziś wszystkie dzieci pojadą nią by poznać kraj,
            Ciuchcia pomknie daleko,
            I przygód wiele na pewno w drodze spotka nas.

            Jesteśmy Polką i Polakiem…

            Pierwsze jest Zakopane,

            Miejsce wspaniałe,
            Gdzie góry i górale są.

            Kraków to miasto stare,
            W nim piękny Wawel,
            Obok Wawelu mieszkał smok.

            Jesteśmy Polką i Polakiem…

            Teraz to już Warszawa,
            To ważna sprawa,
            Bo tu stolica Polski jest.
            Wisła, Pałac Kultury, Królewski Zamek,
            I wiele innych, pięknych miejsc.

            Jesteśmy Polką i Polakiem…

            Toruń z daleka pachnie,
            Bo słodki zapach pierników kusi mocno nas.
            Podróż skończymy w Gdańsku,
            Stąd szarym morzem można wyruszyć dalej w świat.

            Jesteśmy Polką i Polakiem… x 2


            6. „Rymujemy”, spróbujcie odtworzyć rymy. Szanowni Rodzice zadania zawarte są na kartach podanych w linku poniżej. Jeśli istnieje możliwość, możecie je wydrukować.

            Zabawy z rymem LINK


            7.Zapraszamy do uczestnictwa w zadaniach matematycznych. Rodziców prosimy o maleńką pomoc i wsparcie ; )

            Quiz 1 LINK

            Quiz 2 LINK


            8. Zachęcamy do wykonania pracy plastycznej „Miasto z piosenki”. W oparciu o słowa poznanego utworu „Piosenka o Polsce” prosimy, aby dziecko wybrało sobie jedno z miast: Zakopane, Kraków, Warszawę, Toruń lub Gdańsk a następnie wykonało ilustrację kojarzącą się z miastami. Czekamy z ciekawością na wykonane przez Was prace!


            PROPOZYCJE ĆWICZEŃ I ZABAW DLA DZIECI ODCHODZĄCYCH DO SZKOŁY


            - J jak jama”(prosimy o poprawną wymowę „j” nie „jot”), zabawa słowna, w której zadaniem dziecka jest podanie jak największej liczby słów rozpoczynających się na podaną literkę. Możemy stworzyć rodzinne wyścigi, kto poda najwięcej słów ; )

            - „Magiczne J, ćwiczenie grafomotoryczne, lubiane przez dzieci, z wykorzystaniem artykułów sypkich posiadanych w domu. Dziecko kreśli literkę J, j palcem po kaszy, mące czy ryżu, wystarczy rozsypać produkt na tackę. Kiedy kreślenie nie wyjdzie, literka szybko zniknie ; )

            Prosimy zwracać uwagę na poprawny kierunek kreślenia litery (poprawiajmy dziecko gdy nakreśli jej odbicie lustrzane)

            - „Schowane J ?”, zabawa ma na celu wyszukiwanie w dowolnym tekście znaku graficznego wielkiej i małej litery J, j korzystając jak zawsze ze starych gazet. Wyszukaną literkę zaznaczamy w kółko lub podkreślamy kolorowym pisakiem lub kredką.

            - „Spróbuj przeczytać”: To jama smoka. Zachęćmy dziecko o samodzielnego wymyślania krótkich zdań z wybranymi słowami związanymi z tematem np.: kraj, ojczyzna, Wisła, Orzeł, stolica itp.

            - „Kolorowe J ”, zadaniem dziecka jest pokolorowanie kształtu literki J. Prosimy aby Rodzic nakreślił znak graficzny litery na formacie A4. Technika wykonania pracy jest dowolna.

            - „Tworzymy słowo”, przygotujmy dziecku potrzebne do ułożenia słowa literki, podajemy słowo np.: jama, a dziecko próbuje ułożyć je z gotowych literek, może tez podać jak najwięcej słów na głoskę „J”.

            - „ Gramy w sylaby i głoski”, zabawa słuchowa, w której rodzic wypowiada wybrane słowa dzieląc je na sylaby np.: ja – ma; dziecko podaje całe słowo wypowiedziane przez rodzica, może też policzyć sylaby w słowie. W taki sam sposób bawimy się z dzieckiem dzieląc wyraz na głoski np.: (pamiętajmy o poprawnej wymowie głosek np.: j – a – m – a), dziecko podaje wyraz, który usłyszało i także może policzyć ile głosek jest w wyrazie. Na zakończenie dziecko samo może dzielić słowa związane z tematem na sylaby i głoski.

            Uwaga rodzice! przypominamy, że spółgłoski wypowiadamy krótko, bez wypowiadania głosek współistniejących np.: „z” nie „zet”, „j” nie „jot”.

            - „Zabawy matematyczne”, spróbujcie swoich sił w działaniach poniżej, Rodziców prosimy o wsparcie w razie potrzeby : )

            Dodawanie LINK

            Odejmowanie LINK


            PRZYPOMINAMY : )


            - doskonalmy z dzieckiem rysowanie w liniach dowolnych szlaczków i wzorów literopodobnych, - pracujmy z wykorzystaniem nożyczek poprzez tworzenie dowolnych wycinanek, - rozwijając motorykę małą zaproponujmy dzieciom: pisanie palcem po plecach rodzica, rysowanie kreda po chodniku, odkręcanie i zakręcanie butelek zapinanie guzików, przypinanie klamerkami prania, struganie kredek, zawiązywanie sznurowadeł oraz plecenie wianków z łąkowych kwiatków, - rozwijajmy umiejętność sylabizowania i głoskowania w oparciu o nazwy przedmiotów codziennego użytku.


            Czekamy na maile od was, życzymy wytrwałości, dużo sił i chęci do pracy w tym tygodniu! uważajcie na swoje zdrowie i korzystajcie z uroków wiosny uczestnicząc w krótkich spacerach i pobycie na powietrzu. Udanej zabawy!!!


            Pani Justynka i Pani Emilka





            KOLOROWANKA PLIK DO POBRANIA 1

            KOLOROWANKA PLIK DO POBRANIA 2

            KOLOROWANKA PLIK DO POBRANIA 3


            27 kwietnia - 30 kwietnia

            ANGIELSKI


            LINK

            LINK

            LINK

            LINK

            LINK





            DRODZY RODZICE! KOCHANE DZIECI!


            Z wielką radością obserwujemy przesyłane nam efekty Waszej wspólnej pracy w domu. Dziękujemy za wszystkie nadesłane zdjęcia i filmiki, jesteśmy pod wielkim wrażeniem. Zachęcamy do korzystania z zamieszczanych przez nas propozycji i z niecierpliwością czekamy na kolejne wiadomości. Przed nami następny tydzień nauki na odległość, w którym więcej uwagi poświęcimy na zgłębianie ważnego tematu jakim jest ekologia. Pamiętajmy: PRZYRODA TO NASZ SKARB!!!
            Zachęćmy dzieci do poznawania środowiska naturalnego, które je otacza i obudźmy w nich świadomość istniejących zagrożeń. Zachęcamy do ćwiczeń i zabaw razem z nami!!! Życzymy owocnej pracy i dobrej zabawy!!!


            "Dbamy o naszą planetę"



            1."Mali strażnicy przyrody" wprowadźmy dzieci w omawianą tematykę czytając im wiersz J. Kasperowiak.


            Dziś ekologia - modne słowo,

            przyrodę wszyscy chcemy mieć zdrową.

            Jej strażnikami się ogłaszamy,

            od dziś przyrodzie my pomagamy.

            Gdy ktoś bezmyślnie papierek rzuci,

            musisz takiemu uwagę zwrócić.

            Nie można przecież bezkarnie śmiecić,

            to wiedzą nawet przedszkolne dzieci.

            Nie wolno łamać gałęzi drzew,

            bo pięknie płynie z nich ptasi śpiew.

            A kiedy bocian wróci z podróży,

            gniazdo niech znajdzie, na nie zasłużył.

            Pozwól dżdżownicy do ziemi wrócić,

            po co jej dzieci mają się smucić.

            Niech barwny motyl siada na kwiatach,

            żyje tak krótko, niech wolny lata.

            A zimą nakarm głodne ptaki,

            sikorki, wróble, wrony, szpaki.

            Powieś na drzewie karmnik mały,

            będą ci wiosną za to śpiewały.

            Choć ekolodzy jeszcze z nas mali

            uczyć będziemy tego wandali.

            Matka natura nam, wynagrodzi,

            jeśli z przyrodą będziemy w zgodzie.


            Porozmawiajmy z dzieckiem na temat treści wiersza. Zadajmy dziecku następujące pytania (zwracamy uwagę na to, aby dziecko odpowiadało pełnym zdaniem):

            - O czym opowiada wiersz?

            - Co oznacza być strażnikiem przyrody​?

            - W jaki sposób chronią przyrodę przez zniszczeniem?


            Zastanówmy się wspólnie co oznacza stwierdzenie "żyć zgodnie z przyrodą" ? Jakie działania podejmujemy sami w trosce o dobro Ziemii? Jakie jeszcze działania moglibyśmy wykonywać na codzień, by dbać o czystość przyrody?


            Bajka edukacyjna "Ekologiczny dom":LINK

            Film edukacyjny"Ekokultura": LINK

            Bajka edukacyjna "Zanieczyszczenie rzek": LINK

            Bajka edukacyjna "Czysto, ładnie i bez śmieci":LINK


            2. "Ekologiczne zagadki" - pobawmy się z dzieckiem w rozwiązywanie zagadek

            o przyrodzie:


            Służy do picia, służy do mycia, bez niej na ziemi nie byłoby życia. (woda)
            Bywa czarny, siwy, bury. Płynie z kominów pod chmury. (dym)

            Pełno go wszędzie , choć go nie widać. Czyste chcemy wdychać. (powietrze)

            Nikt z nas nie zaprzeczy, że w nim dużo rzeczy. Obierki, odpadki, gruz i zwiędłe kwiatki. (śmietnik)

            Kiedy samochody z miejsca nagle ruszą, z rury wydechowej wydostać się muszą. (spaliny)


            3. "Eko guiz" przeczytaj dziecku poniżej zamieszczone zdania, jeżeli dziecko uzna, że zdanie jest prawdziwe musi zaklaskać w dłonie, jeżeli uzna zdanie za fałszywe kręci przeczaco głową:


            • Czyste powietrze jest potrzebne tylko ludziom.
            • Rower nie produkuje spalin.
            • Torebki foliowe szybko się rozkładają i nie szkodzą przyrodzie.
            • Autobus jest bardziej ekologicznym pojazdem niż samochód, którym jedzie tylko jedna osoba.
            • Filtry na kominach nie pomagają w oczyszczaniu dymu, który z nich leci.
            • Wylewanie ścieków z fabryk do rzek szkodzi żyjącym tam zwierzętom.
            • W lesie łamiemy gałęzie i niszczymy gniazda ptaków.
            • Wodę należy oszczędzać.
            • W parku można śmiecić.
            • Do lasu idziemy odpocząć i posłuchać śpiewu ptaków.
            • Śmieci wrzucamy do kosza.
            • W lesie krzyczymy.
            • Dymy fabryczne zanieczyszczają powietrze.
            • Hałas szkodzi zdrowiu.

            4. "Akcja segregacja" – przypomnij dziecku zasady segregacji śmieci, zachęć dziecko do codziennego segregowania odpadów we własnym domu.

            "Akcja segregacja":  LINK

            "Eko – Patrol – segregacja śmieci": LINK 

            "Rodzina Treflików – śmieci":  LINK

            "Segregujmy dla przyszłości":  LINK


             5. "Mniej czy więcej" - poćwiczymy z dzieckiem liczenie:) Przygotuj dwa dowolne pojemniki (to będą kosze na śmieci) i dowolne śmieci (np. butelki, gazety itp.), zachęć dziecko do wysłuchania opowiadania (dziecko wykonuje czynności wymienione w opowiadaniu): "Koło domu stały dwa kosze na śmieci – do pierwszego kosza wrzucono 3 butelki, do drugiego kosza 5 puszek. W którym koszu było więcej śmieci?" Treść opowiadania zmieniamy kilka razy wg własnego pomysłu, zadaniem dziecka jest porównanie liczebności zbioru i poprawne przeliczenie śmieci. W zabawie możemy również posłużyć się znakiem > ułożonym z dwóch paków papieru.


            6."Zabawy z gazetą" - przygotuj niepotrzebną gazetę (może być inny dowolny papier podobnego formatu) i zaproponuj dziecku wspólne zabawy z wykorzystaniem gazety.

            Uświadom dziecku, że z pozoru niepotrzebne przedmioty tak na prawdę mogą być jeszcze przydatne:)

            Zmiana miejsc” - gazety dla wszystkich uczestników zabawy rozkładamy na dywanie w dowolnym miejscu (każdy staje na dowolnie wybranej – dziecko, rodzice, rodzeństwo), rodzic wypowiada zdania:
            Na mojej gazecie siedzę sobie (wszyscy siadają)
            Na mojej gazecie bębnię sobie (uderzają o gazetę otwartą dłonią)
            Na mojej gazecie śpię sobie (kładą się w wygodnej pozycji)
            A kiedy usłyszę ton (klaszcze w dłonie)
            Szybko uciekam stąd (wszyscy zamieniają się miejscami)
            „Gazetowy taniec" – przy nagraniu skocznej muzyki każdy uczestnik zabawy kolejno proponuje dowolny sposób tańca z gazetą, pozostali naśladują go, po czym następuje zamiana osoby przewodzącej zabawie.
            "Ćwiczenia z gazetami" – razem z dzieckiem wykonujemy zaproponowane ćwiczenia:

            - stajemy w rozkroku, nogi wyprostowane, trzymamy oburącz gazetę i wykonujemy skłony,
            - kładziemy gazetę na głowie, maszerujemy na palcach tak by nie zgubić gazety,
            - wkładamy gazetę między kolana i wykonujemy podskoki w miejscu,
            - siadamy na dywanie (siad klęczny), przed kolanami kładziemy gazetę, kładziemy dłonie na gazecie, odsuwają ją jak najdalej i przysuwają do siebie na zmianę,
            - siadamy na gazecie i kręcimy się w kółko odpychając się rękami i stopami,

            - zgniatamy gazetę w kulkę, podrzucamy ją i próbujemy złapać, celujemy np. do kosza,
            "Ćwiczenia oddechowe"
            - unosimy gazetę trzymaną oburącz za końce na wysokość ust, dmuchamy w gazetę tak, by wprawić ją w ruch (lekko, mocno na zmianę).
            "Gazetowa muzyka" – pobawmy się z dzieckiem w wydawanie różnych odgłosów z użyciem gazety (np. darcie papieru, szuranie, gniecenie, uderzanie otwartą dłonią w gazetę itp.), zabawę urozmicamy o zagadki słuchowe – rodzic wydaje jakiś dźwięk z użyciem gazety, a zadaniem dziecka jest odgadnięcie co robi rodzic np. darcie papieru itd.


            7. "Woda – nasz wielki skarb"- metoda projektu.  Przez cały tydzień razem z dzieckiem postarajmy się dowiedzieć jak najwięcej na temat wody. Wspólnie zastanawiamy się:

            - Skąd bierze się woda? Co to jest źródło?

            - Kto jej potrzebuje i do czego?

            - Pod jakimi postaciami występuje woda w przyrodzie?

            - Co rozpuszcza się w wodzie? Co unosi się na powierzchni wody, a co tonie? Dlaczego?

            - Jak możemy oszczędzać wodę i dbać o jej czystość?

            - Czy woda ma właściwości lecznicze?

            Badanie właściwości wody – umożliwiamy dziecku polisensoryczne poznawanie wody – zachęcamy dziecko do sprawdzenia czy woda ma smak, zapach, kolor itp.

            Zabawy badawcze z wodą – wspólnie wykonujemy doświadczenia badawcze z wykorzystaniem wody, badamy jej właściwości:

            !!! Projekt kończymy wykonaniem dowolnej pracy plastycznej pt.: "Woda – nasz skarb"

            Film edukacyjny "WODA - MAMO TATO CO WY NA TO?":  LINK

            "Paxi – cykl hydrologiczny":  LINK 

            "Badacz wody":  LINK

            "Niezwykła podróż kropelki":  LINK

            "Edukacja z Wodniczkiem": LINK

            "Doświadczenia z wodą":  LINK


            8. "Śpiewamy i tańczymy" - bawmy się razem z dzieckiem przy muzyce :) Ilustrujmy muzykę ruchem tak jak podpowiada nam fantazja...i bawmy się świetnie!

            Jaka jest woda?” - wsypujemy do szklanek z wodą np. sól, cukier i glinę. Zawartość każdej szklanki miesza dokładnie dziecko


            Co stało się z solą, cukrem i gliną?
            – Co dzieje się z wodą?
            – Jaki ona ma kolor/smak?
            – Czy taką wodę mogą pić ludzie i zwierzęta?
            – Co należy zrobić, aby woda była czysta?
            – Jak oczyszcza się wodę?

            Piosenka "Sprzątanie Ziemi":  LINK 

            Piosenka "Ziemia wyspa zielona":  LINK

            Piosenka "Znak ekologa":  LINK 

            Piosenka "Nasza planeta":  LINK 


            9. "Nasze eko pomysły"

            wykonajcie wybraną pracę plastyczną związaną z tematem tygodnia wykorzystując np. niepotrzebne już opakowania po produktach i inne śmieci, które posiadacie w domu. Możecie wspólnie wykonać jakąś ciekawą zabawkę lub cokolwiek innego, co podsunie wam fantazja...

            Skorzystajcie też  z  pomysłów na eko prace plastyczne:


            LINK

            LINK

            LINK

            LINK


            10. A poza tym...:

            - porozmawiajcie z dzieckiem o ekologii w oparciu o książeczki tematyczne itp.,

            - układajcie wspólnie zdania o ekologii z wybranymi wyrazami np. śmieci, kosz na odpady, recykling, oczyszczalnia itp.,

            - ćwiczcie z dzieckiem sylabizowanie i głoskowanie na wyrazach związanych z tematem (np. kosz, śmieci, odpady, worek itp.),

            - oglądnijcie z dzieckiem bajki z cyklu "Przygody Kropelki",

            - rysujcie dowolne szlaczki literopodobne.


            11. Dodatkowe ćwiczenia dla dzieci odchodzących do szkoły:

            - "Z jak zegar" – zabawa słowna, zadaniem dziecka jest podanie jak największej liczby słów rozpoczynających się literą "z",

            - Ćwiczenia grafomotoryczne – kreślenie litery "Z", "z" wykorzystując artykuły sypkie dostępne w domu (kasza, ryż itp.), zwracamy uwagę na poprawny kierunek pisania litery!

            - "Detektyw" – wyszukiwanie i zaznacznie litery "Z", "z" w dowolnym tekście (np. stara gazeta),

            - "Zdania" – poproś dziecko o przeczytanie zdań: To zegar. To zebra.

            - Zabawy plastyczne z "Z" – w dowolny sposób wykonaj sylwetę litery "Z" np. kolorowanie, malowanie, wyklejanie kształtu litery sznurkiem, plasteliną, kolorowym papierem, wycinając kształt litery z gazety itp.,

            - oglądnijcie razem filmik "Abecadło – litera Z"  LINK

            Drodzy Rodzice! Pamiętajmy, że Ziemia to nasz wspólny, piękny i wspaniały dom! Uczmy dzieci dbać o nasze środowisko od najmłodszych lat, aby nadal służyło nam wszystkim i zachwycało urokiem przyrody następne pokolenia. Korzystajmy z jego dobrodziejstw mądrze i pamiętajmy, że nawet nasz najmniejszy dobry uczynek dla Ziemii może znaczyć na prawdę bardzo wiele. Nie zapominajmy też o tym, że jesteśmy najlepszym wzorem dla naszych pociech i możemy przekazać im mnóstwo dobrych i cennych rad na temat zdrowego stylu życia i wyposażyć je w wartościową wiedzę na przyszłość – również tę dotyczącą ekologicznego stylu życia. Zachęcamy do korzystania z naszych propozycji, aby konstruktywnie i owocnie zorganizować dzieciom czas spędzany razem w domu. Życzymy miłej zabawy i czekamy na efekty Waszej wspólnej pracy:)



            Pani Emilka i Pani Justynka


            20 kwietnia - 24 kwietnia

            ANGIELSKI


            LINK 1

            LINK 2

            LINK 3

            LINK 4

            LINK 5

            LINK 6



            DRODZY RODZICE, KOCHANE DZIECI!


                         Bardzo dziękujemy za wszystkie otrzymane wiadomości. Dzięki nim możemy obserwować Wasze działania, zabawy i wszelkiego rodzaju zajęcia, jakie wykonujecie w domu z pomocą Waszych kochających Rodziców. Brawa dla Was!!!

            W rozpoczynającym się tygodniu zachęcamy do poznania ciekawych zajęć w gospodarstwie, a wraz z nimi równie interesującej pracy rolnika.


            Spróbujmy dowiedzieć się:

            - Jak wygląda dzień w gospodarstwie?,

            - Co się dzieje na polu?,

            - Jakie są wiejskie produkty?,

            - Jakie znamy maszyny rolnicze?,

            - Jak wyglądają cztery pory roku w gospodarstwie?.


            1.Praca rolnika to bardzo ciężkie zajęcia, które trwają nieprzerwalnie przez cały rok. Praca ta polega przede wszystkim na uprawie ziemi – to znaczy, że rolnik musi ją odpowiednio przygotować aby wydała plony. Rozpoczyna od jej obsiania lub obsadzenia, następnie pielęgnuje roślinki, które z niej wyrastają i na końcu musi zebrać to, co z ziemi wyrosło. To, jak wyglądają wszystkie te etapy dokładnie, uzależnione jest od wielkości gospodarstwa i jego rodzaju. Bardzo ważna jest umiejętność dobrania odpowiedniej gleby, nawozów i maszyn do określonej uprawy. Wiemy już, że głównym zajęciem rolnika jest uprawa ziemi, jednak bardzo często łączy się ona z hodowlą zwierząt. Dzięki temu rolnik ma zapewniony stały dochód przez cały rok, a nie tylko w czasie zbioru plonów, czyli żniw.


            Aby zdobyć więcej informacji, zachęcamy do obejrzenia filmików z linków poniżej, pomogą Wam odnaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące tematu:


            LINK 1

            LINK 2

            LINK 3

            LINK 4

            LINK 5

            LINK 6

            LINK 7



            2.Zapraszamy Rodziców do przeczytania dziecku opowiadania pt.: ,,Żyto i chleb” Czesława Janczarskiego:


            Ania poszła na spacer. Wzięła z sobą Uszatka. Szli ścieżką przez pole.
            – Spójrz – powiedział Miś – ile tu trawy rośnie na polu! Będzie można na niej fikać koziołki. – Koziołki będziesz fikał gdzie indziej – uśmiechnęła się Ania.
            – Tej trawy nie wolno deptać. To żyto. Będzie z niego chlebek. Miś nic nie odpowiedział, ale bardzo się zdziwił. Przecież chleb robi się z mąki, a mąka jest biała, nie zielona”. Po drodze jechał wóz. A na wozie siedział dziadek Walenty. – Siadajcie – zaproponował Ani i Misiowi. Ania i niedźwiadek usiedli na worku. Co jest w tym worku? – zapytał Miś. – Żyto. Będzie z niego chlebek – powiedział dziadek i wyjął z worka garść złocistych ziarenek. Uszatek znów się zdziwił :,przecież chlebek robi się z mąk, a nie złotych ziarenek”. Gdy Ania i Uszatek przyjechali do domu, Miś zaraz poprosił o kromkę chleba. Ach! Jak mu smakował chleb po spacerze! Jadł z apetytem i myślał: „Jak to jest naprawdę z tym chlebem? Jem go codziennie i nie wiem, czy zrobiono go z mąki, czy ze złotych ziarenek, czy też z zielonej trawy”? Podrapał się Uszatek w opuszczone uszko i
            zamyślił się głęboko: „Kto mi wytłumaczy to wszystko?”. Aby upiec chleb ,potrzebna jest ciężka praca wielu ludzi, chleb należy szanować.

            Prosimy o rozmowę z dzieckiem na temat treści wiersza, doskonaląc przy tym koncentrację i skupianie uwagi malucha:

            - Gdzie na spacer poszła Ania z uszatkiem?,
            - Co tam widzieli?, - Co w workach wiózł dziadek Walenty?,
            - Dokąd jechał z żytem dziadek Walenty?,
            - Jak powstaje chleb?,
            - Jak do powstania chleba przyczynia się rolnik ,młynarz, piekarz ,sprzedawca?, - Dlaczego chleb jest tak bardzo ważny w życiu człowieka?.


            3.Zabawa matematyczna ,,Odpowiedz ile” – liczenie słów w podanym przez rodzica zdaniu przy pomocy dostępnych liczmanów (patyczki, guziki, klocki, kredki itd.): - Chleb jest bardzo zdrowy. - Kłosy są żółte jak słońce. - Zboże rośnie na polu. - Ziarno mieli się na mąkę.


            W linkach poniżej proponujemy interesujące zabawy matematyczne w postaci quizów : )



            LINK 8

            LINK 9

            LINK 10

            LINK 11


            4.Zachęcamy do zabawy „Skojarzenia”, dzięki temu dziecko rozwijać będzie swoją percepcję wzrokowo-ruchową. W linkach poniżej są ilustracje, które możemy wydrukować jeśli oczywiście istnieje taka możliwość.



            LINK 12

            LINK 13




            5.Praca plastyczno-techniczna pt.: „Mieszkanka w gospodarstwie”, prosimy żeby dziecko wybrało sobie zwierzątko z gospodarstwa i zaprojektowało dla niego domek. Praca może być wykonana dowolną techniką. Zachęcamy jednak do wykonania konstrukcji przestrzennej z dostępnych w domu materiałów. Np.: z kartonika budujemy stajenkę dla konika w formie małej makiety; zwierzę dziecko może namalować, wyciąć i umieścić w przygotowanym domku. Czekamy na zdjęcia Waszych prac : )



            UWAGA! UWAGA! SUPER ZABAWA! : ) PROPOZYCJA NA PIĄTEK : ) RODZINNE PIECZENIE CHLEBA!



                           Wiadomości zebrane podczas zajęć i zabaw związanych z tematem pracy rolnika zamknijmy we wspólnym działaniu z dzieckiem. Ogromnie zachęcamy do upieczenia Waszego rodzinnego chlebka. W linku podajemy sprawdzony przez nas przepis, można go oczywiście zmodyfikować wg własnych upodobań.

            Pięknie prosimy, aby podjęte działania kulinarne sfotografować, a zdjęcia przesłać na nasz adres mailowy grupy. Będzie nam bardzo miło oglądać Wasze wypieki! Czekamy z niecierpliwością! Życzymy dobrej zabawy i powodzenia!!!


            LINK 14


            6.Posłuchajcie piosenki z linku poniżej, jej treść przypomni Wam o obchodzonym w tym tygodniu Dniu Ziemi : )


            LINK 15



            PROPOZYCJE ĆWICZEŃ I ZABAW DLA DZIECI ODCHODZĄCYCH DO SZKOŁY



            - G jak grabie – podaj słowo na G”(prosimy o poprawną wymowę „g” nie „gie”), zabawa słowna, w której zadaniem dziecka jest podanie jak największej liczby słów rozpoczynających się na głoskę „g”.

            - „Magiczne G, ćwiczenie grafomotoryczne z wykorzystaniem artykułów sypkich posiadanych w domu. Dziecko kreśli literkę G, g palcem po kaszy, mące albo ryżu, wystarczy rozsypać produkt na tackę.


            Prosimy zwracać uwagę na poprawny kierunek kreślenia litery (poprawiajmy dziecko gdy nakreśli jej odbicie lustrzane)


            - „Czy znajdę G?”, zabawa ma na celu wyszukiwanie w dowolnym tekście znaku graficznego wielkiej i małej litery G, g. Proponujemy ponownie skorzystać ze starych gazet, w których odszukaną literkę dziecko zaznacza w kole lub podkreśla.

            - „Spróbuj przeczytać”: To grabie rolnika. Rodzic może zachęcić dziecko do samodzielnego wymyślania krótkich zdań z wybranymi słowami związanymi z tematem np.: siano, traktor, pole, kombajn itp.

            - „Wycięte G ”, zadaniem dziecka jest wycięcie z dowolnego papieru kształtu literki G, potem literę można pokolorować lub wykleić wg własnego pomysłu.

            - „Ułóż słowo”, przygotowujemy dziecku potrzebne do ułożenia słowa literki, podajemy słowo np.: grabie, garnek, gra, a dziecko próbuje ułożyć je z gotowych literek.

            - „Figle sylab i głosek”, zabawa słuchowa, w której rodzic wypowiada wybrane słowa dzieląc je na sylaby np.: gra – bie; dziecko podaje całe słowo wypowiedziane przez rodzica, może też policzyć sylaby w słowie. W taki sam sposób bawimy się z dzieckiem dzieląc wyraz na głoski np.: (pamiętajmy o poprawnej wymowie głosek np.: g-r-a-b-i-e), dziecko podaje wyraz, który usłyszało i także może policzyć ile głosek jest w wyrazie. Na zakończenie dziecko samo może dzielić słowa na sylaby i głoski.


            Uwaga rodzice! Przypominamy, że spółgłoski wypowiadamy krótko, bez wypowiadania głosek współistniejących np.: „ł” nie „eł”, „g” nie „gie”.


            Pomocą posłużą linki poniżej:


            LINK 18

            LINK 19



            PAMIĘTAJMY …


            - doskonalmy z dzieckiem rysowanie dowolnych szlaczków literopodobnych, - pracujmy z wykorzystaniem nożyczek poprzez tworzenie dowolnych wycinanek, - wszystkie proponowane ćwiczenia związane z literką Ł i G możemy wykorzystywać w ten sam sposób do utrwalania liter już poznanych, - rozwijajmy umiejętność sylabizowania i głoskowania w oparciu o nazwy przedmiotów codziennego użytku, - doskonalmy z pociechami wiązanie sznurowadeł.


            ŻYCZYMY DOBREJ ZABAWY!!! POZDRAWIAMY SERDECZNIE : )

            Pani Justynka i Pani Emilka



            14 kwietnia - 17 kwietnia

            DRODZY RODZICE! KOCHANE DZIECI!

                     Serdecznie dziękujemy za wszystkie nadesłane w tym tyodniu e – maile, a w szczególności za świąteczne życzenia. Jest nam niezmiernie miło ogladać efekty Waszej wspólnej pracy w domu. Przed nami kolejny tydzień nauki na odległość. W tym tygodniu poznamy zwierzęta zamieszkujące wieś oraz wzbogacimy wiedzę na ich temat. Jak myślicie kogo tam spotkamy? Życzymy owocnej pracy, zaangażowania, wielu pomysłów i przede wszystkim dobrej zabawy!!!


            "Zwierzęta z wiejskiej zagrody"


            1. "U Wojtka w zagrodzie" – przeczytajmy dziecku wiersz B. Formy:


            Na wsi u Wojciecha zwierząt różnych sporo.
            W zagrodzie od rana gwarno i wesoło.
            W stajni stoją konie, piękne - kare, gniade.
            Obok klaczy źrebak spogląda ciekawie.
            Wojtek musi przynieść koniom trochę siana.
            Dać siwkowi wody, nakarmić kasztana.
            Potem go szczotkować długo i dokładnie,
            żeby sierść mu lśniła wszędzie bardzo ładnie.
            Kiedy wszystko zrobi, osiodła konika
            i pogalopuje w słonecznych promykach.
            Na podwórzu widać kwokę z kurczątkami.
            Wciąż się przed wszystkimi dziećmi swymi chwali.
            Jakie one grzeczne, mądre i żółciutkie,
            puszyste, kochane i takie milutkie.
            Po podwórku chodzą kaczki i indyczki,
            bardzo dumny kogut, gęsi i perliczki.
            W cieniu starej lipy króliki mieszkają.
            Zajadają marchew, noskami ruszają.
            Na łące się pasą dwie łaciate krówki,
            są byki, cielątka i młode jałówki.
            Tuż obok pagórek, na nim owiec wiele.
            Skubią smaczną trawkę z baranem na czele.
            Gęstym, grubym runem pokryte są całe.
            Będą z niego ciepłe, skarpety i szale.
            Czapki, piękne golfy, nauszniki, swetry,
            pledów duży wybór i cieplutkie getry.
            Oto pani koza, ma kudłatą brodę.
            skubie świeżą trawę, daje mleko zdrowe.
            Wojtuś ma wiernego swego przyjaciela.
            Pies to jest ogromny, że aż dech zapiera.
            Ptactwa wciąż dogląda i zwierząt pilnuje,
            słucha swego pana, chętnie aportuje.
            Owce przed wilkami zawsze dzielnie broni,
            a w razie potrzeby też lisa dogoni.


            Porozmawiajmy z dzieckiem o wiejskich zwierzętach, w oparciu o ilustracje omówmy wspólnie ich wygląd. Zadajmy dziecku następujące pytania (zwracamy uwagę na to, aby dziecko odpowiadało pełnym zdaniem):

            • O czym opowiada wiersz?
            • Jakie zwierzęta występują w wierszu? Gdzie mieszkają?
            • Jak ludzie opiekują się zwierzętami?
            • Co ludzie uzyskują od zwierząt?


            LINK FILM "Wesoła farma"


            LINK FILM "Domy zwierząt"


            LINK FILM "Szukam Mamy"


            LINK FILM "Co jedzą wiejskie zwierzęta?"


            2. "Jakie to zwierzątko?" - pobawmy się z dzieckiem w rozwiązywanie zagadek

            o wiejskich zwierzętach:


            Kiedy pędzę, galopuję, powiew wiatru w nozdrzach czuję.

            Jeśli cukru kostkę dasz, miejsce na mym grzbiecie masz. (koń)



            Co to za damy żyją w chlewiku? Grube, różowe, jest ich bez liku.

            Małe oczka, krótkie ryjki mają i zawsze chrum, chrum chrumkają. (świnie)



            Dość nerwowe ze mnie zwierzę, jeśli na łące nie leżę.

            Walczę z toreadorami, a ciosy zadaję rogami. (byk)



            Nie na polu, nie pod miedzą, lecz na hali trawę jedzą.

            Wełniane kubraczki mają wełnę na sweterki dają. (owce)



            Wytworny jest niebywale, czerwone nosi korale.

            Gdy na drodze ktoś mu stanie, to usłyszysz...gulgotanie. (indyk)



            Chodzi po podwórku i grzebie łapami. Jest to ptak domowy, nazwijcie go sami. (kura)



            W każdej wsi jest taki budzik, który co dzień wszystkich budzi. (kogut)



            Duża i łaciata na zielonej łące. Mlekiem nam dziękuje za trawę i słońce. (krowa)



            3."Liczymy zwierzęta"  pobawcie się z dzieckiem w zagadki matematyczne. Dziecko może liczyć używająć np. klocków, kredek itp. lub w pamięci (jeżeli potrafi).


            W gospodarstwie (np. Kuby – wstawiamy imię dziecka) były 4 kury i 5 kaczek. Ile było ptaków w gospodarstwie?

            Kura wysiadywała jajka. Najpierw wykluły się 2 pisklątka, chwilę później 3, a po kolejnej chwili jeszcze 1. Ile piskląt się wykluło?

            W stajni stały snopki siana: 1 pod drzwiami, 2 przy prawej ścianie, a 4 przy lewej ścianie. Ile było wszystkich snopków w stajni?


            4. "Puzzle ze zwierzętami" – przygotowujemy puzzle – obrazki z wybranymi zwierzątkami wiejskimi dzielimy nożyczkami na 5 – 6 elementów, prosimy dziecko o ułożenie obrazka i nazwanie zwierzęcia na obrazku (obrazek można nakleić na kartkę).


            5. "Mleko"- metoda projektu" - Przez cały tydzień razem z dzieckiem zbieramy wszelkie informacje na temat mleka. Wspólnie zastanawiamy się:

            - Skąd bierzemy mleko?

            - Kto daje mleko? Jakie zwierzęta?

            - Jakie rodzaje mleka znamy? (krowie, kozie, sojowe, kokosowe itp.),

            - Co można zrobić z mleka? Jakie produkty mleczne znamy?

            - Dlaczego powinniśmy spożywać nabiał? Jakie wartości odżywcze posiada mleko?

            Degustacja – w miarę posiadanych w domu produktów spożywczych umożliwiamy dziecku polisensoryczne poznawanie mleka i produków mlecznych (smak, zapach, konsystencja itp.). Możemy pobawić się w rozpoznawanie spożywanych produktów po smaku (o ile dziecko nie jest uczulone!!!)

            Potrawy z mlekiem – przygotujmy wspólnie z dzieckiem potrawy/napoje do których wykonania potrzebujemy mleka np. budyń, naleśniki, kakao, koktajle itp.

            Zabawy badawcze z mlekiem – wspólnie wykonujemy doświadczenia badawcze z wykorzystaniem mleka, badamy jego właściwości.

            !!! Projekt kończymy wykonaniem plakatu pt.: "Wszystko o mleku" – dziecko z pomocą rodzica rysuje/nakleja wszystkie elementy, które kojarzą się mu z omawianym tematem.

            W ten sposób podsumowujemy wszystkie informacje zdobyte w trakcie tygodnia.


            LINK FILM  Eksperyment "Kolorowe mleko"


            LINK FILM Eksperyment "Cola i mleko"


            LINK FILM  "Jak powstaje mleko"


            LINK FILM "Bajka o mleku"


            6. "Stary Donald farmę miał" Dzieci mogą nauczyć się śpiewać piosenkę. Zaśpiewajcie piosenkę razem z dzieckiem, poproście dziecko o wyklaskanie lub wytupanie rytmu piosenki. Pobawcie się w kalambury – dziecko (na zmianę z rodzicem) naśladuje ruchem i głosem wybrane zwierzę, druga osoba odgaduje, co to za zwierzę.


            - posłuchajcie innych piosenek o zwierzętach (np. "Kaczka - dziwaczka), potańczcie (np. taniec "Kaczuchy") i pobawcie się przy muzyce razem z dzieckiem. Nie zapominajmy o aktywności ruchowej!!!


            LINK FILM "Stary Donald"


            LINK FILM "Kaczuszki"


            LINK FILM "Gdacze kura"


            LINK FILM "Siała baba mak"


            LINK FILM "Cztery łapy"


            7. "W wiejskiej zagrodzie" – wykonajcie wybraną pracę plastyczną związaną z tematem tygodnia dowolną techniką (rysowanie, malowanie, lepienie z plasteliny, wydzieranka, origami itp.). Skorzystajcie z pomysłów na prace plastyczne:


            LINK PRACA PLASTYCZNA 1


            LINK PRACA PLASTYCZNA 2


            LINK PRACA PLASTYCZNA 3


            LINK PRACA PLASTYCZNA 4


            LINK PRACA PLASTYCZNA 5


            LINK PRACA PLASTYCZNA 6


            LINK PRACA PLASTYCZNA 7



            8. "Odgłosy zwierząt"- zagadki słuchowe. Zadaniem dziecka jest rozpoznanie zwierząt wiejskich po odgłosach. Możemy poprosić dziecko, aby wymieniło kolejność usłyszanych zwierząt po wysłuchaniu kilku odgłosów i przy okazji utrwalać znajomość liczebników porządkowych (np. Pierwsza była kaczka, drugi konik, trzeci indyk itd.).


            LINK ZAGADKI 1


            LINK ZAGADKI 2


            9. "Mowa zwierząt"- ćwiczenia ortofoniczne. Przeczytajcie dzieciom wierszyk, a one niech naśladują w odpowiedzi odgłosy zwierząt.

            W chlewiku mieszka świnka,
            Co ryjkiem trąca drzwi.
            Ja mówię jej "dzień dobry",
            A ona: kwi-kwi-kwi.
            Pod budą trzy szczeniaczki
            Podnoszą straszny gwałt.
            Ja mówię im "dzień dobry",
            a one: hau, hau, hau...
            Opodal mieszka kaczka,
            Co krzywe nóżki ma.
            Ja mówię jej: "dzień dobry "
            a ona: kwa, kwa, kwa...
            Przy misce chodzi gąska
            I ciągle dąsa się.
            Ja mówię jej: "dzień dobry",
            a ona: gę, gę, gę...
            W oborze mieszka krowa,
            Jej domek właśnie tu.
            Ja mówię jej: "dzień dobry",
            a ona: mu , mu, mu...
            W kurniku są kokoszki,
            Co jajek mają sto.
            Ja mówię im: "dzień dobry",
            a one: ko, ko, ko........ .
            Zaś w stajni stoi konik,
            Co piękną grzywę ma.
            Ja mówię mu: "dzień dobry",
            a on mi: iha- ha, ha...
            Jest także indor stary,
            Co chodzi jak ten król.
            Ja mówię mu: "dzień dobry",
            A on mi: gul,gul , gul...


            10. "Gimnastyka dla smyka"Dowolne ćwiczenia gimnastyczne wg pomysłu dziecka i propozycji rodzica (np. skłony, przysiady, pajacyki, podskoki, zabawy z piłką, tory przeszkód itp.).


            11. A poza tym...:

            - porozmawiajcie z dzieckiem o pracy w gospodarstwie w oparciu o książeczki tematyczne itp.,

            - zastanówcie się jak nazywają się dzieci zwierząt (np. kura – pisklęta, owca – jagnię, pies – szczeniak, świnia – prosię itp.),

            - pocztajcie dziecku dowolne wiersze o zwierzętach np. wiesze J. Brzechwy, L. J. Kerna czy innego autora.


            LINK WIERSZE O ZWIERZĘTACH


            - pobawcie się z dzieckiem z wykorzystaniem rymowanek "Siała baba mak" czy "Jeden, dwa – pewna pani miała psa",

            - ćwiczcie z dzieckiem sylabizowanie i głoskowanie na wyrazach związanych z tematem (np. kot, kura, kogut, krowa, koza itp.),

            - wymyślcie z dzieckiem kilka zdań o zwierzętach i policzcie w nich słowa,

            - skonstruujcie z klocków domy zwierząt wiejskich (kurnik, obora, stajnia, chlewik), zastanówcie sie wspólnie kto w nich mieszka,

            - oglądnijcie z dzieckiem bajki np. "Przygody kota Filemona" czy "Koziołek Matołek",

            - rysujcie dowolne szlaczki literopodobne,

            - niech dziecko dopasuje podpisy do obrazków (np. zdjęć wybranych zwierząt).



            DODATKOWE ĆWICZENIA DLA DZIECI ODCHODZĄCYCH DO SZKOŁY


            • "Ł jak łapa" – zabawa słowna, zadaniem dziecka jest podanie jak największej liczby słów rozpoczynających się literą "ł",
            •  Ćwiczenia grafomotoryczne – kreślenie litery "Ł", "ł" wykorzystując artykuły sypkie dostępne w domu (kasza, ryż itp.), zwracamy uwagę na poprawny kierunek pisania litery!
            • "Detektyw" – wyszukiwanie i zaznacznie litery "Ł", "ł" w dowolnym tekście (np. stara gazeta),
            • "Zdania" – poproś dziecko o przeczytanie zdań: To łapa. To kura. To kot.
            •  Zabawy plastyczne z "Ł" – w dowolny sposób wykonaj sylwetę litery "Ł" np. kolorowanie, malowanie, wyklejanie kształtu litery sznurkiem, plasteliną, kolorowym papierem, wycinając kształt litery z gazety itp.,
            • "Sylaby i głoski" – zabawy słuchowe. Poćwicz z dzieckiem sylabizowanie i głoskowanie słów związanych z tematem tygodnia (np. kura, kaczka, kot, łapa itp.),
            • "Sylaby na opak" – poproś dziecko o ułożenie słów z podanych sylab:
            • ra – ku (kura) gut – ko (kogut) za – ko (koza) ran – ba (baran)
            • tek – ko (kotek) sek – pie (piesek) dyk – in (indyk) nik – ko (konik)
            • - oglądnijcie razem filmik "Abecadło:

            LINK LITERA "Ł"


            Drodzy Rodzice! Mamy nadzieję, że nasze pomogą zorganizować dzieciom czas spędzany razem w domu. Zachęcamy do korzystania z naszych pomysłów i życzymy miłej zabawy. Jak zwykle z niecierpliwością czekamy na efekty Waszej pracy:)


            Pani Emilka i Pani Justynka



            06 kwietnia - 10 kwietnia

            SZANOWNI RODZICE, KOCHANE MOTYLKI!

            Chciałybyśmy podziękować za otrzymane maile. Jest nam niezmiernie miło, że możemy obserwować wykonywane przez Was różnego rodzaju prace plastyczno-techniczne, zadania, doświadczenia a nawet – co najbardziej nas wzrusza – filmiki nagrywane z recytacją wierszyków oraz uroczymi pozdrowieniami. Serdecznie dziękujemy!!!

            W oczekiwaniu na zbliżające się Święta Wielkanocne możemy rozwijać i pogłębiać wiedzę dzieci na temat przygotowań do tego radosnego czasu w oparciu o naszą polską kulturę oraz zwyczaje związane z wielkanocnymi tradycjami. Pozwólmy dzieciom na uczestnictwo i ich pomoc w różnych czynnościach, zachęcajmy je do wspólnych działań.


            PROPOZYCJE ĆWICZEŃ I ZABAW DLA DZIECI ODCHODZĄCYCH DO SZKOŁY


            - „Wymyśl słowo na W(prosimy o poprawną wymowę „w” nie „wu”), zabawa słowna, w której zadaniem dziecka jest podanie jak największej liczby słów rozpoczynających się na podaną literkę. Można też zorganizować konkurencję między domownikami, komu z nich uda się wymyślić większą ilość słów. Pomocą w obliczaniu kto podał więcej mogą być np. klocki – 1 klocek czyli jedno słowo.


            - „Kreślę W, ćwiczenie grafomotoryczne z wykorzystaniem artykułów sypkich posiadanych w domu. Dziecko kreśli literkę W, w palcem po kaszy, mące czy ryżu, wystarczy rozsypać produkt na tackę.


            PROSIMY ZWRACAĆ UWAGĘ NA POPRAWNY KIERUNEK KREŚLENIA LITERY (POPRAWIAJMY DZIECKO GDY NAKREŚLI JEJ ODBICIE LUSTRZANE)


            - „Gdzie ukryło się W?”, zabawa ma na celu wyszukiwanie w dowolnym tekście znaku graficznego wielkiej i małej litery W, w korzystając ze starych gazet, w których odszukaną literkę można zaznaczyć w kółko lub podkreślić kolorowym pisakiem lub kredką.


            - „Przeczytaj zdanie”: To jest wazon mamy. Rodzic może poprosić dziecko o samodzielne wymyślanie krótkich zdań z wybranymi słowami związanymi z tematem np.: pisanka, zając, Wielkanoc itp. Następnie dziecko układa model zdania, korzystając z klocków; 1 klocek – 1 słowo i oblicza ile słów jest w zdaniu.


            - „Wycinanka”, zadaniem dziecka jest wycięcie z dowolnego papieru kształtu literki W – to prawdziwe wyzwanie : )


            - „Ułóż słowo”, przygotowujemy dziecku potrzebne do ułożenia słowa literki, podajemy słowo np.: wazon, a dziecko próbuje ułożyć je z gotowych literek.


            - „Sylaby na opak”, zabawa słowna, analiza i synteza wyrazów związanych z tematem. Zadaniem dziecka jest ułożenie sylab tak, aby powstało słowo np.:

            tyl – mo (motyl), jąc – za (zając), szyk – ko (koszyk), sna – wio (wiosna), ka –san – pi (pisanka), ko – jaj (jajko) itp.


            - „ Gra w sylaby i głoski”, zabawa słuchowa, w której rodzic wypowiada wybrane słowa dzieląc je na sylaby np.: jaj – ko; dziecko podaje całe słowo wypowiedziane przez rodzica, może też policzyć sylaby w słowie. W taki sam sposób bawimy się z dzieckiem dzieląc wyraz na głoski np.: (pamiętajmy o poprawnej wymowie głosek np.: w – a – z – o – n), dziecko podaje wyraz, który usłyszało i także może policzyć ile głosek jest w wyrazie. Na zakończenie dziecko samo może dzielić słowa na sylaby i głoski.


            UWAGA RODZICE! PRZYPOMUNAMY, ŻE SPÓŁGŁOSKI WYPOWIADAMY KRÓTKO, BEZ WYPOWIADANIA GŁOSEK WSÓŁISTNIEJĄCYCH NP.: „C” NIE „CE”, „W” NIE „WU”.


            - „Samogłoski”, ćwiczenia logopedyczne z doskonaleniem zapamiętywania samogłosek, wesoły wierszyk w linku poniżej : ) zachęcamy!!!


            LINK DO FILMU 


            CO JESZCZE…

            - rysujmy dowolne szlaczki literopodobne, - bawmy się w powtarzanie rytmu tzn. rodzic wyklaskuje krótki rytm, a dziecko powtarza uderzając dłońmi np.: w podłogę. - pracujmy z wykorzystaniem nożyczek poprzez tworzenie dowolnych wycinanek, - wszystkie proponowane ćwiczenia związane z literką C i W możemy wykorzystywać w ten sam sposób do utrwalania liter już poznanych, - rozwijajmy umiejętność sylabizowania i głoskowania w oparciu o nazwy przedmiotów codziennego użytku. Przykładowa zabawa z sylabami w linku poniżej : )


            LINK DO FILMU



            PROPOZYCJE ZABAW I ZAJĘĆ DLA CAŁEJ GRUPY



            UWAGA! GORĄCO ZACHĘCAMY!!!

            METODA PROJEKTU PT.: „JAJKO” - CZAS TRWANIA - CAŁY TYDZIEŃ



            1.ROZPOCZĘCIE PROJEKTU

            Jak wszyscy wiemy zbliżają się radosne święta, ich motywem przewodnim są jajka i kurczaczki. Aby dogłębnie poznać temat, zachęcamy do działania metodą projektu zatytułowanego „Jajko”. Zacznijmy od poniedziałku a finiszem niech będzie piątek. Oczywiście liczymy na Rodziców, na Waszą pomoc i zaangażowanie się w realizację proponowanego projektu : ) ZACZYNAMY!!!


            2.AKTYWNOŚĆ BADAWCZA

            Poznajcie odpowiedzi na poniższe pytania:

            • jakie zwierzęta znoszą jajka?,
            • z czego składa się jajko i co jest w środku? (przeprowadźcie doświadczenie i spróbujcie porównać czym różni się jajko całe i jajko rozbite; możecie także przeprowadzić eksperyment z gumowym jajkiem –link poniżej),
            • czy jajka umieją pływać? (doświadczenie z wodą – link poniżej), 
            • kto znosi najmniejsze i największe jajka na świecie?,
            • czy tylko ptaki znoszą jajka?,
            • co symbolizuje jajko koszyczku wielkanocnym?, 
            • czym różnią się pisanki od kraszanek?


            LINK DO FILMU


            LINK DO FILMU


            Wesołe podsumowanie waszej wiedzy w linku poniżej : ) POLECAMY OBEJRZEĆ!


            LINK DO FILMU


            1. Dla rozluźnienia zachęcamy do zabawy w „Szukanie jajek”; ukryj w domu kilka czekoladowych jajek. Będzie ciekawie jeśli pomożesz dziecku odgadywać, gdzie są schowane przygotowując słoik z zagadkami np. W tym miejscu jest zimno i na pewno znajdziesz tam mleko (lodówka). Takie podchody są zawsze ciekawsze niż znana wszystkim zabawa „Ciepło – zimno”.


            2. Zabawa matematyczna - wykonaj polecenie z instrukcji. Instrukcja do pobrania poniżej:


            LINK INSTRUKCJA


            3.ZAKOŃCZENIE PROJEKTU

            Podsumowując – wszystkimi zdobytymi wiadomościami podziel się z najbliższymi. Ostatnim etapem naszego projektu niech będzie wykonana własnoręcznie, dowolną techniką pisanka. Oczywiście może być także ta prawdziwa :)

            Zabaw w ozdabianie jajek z papieru jest naprawdę mnóstwo. Narysuj po prostu jajko na kartce A4 i poproś pociechę o wycięcie nożyczkami (bardzo istotne ćwiczeni sprawności dłoni i palców dłoni). Następnie zdecydujcie, jaką techniką chcecie je ozdobić. Takie jajko może być wspaniałym upominkiem dla najbliższej rodziny. Można też wykonać prawdziwą, świąteczną pisankę.

            • wyklejane plasteliną,
            • ryż przyklejony do plasteliny,
            • ozdobione skrawkami gazet (wydzieranka),
            • ozdobione małymi figurami geometrycznymi, które maluch wcześniej sam powycinał (dobrze, może być z Twoją pomocą),
            • pomalowane farbami,
            • obsypane brokatem,
            • mozaika, czyli drobne elementy przyklejone obok siebie,
            • z ulubionym bohaterem z bajki,
            • z zabawnym napisem,
            • ozdobione wyciętymi literkami z różnych gazet,
            • tylko czarno-białe (dowolne wzory).


            CZEKAMY NA WASZE RELACJIE W POSTACI ZDJĘĆ PRZESYŁANYCH NA NASZEGO MAILA GRUPY : )



            - W przerwie między zajęciami domowymi zachęcamy do zabawy dramowej „Przygotowujemy święta”, w której na zmianę – rodzic i dziecko – przedstawiają czynność jaką wykonują przed Wielkanocą, następnie ją odgadują. Ten kto zgadnie prezentuje kolejne działanie. Jeśli macie trudność z wymyślaniem czynności, możecie przygotować obrazki przedstawiające je w sposób schematyczny.


            - Opierając się na prostych wyrazach związanych ze świętami możecie zachęcić dzieci do wyodrębniania głoski na początku i na końcu ich brzmienia, jak również do dzielenia na sylaby z ich wyklaskiwaniem (baranek, babka, zajączek, koszyczek, jajko, pisanka itp.).


            - Zabawa „Rozsypane literki ” pozwoli dzieciom na utrwalanie znaków graficznych znanych liter poprzez wyszukiwanie ich w tekście. Możecie sami stworzyć tekst na kartce, zapisując znaki graficzne wielkich i małych liter (wyszukane literki zaznaczamy w kółeczko, każdą innym kolorem kredki).


            - Zabawa językowa „Świąteczne zwyczaje” czyli rozmowa, w której doskonalić będziemy umiejętność wypowiadania się na określony temat i poszerzać będziemy słownik czynny pociech o nazwy związane ze zbliżającymi się świętami.


            - Zachęcamy do zabaw przy muzyce – podczas słuchania ulubionych przez dziecko piosenek możemy razem zatańczyć lub też poćwiczyć. Proponujemy skorzystać z linków poniżej : )


            LINK DO FILMU


            - Zachęcamy do wykonania pracy plastyczno-technicznej „Moje świątecznie przystrojone okno” z dowolnych materiałów posiadanych w domu.

            Mile widziane będą zdjęcia, które prześlecie na nasz adres mailowy. Poniżej przedstawiamy Wam ilustracje z pomysłami oraz link do stworzenia ciekawych dekoracji : )


            LINK DO FILMU


            - Zachęcamy do nauki wierszyka pt.: „Wielkanocny stół”



            Nasz stół wielkanocny
            haftowany w kwiaty.
            W borówkowej zieleni
            listeczków skrzydlatych
            lukrowana baba
            rozpycha się na nim,
            a przy babie -
            mazurek w owoce przybrany.
            Palmy pachną jak łąka
            w samym środku lata.
            Siada mama przy stole,
            A przy mamie tata.
            I my.


            Podczas wielkanocnego śniadania dziecko może zaprezentować najbliższym swoje zdolności recytatorskie : )


            Drodzy Rodzice, Kochane Dzieci!


            Ile promyków ma wiosenne słonko,
            ile polnych kwiatków można nazwać łąką,
            tyle życzymy na Święta radości
            i jeszcze dużo, dużo miłości.
            I smacznych, kolorowych jajeczek,
            a w poniedziałek mokrych porteczek. Życzymy zdrówka i marzeń spełnienia,

            DO ZOBACZENIA!!!



            Pozdrawiamy Pani Justynka i Pani Emilka




            30 marca - 03 kwietnia

            I. PROPOZYCJE ĆWICZEŃ I ZABAW DLA DZIECI ODCHODZĄCYCH DO SZKOŁY


            •   „Wymyśl słowo na C”  (prosimy o poprawną wymowę „c” nie „ce”), zabawa słowna, w której zadaniem dziecka jest podanie jak największej liczby słów rozpoczynających się na podaną literkę. Można też zorganizować konkurencję między domownikami, komu z nich uda się wymyślić większą ilość słów. Pomocą w obliczaniu kto podał więcej mogą być np. klocki – 1 klocek czyli jedno słowo.
            • „Kreślenie litery”, ćwiczenie grafomotoryczne z wykorzystaniem artykułów sypkich posiadanych w domu. Dziecko kreśli literkę C, c palcem po kaszy, mące czy ryżu.

            PROSIMY ZWRACAĆ UWAGĘ NA POPRAWNY KIERUNEK KREŚLENIA LITERY, ABY NIE BYŁO TO JEJ ODBICIE LUSTRZANE.


            • „Litera C”, praca plastyczna, zadaniem dziecka jest wyklejenie na kartce papieru kształtu literki C z dowolnego materiału np.: sznurka, grubszej nitki, plasteliny czy poprzez wydzierankę z papieru.


            • „Gdzie ukryło się C?”, zabawa ma na celu wyszukiwanie w dowolnym tekście znaku graficznego wielkiej i małej litery C, c korzystając np. ze starych gazet, w których odszukaną literkę można zaznaczyć kolorowym pisakiem lub kredką.


            •  „Przeczytaj zdanie”: To jest cebula. Rodzic może poprosić dziecko o samodzielne wymyślanie krótkich zdań z wybranymi słowami związanymi z tematem np.: tulipan, krokus, ogrodnik itp. Następnie dziecko układa model zdania, korzystając z klocków; 1 klocek – 1 słowo i oblicza ile słów jest w zdaniu.


            •  „Wycinanka”, zadaniem dziecka jest wycięcie z dowolnego papieru kształtu literki C.


            • „Układamy słowo”, przygotowujemy dziecku potrzebne do ułożenia słowa literki, podajemy słowo np.: cebula a dziecko próbuje ułożyć je z gotowych literek.


            • „Sylaby na opak”, zabawa słowna, analiza i synteza wyrazów związanych z tematem. Zadaniem dziecka jest ułożenie sylab tak, aby powstało słowo.

               kus – kro (krokus), ba – ża (żaba), tyl – mo (motyl), cian – bo (bocian), wa – tra (trawa), sna – wio (wiosna), bie – gra (grabie), czka – ta (taczka)


            • „Sylaby i głoski”, zabawa słuchowa, w której rodzic wypowiada wybrane słowa dzieląc je na sylaby np.: ża – ba , dziecko musi podać całe słowo wypowiedziane przez rodzica, dziecko może też policzyć sylaby w słowie. W taki sam sposób bawimy się z dzieckiem dzieląc wyraz na głoski np.: ż – a – b – a (pamiętajmy o poprawnej wymowie głosek ży, a, by, a), dziecko podaje wyraz, który usłyszało i także może policzyć ile głosek jest w wyrazie. Na zakończenie dziecko samo może dzielić słowa na sylaby i głoski.


            UWAGA RODZICE! PRZYPOMUNAMY, ŻE SPÓŁGŁOSKI WYPOWIADAMY KRÓTKO, BEZ WYPOWIADANIA GŁOSEK WSÓŁISTNIEJĄCYCH NP.: „F” NIE „EF”, „S” NIE „ES”.


            A POZA TYM:
            - rysujmy dowolne szlaczki literopodobne,
            - bawmy się w powtarzanie rytmu tzn. rodzic wyklaskuje krótki rytm, a dziecko powtarza uderzając dłońmi w kolanka,
            - pracujmy z wykorzystaniem nożyczek poprzez tworzenie dowolnych wycinanek,
            - wszystkie proponowane ćwiczenia związane z literką C możemy wykorzystywać w ten sam sposób do utrwalania liter już poznanych,
            - rozwijajmy umiejętność sylabizowania i głoskowania w oparciu o nazwy przedmiotów codziennego użytku np.: kubek, ku – bek, k – u – b – e – k.




             II. PROPOZYCJE ĆWICZEŃ I ZABAW DLA CAŁEJ GRUPY



            Poniżej ciekawe linki do pracy dla całej grupy:


            LINK


            LINK


            LINK


            W ostatnim linku maja Państwo możliwość zmian treści zadań w ruletce ;-)





            JĘZYK ANGIELSKI – propozycje

            LINK 1

            LINK 2

            LINK 3

            LINK 4

            LINK 5

            LINK 6


            Zapraszam do wspólnej zabawy z dziećmi (dodatkowo każdą piosenkę śpiewając inscenizujemy ruchem).


            DRODZY RODZICE, KOCHANE DZIECI!


                 Wiosna zagościła już na dobre… słoneczko przyjemnie grzeje, dookoła robi się zielono, pojawiły się pierwsze kwiaty w ogrodach, w lesie i na łąkach – jednym słowem przyroda budzi się do życia.


            Zaprośmy wiosnę do naszych domów!


            1. „Mali ogrodnicy” – załóżmy razem z dzieckiem hodowlę dowolnej rośliny (cebula, cebulki kwiatów, rzeżucha, owies, ziemniak, fasolka itp.), wspólnie obserwujmy kolejne etapy rozwoju. Zastanówmy się razem czego roślinki potrzebują do życia i nie zapomnijmy o regularnym podlewaniu! Na parapetach w domu na pewno pojawi się wiosna. Dodatkowo dzieci mogą dokumentować kolejne etapy rozwoju roślin (systematyczna obserwacja) na swoich rysunkach.


            2. „Fasola” – wykonujemy razem z dzieckiem doświadczenie z ziarenkami fasolki. Potrzebujemy tylko słoik, kawałek gazy, gumkę recepturkę i ziarno fasolki oraz wodę. Zachęcajmy dziecko do codziennej obserwacji zmian.


            3. „Wiosenne kwiaty” – przeczytajmy dziecku wiersz A. Łady-Grodzckiej:


            Już kwiaty zakwitają
            w lasach, w ogrodach i na łąkach
            - mówią o tym, że nadszedł
            czas wiosny i słonka.

            Przyszły do nas kwiaty w gości
            w swej wiosennej szacie,
            popatrzcie uważnie, może je poznacie?

            Pierwszy – to przebiśnieg mały.
            Drugi – to stokrotka kwiatek bardzo mały.
            Trzeci jest jak złota łąka ,
            to kaczeniec cały w pąkach.
            Czwarty – to krokus fioletowy,
            Piąty - tulipan purpurowy,
            I szósty – to
            żonkil w złotym kolorze,
            ten ostatni słoneczny kwiatek
            do wazonu sobie włożę
            .


            Zadajmy dziecku następujące pytania (zwracając uwagę na to, aby dziecko odpowiadało pełnym zdaniem):

            - O czym opowiada wiersz?

            - Jakie kwiaty są wymienione w wierszu?

            - Ja one wyglądają? (możemy pokazać dziecku ilustracje)

            - Czy znasz inne wiosenne kwiaty? Jakie?


            4. „Jakie to kwiaty”, „Jakie to narzędzia” – pobawmy się z dzieckiem w rozwiązywanie zagadek o wiosennych kwiatach i narzędziach ogrodniczych:



            Kwiatek mały, kwiatek biały, pośród trawy rośnie cały.

            Jaki kwiatek będzie to, co ma w nazwie liczbę sto? (stokrotka)


            Żółte jak kaczuszki, a zielone mają nóżki.

            Na niejednej łące rosną, szukaj ich tam późną wiosną. (kaczeńce)


            Jak ten kwiatek się nazywa,
            co słowo „pan” w nazwie ukrywa? (tulipan)


            Na patyku zębów rządek,
            znają je na pewno dzieci.
            Służą do równania grządek
            i do wysprzątania śmieci. (grabie)


            Leci z niej woda przez sito blaszane.

            Jaka to wygoda już kwiatki podlane. (konewka)


            Tym dziwnym pojazdem na jednym kole,

            wozi ogrodnik narzędzia w pole. (taczka)


            5. „Kwiatki na rabatkach” – pobawcie się z dzieckiem w zagadki matematyczne.

            - Na czerwonej, kwadratowej rabatce, rosły 3 tulipany i 2 żonkile, oblicz proszę ile kwiatków rosło na naszej rabatce?

            - Zosia na żółtej, trójkątnej rabatce posadził kwiatki pachnące. Ma 4 bratki i 3 tulipany. Powiedz ile kwiatków posadziła Zosia grządce?

            - W ogrodzie na zielonej okrągłej grządce, rosło 7 żonkili pięknych jak słońce. Przyszła Kasia i trzy zerwała, bo bukiet piękny zrobić chciała. Ile żonkili rośnie teraz na grządce?

            - Na niebieskiej, prostokątne grządce rosło 8 stokrotek, powiał silny wiatr i złamał 4. Ile stokrotek rośnie na grządce?


            6. „W wiosennym ogródku” – praca plastyczna; wykonujemy z dzieckiem kwiatek wiosenny dowolną techniką (farby, wyklejanka z plasteliny, kulki z bibuły, wydzieranka, możemy wykorzystać kolorowanki).


            7. „Tulipany” – możecie nauczyć się razem z dzieckiem robić tulipanki techniką orgiami. Może ktoś pokusi się nawet o cały wiosenny bukiet… (filmiki instruktażowe znajdziecie na kanale YOU TUBE).


            8. „Ogrodniczka” – dzieci mogą nauczyć się piosenki:


            Jestem sobie ogrodniczka,
            Mam nasionek pół koszyczka.
            Jedne gładkie, drugie w łatki,
            A z tych nasion będą kwiatki.
            ref:
            Kwiatki, bratki i stokrotki
            Dla Malwinki, dla Dorotki.
            Kolorowe i pachnące,
            Malowane słońcem.

            Mam konewkę z dużym uchem
            Co podlewa grządki suche.
            Mam łopatkę, oraz grabki
            Bo ja dbam o moje kwiatki.

            ref:…


            - Zaśpiewajcie razem z dzieckiem piosenkę „Maszeruje wiosna” lub „Kiedy wiosna przyjdzie do nas”, poproście dziecko o wyklaskanie lub wytupanie rytmu piosenek.


            - Zatańczcie razem przy nagraniu piosenki „Żabie kroki”(dostępna na kanale YOU TUBE Śpiewające Brzdące).


            9. „Zabawa w ogrodzie” – obejrzyjcie bajkę edukacyjna o sadzeniu drzewa (dostępna na kanale YOU TUBE, Tosia i Tymek po polsku/zabawa w ogrodzie/bajki dla dzieci).


            10. A poza tym…:

            - posłuchajcie muzyki relaksacyjnej (odgłosy przyrody), - wytnijcie trawę z papieru, - porozmawiajcie z dzieckiem o pracy ogrodnika, - poczytajcie dziecku dowolne wiersze o roślinach np.: „Na straganie”, „Rzepka” itp., - ćwiczcie z dzieckiem sylabizowanie i głoskowanie na wyrazach związanych z tematem (tulipan, krokus, trawa itp.), - wymyślcie z dzieckiem kilka zdań o ogrodzie i policzcie w nich wyrazy, - zaprojektujcie własny ogród i skonstruujcie go z klocków, - obejrzyjcie film o hodowli kwiatów lub fasolki (dostępna na kanale YOU TUBE), - rysujcie dowolne szlaczki litero podobne, - wyszukujcie i zaznaczajcie w tekście dowolną literkę np.: w starej gazecie, - pobawcie się w rymowanie, - niech dziecko przeczyta zdania: To krokus. To tulipan., - niech dziecko dopasuje podpisy do obrazków np.: ilustracji kwiatów.


            Drodzy Rodzice! Mamy nadzieję, że nasze propozycje umila i urozmaicą czas spędzony razem z dzieckiem w domu. Życzymy udanych efektów hodowli roślinek na domowych parapetach. Zachęcamy do korzystania z naszych pomysłów . Owocnej pracy i przyjemnej zabawy. Z niecierpliwością czekamy na efekty Waszej pracy.

            Pani Emilka i Pani Justynka


            25 marca - 27 marca

            Drodzy Rodzice, Kochane Dzieci!

            Nadeszła wiosna!!! Zachęcamy do obserwowania przez okno oznak nowej pory roku.

            Przez takie działanie zaproponujmy dzieciom opisywanie w słowa tego co widzą i jakie zauważają zmiany.


            - W doskonaleniu umiejętności sylabizowania i głoskowania mogą posłużyć proste słowa związane z prowadzona obserwacją.


            - Dzieci mogą wykonać pracę plastyczną lub techniczną zatytułowaną „Wiosenka z mojego okienka”, metoda pracy jest dowolna w zależności od posiadanych w domu środków dydaktycznych.


            - Proponujemy zabawę dydaktyczną Prawda czy fałsz” utrwalająca charakterystyczne cechy obecnej pory roku – wiosny. Zadajemy pytania, które stwierdzają prawdę lub fałsz. Dziecko podnosi do góry kwiatek (wykonany przez siebie dowolną techniką), gdy potwierdza prawdę.

            Przykłady: Wiosną zakładamy grubą czapkę i rękawiczki?; Teraz jest pora roku, którą nazywamy wiosną?; Na wiosnę przylatują bociany z ciepłych krajów?; Wiosną jeździmy na wakacje i kapiemy się w morzu?; Wiosną lepimy bałwana?; Wiosną kolorowe liście spadają z drzew?; Wiosną zbieramy grzyby i kasztany?


            - Wiosenne zagadki:


            Mleczka nie piją, myszek nie jedzą, te bure kotki na drzewie siedzą (bazie)

            Widzisz je we dnie nie widzisz w nocy, zimą grzeje słabo, latem z całej mocy (słońce)

            Kto tak puka, kto tak stuka, kto to jest?, kto to jest?,

            Kto tak hałasuje?, kto tak hałasuje?, doktor drzew, doktor drzew (dzięcioł)Gniazdko z błota ulepi nad dachu okapem, przylatuje wiosną, aby uciec latem (jaskółka)

            Powraca do nas z dalekiej strony, ma długie nogi i dziób czerwony (bocian)

            Jeszcze śpi wszystko co żyje, jeszcze nic nie rośnie, a on śnieg przebije, opowie nam o wiośnie (przebiśnieg)


            - Zachęcamy do nauki wierszyka pt.: Bożeny Formy „Przybycie wiosny”


            Spojrzał w okno mały Paweł, a w ogrodzie wiosna,

            świeżą trawkę, przebiśniegi w koszu nam przyniosła.

            Obudziła pąki kwiatów w parku i ogrodzie,

            Zapomnijcie moi mili o śniegu i chłodzie.

            Pożyczyła od słoneczka garść ciepłych promieni,

            gdy ogrzeję nimi ziemię, świat się zazieleni.


            CO ROBIĆ Z PRZEDSZKOLKIEM W CZASIE POBYTU W DOMU?



            - pobawcie się w teatrzyk,

            - przebierzcie się w nie swoje ubrania,

            - poczytajcie książeczkę,

            - posłuchajcie słuchowiska,

            - potańczcie,

            - upieczcie babeczki,

            - zróbcie sesje zdjęciową ze śmiesznymi gadżetami,

            - stwórzcie domowa mapę skarbów, a następnie odszukajcie się,

            - odrysujcie swoje dłonie, stopy a nawet sylwetki,

            - przygotujcie zdrowe kanapki z wiosennych nowalijek,

            - nauczcie swoje dzieci wiązania kokardek i węzełków,

            - obejrzyjcie rodzinne albumy,

            - rozpoznawajcie przedmioty przez dotyk,

            - zróbcie kąpiel zabawek,

            - pobierzcie swoje odciski palców,

            - zróbcie domowa gazetę z wiadomościami z całego dnia,

            - pobawcie się w sklep, fryzjera, aptekę…

            - stwórzcie puzzle z waszych rysunków,

            - wieczorem, gdy chmury odsłonią niebo szukajcie gwiazdozbiorów,

            - czytajcie proste wyrazy, spróbujcie tez czytać krótkie zdania,

            - ćwiczcie swoje umiejętności grafomotoryczne, róbcie szlaczki i kreślcie po śladzie.



                        Życzymy miłej zabawy, sukcesów i osiągnięć. Niech ten czas spędzany w domu, z najbliższymi będzie pełen radości i pięknych chwil, a przede wszystkim niech upływa w zdrowiu. Do przeczytania w kolejnym tygodniu, pozdrawiamy Was serdecznie!



            Pani Justynka i Pani Emilka