Drodzy Rodzice!


Bardzo tęsknimy za naszymi przedszkolakami. W najbliższym czasie musi nam jednak wystarczyć kontakt wirtualny.


Prosimy o systematyczne sprawdzanie naszej strony internetowej.


Będziemy publikować tu zabawy i zajęcia do wykonania w domu przez dzieci, w miarę dzieci i Państwa możliwości. Prosimy o zgłaszanie ewentualnych trudności, aby wypracować wspólny sposób prawidłowej komunikacji pomiędzy Państwem a przedszkolem.


Poniżej podajemy adres mailowy do nauczycielek z grupy. Będzie on służył przede wszystkim do naszych wspólnych kontaktów, jak również do przesyłania informacji zwrotnej o wykonanych zadaniach w formie zdjęć. Jednocześnie zapewniamy, ze wysyłane materiały są dostępne tylko dla nauczycielek.


mail: biedronki_13@wp.pl

12-16 kwietnia 2021

PROPOZYCJA ZABAW I ZAJĘĆ 12.04 – 16.04.2021


Z KULTURĄ ZA PAN BRAT”


Kochane BIEDRONKI rozpoczynamy kolejny tydzień zajęć i zabaw w domu, mamy nadzieję, że sprawią Wam wiele radości.


LEGENDA O SMOKU WAWELSKIM

(rodzic czyta dziecku)

Dawno temu, gdy polskimi ziemiami rządził król Krak, w Krakowie pojawił się smok. Było to ogromne zwierzę, o zielonej skórze, długim ogonie i paszczy wypełnionej ostrymi zębami. Smok zadomowił się w jamie pod zamkiem i żądał, aby raz w tygodniu składano mu ofiarę w postaci krowy. Jeżeli nie spełniono jego zachcianki, porywał ludzi.

Na mieszkańców Krakowa padł blady strach, jednak znalazło się kilku śmiałków, którzy twierdzili, że zdołają pokonać smoka. Niestety żaden z nich nie wracał z wyprawy do jamy potwora. Zarówno król, jak i poddani stracili już nadzieję na ratunek. Co tydzień stada bydła boleśnie się kurczyły, gdyż smok wymagał zawsze najdorodniejszych sztuk. Martwiono się, co będzie, gdy pożre już wszystkie krowy.

Gdy wydawało się, że wszystko już stracone i lud Krakowa czeka zagłada, na dworze Kraka pojawił się ubogi szewczyk. 

- Panie mój, myślę, że jestem w stanie pokonać dręczącego Was smoka - zwrócił się do króla, nisko się kłaniając.

W królewskiej sali rozbrzmiały śmiechy rycerzy.

- Patrzcie go, śmiałek się znalazł. 

- Nie wiesz, że smoka nikt nie jest w stanie pokonać?

- Zabił już wielu wybitnych wojaków! Jak możesz się z nimi równać?

Jednak Krak był mądrym władcą i wiedział, że nie można marnować żadnej szansy na uwolnienie się od  groźnej bestii.

- Dobrze, szewczyku. Pokonaj smoka, a zostaniesz sowicie nagrodzony.


Szewczyk ukłonił się i odszedł, obmyślając swój plan. Niebawem wszystko miał już przygotowane. Zabił najdorodniejszego barana, jakiego udało mu się znaleźć, a potem wypchał go siarką i dokładnie zaszył. Zarzucił sobie go na plecy i udał się w kierunku smoczej jamy. Najciszej jak tylko potrafił zakradł się do samego wejścia, rzucił wypchanego barana i uciekł. Wkrótce z groty wyszedł smok, zwabiony zapachem świeżego mięsa i dostrzegając barana, natychmiast go pożarł. Siarka ukryta w zwierzęciu od razu zaczęła działać, powodując u smoka ogromne pragnienie. Rzucił się w kierunku Wisły i pił, pił, pił, pił...Wydawało się, że jeszcze chwila i wypije całą Wisłę! I wtedy nagle rozległ się ogromny huk. Smok wypił tak dużo wody, że po prostu pękł. Pomysłowy chłopiec został bohaterem całego miasta, a król sowicie go wynagrodził. 

W Krakowie zaś do dziś, u stóp Wawelu, można zobaczyć Smoczą Jamę i ziejącą ogniem figurę wawelskiego smoka, upamiętniającą bohaterski czyn szewczyka.

Po przeczytaniu: wyjaśnienie pojęcia co to jest legend? (opowieść która zawiera elementy historyczne oraz elementy fantastyczne (nieprawdopodobne) wymyślone dla objaśnienia historii danego miejsca).

Pytania do tekstu: Jaki straszliwy potwór mieszkał dawno temu w Krakowie? Co stawało się z rycerzami, których król wysyłał do walki z potworem? W jaki sposób szewczyk poradził sobie z potworem? Czy szewczyk pokonałby smoka, gdyby nie wierzył w siebie i swój plan? Dlaczego?

ROZMOWA rodzic zadaje dziecku pytanie Kiedy i dlaczego trudno nam uwierzyć w siebie? (pierwszy podając przykłady może odpowiedzieć rodzic)


KIM JEST SZEWC?

LINK


FILM – KRÓTKI SPACER PO KRAKOWIE

LINK


PRACA PLASTYCZNA wg własnego pomysłu, oraz dostępnych materiałów wykonanie smoka.


FILM - Wiem, że każdy z was lubi oglądać filmy. Niektórzy wybierają filmy animowane, które przeznaczone są dla dzieci, inni wolą przyrodnicze, a są też tacy, którzy lubią filmy fabularne, czyli takie, w których występują aktorzy. Dzisiaj opowiem wam o tym, kto tworzy film. Film bowiem jest efektem pracy wielu ludzi. Wchodzą oni w skład ekipy filmowej. Ekipa to zespół, który musi trzymać się razem i współpracować ze sobą. W przeciwnym razie to, co robią, będzie złe i mało interesujące. Oto plakat przedstawiający ekipę filmową. Odkryjemy tajemnice jej członków i przy okazji dowiemy się, jak powstaje film. Zapraszam.

Dobry pomysł na film, czyli gdzie szukać inspiracji?

Podstawą do realizacji filmu jest ciekawa opowieść. Może być ona zainspirowana prawdziwą historią, wymyśloną lub zaczerpniętą z książki. Autorem historii filmowej jest scenarzysta. On pisze scenariusz, w którym opisuje wydarzenia, zamieszcza informacje dotyczące postaci i scenografii, zapisuje tekst mówiony przez aktorów lub narratora. Scenarzysta sprawia, że losy bohaterów mogą być zabawne lub smutne, przejmujące lub pouczające. 
Zadanie dla dzieci: 
– Gdybyście byli scenarzystami, o czym chcielibyście, żeby był wasz film? – swobodne wypowiedzi dzieci. 


Kto przedstawia opowieść filmową? 

Jedną z najważniejszych osób w powstawaniu filmu jest reżyser. Bierze on odpowiedzialność za cały film. Jego zawód można porównać do dyrygenta w orkiestrze. Przede wszystkim musi się zdecydować na tekst, który chce sfilmować, czyli dokonać wyboru scenariusza. Musi wybrać obsadę aktorską oraz skompletować cały zespół ludzi potrzebnych do zrealizowania filmu. Musi panować nie tylko nad pracą aktorów, ale nad działaniami wszystkich ludzi w ekipie filmowej. Aktorom udziela wskazówek, jak mają zagrać poszczególne sceny. 
Zadanie dla dzieci: „Lustra” – zabawa w parach (pobudzanie aktywności psychoruchowej, doskonalenie szybkości plastycznego reagowania). 
Dzieci w parze (z mamą, tatą, babcia…..) stoją naprzeciwko siebie. Jedno z nich wciela się w rolę reżysera, a drugie – aktora. Aktor stara się naśladować gesty oraz ruchy reżysera. Przemienia się w lustro i powtarza wszystko to, co robi reżyser. Później następuje zmiana ról. Propozycje zadań dla reżyserów np. „pokażcie aktorowi jak zagrać smutne małe dziecko, radosną dziewczynkę na łące, starszą panią, która waha się, czy przejść przez ulicę” itp. 


Dobra obsada podstawą dobrego filmu

Aktor wciela się w jednego z bohaterów scenariusza. Dobry aktor to wizytówka filmu, gdyż to on skupia na sobie uwagę widza. Musi tak zagrać swoją rolę, żeby była naturalna i przekonująca dla odbiorców. Dobry aktor zagra niemal wszystko. Nawet tak nieprawdopodobną rolę, jak kartka papieru. Spróbujcie. 
Zadanie dla dzieci: Jesteś kartką papieru (rozwijanie wyobraźni, angażowanie ciała do wykonywania ruchów kreatywnych)
Wszyscy uczestnicy zabawy stoją naprzeciwko prowadzącego. Każdy ma wokół siebie trochę przestrzeni. Prowadzący trzyma kartkę papieru w pozycji pionowej. Wykonuje szereg ruchów, które starają się naśladować wychowankowie. 
■    zagniatanie jednego rogu,
■    obrót w powietrzu,
■    złożenie na pół,
■    potrząsanie,
■    położenie w pozycji pionowej.
Zadanie uczestników polega na znalezieniu takiego ruchu ciała, który odpowiada ruchowi kartki.


Kto buduje aktorski świat? 

Jedną z najważniejszych osób w filmie, zaraz po reżyserze i głównym aktorze, jest scenograf.
Przygotowuje on dekoracje, opracowuje kostiumy dla aktorów, wybiera plenery, w których będzie się rozgrywała akcja filmu, jednym słowem buduje świat, w którym grają aktorzy. Potrafi zaaranżować wnętrze gabinetu prezydenckiego, zbudować park, w którym panuje mgła, śnieżyca lub ulewa. Scenograf może stworzyć taki świat, jaki wymarzy sobie reżyser. Może być to świat realny, fantastyczny, a niekiedy – historyczny. 


Kto decyduje o wyglądzie aktora?

Scenograf nigdy nie pracuje sam. Pomagają mu takie osoby jak kostiumolog, który dba o odpowiedni wygląd strojów, oraz charakteryzator. Ten ostatni współpracuje bezpośrednio z aktorem. Za pomocą odpowiednich kosmetyków, peruk, różnego typu materiałów potrafi przekształcić aktora w dowolną postać. Charakteryzator może z aktorem zrobić wszystko – może dodać mu lat, oszpecić twarz blizną, zmienić kolor oczu, skóry, a nawet dodać mu garb. 


Kto kręci film?

Za piękno filmu odpowiada operator filmowy. Jest on szefem całego zespołu specjalistów odpowiadających za powstanie obrazu. Kręci za pomocą kamery odpowiednio wyreżyserowane sceny, filmuje obrazy zgodne ze wskazówkami zawartymi w scenariuszu. 


JAK POWSTAJE FILM W PIGUŁCE

LINK


OPERA

LINK


BALET

LINK

WIERSZ „Teatr”

J. Koczanowska

Teatr to miejsce jest niezwykłe,
zaczarowana każda chwila,
kurtyna w górę się unosi
i przedstawienie rozpoczyna.

Na scenie dzieją się historie
wesołe, smutne, zagadkowe,
można do kraju baśni trafić
i poznać światy całkiem nowe.

Można się wzruszyć, rozweselić,
nauczyć wielu mądrych rzeczy,
uważnie patrzeć, pilnie słuchać,
ciekawym być i bardzo grzecznym.

Rodzic czyta dziecku na głos wiersz, po przeczytaniu zadaje pytania do treści: O czym jest wiersz? Jakim miejscem jest teatr? Co w teatrze unosi się w górę? Co się dzieje po uniesieniu w górę kurtyny? Co się dzieje na scenie w teatrze? Co można zrobić w teatrze? Jak trzeba się zachowywać w teatrze?


MAGICZNE MIEJSCE – PIOSENKA

LINK

Po wysłuchaniu rodzic zadaje dziecku pytanie: O jakim miejscu jest piosenka?

Chętni mogą się nauczyć piosenki, oraz dowolnie improwizować ją ruchem.


PRACA PLASTYCZNA – KUKIEŁKI wg własnego pomysłu i dostępnych materiałów wykonanie kukiełki.


KILKA POMYSŁÓW NA ZABAWĘ W TEATR

LINK


JAK POWSTAJE SPEKTAKL

LINK


Z WIZYTĄ W TEATRZE

LINK


JĘZYK ANGIELSKI

LIPPY AND MESSY

LINK


ŻYCZĘ WSZYSTKIM UDANEJ ZABAWY


06 kwietnia - 09 kwietnia 2021

Drogie dzieci w tym tygodniu poznamy: „Pracę rolnika”


1.Na początek zaśpiewamy piosenkę pt. „Stary Donald farmę miał”


LINK


2. Zabawa orientacyjno-porządkowa: „Gąski”


Rodzic jest wilkiem. Dziecko stoi po jednej stronie pokoju, a rodzic po drugiej stronie .

Rodzic woła: Gąski, gąski do domu!

Dziecko/dzieci odpowiada: Boimy się.

Rodzic: A czego?

Dziecko: Wilka złego.

Rodzic: Gąski, gąski do domu.

Dziecko ucieka tak, aby wilk nie mógł go złapać.


3. „Jak kotek zwierzęta mlekiem częstował” – wiersz Heleny Bechlerowej.


Rodzic czyta wiersz i po każdym fragmencie zadaje dziecku pytanie.


To jest Filik – kotek bury

Ma wąsiki i pazury.

Dobry jest ten kotek Filik:

Chce by wszyscy mleko pili.


Stanął Filik przy kurniku

- Czy chcesz mleka, koguciku?

Lecz kogucik z kurką czarną

Na śniadanie jedli ziarno.

Pytanie: Jakie zwierzęta jedzą ziarno? (kury, kaczki, gęsi, indyki)


Koło żłobu stoi konik

Filik ładnie się ukłonił.

- Lubisz mleko?

- Nie, ja rano

smaczny owies jem i siano.

Pytanie: Jakie zwierzęta jedzą siano? (krowy, kozy, owce, konie)


Do królika kotek poszedł

-Pij, pij mleczko, bardzo proszę!

Ale królik siadł pod drzewkiem

Chrupu, chrupu – gryzł marchewkę.

Pytanie: Jakie zwierzęta jedzą marchewkę? (królik, konie, kozy, krowy)


Przed gołąbkiem Filik staje,

Słodkie mleko mu podaje

- Wypij mleczko sam, Fliku

Ja mam groszek w gołębniku.

Pytanie: Co jedzą gołębie i inne ptaki? (ziarna)


Więc do krówki poszedł kotek.

Czy na mleko masz ochotę?

- Nie, Fliku, bo ja przecież

jem zieloną trawkę w lecie.

Pytanie: Jakie zwierzęta jedzą latem trawę? (krowy, kozy, owce, konie)


4. Masażyk „Jajko”

Wykonujemy na zmianę rodzic-dziecko. Ruchy palców na plecach.

A to co? A to co?

Jajko drogą szło.

Stukamy po plecach palcami od dołu do góry

Napotkało patelnie

Na czubku głowy robimy okrężny ruch dłonią zakończony stuknięciem

I udaje jajecznice.

Wykonujemy ruch gładzący od czubka głowy ku dołowi.

5. Zajęcia plastyczne:

- lepienie z plasteliny zwierząt gospodarskich;

- kolorowanie wydrukowanych zwierząt kredkami, pastelami lub malowanie farbami ( do wyboru).

6. Zajęcia przyrodnicze – Siejemy rzeżuchę


LINK

LINK


7.” Pieczemy chleb” – przepis na ciasto:

Przygotujcie razem z mamusią

- 1 kg mąki,

- 2 saszetki suchych drożdży,

- litr wody,

- 2 łyżki cukru,

- 1,5 łyżeczki soli,

- otręby, pestki słonecznika, pestki dyni,

- masło do posmarowania foremek.

Ponadto:

- duża miska, duża łyżka do mieszania,

- 3 prostokątne formy, ściereczka.

Wsypcie kolejne składniki do miski, dokładnie wymieszajcie wszystko łyżką. Następnie dziecko smaruje blachy i wysypuje je otrębami. Dokładnie wymieszane ciasto Rodzic stawia w ciepłym miejscu i po ok. godzinie razem z dzieckiem przekłada do przygotowanych foremek. Posypujemy pestkami słonecznika. Chleb piecze się około godziny w temperaturze 180C.

Smacznego!

 8. Prace w polu na wsi:

Maszyny i narzędzia rolnicze

LINK

Bajka – Maszyny lonicze:

LINK


29 marca - 02 kwietnia


PROPOZYCJA ZABAW I ZAJĘĆ Z DZIEĆMI W DOMU 29.03. – 02.04.2021 r.


Wielkanoc, Wielkanoc….”


  • Wysłuchanie opowiadania pt. „Bajeczka wielkanocna” A. Galicy

Rodzic czyta opowiadanie dziecku.


Wiosenne Słonko tak długo łaskotało promykami gałązki wierzby, aż zaspane wiosenne kotki zaczęły wychylać się z pączków.

-Jeszcze chwilkę mruczały wierzbowe kotki - daj nam jeszcze pospać , dlaczego musimy wstawać?

A Słońce suszyło im futerka, czesało grzywki i mówiło:

- Tak to już jest, że wy musicie być pierwsze, bo za parę dni Wielkanoc, a ja mam jeszcze tyle roboty.

Gdy na gałęziach siedziało już całe stadko puszystych kotków, Słońce powędrowało dalej.

Postukało złotym palcem w skorupkę jajka –puk, puk i przygrzewało mocno.

- Stuk – stuk zastukało coś w środku jajka!

I po chwili z pękniętej skorupki wygramolił się malutki, żółty Kurczaczek.

Słońce wysuszyło mu piórka, na głowie uczesało mały czubek i przewiązało czerwoną kokardką.

Najwyższy czas- powiedziało Słoneczko – to dopiero byłoby wstyd, gdyby Kurczątko nie zdążyło na Wielkanoc.

Teraz Słońce zaczęło rozglądać się dookoła po łące, przeczesywało promykami świeżą trawę, aż w bruździe pod lasem znalazło śpiącego Zajączka.

Złapało go za uszy i wyciągnęło na łąkę.

- Już czas, Wielkanoc za pasem - odpowiedziało Słońce – a co to by były za święta bez wielkanocnego Zajączka?

Popilnuj Kurczaczka, jest jeszcze bardzo malutki, a ja pójdę obudzić jeszcze kogoś.

- Kogo? Kogo? – dopytywał się Zajączek, kicając po łące.

- Kogo? Kogo? – popiskiwało Kurczątko, starając się nie zgubić w trawie.

- Kogo? Kogo? – szumiały rozbudzone wierzbowe kotki.

A Słońce wędrowało po niebie i rozglądało się dokoła, aż zanurzyło złote ręce w stogu siana i zaczęło z kimś rozmawiać.

- Wstawaj śpioszku- mówiło –baś, baś, już czas, baś, baś.

A to coś odpowiedziało mu głosem dzwoneczka: dzeń-dzeń, dzeń-dzeń.

Zajączek z Kurczątkiem wyciągali z ciekawości szyje, a wierzbowe kotki pierwsze zobaczyły, że to „coś” ma śliczny biały kożuszek i jest małe.

- Co to? Co to? – pytał Zajączek.

- Dlaczego tak dzwoni? – piszczał Kurczaczek.

(I tutaj dzieci pobudzają swoją wyobraźnię i mówią co to może byćJ po czym rodzic odkrywa przed dzieckiem ostatnią ilustrację…)

I wtedy Słońce przyprowadziło do nich małego Baranka ze złotym dzwonkiem na szyi.

- To już święta, święta, święta – szumiały wierzbowe kotki, a Słońce głaskało wszystkich promykami, nucąc taką piosenkę:

W wielkanocny poranek dzwoni dzwonkiem Baranek,

A Kurczątko z Zającem podskakują na łące.

Wielkanocne kotki, robiąc miny słodkie,

już wyjrzały z pączka, siedzą na gałązkach:

Kiedy będzie WIELKANOC ? – wierzbę pytają.

  • Rozmowa na temat opowiadania

Rodzic zadaje dziecku pytania:

- Jakie zwierzątka obudziło wiosenne słońce?

- Kogo słońce obudziło jako pierwsze, drugie, ... ?

- Dlaczego słonko budziło bazie, kurczaczka, zajączka i baranka?

- Jakie święta zbliżają się do nas wielkimi krokami? (tu rodzić wyjaśnia dziecku co to znaczy wielkimi krokami)

- Które, z tych zwierząt  odwiedzi wszystkie grzeczne dzieci w czwartek?

  • Zajączki – zabawa ruchowa.

Dzieci są zajączkami. Skaczą np. po pokoju skokami zajęczymi, na sygnał dźwiękowy kulą się, zwijają się w kłębuszki i „śpią”.

  • Wielkanocne nie tylko przysmaki

Dziecko nazywa z pomocą rodzica to co znajduje się na zamieszczonych poniżej ilustracjach, dzieli słowa (nazwy wielkanocnych nie tylko przysmaków)  na sylaby. Można policzyć pisanki i jajka.


PLIK DO POBRANIA

  • Rozwiązanie zagadki.

Rodzic czyta zagadkę, dziecko rozwiązuje i wskazuje na odpowiednią ilustrację zamieszczoną poniżej.



Jajko

Ma skorupkę, tak jak orzech,

ale bardzo, bardzo cienką,

na śniadanie zjeść je możesz,

raz na twardo, raz na miękko.


Przypomnienie, że z jajka wykluwają się kurczęta i nie tylko?


Ma długie uszy futerko puszyste. Ze smakiem chrupie marchewkę i sałaty listek. (zając)

Przeważnie jest biały i na stole leży. Kładą na nim sztućce, stawiają talerze. (obrus)

Jak się nazywa jajko malowane co na Wielkanoc się przydaje. (pisanka)

Upleciony ze słomy, wikliny chętnie nosi owoce, jarzyny. Grzyby też z lasu przyniesie oraz pisanki i baranka poniesie czasem. (koszyk)

  • Zabawa do utworu „Taniec kurcząt w skorupkach”

Dzieci kurczaczki wraz z rodzicami poruszają się tak, jak podpowiada muzyka lub tak jak dzieci z przedszkola na filmiku


LINK 1

  • Rysowany wierszyk

Rodzic mówi wierszyk i razem z dzieckiem (każdy na swojej kartce) rysuje kurczątko zaczynając od jajeczka czyli brzuszka :)


Kurczątko z jajeczka się urodziło,

Główkę najpierw wychyliło,

Na dwie nóżki wyskoczyło,

Czarne oczka otworzyło,

Dziobek mały rozchyliło,

Że jest głodne zakwiliło.


Kto ma ochotę może wzbogacić rysunek o własne pomysły np. dorysować trawkę, słoneczko, kwiatki itp.

  • Hodowla owies/rzeżucha

Dzieci, które zabrały do domu posadzony w przedszkolu owies, doglądają i dbają o niego w domu, dzieci, których nie było mogą w domu zasadzić samodzielnie.

  • Co w koszyczku? – wkładanie wielkanocnych potraw do koszyczka i rozmowa o znaczeniu potraw:

Baranek – zwycięstwo Chrystusa, który jak ofiarny baranek oddał swoje życie za ludzi, by następnie zmartwychwstać i odnieść zwycięstwo nad grzechem, złem i śmiercią.

Jajka – symbol życia.

Szynka/kiełbasa – symbol zdrowia.

Chleb – symbol dobrobytu i szczęścia, symbol Ciała Chrystusa.

Sól – odstraszenie od zła.

  • Szukanie ukrytych pisanek w domu – zabawa ciepło – zimno.
  • Słuchanie piosenki ,,Pisanki, pisanki…”  LINK2

Chętni mogą nauczyć się śpiewać piosenki.

  • Propozycja doświadczeń z jajkiem:

LINK3

  • Wspólne przygotowanie pisanek oraz koszyczka wielkanocnego.
  • Wielkanocne kolorowanki – doskonalenie odpowiedniego chwytu, oraz nacisku dłoni.

KOLOROWANKI LINK


JĘZYK ANGIELSKI LINK4


UDANEJ ZABAWY – MILE WIDZIANE ZDJĘCIA BIEDRONEK Z REALIZACJI ZADAŃ

01 marca - 05 marca

PROPOZYCJA ZABAW I ZAJĘĆ DLA DIZIECI W DOMU 01.03 – 05.03.2021


Gimnastyka:

LINK

LINK

LINK

Doskonalenie czynności higienicznych – poprawne mycie rąk z liskiem

LINK


Porozmawiajmy o oszczędzaniu

  • Rodzic czyta dziecku opowiadanie pt.: „ O oszczędnej Ani i rozrzutnej Oli”.

Ania i Ola to bardzo dobre przyjaciółki. Zawsze razem się bawią, mieszkają w jednym bloku i często się odwiedzają. Jednak jest coś, co je różni. Ania wszystkie pieniądze, które dostaje od rodziców lub dziadków, wrzuca do swojej skarbonki, natomiast Ola wszystkie pieniądze, które dostaje, od razu wydaje. Kupuje kolejną lalkę, ubranka dla misia, klocki, którymi często nawet się nie bawi. Pewnego dnia dziewczynki bawiły się na podwórku. Nagle Ola zaczęła bardzo płakać.
– Co się stało? – zapytała Ania.
– Moja mama ma jutro urodziny i chciałabym kupić jej prezent, ale nie mam żadnych oszczędności – odpowiedziała Ola.
– Nic się nie martw. Spróbuję ci pomóc. Pójdę po swoją skarbonkę i wspólnie przeliczymy zebrane przeze mnie pieniądze. Pożyczę ci potrzebną kwotę.
Ola otarła łzy i z nadzieją spojrzała na przyjaciółkę. Ania pożyczyła Oli pieniądze i dała jej dobrą radę na przyszłość, aby kupowała tylko to, czego naprawdę potrzebuje. A najlepszym sposobem na oszczędzanie jest – skarbonka. Dziewczynki wspólnie zrobiły piękną skarbonkę dla Oli.
– Dziękuję ci, Aniu. Wiedziałam, że zawsze mogę na ciebie liczyć.
Ania bardzo się zawstydziła.
– Przecież ty też byś mi pomogła. Jesteśmy prawdziwymi przyjaciółkami.


Rodzic zadaje pytania do przeczytanego opowiadania:

  • Jak mają na imię przyjaciółki z opowiadania? Jakie one są?
  • Co różni dziewczynki? Co robi Ola ze swoimi pieniędzmi a co robi Ania? 
  • Dlaczego Ola płakała? Jak Ania pomogła Oli? Co wspólnie zrobiły dziewczynki?
  • Co znaczy przyjaźń?


Zagadka: 

Śmieszna, mała świnka
otwór ma na grzbiecie.
Chętnie tam wrzucają,
swe pieniądze dzieci. (skarbonka)


Rozmowa na temat skarbonek? Jak wyglądają i do czego służą? Jak należy oszczędzać? Co znaczy powiedzenie mądre oszczędzanie? 

  • SKARBONKA – wykonanie z materiałów jakie mamy w domu skarbonki (mile widziane zdjęcia z wykonanej pracy).

  • OSZCĘDZANIE FILM LINK

  • PIENIĄDZE – film  LINK

Zapoznanie dzieci z pieniędzmi – podział na banknoty i monety, nominały, różnice, kolory.

  • EGZOTYCZNE OWOCE – ZAGADKI

Kwaśna jest tak niesłychanie,

Żółte nosi wciąż ubranie,

Ma też w sobie witaminy,

Na chorobę jedz….(cytryna)


W pomarańczową skórkę ubrana,

Pachnie wspaniale, kiedy obrana,

Okrągła jest niczym piłeczka,

Dojrzewa w promieniach słoneczka. (pomarańcza)


Owoc to długi i żółty cały,

Małpki na obiad zjeść by go chciały. (banan)


Jajowate i zielone,

A na skórce owłosione,

I choć kwaśne, minę krzywi,

Jak najczęściej zjadaj …(kiwi)


Rozmowa z dziećmi o owocach egzotycznych, (jaki jeszcze są), że są to owoce które nie rosną w naszym kraju (dlaczego?). W miarę możliwości zrobienie z egzotycznych owoców np. sałatki, koreczków – określanie smaków.


Kolorowanie ulubionych przez dzieci owoców egzotycznych (oczywiście w rzeczywistych kolorach). LINK


Owoce egzotyczne film LINK


NA SAWANNIE rodzic czyta dziecku o egzotycznych zwierzętach. Po przeczytaniu można porozmawiać o tym jakie jeszcze inne zna zwierzęta egzotyczne gdzie mieszkają i gdzie je można spotkać, czy są groźne, co jedzą. Można pobawić się w naśladowanie tych zwierząt (wygląd i odgłosy)




LEW 
Które z dzieci mi powie
jak „król zwierząt” się zowie?

Jest nim kociak nie mały,
a ten kot to lew wspaniały.

Ma gęstą grzywę godną króla,
lecz nie taka straszna jego natura. 
Niektóre zwierzęta nie żyją w gromadzie,
on jednak woli żyć w stadzie.

Nie jada codziennie, lecz gdy głód nastanie,
to zarządza polowanie.

Poluje sam lub (częściej) w grupie,
wtedy ofierze trudniej uciec.

W dzień, gdy żar leje się z nieba,
lew głośno ziewa Aaa…odpocząć trzeba.

A kiedy ciemna noc nastanie,
on się wybiera na polowanie.

Nie ma zbyt wielu lwów na świecie.
Najwięcej z nich w Afryce znajdziecie.

Lecz mogę powiedzieć Wam w sekrecie,
spotkacie je z pewnością, gdy do ZOO pojedziecie.

ŻYRAFA 
Zadam Ci pytanie proste:
Komu nikt nie może dorównać wzrostem?

Jeśli nie zgadniesz, to będzie gafa.
Przecież to dumna i piękna żyrafa.

Skubiąc listki akacji po sawannie kroczy
i wszystkim od razu rzuca się w oczy.

Długa szyja to jej atrybut wielki,
wśród zwierząt robi karierę modelki.

Żyrafa niewielu wrogów ma.
Boi się głównie człowieka i lwa.

A młoda żyrafka jest zagrożona,
gdy spotka hienę lub likaona.

Kiedy rozstawia szeroko nogi, 
żeby się napić trochę wody,

lew chce zaskoczyć ją koniecznie,
ale najczęściej nieskutecznie.

Żyrafy żyją w gorącej Afryce,
a niektóre jadą za granicę,

by w rodzinnym stadzie, dość licznym,
zamieszkać w ogrodzie zoologicznym.

ZEBRA 
Cóż to za królowa klasy
w sukni w biało-czarne pasy

przez sawannę wciąż wędruje
wielbicieli wypatruje?

Cóż to za niewinna minka?
Ach! To konia jest kuzynka.

Choć nie przemknie po kryjomu
z racji dziwacznego stroju,

zebra się tym nie przejmuje,
dumnie w stadzie galopuje.

Nie oddala się zbytnio od wody,
bo to podstawa zdrowia i urody.

Jest zwierzęciem towarzyskim,
dobrze czuje się z kimś bliskim.

Choć ma dużą rodzinę i wcale nie musi
widziana jest czasem wśród antylop i strusi,

gdy całym stadem się do nich przyłącza
skubie trawę, je liście, pędy i kłącza.

Niewielu wrogów posiada,
dlatego tak liczna jest zebr gromada.

Mieszka w Afryce, bardzo daleko,
w cyrku lub ZOO możesz cieszyć nią oko.

Zobaczyć ją chociaż raz wypada,
bo oryginalną urodę posiada.

A przy tym to zwierzę egzotyczne
jest bardzo przyjazne i sympatyczne.

STRUŚ AFRYKAŃSKI 
Struś to największy ptak świata.
Ptak, który biega, a nie lata.

Ma bardzo szybki krok,
doskonały słuch i wzrok.

Gdy się czuje zagrożony,
to ucieka jak szalony.

Mówią, że jego mała głowa
czasem się w piasek chowa.

A pani strusiowa, to nie bajka,
znosi największe w świecie jajka.

PANTERA 
Ach! To nie do przejścia bariera.
Oto zbliża się pantera.

Oj! Już w nadrzewnej kryjówce czatuje,
swej ofiary wypatruje. 

Po gałęziach Cup! Cup! Cup!
Już do kryjówki ciągnie łup.

Zwinnością i siłą się cechuje,
czasem się jednak wycofuje,

gdy do tego jest zmuszana
przez groźnego wroga – pawiana.

SŁOŃ AFRYKAŃSKI 
Chociaż wcale nie jest zły,
mówią, że ma duże kły.

Lecz słonie tylko cztery zęby mają,
one ciosy się nazywają.

Słynna jest też z tego słoni gromada,
że słoń piękną trąbę posiada.

Pełni ona często rolę prysznica,
niezbędna jest także podczas picia.

Jest potrzebna też do tego, 
by w gorę unieść coś ciężkiego.

A ogromne słonia uszy,
chłodzą go podczas upałów i suszy.

Wśród lądowych ssaków żyjących na świecie,
większego nigdzie nie znajdziecie.

GEPARD 
Posłuchajcie o gepardzie,
co nie lubi żyć w gromadzie.

Prowadzi dzienny tryb życia
i nie poluje z ukrycia.

W zdobywaniu łupu nie ma trudności,
gdyż jest mistrzem szybkości.

Niestety, powiem to z przejęciem,
jest zagrożony wyginięciem,

bo ludzie za pieniądze i wygodę
niszczą bezcenną przyrodę.


  • Film o zwierzętach egzotycznych  LINK

  • Piosenka o żyrafie LINK

  • Zabawa ruchowa wycieczka do zoo LINK


Rysujemy dzikie zwierzę – dziecko rysuje wybrane dzikie zwierzę, zwracamy uwagę, aby miało wszystkie szczegóły oraz odpowiedni kolor.


  • Angielski do posłuchania - LINK


ŻYCZĘ UDANEJ ZABAWY


25-26 lutego - nauczanie zdalne

PROPOZYCJE ZABAW I ZAJĘĆ DLA DZIECI W DOMU 25.02 – 26.02.2021 GRUPA BIEDRONKI



1. Wspólnie przygotowujemy śniadanie ze zdrowych produktów.


2. Wysłuchanie wiersza S. Karaszewskiego pt. ,,Dla każdego coś zdrowego” oraz omówienie jego treści zwracając szczególną uwagę na produkty zdrowe i niezdrowe.


,,Jeśli chcesz się żywić zdrowo, jadaj zawsze kolorowo!
Jedz owoce i jarzyny, to najlepsze witaminy!
Jedz razowce z grubym ziarnem, zdrowe jest pieczywo czarne!
Na kanapkę, prócz wędliny, połóż listek zieleniny!
I kapusta, i sałata, w witaminy jest bogata!
Oprócz klusek i kotleta niech się z jarzyn składa dieta!
Jedz surówki i sałatki, będziesz za to piękny, gładki!
Gotowane lub duszone zawsze zdrowsze niż smażone!
Mleko, jogurt, ser, maślanka – to jest twoja wyliczanka.
Chude mięso, drób i ryba to najlepsze białko chyba!
Sok warzywny, owocowy, kolorowy jest i zdrowy!
Kto je tłusto i obficie ten sam sobie skraca życie!
Bób, fasola, groszek, soja – to potrawa będzie twoja.
Sosy lepsze są niż tłuszcze, niech się w tłuszczu nic nie pluszcze!
Zostaw smalec, dolej olej, niech na olej będzie kolej!
Dobra także jest oliwa, bo dla zdrowia sprawiedliwa!



3. Zabawa dydaktyczna: ,,Jak żyć zdrowo – prawda czy fałsz”. Rodzic czyta hasła, jeśli dziecko się z tym zgadza – klaszcze w ręce i mówi: ,,tak, to prawda!”;  jeśli się nie zgadza – tupie nogami mówiąc: ,,nie, to nieprawda!”. (omówienie i uzasadnienie każdej odpowiedzi).


-należy jeść dużo owoców i warzyw;
-myjemy owoce i warzywa przed jedzeniem;
-spożywamy posiłki brudnymi rękami;
-jedzenie należy spożywać w spokoju;
-brak witamin sprzyja zdrowiu;
-myjemy ręce przed jedzeniem;
-posiłki należy jeść powoli i dokładnie rozgryzać spożywane potrawy;
-słodycze należy  jeść w małych ilościach;
-warzywa i owoce nie zawierają żadnych witamin;
-nie należy jeść dużo przed snem;
-myjemy zęby raz w roku;
-pożywienie należy połykać w całości;
-wystarczy jeden posiłek dziennie;
-owoce i warzywa to bogate źródło witamin;
-należy codziennie pić mleko i jeść nabiał;
-słodycze dbają o ładny i zdrowy wygląd naszych zębów;
-warzywa, owoce i produkty mleczne niszczą nasze zdrowie;
-hamburgery są bardzo zdrowe.


4. Podział produktów na zdrowe i niezdrowe – rodzic rysuje na kartce dwa koszyczki i podpisuje: ,,zdrowa żywność”  i  ,,niezdrowa żywność”. Dzieci z gazetek reklamowych wycinają  produkty spożywcze, które później przyklejają w wybranym koszyku. Wybierając produkt dziecko argumentuje, dlaczego ma się znaleźć w danym koszyczku.


5. Zabawa ruchowo – naśladowcza.


,,Jabłko, gruszka i daktyle – klaśnij w ręce razy tyle  (klaskanie 2 razy),
i kapusta, i ogórek – tyle razy podskocz w górę ( 4 podskoki),
marchewka, pietruszka i bób – tyle razy przysiad zrób (3 przysiady),

kalarepa i mak – za uszy się złap!”


6. ZAGADKI O OWOCACH I WARZYWACH



Ma kształt żarówki, lecz wcale nie świeci,
gdy jest dojrzała zjadają ją dzieci
(gruszka).



Choć bardzo dojrzały, zielony jest cały.
Olbrzymi jak głowa.
Słodki miąższ czerwony w swym wnętrzu chowa 
(arbuz).



Żółciutkiej skórki tego owocu,
gdy go obierasz nie spuszczaj z oczu.
Ta skórka groźna jest niesłychanie,
łatwo się można poślizgnąć na niej
(banan).



Ładnie pachnie żółta skórka.
Chociaż kwaśne są, i tak, pokrojone
na plasterki, herbaty poprawią smak. ...
(cytryny)

Ma gruby brzuszek 
i kolor żółto-zielony.
Będzie z niej w zimie 
kompot wymarzony...
(gruszka)


Niedaleko od drzewa pada,
każdy je z ochotą zjada.
Okrąglutkie i rumiane,
na słoneczku dojrzewane. ...
(jabłko)



Ma gruby brzuszek i ogonek mały
Będzie z niego pewnie barszczyk doskonały. ...
(burak)


Jakie warzywo, nawet niewielkie, wyciśnie z oczu słoną kropelkę? ... 
( cebula)



Ktoś tęgi i zielony,
kołnierz nakrochmalony.
Głowa łysa i niepusta, 
kto to taki ? - To ... 
(kapusta)



Dobra gotowana, 
dobra i surowa.
Choć nie pomarańcza,
lecz pomarańczowa.
Kiedy za zielony
pochwycisz warkoczyk
i pociągniesz mocno- 
wnet z ziemi wyskoczy. ... 
(marchewka)



Latem w ogrodzie wyrósł zielony,
a zimą w beczce leży kiszony. ...
(ogórek)



Wyrosła na grządkach
czerwona kuleczka,
choć to smakołyczek,
to szczypie w języczek. ...
(rzodkiewka)



7. W miarę możliwości proszę o wydrukowanie i pokolorowanie (oczywiście we właściwych kolorach) ulubionych przez dzieci warzyw i owoców

Owoce LINK

Warzywa  LINK



8. Słuchanie piosenki dla chętnych nuka tekstu - śpiewanie i dowolna improwizacja ruchem piosenki.

LINK





ŻYCZĘ UDANEJ ZABAWY


22 czerwca - 26 czerwca

TEMAT TYGODNIA: LATO - WAKACJE



1. Zacznijcie od obejrzenia filmów edukacyjnych dla dzieci:

Lato – przyroda, wakacje, co robić nad morzem i w górach LINK  przypomnijcie sobie jaką mamy teraz porę roku, co jest dla niej charakterystyczne.

Zagadkowe lato: LINK – odpowiedzcie  z czym Wam kojarzą się wakacje?



2. Zapraszam do przeczytania dzieciom wiersza B. Szelągowskiej „Bezpieczne wakacje”.


Jak wspaniale! Już wakacje.
To najlepsza w roku pora!
Można pływać sobie w morzu
albo wskoczyć do jeziora…
Na szczyt w górach wspiąć się warto!
Jak tam pięknie i wysoko!
W zeszłym roku po raz pierwszy
zobaczyłem Morskie Oko!
Ale zawsze pamiętajmy,
by dorosłych się pilnować.
Chodzić w górach – lecz po szlakach,
kremem z filtrem się smarować.
Czapkę nosić – taką z daszkiem
– porażenia się unika.
Kąpać się w strzeżonych miejscach
i pod okiem ratownika.
I rodziców trzeba słuchać.
Kto tak robi, ten ma rację.
Ach jak miło, jak wesoło,
bo już przecież są wakacje!



Rozmowa na podstawie wysłuchanego utworu.

  • Dlaczego zawsze trzeba pilnować się dorosłych?
  • Co to są górskie szlaki? 
  • Dlaczego trzeba się ich pilnować? 
  • Dlaczego latem smarujemy się kremem z filtrem?
  • Do czego jest potrzebna latem czapka z daszkiem?
  • Dlaczego można pływać tylko w miejscach, gdzie jest ratownik?
  • Jakie macie rady dla innych dzieci na wakacje? Co można robić, a czego nie wolno?



3. Zabawa dydaktyczna „Znam..”. Przypominamy dziecku, że nigdy nie wolno oddalać się od opiekunów. Gdyby jednak tak się stało, warto znać swoje imię i nazwisko oraz swój adres – informacje, które możemy podać policjantowi (jeśli dzieci znają dane to je utrwalamy, jeśli nie to uczymy się). Ważne, aby przypomnieć, że nie podajemy tych informacji osobom nieznajomym.


4. Wysłuchanie piosenki o wakacjach.

LINK

Chętni mogą się nauczyć na pamięć, zabawa ruchowa przy piosence – układ taneczny do piosenki.

Zabawy ruchowe:

Taniec wywijaniec”  LINK

Prawa lewa”  LINK

recytujcie i pokazujcie wierszyk



Ręce robią klap, klap, klap /klaszczemy/

Nogi robią tup, tup, tup /tupiemy/

Tutaj swoją głowę mam /wskazujemy głowę/

I po brzuszku bam, /klepiemy się po brzuszku/

Buzia robi am, am, am /otwieramy i zamykamy buzię/

Oczy patrzą tu i tam /kręcimy głową/

Tutaj usta, nosek mam /pokazujemy usta i nos/

I na nosku sobie gram /udajemy że gramy na nim jak na flecie/





ANGIELSKI


Posłuchajcie jak Mia spędza wakacje

LINK

Powtarzajcie za panem czynności i nazwy przedmiotów kojarzące się z wakacjami:

LINK

LIPPY AND MESSY LINK


15 czerwca-19 czerwca

Witam wszystkie Biedronki!!!

Temat tygodnia: Przyszło lato


Zagadki słowne:


1.Kolorowe, pachnące, w ogrodzie czy na łące,

Chętnie je zbieramy, na bukiet da mamy! (kwiaty)


2.Dobrze ją znamy z prześlicznej woni, kwitnie dzwonkami,

Chociaż nie zadzwoni. (konwalia)


3.Wszyscy o niej mówią, ze kwiatów królowa.

Bywa czerwona, biała i różowa. (róża)


4.Na zielonej łące kwitnie ich tysiące. W swej nazwie sto mają,

Jak się nazywają? (stokrotki)


5.Szczęście przynosi, gdy ma cztery listki, jaka to roślina?

To jest ….(koniczyna)


Zabawa ruchowa: „Koło ratunkowe”
Na podłogę rozkładamy hula hop lub to co mamy, aby ułożyć kształty kół. Ma być ich o jedno mniej niż uczestników zabawy/gry. Wszyscy poruszają się po pomieszczeniu w rym wybranej muzyki, gdy muzyka milknie wskakujemy do kółek. Kto nie zdąży się schronić, ten wypada z gry. Następnie kolejne koło zostaje zabrane i zabawę powtarzamy.


Zabawa rozwijająca szybkość i precyzję „Puzzle”

Przygotowujemy koperty do których wkładamy pociętą pocztówkę na 4 lub 5 elementów w zależności od możliwości dziecka. Na hasło start każdy wysypuje zawartość koperty na podłogę i próbuje ułożyć elementy w całość.


„Segregujemy ubrania”

Przygotowujemy ubrania na dwie pory roku: zima - lato i je mieszamy. Zadaniem dziecka jest posegregować, które używamy zimą , a które latem. Możemy poćwiczyć z dziećmi ubieranie się i rozbieranie.

Słuchanie opowiadania „Tęcza”

Od samego rana padał deszcz. Maciek podparł brodę i obserwował spływające po szybie krople. A miało być tak wesoło. Wyjazd z rodzicami nad jezioro, kajaki i wspólny spacer. W pewnej chwili deszcz przestał padać. Zza chmury wyjrzało słońce i chłopiec zobaczył niezwykłe zjawisko. Na niebie pojawiła się piękna, kolorowa tęcza. Jak olbrzymi most rysowała się na niebie, połyskując w słonecznych promieniach. Maciek szybko wyjął farby. Rozłożył na podłodze duży arkusz papieru i zaczął malować. Kilka dużych, zamaszystych ruchów pędzlem i już po chwili kolorowe pasy tworzyły tęczę. Przez chwilę Maciek przyglądał się swojej pracy. Nabrał pędzlem żółtej farby i namalował słońce. Potem las i jezioro. Nagle do pokoju weszła mamusia.
- Widzę, że znalazłeś sobie zajęcie. Szkoda, że deszczowa pogoda zmusiła nas do zmiany planów.
- Niezupełnie - uśmiechnął się Maciek.
- Zapraszam nad jezioro - wskazał na swoją pracę.
- Piękna praca - zachwyciła się mamusia. - Powiesimy ją na ścianie.
Już po chwili w pokoju zrobiło się weselej. Mamusia cienkim pędzelkiem namalowała trzy postacie.
- To nasza rodzina. Idziemy popływać kajakiem.
Maciuś zaznaczył na jeziorze wyspę.
- Musimy koniecznie tam popłynąć.
Chociaż zrobiło się późno, "wycieczka" wciąż trwała.
- Może dobrze się stało, że właśnie dzisiaj na dworze była brzydka pogoda.

Rozmowa na temat treści opowiadania:

- Gdzie z rodziną wybierał się Maciek?

- Jaka pogoda była w opowiadaniu?

- Co zobaczył Maciek jak przestał padać deszcz i wyszło słońce?

- Co namalował Maciek?


Tęcza dla dzieci malowana różdżką” – utrwalamy kolory

Zachęcam do obejrzenia filmu

Link poniżej:

LINK


Słuchanie piosenki „Taniec z tęczą”


Słońce świeci, pada deszcz
A tęcza na niebie.
W pięknych barwach mieni się
Specjalnie dla ciebie.
Ref. Tęcza, tęcza tańczyć chcę,
Tęcza kolorowa.
Dzieci tańczyć z tęczą chcą
W wianeczkach na głowach.
Zabawa z piosenką
Link poniżej:


LINK


Zajęcia plastyczne - „Malowanie tęczy”
Zachęcam dzieci do malowania tęczy farbami dużym pędzlem, na dużych kartkach papieru lub na arkuszu szarego papieru. Pod tęczą dzieci mogą naklejać wycięte gotowe elementy z kolorowego papieru, skrawków materiałów, gazet tak aby powstał obraz/krajobraz.


ŻYCZĘ UDANEJ ZABAWY I DUŻO UŚMIECHU!!!




08 czerwca - 12 czerwca



TEMAT TYGODNIA: ZWIERZĘTA DUŻE I MAŁE


Na początek zachęcam Was do odwiedzenia Zoo w Opolu, Warszawie i we Wrocławiu.


LINK


LINK


LINK


Rozmowa na temat zwierząt ich wielkości koloru…..


Jakie słyszysz zwierzę?"– zabawa słuchowa. Postarajcie się odgadnąć, co to za zwierzę:


LINK


A teraz wyobraźcie sobie, że przez 5 minut możecie być dowolnym dzikim  zwierzęciem – lwem, tygrysem, małpą. Włączcie dowolną muzykę i wykonajcie taniec

dzikich zwierząt.


Kim jestem?” – zabawa ruchowo – naśladowcza. Pobawcie się w kalambury  i przedstawiajcie za pomocą ruchu wybrane zwierzęta leśne.


Praca plastyczna – moje ulubione zwierzę duże oraz małe – wykonanie w dowolnej postaci dostępnymi rzeczami w domu.


ANGIELSKI

LINK

01 czerwca - 05 czerwca


Witam wszystkie Biedronki!!!


Temat tygodnia: Dzień Dziecka




ŻYCZENIA NA DZIEŃ DZIECKA


Wita was słoneczny ranek

Tyle dzisiaj niespodzianek

Tyle przygód czeka nas

Pierwszy czerwca! Wstawać czas!

Wszyscy śmieją się od rana

Nawet mrówka roześmiana.

Czar zabawy dziś panuje

I beztroska tu króluje.

Ach! Jak ptaszki dziś śpiewają

Tak życzenia Wam składają.



Propozycje piosenek do słuchania, śpiewania i zabawy:

  • Dziecięce przeboje – „Kot Staś”

LINK


  • Pieski małe dwa” 

LINK



Rymowanka dźwiękonaśladowcza



Jedzie pociąg fu, fu, fu!

Trąbi trąbka tru, tru, tru!

A bębenek bum, bum,bum!

Na to żabka kum, kum, kum!

Konik człapie człap, człap, człap!

Woda z kranu kap, kap, kap!

Mucha bzyczy bzy, bzy, bzy!

A wąż syczy sy, sy, sy!

Baran beczy be, be, be!

A owieczki me, me, me!


Zabawa ruchowa - naśladowanie kroków, bawimy się różnymi krokami, pokazujemy dziecku śmieszne sposoby chodzenia, np.: idę jak pani na szpileczkach, idę wielkimi krokami, idę skokami. Następnie zachęcamy dziecko aby samo zaproponowało różne kroki i naśladujemy je.

Wspólne gotowanie/pieczenie

Zachęcam do wspólnego gotowania, robienia sałatki może być owocowa lub pieczenia ciasteczek albo babeczek – to dobry sposób na spędzanie wspólnego czasu z dzieckiem.


Zabawa „Ostre cięcie” – na stole rozkładamy papier, słomki, trawę, mąkę, kamienie, itp. i nożyczki. Teraz dziecko przy rodzicu doświadcza i próbuje przecinać nożyczkami poszczególne przedmioty. Pytamy potem dziecko co można przeciąć nożyczkami a czego nie i dlaczego? Pamiętamy o zasadach bezpieczeństwa.


Zabawa „Jak w spa – kąpanie zabawek”

Zabawa polega na umyciu przedmiotów, którymi dziecko lubi się bawić.

Ćwiczymy zachowania higieniczne, że myjemy nie tylko ręce, ale też nasze zabawki. Rozmawiamy z dziećmi, które zabawki mogą myć same, a które myją rodzice lub można je prać w pralce.


Zabawa „Tęcza na talerzu”

Do talerzyka na zupę nalać mleka, na to kilka kropel obok siebie barwnika jadalnego w płynie, a na to przyłożyć patyczek do uszu, który został namoczony w płynie do mycia naczyń. Obserwujemy co się wydarzy, następnie proszę porozmawiać o kolorach, jakie będą na talerzu.


Zabawa na spostrzegawczość:

Do plastikowej butelki należy wrzucić kilka mini przedmiotów/zabawek i wypełnić ją do 5/6 ryżem (dzieci nie wiedza jakie to przedmioty). Zadaniem dziecka jest potrząsanie butelką i odszukanie wszystkich przedmiotów. Butelkę należy szczelnie zakręcić aby ryż się nie wysypał.



ŻYCZĘ UDANEJ ZABAWY I DUŻO UŚMIECHU!!!

25 maja - 29 maja

MOJA RODZINA


Przez cały tydzień – doskonalimy czynności higieniczne – poprawne mycie rąk, wycieranie do sucha w ręcznik, dokładne mycie zębów, samodzielne ubieranie się i rozbieranie, przewracanie ciuchów na prawa stronę oraz samodzielne ubieranie i rozbieranie butów i kapci.


Moja mama to… Mój tata to…” – doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat, prezentacja imion i krótka charakterystyka rodziców oraz pozostałych

członków rodziny (wygląd zewnętrzny) – doskonalenie wypowiedzi ustnych.


PIOSENKA – „Moja wesoła rodzinka”


LINK


Zachęcam do wysłuchania i nauki.

My rodzinę dobrą mamy,
zawsze razem się trzymamy!
I choć czasem czas nas goni,
My jak palce jednej dłoni!
 
Mama, tata, siostra, brat
I ja – to mój mały świat!
Dużo słońca, czasem grad –
To wesoły jest mój świat!
 
Mama zawsze kocha czule,
ja do mamy się przytulę,
w bólu, żalu i rozterce,
bo ma mama wielkie serce!
 
Mama, tata, siostra, brat
I ja – to mój mały świat!
Dużo słońca, czasem grad
To wesoły jest mój świat!
 
Z tatą świetne są zabawy,
z nim świat robi się ciekawy!
Tata ma pomysłów wiele,
jest najlepszym przyjacielem!
 
Mama, tata, siostra, brat
I ja – to mój mały świat!
Dużo słońca, czasem grad –
To wesoły jest mój świat!
 
Gdy napsocę i nabroję,
siedzę w kącie, bo się boję!
Tata skarci, pożałuje,
a mamusia pocałuje!
 
Mama, tata, siostra, brat
I ja – to mój mały świat!
Dużo słońca, czasem grad –
To wesoły jest mój świat!
 
Kiedy nie mam taty, mamy,
wszyscy sobie pomagamy!
I choć sprzątać nie ma komu,
jest wesoło w naszym domu!
 
Mama, tata, siostra, brat
I ja – to mój mały świat!
Dużo słońca, czasem grad –
To wesoły jest mój świat!


Spacer z mamą – zabawa ruchowa rozkładamy dowolne, różne cztery obrazki (rzeczy) na dywanie. Spacerujemy po dywanie na prośbę mamy dziecko zatrzymuje się wybiera jeden obrazek i mówi co na nim się znajduje. Następnie dzieli na sylaby nazwę dowolnego przedmiotu z obrazka. Czynność powtarzamy kilka razy. Sylaby dziecko może wyklaskiwać.


Rytmiczne echo – zabawa ortofoniczna Dzieci starają się poprawnie wypowiedzieć pojedynczo każde słowo.

„Zabawa w kota i myszkę”

Szuru, szuru, szuru, myszka mała,

Po spiżarni grasowała.

Szuru, szuru, szara mysz,

Kot ją goni. A kysz mysz!

„Lis”

Rudy ojciec, rudy dziadek,

Rudy ogon to mój spadek,

A ja jestem rudy lis

Ruszaj stąd, bo będę gryzł.


Tata czarodziej - zabawa ruchowa. Potrzebna będzie różdżka. Tata czaruje i zamienia dzieci w różne zwierzątka (np. koty, konie, lwy, węże, żabki,…) dzieci naśladują głosem i ruchem zwierzęta, w które są zaczarowane.


Rodzinny wyścig papierowych serduszek (odczuwanie przyjemności ze wspólnych zabaw, ćwiczenia oddechowe)

-każdy z członków rodziny wycina swoje serduszko (można wyciąć serca w różnych kolorach),

-każdy układa swoje serce na brzegu stołu w jednej linii,

-każdy stara się dmuchnąć tak, aby jego serce pierwsze znalazło się na drugim końcu stołu.

Zabawę można powtórzyć parę razy.


Rodzinne rozwiązywanie zagadek (usprawnianie logicznego myślenia podczas rozwiązywania zagadek słuchowych).


Razem mieszkamy : ja, mama, tata

Mam młodszą siostrę ,starszego brata

Każdy pamięta o urodzinach

Bo taka właśnie jest moja ........

RODZINA



Jest jedna na świecie

Nigdzie lepszej nie z znajdziecie

Z NIĄ można bawić się ,uczyć i śmiać

Przy niej nic złego

Nie może się stać!

MAMA


Wszystko zrobić potrafi w domu

O tajemnicach nie powie nikomu

Często z nim w piłkę nożną gramy

I bardzo mocno GO kochamy!

TATA


-spróbuj podzielić te słowa na sylaby: ma-ma, ta-ta, ro-dzi-na

-można podzielić na sylaby imiona członków rodziny....


Praca plastyczna – portret mojej rodziny – wykonanie dowolną techniką (zwrócenie uwagi na to, aby postać miała wszystkie części ciała).


Kwiatki – jeśli oczywiście posiadają Państwo w domu plastelinę lepienie różnego rodzaju kwiatków.



JĘZYK ANGIELSKI



LINK

LINK

18.05.2020 -22.05.2020

Witam wszystkich w kolejnym tygodniu  zabaw naszej grupy Biedronek

Temat tygodnia: W krainie muzyki



           Słuchanie treści wierszyka A. Kamieńskiej „Koncert”.

Grały żabki w błocie:

Jedna na flecie

Druga na trójkącie.

Trzecia na klarnecie.


Czwarta, jak to żaby,

Na skrzypcach – aby, aby,

Piąta na fortepianie

Głośno niesłychanie.


Szósta na mandolinie

Siódma na tamburynie,

Ósma – mamo kochana

Na cymbałach od rana.


Dziewiąta na wiolonczeli,

A jakże, żebyście wiedzieli.

Dziesiąta tak jak wy czasami

Biła w bębenek łapami.


Aż taki się zrobił hałas,

że uszy zatykać zaraz.

  

Tylko dzieci i poeci

Stali nad brzegiem strumyka

I zachwycali się,

Ach, jaka ładna muzyka.



       Krótka analiza wiersza „Koncert” – pytania do dzieci:

- Kto występował w wierszu?

- Na czym grały żabki?

- Na jakich instrumentach grały żabki? ( dzieci podają te, które zapamiętały, nie musza być wszystkie).

- Ile było żabek w wierszu? (dzieci liczą do tylu, ile potrafią).


       Poznajemy instrumenty  muzyka dla dzieci Profesora Szymona. Warto obejrzeć z dzieckiem. LINK


     „Dziecięca orkiestra”rozróżnianie dźwięków cichych i głośnych w trakcie zabawy. Zamiast instrumentów perkusyjnych możemy w domu wykorzystać: garnki, pudełka, plastikowe kubki, plastikowe butelki na leżąco, drewnianą deskę do krojenia, itp. oczywiście wszystko ma być bezpieczne dla dziecka. Do grania dziecku można dać drewnianą okrągłą łyżkę. Najpierw dziecko nich sobie zagra samo na wszystkich przedmiotach dowolnie, aby usłyszało jakie dźwięki z nich się wydobywają. Następnie dajemy dziecku polecenia jak ma zagrać i na czym, np.: Zagraj cicho na garnku; - Zagraj głośno na pudełku; - Zagraj cicho na kubku i butelce; - Zagraj głośno na desce i pudełku.  Poleceń może być więcej. Zachęcam też do wspólnej gry rodzeństwo i rodziców – dziecko zapamięta dobrze pojęcie „cicho”, „głośno” i należy to wykorzystywać w zabawie dowolnej, np. teraz pobaw się cicho!


 Zabawa ze śpiewem: „Jestem muzykantem konszabelantem”  śpiewamy zgłoski dźwiękonaśladowcze do instrumentów:

Jestem muzykantem- konszabelantem; My muzykanci –konszabelanci. Ja umiem grać. I my umiemy grać. Na pianinie – na pianinie.

  • A pianino, i-no, i-no  -3x; a pianino bęc!
  • Bum, ta-ra-ra   -3x; bęc!
  • A gitara, ta-ra-ta-ra   - 3x; a gitara bęc!
  • Fiju, fiju na tym kiju  - 3x; fiju, fiju, bęc!
  • Tru, tu, tu, tu,  - 3x; bęc!

      Zabawa „Szumiący las”usprawniamy aparat mowy, próby artykułowania głoski „sz”. Najpierw rodzic pokazuje prawidłową wymowę oraz co robią zęby, usta, język podczas wymawiania głoski „sz”. Następnie dziecko naśladuje rodzica. Głoskę „sz” wymawiamy długo – szszszszszsz, potem krótko i urywamy takie stakatto: sz, sz, sz, mówimy cicho, głośno.


      Zabawa ruchowa: „Wesołe instrumenty”  dzieci poruszają się po dywanie do rytmu instrumentu, np. grzechotki wykonanej z butelki plastikowej z ryżem; na inny dźwięk np. gwizdka  - zatrzymują się i robią przysiady, na uderzenie w garnek – zatrzymują się i podskakują.


Propozycja zabaw z piosenką pt. „Idziemy do ZOO”wesoła rytmiczna piosenka ze zwierzątkami: utrwalamy nazwy zwierząt, liczymy je, naśladujemy.  LINK


     Zabawy plastyczno-techniczne:


Zabawkowa gitara z opakowania po chusteczkach – propozycja 

LINK film + jak  zrobić gitarę + z pudełka po chusteczkach


Wykonanie własnego ciekawego  instrumentu wymyślonego przez dziecko z pomocą rodzica.


Zabawa z muzyką klasyczną,  rysowanie muzyki:


Pizzicato L. Delibes  – zabawa rytmiczna z kubeczkiem po jogurcie, gumką recepturką , z apaszką lub paskami z bibuły.  LINK


      Rysowanie przy muzyce, np. do utworów:  Vivaldi – Cztery Pory Roku lub Schubert – Serenada. Podczas słuchania dziecko rysuje na dużej kartce wybrana kredką lub kredkami: kreski, kółka, kropki, itp. tak jak czuje.


   Życzę wszystkim dobrej zabawy !!!




11 maja - 15 maja

JĘZYK ANGIELSKI

LINK


Na początek zagadka – jej rozwiązanie będzie tematem, o którym w tym tygodniu porozmawiamy.


Choć nie ma zamka ani kluczyka,

często otwierasz ją i zamykasz.

W swym wnętrzu wiele tajemnic mieści,

wierszyków, bajek i opowieści.


Tak doskonale to KSIĄŻKA, teraz dowiemy się o niej wiele ciekawych rzeczy, zaczynamy!!!



Jak wyglądają książki?” – poszerzanie słownika o przymiotniki. Dzieci podają różne określenia książek, ich wyglądu, materiału, z jakiego są zrobione itd. Można podsunąć pytanie: Czy książki są tylko papierowe? Gdy dzieci podadzą swoje pomysły prezentujemy w miarę możliwości różne rodzaje książek papierowych, e-booki, audiobooki. Następnie proszę dorosłego o przeczytanie dziecku wiersza.



Smutna książeczka”

Pewnego dnia ze swej półeczki,
skoczyły na ziemię wszystkie książeczki.
Razem tańczyły, razem śpiewały,
I bardzo dobrze się rozumiały.
Lecz jedna książeczka w kącie została,
taka samotna i taka mała.
Bo wczoraj Basia, jedna z dziewczynek,
karteczki z niej powyrywała
i długopisem strony popisała.
Cichutko w kącie książeczka płakała,
bo do czytania się nie nadawała.

Pamiętajcie zatem dzieci kochane,
że książeczki chcą i lubią być szanowane.

Po wysłuchaniu rozmowa na jego temat. Pytania pomocnicze: Dlaczego jedna książka nie bawiła się z innymi? Co zrobiła Basia z książką?


Regulamin postępowania z książką” – zabawa dydaktyczna. Dzieci po wysłuchaniu wiersza i na podstawie własnych doświadczeń zastanawiają się, jak jeszcze należy lub nie należy postępować z książkami – rozmowa.


Dla utrwalenia zapraszam do obejrzenie filmu pt. „Zasady korzystania z książek” LINK


Szpital dla książek”- wyszukujemy w domowej biblioteczce (lub na półce gdzie się znajdują) książki zniszczone lub pobrudzone i próbujemy je „naprawić”- skleić taśmą, wymazać gumką, itp.


Do czego służą nam książki?” – formułowanie przez dzieci wypowiedzi na podstawie własnych doświadczeń.


Jak wygląda książka? - omawiamy na konkretnym przykładzie wygląd książki: okładka, grzbiet, ilustracja, tytuł, numer strony.


Słuchanie wiersza Magdaleny Tokarczyk „Jak powstaje książka?


Dzisiaj się dowiemy jak książki powstają

i jaką drogę do nas przemierzają.

Gdy pisarz ma już pomysł na książkę, to jest już dobry początek.

Wszystko dokładnie zapisuje, a w jego rękopisie znajdziemy wiele notatek.

Potem wystarczy dokładnie pomysły na komputerze przepisać.

Ale na tym nie koniec, musicie jeszcze dalej mnie posłuchać…

Całymi godzinami, dniami, a czasem miesiącami dzieło swe pisarz dopracowuje,

a gdy jest już gotowe wydawcy go prezentuje.

W wydawnictwie dużo pracy zatem mają,

bo książkę pisarza dokładnie przeglądają, sprawdzają…

Recenzent poprawki nanosi sprawnie,

a ilustratorzy obrazki do książki rysują ładnie.

Gdy książka jest już gotowa, pora na drukowanie.

W wielkiej drukarni maszyny rozpoczynają drukowanie i tak tysiące książek powstanie.

Które do księgarni pozostanie wydawcy już rozesłanie.

W księgarni książkę możemy zakupić, a w bibliotece możemy ją wypożyczyć.

Lecz gdy ją już przeczytamy, to w kąt nie rzucamy, ale na półkę ładnie odkładamy.


Zapraszam do obejrzenia filmu pt. „Jak powstaje książka?”

LINK


WSPÓLNA ZABAWA „MOJA KSIĄŻKA”

Proszę pomóc dziecku wykonać jego własną książeczkę: najpierw dziecko niech wymyśli historię opowieści, potem spróbuje przedstawić graficznie – dorosły może również coś dopisać. Następnie wspólnie narysujcie okładkę, wymyślcie tytuł. Można zachęcić również do tworzenia książeczki rodzeństwo lub inne osoby z rodziny. Koniecznie zróbcie zdjęcia swojej książeczki i wyślijcie do nas. A jak spotkamy się w przedszkolu to przyniesiecie i „przeczytacie” swoim kolegom i koleżankom.


Wyjaśnienie różnicy pomiędzy biblioteką a księgarnią – w księgarni kupujemy książki i zostają naszą własnością, w bibliotece pożyczamy książki, które po przeczytaniu musimy oddać.


Co można kupić w księgarni?” – rozmowa na temat księgarni na podstawie doświadczeń dzieci. Dziecko siedzi na dywanie. Rodzic przynosi prawdziwe przedmioty np: jabłka, ogórki, mleko, trzy różne książki, ciasto, babeczki, rogalik, kwiat cięty, kwiat doniczkowy. Rodzic mówi: Leżą tutaj produkty, które można kupić w różnych sklepach, posegregujmy je. Rodzic np. ze sznurka (nitki) układa cztery obręcze. Dziecko podchodzi i wkłada po jednym produkcie do obręczy, próbuje podać nazwy sklepów, w których można kupić dane produkty (sklep spożywczy, księgarnia, cukiernia, kwiaciarnia). Dziecko głośno przelicza produkty w każdej obręczy. Rodzic pyta dzieci: Jakie książki można kupić w księgarni? Co jeszcze, poza książkami, można kupić w księgarni?



Kicia Kocia w bibliotece” – zapraszam do wysłuchania bajki

LINK


ZGADUJ ZGADULA... A teraz sprawdzimy, czy pamiętasz bajki i bajeczki;



Jej czerwony płaszczyk widać już z daleka.
Gdy przez las idzie, wilk już na nią czeka. 
(Czerwony Kapturek)



Tego chłopca i dziewczynkę z bajki pamiętacie.
Sprytem wiedźmę przechytrzyli w piernikowej chacie. 
(Jaś i Małgosia)



Jak inne zwierzęta cztery łapy ma,
lecz tylko na tylnych buty ma dwa.
Choć czasem mruczy, to myszy nie goni,
kapelusz z piórkiem ma na swej skroni.
(Kot w butach)



W łupince orzecha wygodnie sypiała,
w pyłku kwiatowym co dzień się kąpała.
A choć najmniejszą dziewczynką była,
od dużych kłopotów się nie ochroniła. 
(Calineczka)



Był bajkowym pajacykiem co miał ludzki głos,
lecz gdy głosem tym nakłamał rósł mu nos. 
(Pinokio)



ZABAWA PLASTYCZNA  „ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI” – przed jej wykonaniem tłumaczymy dzieciom co to jest i do czego służy. Do jej wykonania używamy rzeczy, które posiadają Państwo w domu.

Propozycja https://www.superkid.pl/prace-plastyczne-zakladki



ĆWICZENIA W MÓWIENIU

1. „Książka, która mnie zachwyca”– ćwiczenia w budowaniu zdań.

Prosimy dziecko, aby przyniosło nam swoją ulubioną książkę. Następnie prosimy, aby dziecko dokończyło zdanie: Ta książka mi się podoba, ponieważ.... .

2. „Nasza historia” – wspólne układanie opowiadania (Zaczynamy opowiadać historię od słów: dawno, dawno temu, za górami za lasami żyła sobie piękna księżniczka. Dziecko kontynuuje opowiadanie według swojego pomysłu i tak na zmianę tworzymy wspólną, nową historię…)


ZABAWY MATEMATYCZNE

- MAŁA CZY DUŻA? – układanie książek od najmniejszej do największej - porządkowanie wielkości przedmiotów wg wzrastającej cechy. Proszę rodziców o przygotowanie kilku książeczek o różnych rozmiarach. Zadaniem dziecka jest ułożenie książek od najmniejszej do największej i odwrotnie.

- Zadajmy także dziecku pytania:

Czym różnią się od siebie książeczki?

Czy są tej samej wielkości?

Czy są tej samej grubości?

Czy mają takie same kolory?

Można je również policzyć.



PROPOZYCJE ZABAW DOWOLNYCH

Po skończonej pracy zachęć dziecko do zabawy w bibliotekę lub księgarnię. A może zabawa w ulubionych bohaterów książki? Zabawy w księżniczkę lub rycerza.


EKSPERT KSIĄŻKOWY

Przez cały tydzień poczytajcie dowolne książki przed spaniem, lub w wolnym czasie w ciągu dnia, a może dziecko opowie bajkę swojemu rodzeństwu albo rodzicom? - niech poniosą Was wodze fantazji.


ZABAWY RUCHOWE

Wąską ścieżką” – rozkładamy skakankę (sznurek, nitkę), a dziecko musi przejść po niej noga za nogą.

Dzieci i pszczoła” – dziecko biega swobodnie po pokoju i udaje, że zbiera kwiatki – robi bukiet. Na odgłos bzyczenia pszczoły ucieka do domku (w wyznaczone miejsce). Gdy pszczoła odleci, wraca do zbierania kwiatów .

Tajemnicza książka” – każdy uczestnik (może to być cała rodzina) zabawy otrzymuje książkę, którą kładzie na głowę. Stara się utrzymać ją w tej pozycji podczas wykonywania kolejnych poleceń : Obracamy się, Tańczymy, Chodzimy bokiem, Kucamy, Chodzimy do tyłu itp. Uczestnik, któremu książka spadła z głowy, zastyga w bezruchu i kibicuje innym. Powtarzamy zadanie kilka razy.

Mycie rączek z liskiem  LINK

Gimnastyka LINK



4 maja - 8 maja

Temat tygodnia: Polska to mój dom


„Moje miasto” – rozmowa z dziećmi na temat naszego miasta:

Zapraszam dzieci na wycieczkę po mieście, w którym mieszkamy. Podajemy nazwę – Jelenia Góra, oglądamy herb Jeleniej Góry i zdjęcia miejsc, które dziecko odwiedzało razem z rodzicami.

Linki poniżej

LINK 1

LINK 2


Zabawy konstrukcyjne – „Budujemy nasze miasto” z dowolnie wybranych klocków. Rozwijamy wyobraźnię i pomysłowość dzieci a także motorykę małą.


Propozycja zajęć plastycznych:

„ Nasz dom” – wspólne wykonanie domu z kartonu, pudełka. Można wyciąć otwory na okna i drzwi lub nakleić na pudełko okien i drzwi wyciętych z dostępnego materiału, np. papier kolorowy, gazety, itp.


Zabawa plastyczno-matematyczna: „Nasze domy”:

Do wyboru wykonanie makiety domów, każdy dom w innym kolorze lub naklejenie na kartce A3 wyciętych prostokątów, a dziecko nakleja okna i drzwi.

Utrwalamy kolory, przeliczamy domy do 5 i więcej, w miarę możliwości dziecka. Ćwiczymy posługiwanie się określeniami – który z kolei?,

Który z kolei dom jest żółty?,

Który z kolei dom jest niebieski?


Słuchanie wiersza R. Przymusa – „Polska”

Polska – to taka kraina,

Która się w sercu zaczyna.

Potem jest w myślach blisko,

W pięknej ziemi nad Wisłą.

Jej ścieżkami chodzimy

Budujemy, bronimy.

Polska – Ojczyzna…

Kraina, która się w sercu zaczyna.

Rozmowa na temat utworu. Kształtowanie tożsamość


”Barwy ojczyste”  zapoznanie z wierszem Cz. Janczarskiego

Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie

A na tej fladze, biel jest i czerwień.

Czerwień to miłość, biel - serce czyste

Piękne są nasze barwy ojczyste.

- zapoznanie z barwami flagi Polski

- zrozumienie słowa „flaga”

- rozpoznawanie symboli narodowych.

Po przeczytaniu wiersza proszę o pokazanie dzieciom flagi Polski i omówienie jej kolorów.

 

„Flaga biało-czerwona”  wykonanie małej flagi/chorągiewki w barwach narodowych. Dzielimy kartkę na połowę w poziomie, górę zostawiamy białą a dolną część malujemy farbami lub kolorujemy kredkami, pastelami do wyboru. Potem przyklejamy do patyczka.


Słuchanie hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskieg

Zachęcam też do zaśpiewania dziecku hymnu w postawie na baczność.


Zabawa ruchowa:

„Droga do domu”zabawa z elementem równowagi. Układamy mini tor przeszkód dla dziecka, wyznaczamy miejsce startu i mety (domu). Najpierw pokazujemy jak należy pokonać po kolei całą trasę, a następnie rusza dziecko.


Zachęcam do odsłuchania „Legendy o Warsie i Sawie”  – youtube

Link poniżej

LINK


Jak powstała nazwa stolicy Polski – Warszawa.


Życzę wszystkim dobrej zabawy !!!

27 kwietnia - 30 kwietnia

Dzień dobry!

Czy wy wiecie jaka jest tematyka tego tygodnia?

Jeśli nie to zagadka do was leci !


Co to za okrągła planeta,

na której bez wody,

tlenu i słońca

nie byłoby życia?


Tak to prawda to nasza ziemia, nasza planeta ukochana, O niej w tym tygodniu sobie porozmawiamy i wymyślamy jak zadbać o nią by była zawsze piękna i uśmiechnięta macie jakiś pomysły??



PIOSENKA – „NASZA PLANETA”


1. Nasza planeta wzywa nas,

Na Ziemi misję zacząć czas.

Wołamy głośno S.O.S.

Pomoc potrzebna Ziemi jest.


ref. Trzeba nam zieleni,

Czystej atmosfery,

Segregacji śmieci,

Pomogą w tym dzieci.


2. Ekologiczna misja trwa,

Sadzimy drzewa gdzie się da.

Wołamy głośno S.O.S.

Pomoc potrzebna Ziemi jest.


ref. Trzeba nam zieleni,

Czystej atmosfery,

Segregacji śmieci,

Pomogą w tym dzieci. (2x)



LINK


W KONTAKCIE Z NATURĄ – zachęcam do obejrzenia filmu, który pokazuje jak świadomie dbać o naszą planetę. Na pewno warto skorzystać z tych propozycji w życiu codziennym.

LINK


EKO-ZADANIA

CO MOŻESZ ZROBIĆ DLA NASZEJ PLANETY?

- sprawdź czy w domu nie pali się niepotrzebne światło;

- myjąc zęby zakręcaj wodę;

- przygotuj w domu pojemnik na zużyte baterie;

- przygotuj w domu pojemnik na zakrętki;

- sprawdź, czy żadna zabawka nie potrzebuje Twojej pomocy – jeśli tak napraw ją razem z dorosłym;

- poszukaj wspólnie z dorosłym kartek, na których możesz rysować.


RADY NA ODPADY – BAJKA EDUKACYJNA

LINK


CZYSTO ŁADNIE I BEZ ŚMIECI – RADY PANA ŚMIETNIKA DLA WSZYSTKICH DZIECI

LINK


Czytanie wiersza przez rodzica, zapoznanie dzieci z kolorami worków na śmieci i potrzebą segregowania śmieci.


Robimy porządki”

Wszystkie dzieci, nawet duże

posprzątają dziś podwórze.

A dorośli pomagają,

śmieci w workach wyrzucają.

Pierwszy worek jest zielony,

cały szkiełkiem wypełniony.

W żółtym worku jest bez liku

niepotrzebnych już plastików.

A niebieski worek – wiecie –

papierowe zbiera śmieci.

My przyrodę szanujemy,

śmieci więc segregujemy.

Z ekologią za pan brat

mama, tata, siostra, brat.

Siostra, mama, tata, brat.



ZABAWA EDUKACYJNA - wycinamy z kolorowych gazetek „śmieci” i rysujemy na kolorowych kartkach sylwety koszy (zielony- szkło, żółty-plastik, niebieski-papier), po wcześniejszym objaśnieniu prosimy dzieci aby posegregowały „śmieci” przyklejając je na odpowiednie kosze.


EKOLOGICZNY STRÓJ - przygotujcie wyjątkowy strój, biżuterię lub chociaż element garderoby. Wykorzystajcie surowce wtórne.


PIELĘGNCJA DOMOWYCH KWIATÓW - pomóż dorosłym zatroszczyć się o Wasze rośliny domowe. Podlej wszystkie kwiaty, które masz w domu.


ZABAWKA Z RECYKLINGU (inspiracje w linku)

LINK



ZIELONY KOLOR DZIŚ KRÓLUJE, BO ZIEMIA Z NAMI ŚWIĘTUJE”

Dziecko na przeczytane przez rodzica hasło: „Zielony kolor dziś króluje, bo Ziemia z nami świętuje” znajduje jedną rzecz w domu, która jest w kolorze zielonym. Wspólnie z rodzicem podejmuje próbę podzielenia wyrazu na sylaby.


ZABAWY MATEMATYCZNE

1.Segregowanie zakrętek wg. kolorów, rodzaju, wielkości, tworzenie rytmów np. żółty, zielony, biały, żółty ….., Liczenie zakrętek jednocześnie pokazując palcem, porównywanie – gdzie jest więcej, dodawanie, odejmowanie.

2. Rodzic dotyka swojego nosa, potem nogi, ucha, brzucha. Nazywa te części ciała, których dotyka. Dziecko dotyka tych samych części na swoim ciele. W pewnym momencie rodzic się myli, np. mówi nos, a dotyka ucha. Kiedy dziecko to dostrzega, woła stop! Przy tej zabawie jest dużo śmiechu.

3.Rodzic ukrywa w pokoju „skarb” Aby do niego trafić, dziecko wykonuje kolejne polecenia. Rodzic mówi, w którą stronę dziecko ma zrobić krok: do przodu, do tyłu, w bok. Możemy spróbować z określeniem prawo, lewo.



ZABAWA RUCHOWA Z ELEMENTAMI CELOWANIA: „WRZUCAMY ŚMIECI DO KOSZA”

Zabawa polega na wzięciu do ręki kartki starej gazety i zgnieceniu jej w kulkę. Rodzic ustawia kosz w określonej odległości od dziecka, dziecko próbuje rzucać do kosza raz lewą, raz prawą ręką.


ĆWICZENIA ODDECHOWE: „RYBKI W WODZIE”

Potrzebne materiały: Słoik z wodą, słomki, małe kawałki papieru w kształcie rybek.

Dziecko za pomocą słomek umieszczają papierowe rybki w wodzie (słoiku z wodą). Może przenieść tam kilka rybek.


ZABAWY RUCHOWE PRZY MUZYCE

LINK 1

Gimnastyka rączek LINK 2

LINK 3

LINK 4


JĘZYK ANGIELSKI

LINK

LINK

20 kwietnia - 24 kwietnia
1. „Co słychać na wsi?” – proponuję obejrzeć film edukacyjny

Zapraszam dzieci na wycieczkę na wieś, do gospodarstwa rolnego. Utrwalimy zwierzęta i ptaki żyjące na gospodarstwie. Dowiecie się jakie prace wykonuje rolnik. Co daje krowa?, itd. Życzę miłego oglądania.


LINK



2. Masaż relaksacyjny dla mamy i dziecka.


       Na początku mama czyta wierszyk i pokazuje dziecku jakie ruchy ma wykonywać. Następnie siada za dzieckiem i mówiąc wierszyk wykonuje ruchy masażu na plecach dziecka. Potem następuje zmiana – dziecko masuje mamę, tatę, rodzeństwo.Można też usiąść całą rodziną jedna osoba za drugą i wykonać masażyk.



A to co? A to co?

Jajko drogą szło - dziecko stuka palcami od dołu pleców ku górze

Napotkało „patelnię” - na czubku głowy robi okrężny ruch dłonią zakończony lekkim stuknięciem.

I udaje jajecznicę - wykonuje ruch gładzący od czubka głowy ku dołowi



3. Proponuję obejrzeć krótki film o maszynach rolniczych, które wykorzystuje rolnik do pracy na wsi.


LINK


Rozmowa na temat pracy rolnika w oparciu o oglądany film:  „Jakie maszyny i urządzenia pomagają rolnikowi?”

- Jakie maszyny były na filmie? (np. traktor)

- Co rolnik robił na polu?

- Co zmieniło się na polu jak przestał padać deszcz?

- Czy w twoich zabawkach masz maszyny, które pomagają rolnikowi w pracy na polu?


4. Zabawa zręcznościowa – Która maszyna będzie pierwsza?


       Wybieramy dwa pojazdy zabawkowe, jakie mamy w domu. Przywiązujemy sznurki o tej samej długości (wełna, tasiemka, sznurek od skakanki – wykorzystujemy to co mamy w domu), a drugie końce przywiązujemy do patyków, albo rolek po ręcznikach kuchennych.

W zabawie bierze udział dwie osoby. Zadaniem jest na sygnał „start”, szybko zawijać sznurek na patyk stojąc w miejscu. Czyj pojazd będzie pierwszy zależy od szybkości zawijania sznurka. Bawimy się wszyscy, a dzieci uczą się, że nie zawsze będą pierwsze. A najważniejsza jest dobra zabawa i zdrowa rywalizacja.


5. Zabawy ruchowe:


Kurki” – rozkładamy na podłodze np. hula – hop. Dziecko chodzi po pokoju. Na hasło „kurka”, szybko wchodzi do kółka, siada w nim i naśladuje kurę: ko, ko, ko…

Świnki” – dziecko chodzi na czworaka. Na hasło „świnka” zatrzymuje się i mówi: kwi, kwi, kwi…

Kaczuszki” – dziecko chodzi naśladując kaczuszkę, tj. nogi lekko ugięte w kolanach, ręce z tyłu jak skrzydełka, sylwetka pochylona do przodu. Na hasło lub sygnał, np. 3 klaśnięcia –zadaniem dziecka jest zatrzymać się i naśladować głosem kaczkę: kwa, kwa, kwa…..

Takie zabawy można wykorzystać do naśladowania również różnych pojazdów: traktora, motoru, policji, straży pożarnej, karetki, itp.


6. „Co robi rolnik?” – rozmowa na podstawie wiersza „Rolnik”



"Rolnik rano rusza w pole.

Orać pługiem czarną rolę.

Sieje zboże i buraki,

Z których później są przysmaki."


Pytania do tekstu:


- Dokąd rusza rano rolnik?

- Co robi rolnik w polu?

- Po co rolnik sieje zboże i buraki?

- Jakie przysmaki robi się ze zboża, a jakie z buraków – to zadanie dla rodziców, aby przygotować przykładowe produkty i pokazać dziecku.


7. Zabawa dydaktyczna – „Policz i przynieś tyle, ile oczek wyrzuciłeś na kostce”.


Potrzebna kostka do gry, lub kartoniki z namalowanymi oczkami, tak jak na kostce od 1 do 6. Dziecko rzuca kostką, przelicza oczka i zgodnie z poleceniem przynosi, np. tyle klocków (samochodzików, lalek, misiów, bajek, patyczków, piłeczek, itp.), ile policzył oczek na kostce.


8. Zabawa plastyczna – „Traktor” – traktor wykonujemy z kwadratu, prostokątów i kółek różnej wielkości. Rodzic wycina potrzebne figury geometryczne, a dziecko układa z nich „traktor” lub dowolny pojazd wg własnej wyobraźni i przykleja na kartkę. Koła mogą zastąpić płatki kosmetyczne.


9.  Bawimy się i śpiewamy piosenkę „Stary Donald Farmę miał”


Życzę wszystkim dobrej zabawy i wiele pomysłów!!!

14 kwietnia - 17 kwietnia

W tym tygodniu będziemy poznawać jak wygląda życie na wsi.


  • WIEJSKIE PODWÓRKO – OBRAZEK

Wspólnie z dzieckiem proszę opowiedzieć treść obrazka. Zaczynamy od pytania „Co się dzieje na obrazku?” (ważne, aby powiedzieć, że jest to wieś, że takie zwierzątka mieszkają na wsi, na farmie, w zagrodzie, w stajni…). Następnie dziecko odpowiada na kolejne pytania zawarte pod obrazkiem.


PLIK PDF


- Odszukaj na obrazku następujące zwierzęta: kot, krowa, koza, owca, kogut, świnka, kura, gąska. (po odnalezieniu zwierzątka prosimy, aby dziecko opisało jego wygląd)

- Policz ile jest: owieczek, świnek, kurczątek, gąsek, kogutów, krów.

  • OPOWIEŚCI MYSZKIzachęcam do obejrzenia filmu pt. „ Zwierzęta z wiejskiego podwórka”.

LINK

  • PIOSENKA – „ STARY DONALD FARME MIAŁ”zapraszam do codziennego śpiewania i zabawy w naśladowanie zwierzątek.

LINK

  • W ZAGRODZIE MAŁGOSI – bajka ortofoniczna.


Rodzic czyta treść bajki, a dziecko naśladuje odgłosy zwierząt.


Wieczorem w zagrodzie cioci Małgosi

Każde zwierzątko o jedzenie prosi.

Piesek szczeka: hau, hau, hau.

Kotek miauczy: miau, miau, miau.

Kura gdacze: kod, ko, da.

Kaczka kwacze: kwa, kwa, kwa.

Gąska gęga: gę, gę, gę.

Ona też chce najeść się.

Owca beczy: be, be, be.

Koza muczy: me, me, me.

Indor gulaga: gul, gul, gul.

Krowa ryczy: mu, mu, mu.

Konik parska: prr, prr, prr.

A pies warczy: wrr, wrr, wrr.

I tak gra orkiestra ta, aż Małgosia jeść im da.


WIEJSKIE ZWIERZĘTA – ZAGADKI


Chodzi po podwórku,
Woła: „Kukuryku”,
On i jego przyjaciele,
Mieszkają w kurniku.

(kogut)


Bawię się w błocie
Krzyczę: „Kwik,
kwik”. Mieszkam w chlewiku.

(świnia)


Często wołam: me, me,
me. Czy ktoś wełnę moją
chce?

(owca)


Gdaczę sobie: ko, ko,
ko, Na śniadanie dam ci
jajko.

(kura)


Nad rzeczułką wartką,
kto to drepce z
dziatwą? Żółte nóżki ma.
Gę, gę, gę, gę, ga!

(gęś)


Tak cichutko chodzi,
że go nikt nie słyszy,
i dlatego bardzo
boją się go myszy.

(kot)


Dobre ma zwyczaje
– ludziom mleko daje.

(krowa)


Bywa siwy, gniady,
kary, Wozi ludzi i ciężary.

(koń)


Żółciutkie kuleczki
Za kurą się toczą,
Kryją się pod skrzydła,
Kiedy wroga zobaczą.

(kurczęta)

  • CO NAM DAJĄ ZWIERZĘTA – ZABAWA DYDAKTYCZNA

Dziecko losuje z koszyka poszczególne produkty takie jak: np. mleko, masło ser, jajka, wełna, szynka (lub też inne, oczywiście w miarę możliwości jakie posiadają państwo w domu). Rozpoznaje je po dotyku, smaku, zapachu (zależy od produktu) nazywa i odpowiada na pytanie: Od jakiego zwierzęcia pochodzi dany produkt? Podział słów na sylaby.

  • CO TO ZA ZWIERZĘ – ZABAWA SŁUCHOWO-NAŚLADOWCZA

Rodzic naśladuje głos jakiegoś zwierzęcia wiejskiego, a dziecko odgaduje, co to za zwierzę. Potem zamiana ról.

  • GDZIE JEST ZWIERZĄTKO – ZABAWA CIEPŁO-ZIMNO

Rodzic chowa pluszaka i za pomocą słów: ciepło, zimno nakierowuje dziecko do

celu. Potem zamiana: dziecko chowa pluszaka, a rodzic musi go odnaleźć.

  • MASAŻ NA DOBRY HUMOR -  robienie sobie nawzajem masażyku, podczas którego naśladujemy ruchami rąk galopowanie konie, chód świnki, kury, kaczek i innych wiejskich zwierząt.
  • MOJE ULUBIONE ZWIERZĄTKOpraca plastyczna, wykonanie dowolną techniką z rzeczy, które są w domu (liczę na Państwa inwencje twórczą – można również zrobić cała farmę). Poniżej kilka pomysłów:

LINK 1

LINK 2

LINK 3

LINK 4


  • ZAGRODA, OBORA, KURNIK, BUDA……- skonstruowanie domu dla danego zwierzątka lub zwierzątek wiejskich z rzeczy dostępnych w domu.
  • NA WIEJSKIM PODWÓRKU – BAJKA TERAPEUTYCZNA TATIANY JANKIEWICZ

„Na wiejskim podwórku”


Za górami, za lasami, wśród złotych pól i zielonych traw, na pięknej polanie otoczonej dębami znajdowała się wioska, a na jej skraju małe podwórko, na którym mieszkały zwierzęta. Wśród mieszkańców były czarno-białe krówki, różowe

świnki, brodate kózki, żółte kaczuszki, kurki, indyki i milutkie króliki. Życie tam płynęło spokojnie, a zwierzątka żyły w wielkiej przyjaźni. Całe dnie spędzały na zabawach, figlach i psotach. Były dla siebie miłe, dobre i uczynne, często mówiły proszę, przepraszam, dziękuję. Wszystkie zwierzęta bardzo się lubiły i pomagały sobie w trudnych chwilach. Zwierzątka dbały o swój wiejski ogródek, w którym rosły piękne, kolorowe kwiaty. Codziennie troszczyły się o nie, podlewały je, a one odwdzięczały się kolorami, jak tęcza i cudownym zapachem. I tak mijał dzień za dniem, miesiąc za miesiącem…

Pewnego dnia stało się coś strasznego. Na wiejskie podwórko wkradła się ZŁOŚĆ. Niespostrzeżenie zapanowała nad każdym mieszkańcem podwórka. Szeptała zwierzątkom niemiłe słówka, namawiała do kłótni. Od tego czasu na podwórku zapanował bałagan i hałas. Zwierzęta kłóciły się ze sobą – świnki wyzywały kózki, kaczki wyzywały kurki, a koniki podstawiały kopytka owieczkom i rżały ze śmiechu, gdy te przewracały się. Nie myślały o tym, że komuś może stać się krzywda. Zapominały o magicznych słowach. Nie potrafiły już bawić się razem, krzyczały na siebie, hałasowały i przestały uśmiechać się do siebie. Były dla siebie niemiłe, co

bardzo cieszyło ZŁOŚĆ. Zwierzątka zapomniały również o swoim ogrodzie, o kwiatkach, pięknych jak tęcza, które powoli stawały się coraz brzydsze i już tak nie pachniały. Wieść o hałaśliwym i skłóconym podwórku rozniosła się po całym świecie i dotarła do dobrej, wiosennej wróżki, która postanowiła pomóc zwaśnionym zwierzętom. Zasmuciła się bardzo ujrzawszy ogródek pełen zwiędniętych kwiatów

oraz wykrzywione od złości miny zwierzątek. Czarodziejka prosiła zwierzęta, by zmieniły swoje postępowanie, prosiła ZŁOŚĆ, by ta opuściła wiejskie podwórko i odeszła daleko ,daleko… ale ani zwierzątka, ani ZŁOŚĆ nie słuchały jej. Wtedy

wróżka podarowała zwierzętom magiczne pudełko i poprosiła, by złapały w nie ZŁOŚĆ. Zwierzątka bardzo ucieszyły się z prezentu, ponieważ były już bardzo zmęczone ciągłymi kłótniami. Gdy ZŁOŚĆ spała, złapały ją i włożyły do pudełka. W pudełku Złość zamieniła się w coś miłego i przyjemnego, w coś, co pozwoliło zwierzętom zrozumieć, że o wiele przyjemniejsze jest życie w zgodzie, gdzie nie ma

hałasu, kłótni i gdzie panuje przyjaźń… Na wiejskim podwórku znowu zapanował ład i porządek…


Proszę przeczytać dziecku bajkę oraz omówić z nim jego treść. Pomogą w tym poniższe pytania:

Co znajdowało się za górami, za lasami?

Kto mieszkał w wiosce?

Jak płynęło życie zwierzętom?

Co się wydarzyło pewnego dnia?

Co spowodowała złość?

Co dała w prezencie zwierzętom dobra wróżka?

  • Propozycje zabaw ruchowych – zabawy wykonujemy przez cały tydzień

- Zabawa ożywiająca. Rodzic włącza dowolną muzykę do, do której dziecko wymyśla swój układ taneczny. Na przerwę w muzyce dziecko szybko siada w siadzie skrzyżnym (pamiętamy, aby dziecko miało wyprostowane).


- Ćwiczenie tułowia. Dziecko leży przodem, prostuje i łączy nogi. Piłkę (lub kulkę zrobiona z gazety) trzyma w wyprostowanych rękach. Na klaśnięcie rodzica, dziecko unosi piłkę w górę, jednocześnie lekko podnosząc tułów, chwilę trzymamy potem opuszczamy.


- Ćwiczenie mięśni brzucha.

Dziecko kładzie się na plecach, nogi ugięte w kolanach, stopy oparte na podłodze,

Piłkę (kulkę z gazety) trzyma w wyprostowanych rękach za głową. Na klaśnięcie rodzica dziecko unosi lekko tułów, przenosi ręce z piłką w przód i stara się dotknąć piłką kolan.

- Ćwiczenia tułowia – skręty, w parze z rodzicem lub rodzeństwem. Dziecko i rodzic siadają tyłem do siebie i podają sobie piłkę (kulkę z gazety) raz z prawej, a raz z lewej strony.

- Podskoki. Dziecko trzyma kolanami piłkę (kulkę z gazety) i podskakuje obunóż do góry, tak aby mu nie wypadła. Rodzic liczy podskoki. Potem zmiana ról. (mogą to być zawody kto więcej)

- Ćwiczenie z elementem równowagi. Dzieci wolno chodzą po pokoju wysoko unosząc kolana. Na klaśnięcie rodzica, zatrzymują się i pod uniesioną nogą próbują przełożyć piłkę (kulkę z gazety) z jednej ręki do drugiej.

- Ćwiczenie uspokajające. Wdech nosem, podnosimy ręce bokiem do góry. Wydech ustami, opuszczamy ręce na dół. Czynność powtarzamy kilka razy.

- Domowy tor przeszkód – zachęcam do wykonania takiego toru z rzeczy, które mamy w domu. Poniżej link do inspiracji.

LINK 1

LINK 2

LINK 3


KOMU WSZYSTKIE ĆWICZENIA SIĘ UDAŁY TO…….. GRATULUJE!!!

  • ANGIELSKI

LINK 1

LINK 2


Proszę o informację zwrotną z wykonanych zadań – na maila w postaci zdjęcia lub krótkiego filmu.

Wspaniałych pomysłów życzę!


06 kwietnia - 10 kwietnia

Temat tygodnia: Wielkanocne zwyczaje

Cele:

- Poznanie tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi;

- Kształtowanie umiejętności dzielenia słowa na sylaby;

- Kształtowanie umiejętności liczenia w zakresie dostępnym dziecku;

- Rozwijanie poczucia rytmu i reagowania na przerwę w muzyce;

- Kształtowanie umiejętności porównywania wielkości: małe/a, duże/a.


Propozycje zabaw i zajęć dla  Biedroneczek


  1. Powitanka rymowanka:

Mało nas, mało nas

Chodźcie do nas wszyscy wraz.

Krok do przodu i krok w tył,

Żeby dzień wesoły był.


  1. „Wielkanocne zwyczaje”. Rozmowa z dziećmi w oparciu o wiersz „Pisanki”.


- Jak nazywają się malowane jaka?

- Jak nazywają się święta, na które malujemy pisanki?

- Co w wierszu było namalowane na pisankach?

- Ile było w wierszu pisanek?


                  „Pisanki”

Pisanki, pisanki, jajka malowane

Nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek.


Pisanki, pisanki, jajka kolorowe

Na nich malowane, bajki pisankowe.


Na jednej kogucik, a na drugiej słońce

Śmieją się na trzeciej, laleczki tańczące.


Na czwartej kwiatuszki, a na piątej gwiazdki,

Na każdej pisance piękne opowiastki.


  1. „Wielkanocne symbole”.  Ćwiczymy z dziećmi dzielenie słów na sylaby:

jaj-ko, pi-san-ka, pal-ma, ba-ra-nek, za-ją-czek. (wyklaskując kolejne sylaby)


  1. „Co pasuje do Świat Wielkanocnych?”należy przygotować różne rekwizyty związane ze świętami Wielkanocnymi i świętami Bożego Narodzenia: koszyk, pisanki, palmę, baranka, bombki, łańcuch, sylwetę choinki. Dzieci mają wybrać tylko te, które pasują do zbliżających się świąt Wielkanocnych.



  1. Zabawa z piosenkąproszę wyciąć sylwetę jajka z kartki A4.

Podczas włączonej dowolnej piosenki dziecko trzymając sylwetę jajka dowolnie porusza się do melodii – tańczy. Na przerwę w muzyce (zatrzymujemy piosenkę), zadaniem dziecka jest usiąść na podłodze w siadzie skrzyżnym, położyć sylwetę jajka i obrysowywać ją palcem dookoła. Zabawę powtarzamy 3 – 4 razy.


  1. Prace plastyczne:
  • „Moja wielkanocna pisanka”

Dzieci ozdabiają wg własnego pomysłu szablon jajka (wykorzystujemy szablon z poprzedniej zabawy). Ozdabiamy materiałami dostępnymi w domu, np. papier kolorowy, ziarenka różnego rodzaju, kasza, ryż, malowanie farbami, itp.

  • „Malowanie pisanek”

Wspólnie spędzamy czas na przygotowywaniu się do świąt. Włączamy do różnych czynności dzieci. Dzieci z rodzicami malują pisanki do wielkanocnego koszyczka, mogą też malować wydmuszki z jajek, (gdy mama piecze ciasto). W ten sposób pokazujemy dzieciom tradycje wielkanocne i zwyczaje rodzinne.


  1. Zabawa „Poszukiwanie pisanek” (lub zajączka, baranka);

Może to być:

  •  Zabawa na zasadzie „ciepło – zimno”;
  •  Rodzice ukrywają pisanki czekoladowe lub inne różnej wielkości w mieszkaniu/pokoju, a zadaniem dziecka jest ich odszukanie.

- przeliczamy znalezione pisanki (w zakresie 5 i więcej);

- porównujemy wielkości pisanek: małe, duże;

  • Nagradzamy za dobrze wykonane zadanie, np. jajko niespodzianka, inna forma nagrody wg pomysłu rodzica.
  1. Zabawa ruchowa z elementem liczenia „Kura znosi jajka”

Przygotować 6 jednakowych kwadratów i narysować na nich kropki, tak jak na kostce od 1 do 6. Położyć na podłodze odwrócone tyłem. Dziecko może biegać lub chodzić po pokoju tak jak klaszcze rodzic. Na przerwę – rodzic mówi KURA ZNOSI JAJKA. ILE ICH ZNIOSŁA?. Dziecko podchodzi do dowolnej kartki i ją odwraca, następnie liczy oczka na kartce i mówi KO, KO, tyle razy ile było oczek, odginając kolejne palce.


  1. „Zajączki” – zabawa paluszkowa;

Pięć zajączków małych kica na polanie

Gdy się jeden schowa, ile tu zostanie?.

Pięć zajączków małych kica na polanie

Gdy się dwa schowają, ile tu zostanie?

Pięć zajączków małych kica na polanie

Gdy się trzy schowają, ile tu zostanie?

Pięć zajączków małych kica na polanie

Gdy odejdą cztery, ile tu zostanie?

Pięć zajączków małych kica na polanie

Kiedy pięć się schowa, ile tu zostanie?

Pięć zajączków małych już do mamy kica

Kocha je ogromnie, mama zajęczyca, zaplata palce obu dłoni

i lekko kołysze splecionymi  dłońmi.


ŻYCZYMY WSZYSTKIM WESOŁYCH I SPOKOJNYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH,  SZCZEGÓLNIE W TYM TRUDNYM DLA NAS CZASIE!!!

POZDRAWIAMY DZIECI I RODZICÓW


Zdjęcia prac i wspólnych zabaw wysyłamy na naszego maila: biedronki_13@wp.pl

Dostępne tylko dla nas! Dziękujemy!



30 marca - 03 kwietnia
  • JĘZYK ANGIELSK – propozycje (zachęcam do wspólnej zabawy z dziećmi).

LINK 1

LINK 2

LINK 3

LINK 4



Propozycje zabaw z dziećmi w domu i ćwiczenia wybranych umiejętności

  • Kształtowanie codziennych nawyków higienicznych – dziecko samodzielnie ubiera się (szczególną uwagę zwracamy na samodzielne zakładanie skarpetek i kapci) i wykonuje czynności higieniczne (mycie rąk, buzi i zębów).
  • KALENDARZ POGODY – codziennie obserwujemy pogodę i rysujemy odpowiednią ilustrację (słońce, chmurę, chmurę  z deszczem itp.). Ważne, aby dziecko słowami opisało co widzi – ćwiczymy swobodne wypowiedzi. Można zrobić to w sposób, że każdy dzień jest na osobnej kartce – rodzic zapisuje datę oraz nazwę dnia tygodnia. Następnie wszystkie kartki można zszyć zszywaczem, czy związać wstążeczką.
  • Piosenka „Hej, zielona żabko” (osłuchanie z piosenką i zabawa muzyczno-ruchowa)


Hej, zielona żabko,

Miło poznać cię,

Ładnie sobie skaczesz,

Skakać naucz mnie. (dzieci skaczą jak żabki)


Hej, złota rybko,

Miło poznać Cię,

Ładnie sobie pływasz,

Pływać naucz mnie. (dzieci pływają jak rybki)


Hej, żółta pszczoło,

Miło poznać Cię.

Ładnie sobie fruwasz,

Fruwać naucz mnie. (dzieci fruwają jak pszczółki)


Piosenkę można znaleźć:  LINK



Dzieci słuchają uważnie tekstu i melodii piosenki.

Następnie odpowiadają na pytania:

- O jakich zwierzątkach jest piosenka?

- Jak porusza się żabka?

- Jak porusza się pszczółka?

-Jak porusza się pszczółka? (Dzieci naśladują sposoby poruszania się tych zwierząt)

Włączamy ponownie nagranie, dzieci między zwrotkami wykonują odpowiednie ruchy.

(Chętne dzieci mogą nauczyć się śpiewać piosenki w ciągu całego tygodnia).

  • „Żaba” – można wydrukować kolorowankę żaby lub narysować na kartce. Następnie rozłożyć przed dzieckiem pięć różnokolorowych kredek, w tym jedną zieloną i poprosić, aby wybrało sobie jedną w kolorze zielonym i starannie pokolorowało sylwetę.
  • „Bocianie, bocianie” – słuchanie i rozmowa na temat wiersza B. Formy

Bocianie przybyłeś dziś do nas,

Witają Cię dzieci i łąka zielona.

Dostojnie twe nogi stąpają po trawie,

Czarno-białe pióra w słońcu lśnią ciekawie.

Tak jak ty wysoko nogi podnosimy,

Kle, kle zaśpiewamy z tobą boćku miły.

Bocianie, bocianie,

Przybyłeś dziś do nas.

Kle, kle, kle, kle,

Kle, kle, kle, kle.


Rozmowa na temat wiersza (rodzic zadaje pytania):

- O jakim ptaku jest mowa w wierszu?

- Kto przywitał bociana w wierszu?

- Jak wygląda bocian?


W wolnej chwili zachęcam do obejrzenia wywiadu z bocianem. LINK


  • Kulinarne pomysły na wiosenny czas  przygotowanie wspólnie z dzieckiem posiłku (z uwzględnieniem zachowania zasad higieny) zwrócenie dzieciom uwagi na dbanie o estetykę potrawy. Przeliczanie użytych składników (np. do ciasta 5 jajek, do kanapek 3 rzodkiewki itp.). Wspólne nakrywanie do stołu oraz konsumowanie posiłku. SMACZNEGO!


  • „Zabawy plastyczne”  rysowanie, kolorowanie, wycinanie, malowanie (wykonywanie innych prac plastycznych z materiałów dostępnych w domu). A może wspólnie spróbujecie wykonać bociana? (np. w formie wydzieranki, wyklejanki, kolorowanki, opaski z papieru……)


  • Zabawy matematyczne:  (pamiętamy, że układanie i liczenie zaczynamy zawsze od lewej strony do prawej)

Zabawy klockami – klasyfikowanie dostępnych w domu klocków według koloru, kształtu i wielkości. Przeliczanie do 6.

Koła, kółka….” – szukanie w najbliższym otoczeniu przedmiotów, które mają kształt koła.

Zbiory – segregowanie i grupowanie przedmiotu według podobieństwa (np. klocki do klocków auta do aut lub czerwone do czerwonych żółte do żółtych) – przeliczanie w zakresie 6.


  • Ćwiczenia słuchowe „Dźwięki wokół nas”.

W miarę możliwości potrzebne będą: gazeta, torebka foliowa, folia aluminiowa, kredki, pudełko plastikowe szklanka z wodą, rurka.

Rodzic eksperymentuje wraz z dzieckiem z wytwarzaniem dźwięków powstałych przez: darcie gazety, szuranie torebka foliową, stukaniem palcami w folię aluminiową, stukanie kredką w pudełko plastikowe, bulgotanie wody w szklance – dmuchanie przez rurkę. (można wykorzystać wg pomysłu inne przedmioty). Następnie dziecko siada na dywanie tyłem do rodzica, słucha dźwięków i stara się je rozpoznać potem może nastąpić zmiana.


  • Zabawy logopedycznewykonujemy je w wolnej chwili bez specjalnego przygotowania np. wysyłamy sobie nawzajem buziaki cmokając, „Najedzony kotek” – kotek wypił mleczko i jest zadowolony oblizuje wargi dookoła, potem tylko górną a następnie tylko dolną. „Wycieraczki”- pada deszcz, a nasz język to wycieraczki w aucie język porusz się z jednego kącika ust do drugiego. Kląskanie języka – konik (naśladowanie odgłosów innych zwierząt). Oczywiście pierwszy pokazuje lub naśladuje rodzic.


  • Zabawy ruchowe

Propozycje zabaw ruchowy przy piosenkach, które dzieci znają i bardzo lubią:


ZABAWA 1

ZABAWA 2

ZABAWA 3 (wymyślamy i zmieniamy czynności jakie robiła małpka)

ZABAWA 4

ZABAWA 5

25 marca - 27 marca


Zdjęcia prac i wspólnych zabaw wysyłamy na naszego maila: biedronki_13@wp.pl

Dostępne tylko dla nas! Dziękujemy!



TEMAT : WIOSNA

1. Doskonalenie umiejętności samoobsługowych – ĆWICZYMY Z DZIEĆMI

- samodzielne ubieranie przez dziecko spodni, bluzki i kapci,

- przewracanie rzeczy z lewej na prawą stronę.


2. Krótki wierszyk do osłuchania i zabaw z nim (można też dziecko nauczyć jeśli jest chętne);


3. Na łące”

Tańczą motyle, tańczą na łące
a razem z nimi kwiaty pachnące.
Kwiaty motylom ukłon składają
w małych kółeczkach się obracają.

Skrzydła motylom w słońcu się mienią
żółtym kolorem piękną czerwienią.
Słoneczko z góry uśmiecha się
ciepłym promykiem ogrzeje cię.


4. Do piosenki zabawa – naśladowanie motyla, ukłon do siebie i obroty w kółeczkach;


Na końcu dzieci pokazują słoneczko – ręce w górze i poruszanie paluszkami.


5. Propozycja w miarę możliwości rodziców: „Wiosenny ogródek”


- posadzić cebulkę lub nasiona fasolki w ziemi albo – słoiczek napełnić wodą, na górę słoika nałożyć kawałek gazy i przymocować ją gumką recepturką. Następnie dziecko na gazie układa nasionka fasoli i ustawiamy słoiczek w jasnym i bezpiecznym miejscu, aby dziecko mogło codziennie obserwować jak fasolka się rozwija/wzrasta i może pod opieką rodzica uzupełniać ubytek wody.


6. Propozycje zabaw plastycznych z dzieckiem – tematyka wiosenna, np.

   -  „Pani Wiosna” – drukujemy postać Pani Wiosny, a dziecko może ją pokolorować, pomalować farbami, wykleić papierem kolorowym, bibułą – technika dowolna,

   -„ Wiosenne kwiatki” – pomalować lub pokolorować rolkę po papierze toaletowym w kolorze zielonym a następnie z rodzicem wyciąć kwiatki – dziecko samo przyklei środek kwiatka i samo obklei rolkę kwiatkami, można wykorzystać też kolorowe gazety.


Zdjęcia prac można przesłać na maila grupowego zarówno prac plastycznych jak i hodowli roślin. ZACHĘCAMY!


  • Przypomnienie i utrwalanie piosenki „Wiosno, Wiosenko”


Wiosno, wiosenko gdzie jesteś powiedz nam.

Czy jesteś za górami?

Czy jesteś za lasami?

Wiosno, wiosenko, gdzie jesteś powiedz nam.


Idę już idę, choć wicher w polu dmie.

Przynoszę promyk słońca

Przynoszę śpiew skowronka.

Idę już idę, choć wicher w polu dmie.


Piosenkę można znaleźć na YouTubie pod podanym tytułem.


  • Zabawy matematyczne: „Koło i kwadrat”

- wycinamy z dowolnego materiału papierowego po 10 sztuk jednakowej wielkości – koła i 10 sztuk kwadratów;

- układamy dzieciom proste rytmy, np. koło, kwadrat, koło, kwadrat – układając nazywamy figurę i pokazujemy dziecku co robimy, następnie prosimy by dziecko układało ciąg dalszy tak samo jak mama czy tata.

- inne rytmy: dwa kwadraty, dwa koła……….., kwadrat, dwa koła, kwadrat, dwa koła……..


  • Zabawa - „Liczymy, przeliczamy”

- „Biedroneczki są w kropeczki”możemy wykonać biedronkę a dziecko nakleja czarne kropki i przelicza je - Ile lat ma biedroneczka? (liczymy do 4, 5 lub 6 w zależności od możliwości dziecka).

- w domu bawimy się w liczenie kredek, klocków, samochodzików, lalek, paluszków, zwierzątek na obrazkach w bajce, itp.


Proszę pamiętać aby zawsze układać i przeliczać od lewej strony do prawej!


  • Obowiązkowo codziennie czytamy jedną bajkę dziecku do wyboru i prosimy aby z dzieckiem oglądać ilustracje i rozmawiać o nich – dziecko pokazuje i nazywa postacie, kwiatki, ptaszki, zwierzątka:

- może też je liczyć;

- oraz dzielimy te słowa na sylaby wyklaskując, np. za- jąc, mi-siu, ba-lon, baj-ka, itd. (dzieci już to ćwiczyły z nami w przedszkolu).